Malwa ogrodowa uprawa, odmiany stanowisko

Rate this post

Gdy chcemy obsadzić jakieś wysokie budowle, pnie starych drzew, mury i płoty, czy inne podobne konstrukcje, wtedy na sam tył przydają się albo pnącza, albo wysokie kwiaty. Gatunków takich roślin ogrodowych jest wiele. Do najpopularniejszych należą róże krzaczaste i pnące oraz tradycyjne malwy. Szukasz kwiatów do wysokich kompozycji roślinnych przy murach, ścianach, płotach, więc konieczne zobacz – malwa ogrodowa uprawa, malwa ogrodowa odmiany, malwa ogrodowa stanowisko.

Malwa ogrodowa przedstawia tak naprawdę kilka różnych gatunków podobnych do siebie roślin

ślazowatych (rodzina Malvaceae). Głównym gatunkiem uprawianym w ogrodach jest przy tym malwa różowa (Alcea rosea), nazywana też malwa ogrodowa lub prawoślaz wysoki, ślaz ogrodowy, ślaz zwyczajny. Uwaga jednak, bo nazwa prawoślaz nie jest tu właściwa, ponieważ faktyczne prawoślazy mają inne stanowisko w kwestii rodzaju w systematyce roślin. Malwy należą bowiem do rodzaju rodzaju Alcea, natomiast prawoślazy to rodzaj Althaea. Dopiero wyżej w systematyce i malwy i prawoślazy należą już do wspólnej do rodziny ślazowate / malwowate (Malvaceae), rzędu ślazowce / malwowce (Malvales), klasy okrytonasienne / okrytozalążkowe (Magnoliophyta syn. Angiospermae) oraz kladów roślin naczyniowych nasiennych różowych. Rodzaj Malwy (Alcea) obejmuje w sumie ok. 60-77 gatunków. W ogrodnictwie najpopularniejsza jest jednak wspomniana malwa różowa (Alcea rosea), w obrębie której wyhodowano wiele podgatunków i odmian ozdobnych. Konieczne przeczytaj – malwa ogrodowa uprawa, malwa ogrodowa odmiany, malwa ogrodowa stanowisko.

Malwa ogrodowa charakterystyka.

Malwa ogrodowa (Alcea rosea), dzięki kolorom, wysokości i dużym kwiatom jest cennym atutem każdego ogrodu. Kwiaty występują przy tym w wielu kolorach, zależnie od odmiany. Mogą też być pojedyncze lub pełne. Malwy najlepiej komponują się jako kolorowa osłona gołych ścian budynków, ścian altan, murów, płotów i parkanów, czy jako obsada pni wysokich drzew. Z racji wielkości, w kompozycjach kwiatowych zajmują tylny szereg. W naturze pierwotna malwa różowa pochodzi z Bałkanów, Europy Południowej i Wschodniej, Azji Środkowej i Wschodniej.

malwa ogrodowa czerwona

Ogólnie jest to wieloletnia roślina zielna (zwykle dwuletnia), której wys. dochodzi do 100-200 cm, rzadziej do 300 cm. Okres kwitnienia malw ogrodowych zależy od lokalizacji i odmiany i trwa normalnie od maja do września. Tworzy atrakcyjne i duże, jedno lub cieniowane wielokolorowe kwiaty w kształcie misy, w kolorze od białego, poprzez odcienie żółci, pomarańczowego, czerwieni, różowego, do ciemnofioletowego i niemal czarnego bordo. Liście są zaokrąglone, czasem ząbkowane i mocniej wycinane, szorstkie (owłosione) i duże.

Czytaj również  Wrotycz pospolity

Malwa ogrodowa stanowisko.

Ten wspaniały kwiat jest stosunkowo mało wymagający. Jako najczęściej roślina dwuletnia, malwa różowa (Alcea rosea) rośnie w kwiaty dopiero w drugim roku. Aby rosnąć wysoko i zdrowo, kwiat ten preferuje miejsca o dużej ekspozycji na światło słoneczne. Przyzwyczaja się również do miejsc półcienistych, choć nie jest to ideał jego oczekiwań. Ponadto,, malwy muszą mieć miejsca, które chronią je przed wiatrem. Ze względu na swoją wysokość, wymagają też bezpiecznej lokalizacji. Odmiany rosnące szczególnie wysoko, powinny pod tym względem być szczególnie chronione. Można je nawet podpierać. Wszystkie malwy będą rosły obficie i z dużymi kwiatami, jeśli umieścimy je po południowej stronie klombów lub na południowych ścianach domów. W innym wypadku będą słabsze i mniej obficie kwitnące.

Malwa ogrodowa stanowisko – warunki glebowe.

Imponujące rośliny jakimi są malwy, preferują warunki glebowe bogate w składniki odżywcze i przepuszczalne dla wody. Stanowisko powinno tez być stale świeżo-wilgotne, do tego luźne i o pH od 6,5 do 7,2. Zaleca się więc umieszczać malwy w miejscach, gdzie gleba nie wysycha zbyt mocno. Dodając ściółkę/kompost do gleby, można zapobiec jej stwardnieniu, poprawiając przepuszczalność podłoża. Ściółka utrzymuje ponadto wszystkie składniki odżywcze w glebie.

Pamiętajmy jednak, aby regularnie nawadniać ogród, unikając jednak przelewania. Prawie każdy rodzaj gleby nadaje się do siania i sadzenia malw, bo są mało wymagające. Warto jednak wzbogacać glebę, dodając kompost lub ziemię doniczkową. Sporadyczne podlewanie rośliny wodą stawową uzupełnia dodatkowo składniki odżywcze. Większa ilość azotu jest bardzo dobra dla tych roślin.

malwa ogrodowa biała

Malwa ogrodowa uprawa.

Czas siania i sadzenia malwy rozciąga się od wiosny do jesieni. Po zakończeniu kwitnienia pozwól kwiatostanom pozostać i wyschnąć. Zbierz potem nasiona, które można od razu posiać w ogrodzie. Do wiosny wyrośnie z nich kilka małych malw, które można następnie rozdzielić w razie potrzeby i popikować oddzielnie w lepszych miejscach. Można też zebrane nasiona przezimować i wysiać wczesną wiosną do rozsadnika, a dopiero potem młode sadzonki wysadzić do ogrodu.

Rozmnażanie malw jest proste. W miejscu ich sadzenia, dodajmy kompost lub ziemię doniczkową i trochę żwiru na dno dołka, aby gleba była lepiej przepuszczalna i korzenie nie podmakały od spodu. Żwir dodajemy też wtedy, gdy gleba jest zbyt ciężka. Odległość między roślinami ogólnie najlepsza to 50 do 90 cm. Małe malwy sadzimy tak, aby korzenie się nie wyginały na bogi czy w górę. Można do podlania na koniec użyć odstałej lub jeziornej wody. Sadzenie malw do doniczek (np. na taras) też jest proste.

Czytaj również  Jakie rośliny odstraszają krety?

Ze względu na duży wzrost, należy jednak sadzić tylko jedną sztukę na doniczkę. Jeśli chodzi o prawidłowy drenaż, umieść odłamki gliny lub żwir na jej dnie. Dopiero wtedy można dodać glebę i posadzić sadzonkę. W doniczce powinna też być wystarczająca ilość miejsca na kratę podtrzymującą (pamiętajmy, że malwy rosną wysokie). Kratę wyciągamy, gdy roślina osiągnie wysokość ok. 1 m.

Malwa ogrodowa podlewanie.

Malwa nie rozwija się w zbyt suchych glebach. W ciepłych i suchych miesiącach letnich wymaga więc codziennego podlewania. Aby nie zaszkodzić jej dużym kwiatom, należy podlewać te rośliny przy samej ziemi, a sadzone w doniczki, podlewamy najlepiej od spodu. Zawsze zwracamy przy tym uwagę na prawidłowy drenaż i dbamy o to, aby krzew nie był zalewany. Jeśli nasza malwa rośnie w doniczce, powinniśmy odczekać z 10 min., aż woda spłynie całkowicie i wylać jej resztę z podstawki. Kolejny raz podlewamy, zanim jeszcze gleba pod rośliną wyschnie – malwa lubi mieć bowiem stale nieco wilgoci.

malwa ogrodowa różowa pełna

Malwa ogrodowa stanowisko – nawożenie.

Malwy wymagają nawożenia od wiosny do rozwinięcia kwiatów. Najważniejszym składnikiem i siłą napędową jest azot. Wstępne nawożenie można wykonać za pomocą kompostu lub nawozu płynnego dodanego do konewki przy podlewaniu. Nawożenie zależy od typu gleby. Malwy nie wymagają wielu składników odżywczych, jeśli gleba jest żyzna. Po dodaniu kompostu lub nawozu płynnego na wiosnę, drugie nawożenie należy wykonać jesienią. Rośliny sadzone w doniczki powinny być jednak regularnie nawożone przez cały sezon wegetacyjny. Zalecane jest wtedy nawożenie co drugi tydzień. Dotyczy to również malw, które rosną w ogrodzie, ale na ubogiej glebie. Począwszy od miesiąca września każda malwa, jak wiele innych bylin, nie wymaga już jednak dalszego nawożenia.

Malwa ogrodowa uprawa – hibernacja zimowa.

W zwykłych warunkach zimowych w Europie Środkowej (w tym w Polsce) nie trzeba stosować żadnych specjalnych środków do zimowego przechowywania i przetrwania malw. Rośliny te z łatwością wytrzymują bowiem mróz i śnieg. Z tego powodu malwa może bez problemu hibernować w ogrodzie. Nawet młodsze egzemplarze z łatwością przetrwają chłodniejsze miesiące zimy. Trzeba jednak zadba o malwy w doniczkach. Pojemniki muszą być w stanie wytrzymać niskie temperatury i być odporne na mróz. Nie można też pozwolić, by bryła korzeniowa wyschła podczas zimy. Jeśli temperatura stale utrzymuje się powyżej 0⁰C, trzeba więc regularnie podlewać delikatnie roślinę. Malwy w doniczkach zaleca się okrywać na zimę.

Czytaj również  Rabaty kwiatowe

Malwa ogrodowa choroby.

Malwy są podatne m.in. na grzybową rdzę, która zwykle objawia się czerwonobrązowymi krostami na dolnej stronie i małymi żółtymi plamkami na górnej części liści. Grzyb ten występuje szczególnie wiosną i może hibernować wraz z rośliną. Zaatakowane liście należy usunąć wiosną. Jeśli grzyb jest na wczesnym etapie, można go też leczyć środkami przeciwgrzybiczymi. Pasożyty malw to głównie weszki i inne robaki (np. mszyce, chrząszcze roślinożerne). Można je łatwo usunąć razem z zaatakowanymi liśćmi lub użyć środek owadobójczy. Także ślimaki żywią się szczególnie młodymi liśćmi malw. Trzeba więc najlepiej już od wczesnej wiosny stosować granulki na ślimaki.

malwa ogrodowa żółta

Malwa ogrodowa odmiany.

Najwięcej odmian malw ogrodowych wyhodowano z malwy różowej (Alcea rosea) – m.in. podwójnie kwitnące odmiany o kwiatach pełnych i półpełnych „Chater’s Double”, morelowa ‘Chater’s Apricot’, malinowa „Creme de Cassis” i „The Watchman”, która ma ciemne, prawie czarne, bordowe kwiaty. Jest też malwa czerwona z jaśniejszym brzegiem płatków ‘Fiesta Time’, biała ‘Chater’s White’, różowa ‘Chater’s Pink’, czerwona ‘Chater’s Red’, purpurowa ‘Double Purple’, żółta ‘Chater’s Yellow’, czy biało-bordowa ‘Creme de Cassis’. Wysokie pojedynczokwiatowe odmiany, to np. niemal czarna ‘Nigra’ i żółto-czerwona ‘Sunshine’. Poza m. różową, uprawiane są też gatunki – malwa figolistna (Alcea ficifolia), malwa pomarszczona (A. rugosa) i malwa blada (A. pallida).