Jak odświeżyć sztuczne kwiaty z cmentarza?

Rate this post

Kwiaty uwielbia chyba każdy z nas. Otaczamy się nimi w naszych domach czy ogrodach, a nawet w miejskich parkach, biurach czy sklepach. O prawdziwe naturalne rośliny trzeba jednak dbać przez okrągły rok bez ustanku. Niektóre są też bardzo pracochłonne w wymaganiach. Dbałość o nie wymaga też pewnej wiedzy i doświadczenia.

Każda roślina ma bowiem inne potrzeby. Najtrudniej regularnie dbać o rośliny na cmentarzu. Potrzebujesz czegoś zielonego i kwitnącego oraz bardzo trwałego na groby bliskich? Konieczne przeczytaj i sprawdź, jak odświeżyć sztuczne kwiaty z cmentarza!

Dlaczego tak trudno doczyścić kwiaty z cmentarza?

Utrzymać żywe kwiaty na grobach na cmentarzu jest trudno. Mało kto ma bowiem tyle wolnego czasu, aby regularnie i często tam przychodzić, by przyniesione rośliny podlewać. Nawet kwiaty w wazonie na grobie zwiędną, jeśli nie dolejemy im w upalne lato wody do naczynia, w którym stoją. Z tego powodu ludzie często rezygnują jednak z kupowania i umieszczania na grobie czy obok niego żywych kwiatów.

Boją się, że rośliny uschną, zniszczy je wiatr i burza itp. A przecież żywe kwiaty nie są tanie i w ogóle szkoda narazić takie piękne rośliny na szybkie zniszczenie. Również kwiaty trzymane w domu nie postoją nam zbyt długo, jeśli są kupione jako cięte. Kobiety bardzo lubią dostawać i same też kupują kwiaty cięte. Warto wstawić je do wazonu, bo skutecznie wprowadzają w domu oraz innych wnętrzach elegancki i miły klimat.

Kwiatów ciętych wazonowych nie jesteśmy jednak w stanie utrzymać zbyt długo w wodzie. Nawet jeśli bowiem dodamy im do wody specjalne odżywki, to po jakimś niedługim czasie i tak zwiędną i uschną. Dlatego opcja sztuczne kwiaty jest ze wszech miar kuszącym rozwiązaniem zamiast kwiatów żywych. Jeszcze do niedawna takie sztuczne plastikowe ozdoby wyglądały faktycznie sztucznie. Budziły więc spora niechęć.

Jednak obecnie produkuje się je w o wiele lepszych formach. Sztuczne rośliny wyglądają już niemal jak żywe prawdziwe. Niekiedy faktycznie trudno je odróżnić! Możemy wiec pomylić sztuczne kwiaty z żywymi i to nawet patrząc na nie z bliska. Na cmentarzu również o sztuczne kwiaty trzeba jednak w jakimś stopniu dbać. Kurzą się bowiem i brudzą. Aby zachować ich piękny wygląd, należy je regularnie czyścić.

Tylko jak to robić skutecznie i właściwie, by ich nie zniszczyć? Poniżej opisujemy, jak to robić w sposób fachowy – jak sztuczne kwiaty odkurzać, prać i odnawiać w domu i na cmentarzu.

Czytaj również  Rośliny z resztek

jak odświeżyć sztuczne kwiaty z cmentarza poradnik

Jak wyczyścić sztuczne kwiaty z cmentarza z kurzu i pyłu?

W każdym wnętrzu, a tym samym na zewnątrz na cmentarzu występuje ten sam problem. Chodzi o stały napływ pyłu, brudu i kurzu. Dostanie się to dosłownie wszędzie. Wchodzi w każdą szparę i osadza się dosłownie na wszystkim. Jest to oczywiście uciążliwe i wymaga regularnego sprzątania. Jeśli mieszkanie czy grób na cmentarzu mają ciemne barwy, wtedy kurz i brud są widoczne na ich powierzchniach w dwójnasób. Pozbycie się osadzonego brudu jest w takim układzie bardzo ciężkie. Na dodatek każdy od razu stawia sobie pytanie – jak to zrobić fachowo?

Jak skutecznie i nieniszcząco wyczyścić sztuczne kwiaty z kurzu i brudu? Kurz osadza się luźno na wszystkich ozdobach, jakie posiadamy w domu. Do jego usunięcia używamy wtedy ściereczek i specjalnych ściereczek z rączką. Jednak sztuczne kwiaty na cmentarzu brudzą się w inny sposób. Kurz i brud osadzający się na nich pochodzi też z błota, deszczu czy śniegu. Mocno wnika więc w ich fakturę i może je przez to bardzo szpecić. Dlatego częste są pytania – jak skutecznie i bez zniszczenia wyczyścić takie cmentarne sztuczne kwiaty z kurzu.

Nawet sztuczne rośliny są bowiem w jakimś stopniu delikatne. Dlatego ich czyszczenie może być problematyczne. Tworzywa, z jakich robi się sztuczne kwiaty mogą się zniszczyć. Mogą też różnie zareagować na środki chemiczne, niekoniecznie dobrze. Bezpiecznie jest więc stosować sprawdzone przez innych metody i detergenty. Do odkurzenia sztucznych kwiatów potrzebna nam będzie butelka ze spryskiwaczem oraz zwykłe mydło, woda, ocet i delikatna ściereczka z mikrofibry.

Jeśli lubimy naturalne środki ekologiczne, to przyda nam się również soda kuchenna w proszku. Sztuczne kwiaty delikatnie pryskamy mieszanką wody z octem, w proporcji 1 do 3 (1 łyżka octu na 3 litry wody). Przecieramy delikatnie kwiaty ściereczką i odkładamy by wyschły.

Jak odświeżyć sztuczne kwiaty z cmentarza – jak wyczyścić sztuczne kwiaty o białym kolorze?

Sztuczne kwiaty o białych płatkach są doskonałe i ładne. Nadają nie tylko odświeżenia barwą, ale też wprowadzają wiele smaki i elegancji. Na cmentarzu białe kwiaty stawia się szczególnie na grobach dzieci oraz ludzi uważanych za bardzo etycznych, moralnych, z czystą duszą. Niestety jednak jasne ubarwienie białych sztucznych kwiatów szybko łapie wszelki brud i zanieczyszczenia z powietrza i otoczenia.

Czytaj również  Technika decoupage co potrzebne do decoupage'u

Czyszczenie białych sztucznych kwiatów nie jest takie proste i może stwarzać problemy. Mogą bowiem zostać na nich zażółcenia, szare plamy czy zacieki. Nie należy więc używać na przykład do ich czyszczenia standardowego roztworu wody z octem. Co zatem, jaką metodę wybrać? Jest jeden dobry i prosty sposób na wyczyszczenie białych sztucznych kwiatów. Rozwiązanie to jest przy tym całkiem mało kosztowne.

Potrzebna jest do tego kuchenna soda oczyszczona. Substancja ta ma bowiem lekko wybielające właściwości. Będziemy też potrzebować worek foliowy o wielkości mieszczącej swobodnie czyszczone kwiaty. Do tego worka wsypujemy sodę i wkładamy sztuczne białe kwiaty.

Następnie szczelnie zamykamy worek i energicznie potrząsamy całością, by soda dotarła w każdy zakamarek sztucznych kwiatów. Po kilku minutach takiego czyszczenia sztuczne białe kwiaty powinny odzyskać swój czysty kolor. Powinny wyglądać niemal jak nowe.

Jak odświeżyć sztuczne kwiaty z cmentarza – jak je dokładnie wyczyścić z zabrudzeń?

Jeżeli sztuczne kwiaty przebywają wyłącznie na cmentarzu poza domem, to szybko mogą stać się nawet bardzo brudne w wyglądzie. Trudne co jakiś czas warunki atmosferyczne mogą nawet zniszczyć nasze sztuczne kwiaty na grobach bliskich. Jeśli jednak przetrwają bez uszkodzeń fizycznych, to warto je wyczyścić i używać jeszcze przez jakiś czas nadal. Wyczyszczenie ich zwłaszcza po jesieni lub zimie może być oczywiście trudniejsze, ale wszystko jest tu możliwe.

Grunt to poznać i zastosować sprawdzone, dobre metody czyszczenia sztucznych kwiatów z cmentarza. Proponowany przez nas zabieg zajmie przy tym zaledwie krótką chwilę. Naprawdę warto spróbować, bo efekty z pewnością będą zaskakujące!

Można do tego celu użyć wody z octem. Użyta mieszanka powinna być przy tym odpowiednio mocna – najlepsza jest proporcja 2:2 lub 2:3. Można też skorzystać z płynu do mycia naczyń. Jednak taki detergent stosujemy tylko na kwiaty odporne na mycie w dużej ilości wody. Jeśli cmentarne sztuczne kwiaty wyglądają bardzo źle, Można je faktycznie wyprać w gorącej wodzie (opis poniżej).

jak odświeżyć sztuczne kwiaty z cmentarza poradnik

Jak odświeżyć sztuczne kwiaty z cmentarza – czy można je bezpiecznie wyprać?

Pranie sztucznych kwiatów kojarzy się pewnie wszystkim z praniem takim, jakie stosuje się do ubrań i innych tekstyliów. Sztuczne kwiaty też można prać, jednak nie tak, jak ubrania i nie w pralce. Praca bębna pralki, a już w szczególności wirowanie mogłyby łatwo sztuczne kwiaty postrzępić i poniszczyć. Istnieją jednak inne metody na pranie sztucznych kwiatów i z pewnością mogą Was one zaskoczyć. Ich efekty są na dodatek wręcz fantastyczne!

Czytaj również  Jak zrobić wianek z lawendy?

Pierwszy sposób polega na zanurzeniu ich w misce z gorącą wodą z dodatkiem hojnej ilości płynu do mycia naczyń. Sztuczne kwiaty należy po włożeniu do miski energicznie mieszać i pocierać w przygotowanej, płynnej miksturze. Gdy po chwili woda się zabrudzi, wylewamy ją i zmieniamy na nową płynem do naczyń. Czynność mycia powtarzamy tak do momentu, aż woda po namoczeniu kwiatów pozostanie czysta.

Drugim rozwiązaniem jest wypranie sztucznych kwiatów w zmywarce. Zmywarka poradzi sobie bowiem z każdym brudem, także na sztucznych kwiatach. Jednak w ten sposób można czyścić wyłącznie te kwiaty, które są wykonane z bardziej odpornych tworzyw sztucznych.

Delikatne sztuczne kwiaty z profilowanego materiału mogą ulec odkształceniom i się nawet mocno postrzępić. Aby ograniczyć niekorzystne oddziaływanie zmywarki na prane kwiaty, dobrze jest też włożyć je do nieco ciasnego siatkowego woreczka. Bardziej je to ochroni przed niszczącym szarpaniem w trakcie takiego automatycznego prania.

Nie należy też prać sztucznych kwiatów w pralce automatycznej, bo obroty bębna są zbyt niszczące.

Jak odświeżyć sztuczne kwiaty z cmentarza – na ile możliwe jest ich odnowienie do stanu pierwotnego?

Odmownie sztucznych kwiatów do stanu takiego lub niemal takiego jak wtedy, gdy je kupiliśmy, jest możliwe. Potrzebny nam będzie do tego celu odkurzacz, delikatnej ściereczki nasączone wodą z octem oraz szczoteczka i nabłyszczacz. Cały przebieg takiego zabiegu odnowienia kwiatów sztucznych trwa przy tym dość szybko.

Najpierw należy bardzo dokładnie odkurzyć kwiaty odkurzaczem. Potem przy pomocy szczoteczki, delikatnie zmiatamy z kwiatów pozostałe po odkurzaniu resztki zabrudzeń. Następnie sztuczne kwiaty należy przetrzeć ściereczką zwilżoną octem i odłożyć je do wyschnięcia.

Na koniec, w odnowieniu sztucznych kwiatów trzeba zastosować wspomniany nabłyszczacz. Jest on niezbędny do wzmocnienia koloru, dodania blasku sztucznym kwiatom i ich konserwacji.