Frezje to niezwykle urocze, delikatne kwiaty o pięknym zapachu. Niestety rzadko spotykane w ogrodach. Za to są powszechnie dostępne w kwiaciarniach. Powstało wiele odmian o różnej budowie kwiatów (pojedyncze, podwójne, pełne) i ich barwie (białe, żółte, czerwone, pomarańczowe, kremowe, fioletowe, łososiowe, różowe, dwukolorowe). Frezja ogrodowa jak sama nazwa głosi, przystosowana jest do ogrodu, Niestety okres zimowy niweczy tymczasowo nasze plany ogrodowe, ale pomimo tego zawsze można stworzyć kompozycję nawet z tych kwiatów, bo przecież stworzono sztuczne kwiaty, które do złudzenia przypominają prawdziwe z wyjątkiem zapachu.
Frezja należy do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae) i pochodzi, z Afryki a dokładnie z Przylądka Dobrej Nadziei. W Afryce jest łagodny klimat dlatego w Polsce często uprawiana jest w ogrzewanych szklarniach i może kwitnąć nawet cały rok. Jest to roślina cebulowa, niezimująca w gruncie. Pokrój rośliny jest luźny, wzniesiony. Frezja osiąga 30-45 cm wysokości. Łodyga kwiatowa jest powyginana, liście wąskie, mieczowate i sztywne w kolorze ciemnozielonym. Jeżeli cebule wysadzamy tuż po pierwszych przymrozkach to wtedy okres kwitnienia przypada od lipca do sierpnia. Kolor kwiatów zależy od odmiany i może być biały, żółty, różowy, czerwony, pomarańczowy, liliowy lub fioletowy. Bulwy frezji są jasnobrązowe, małe, podłużne. Kwiaty frezji mają dzwonkowaty kształt. Są zebrane w groniasty kwiatostan, łukowato wygięty.
Sztuczne kwiaty w zimie a na wiosnę frezje w ogrodzie.
Najbardziej popularne odmiany to Magic o białych kwiatach, Micheli o czerwonych kwiatach Super Freesia – odmiana o różnobarwnych kwiatach. Oczywiście można uprawiać frezję w ogrodzie. Należy pamiętać, że miejsce sadzenia musi być w słońcu. Pamiętajmy że to roślina z Afryki nie lubi przymrozków, wiatru i braku wody. Gleba musi być Lekka i żyzna oraz przepuszczalna, najlepiej piaszczystogliniasta o odczynniki pH obojętnym lub lekko kwaśnym. Frezja jest wrażliwa na przymrozki, wiatry oraz na niedobór wody. Musi być regularnie podlewana można ją zasilać wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Roślina ma wysokie pędy i wymaga podpór. Jeśli ich nie może się połamać. W naturze rośliny przechodzą w roku dwa okresy pierwszy suchy i gorący oraz chłodny i wilgotny. Pierwszy z nich to dla frezji czas spoczynku, w drugim rośliny zaczynają się rozwijać i kwitnąć.
Bulwy frezji należy wykopać z ogrodu w październiku. Po wykopaniu trzeba je oczyścić z ziemi i przechować w chłodnym i ciemnym miejscu do wiosny w temperaturze 15-17 stopni Celcjusza. W następnym roku bulwy frezji sadzimy w innym miejscu. Robi się to nie z racji zasobów gleby na odpowiednie minerały a minimalizuje się ryzyko wystąpienia chorób roślin.
Rozmnażanie frezji
Przez podział bulw lub przez nasiona
Zastosowanie
Frezje przede wszystkim uprawia się na kwiat cięty ze względu na ich trwałość, piękno, ale i też do ogródków skalnych, przy tarasie gdyż mają piękny zapach.
Polecane odmiany do naszych ogrodów.
Znajdziemy je wśród hybrid (mieszańce), nazywanych frezjami ogrodowymi (Freesia x hybrida), które nadają się do sezonowej uprawy w gruncie. Stosując tą odmianę uprawa będzie prosta tak jak dalie i mieczyków. Kwiaty pojawiają się na pędach latem w czerwcu-lipcu
Ważne – sadzenie
Bulwy powinny być wcześniej preparowane czyli poddawane specjalnym zabiegom z wykorzystaniem różnych temperatur, dzięki czemu posadzone w ogrodzie wcześniej i obficiej zakwitną.
Przed zakupem bulw dobrze jest również sprawdzić ich wrażliwość na wysoką temperaturę podłoża. Te bardziej tolerancyjne odmiany to . „Rapid Yellow”, „Rapid Red”. Jakie ma to znaczenie Bulwy starszych odmian posadzone do gruntu w okresie zbyt ciepłym mogą nie zakwitnąć? Temperatura gleby nie powinna być wyższa niż 17°C i nie może spadać poniżej 6°C. Trzeba wyczuć ten właściwy moment kiedy je sadzić.
Bulwy frezji sadzi się w ogrodzie od końca kwietnia do początku maja, wcześniej śledząc prognozy pogody (po posadzeniu należy chronić je przed przymrozkami). Frezje pielęgnuje się podobnie jak inne kwiaty. Pod koniec września bulwy należy wykopać. Przechowywanie bulw nie jest proste i może się nie udać. Zawsze można kupić nowe sadzonki poddane specjalnym zabiegom. No cóż w zimie pozostają sztuczne kwiaty jako dekoracja lub prawdziwe frezje w cieplarni lub nawet w naszym pokoju. o ile jest dostateczna ilość światła (słonecznie) i jest ciepło. Jak ktoś lubi rośliny będzie to ciekawe wyzwanie. Mamy w ofercie sztuczne kwiaty Zapraszamy https://sklepinternetowypl.com/sztuczne-kwiaty-i-owoce/-240