Jak wytępić ślimaki w ogrodzie?

Rate this post

Ślimaki są w ogrodzie uciążliwe, ale pełnią też ważną i pożyteczną rolę destruentów, a niektóre z nich objęte są przy tym ochroną. Skoro jednak wyrządzają szkody na działkach i w ogrodach, objadając nawet całe rośliny, dlatego wolno je zwalczać. Jak jednak robić to niekoniecznie używając szkodliwą chemię? Masz ślimaki w ogrodzie? Konieczne przeczytaj wszystko na temat – jak wytępić ślimaki w ogrodzie. Zwalczanie ślimaków chemiczne i ekologiczne.

Ślimaki są szkodnikami w ogrodzie

Bezkręgowce te objadają wszystkie gatunki warzyw, a także truskawki i poziomki, zioła oraz rośliny ozdobne. Największe szkody ślimaki wyrządzają wiosną, gdy rośliny wschodzą i kiełkują po zimie. W efekcie, żerując ślimaki wyjadają dziury w liściach i owocach, podcinają łodygi i uszkadzają cebule. Często niszczą przy tym nawet całe rośliny, pozostawiając na liściach i powierzchni ziemi śluzowate, srebrzyste po wyschnięciu ślady swojej bytności. Jeśli mamy w ogrodzie taką ślimaczą plagę oznacza to, że konieczna jest walka ze ślimakami. W przeciwnym razie nasze uprawy będą poważnie zagrożone. Konieczne jest więc przynajmniej ograniczenie liczebności tych śluzowatych bezkręgowców w grodzie.

Jak wytępić ślimaki w ogrodzie – kiedy ślimaki mogą szkodzić najbardziej?

Stopień ich szkodliwości zależy od kilku ważnych czynników – od wilgotności i temperatury, warunków siedliskowych oraz rodzaju i obfitości pokarmu. Ślimaki do swojej wegetacji i rozrodu potrzebują dużej wilgotności. Do żerowania i rozrodu wychodzą, więc wieczorem i nocą, najchętniej w czasie deszczu. Natomiast w dzień siedzą poukrywane pod liśćmi i w różnych innych zakamarkach (w ziemi, darni, pod deskami i kamieniami). Optymalna temperatura ich aktywności to 10-20°C. Natomiast nie sprzyja im temperatura za niska (poniżej -3°C) i zbyt wysoka (powyżej 30°C). Zimą wiele z nich ginie przy silnych mrozach i braku pokrywy śnieżnej, a latem wykańcza je długa susza i upały. Jednak w naszych warunkach klimatycznych zwykle bywa dużo deszczu w okresie wegetacji, więc walka ze ślimakami trwa. Sprawdźmy więc, jak wytępić ślimaki w ogrodzie w skuteczny sposób.

jak wytępić ślimaki w ogrodzie działce

Jakie ślimaki należy zwalczać?

Ślimaki dzieli się na oskorupione (mające muszlę) i nagie (bezmuszlowe, lub występuje u nich tylko szczątkowa muszla w płaszczu grzbietowym). W naszym klimacie, jako szkodniki roślin uprawnych ślimaki oskorupione mają małe znaczenie. Tylko niektóre z nich, w tym np. ślimak winniczek (Helix pomatia), mogą być czasem uciążliwe. Tylko ślimaki nagie w sprzyjających warunkach mogą stać się prawdziwą plagą i szkodnikiem upraw. Ponieważ ślimaki te nie mają muszli, w której mogłyby się chronić przed upałami, wysychaniem i mrozem, dlatego muszą mieć w pobliżu dobre kryjówki. Najbardziej narażone są więc działki i ogrody zacienione, wilgotne, gęsto porośnięte krzewami, sąsiadujące z terenem dzikim i nieużytkami, miedzami, rowami przydrożnymi, studzienkami kanalizacyjnymi, porośniętymi skarpami cieków wodnych. Dobrymi rezerwuarami ochronnymi dla ślimaków nagich są też pobliskie piwnice oraz miejsca rozkładu materii organicznej (kompostowniki, składowiska resztek, śmietniki).

Czytaj również  Jakie rośliny odstraszają krety?

Jak wytępić ślimaki w ogrodzie – profilaktyka przeciw ślimakom

Zanim zaczniemy ślimaki truć i zabijać środkami chemicznymi, czy usuwać ze swojej działki/ogrodu ekologicznymi metodami domowymi, najpierw starajmy się zapobiegać ich bytności w tym miejscu. Ewentualne zabiegi profilaktyczne (zapobiegające bytności ślimaków w ogrodzie) to przede wszystkim: osuszanie terenu wokół upraw, wykaszanie pobliskich rowów i zarośli, regularne koszenie trawników, odchwaszczanie (pielenie, w szczególności pokrzywy) oraz szybkie usuwanie chwastów i resztek roślinnych i kompostowanie ich z dala od upraw, usuwanie też innych przedmiotów (desek, kamieni, gruzu). Krótko mówiąc – chodzi o likwidację potencjalnych siedlisk i miejsc schronień ślimaków.

Pamiętajmy, że w kompostownikach ślimaki nie tylko chętnie się tu chowają, ale też składają tu jaja. Trzeba też utrzymywać właściwą, przewietrzaną strukturę gleby, – czyli często ją grabić,  i usuwać chwasty. Ślimaki tego bardzo nie lubią i niszczy to ich jajeczka. Specjaliści radzą też, by dookoła działki usypywać bariery z trocin, popiołu, wapna niegaszonego, potłuczonych skorupek jaj, czy plew jęczmiennych. To utrudnia ślimakom wchodzenie na działkę, jednak zapory te muszą być stale odnawiane, (bo wypłukują je deszcze, rozwiewa wiatr).

jak wytępić slimaki w ogrodzie poradnik

Zwalczanie ślimaków metodami naturalnymi

Najprostszą metodą zwalczania epidemii ślimaków w ogrodzie, jest po prostu ich ręczne wyłapywanie i wywożenie daleko od posesji. Najlepiej robić to wcześnie rano po deszczu lub wieczorem, bo ślimaki znajdują się wtedy poza kryjówkami i łatwo je odnajdywać. Wadą tej metody jest jej pracochłonność, szczególnie w przypadku większych ogrodów i działek. Można więc ustawiać pułapki na ślimaki, w postaci desek, płyt lub dachówek, układając je w zacisznych, zacienionych i wilgotnych miejscach. Dobrze jest też włożyć pod nie ulubione przez ślimaki liście sałaty i kapusty, otręby oraz obierki z ziemniaków i marchwi. Ślimaki łatwo wabią się do takich pułapek, z których można je codziennie szybko usunąć. Sposób ten jest zdecydowanie mniej pracochłonny.

Czytaj również  Zwalczanie chrabąszcza majowego

Inny dobry sposób to powkopywanie w ziemię w różnych punktach ogrodu, na głębokość ok. 1 cm poniżej powierzchni ziemi słoików napełnionych piwem w ok. 1/3 wysokości. Ślimaki uwielbiają piwo i wpadną do słoików zwabione jego zapachem. Wystarczy jedynie codziennie opróżniać takie piwne pułapki. Innym godnym uwagi domowym sposobem na ekologiczne zwalczanie ślimaków w ogrodzie jest spryskanie hodowanych tam roślin rozcieńczoną kawą i fusami z kawy. Aromat kawy jest bardzo nielubiany przez ślimaki i inne szkodniki upraw, a uciekają przed nim nawet niedźwiedzie. Dostęp do rabat dla ślimaków zahamujemy też specjalnym żelem na ślimaki. To nowatorski i bardzo skuteczny preparat, dopiero od niedawna dostępny na polskim rynku. Żel antyślimakowy jest przy tym oparty wyłącznie na składnikach naturalnych, a więc w pełni ekologiczny i bezpieczny dla ludzi, zwierząt i roślin.

Rośliny odstraszające ślimaki

Już dawno odkryto, że ślimaki, także te bezmuszlowe, nie lubią pewnych gatunków roślin. Uciekają przed nimi i pozostawiają je w spokoju, nie jedząc ich liści, łodyg, kwiatów i owoców. Zwykle odstraszają je zawarte w tych roślinach substancje zapachowe, olejki eteryczne. Niektóre rośliny odstraszają też ślimaki niejadalnymi liśćmi (twardymi i często pokrytymi woskowym nalotem) oraz substancjami trującymi. Dzięki temu, rośliny te stanowią dla ślimaków naturalną barierę ochronną. Rośliny odstraszające ślimaki warto więc sadzić dookoła działki, co odstraszy ślimaki przed wchodzeniem na nasz teren.

naturalny odstraszacz ślimaków floksy (kwiaty)

Dobrze jest też sadzić je a także bezpośrednio w ogrodzie, w pobliżu tych gatunków roślin, które ślimaki uwielbiają zjadać. To dodatkowa ich ochrona. Oto gatunki roślin, których żarłoczne ślimaki wyjątkowo nie lubią i bardzo je szerokim łukiem omijają – są to m.in.: szałwia lekarska, czosnek, majeranek, gorczyca, cebula zwyczajna, nasturcja, lawenda wąskolistna, trybula ogrodowa, krwawnik pospolity, płomyk wiechowaty (floks), bodziszek wspaniały, liliowiec ogrodowy, wilczomlecz mirtowaty, wiesiołek krzewiasty, przywrotnik ostroklapowy oraz rozchodniki. Warto też wiedzieć, że ślimaki bezmuszlowe bardzo lubią kwiaty nazywane funkiami. Okazuje się, że są też jednak odmiany tych ładnych kwiatów bylinowych, które nie smakują ślimakom i od których te szkodniki uciekają. Watro więc zapobiegawczo sadzić też w ogrodzie funkie odmian – 'Big Daddy’, 'Blue Angel’ oraz 'Cherry Berry’.

Czytaj również  Choroby brzozy Youngii

Chemiczne zwalczanie ślimaków

Chemiczne zwalczanie ślimaków w ogrodzie i na działce powinno być tylko przykrą ostatecznością. W prywatnych uprawach amatorskich lepiej unikać chemii, ponieważ nie jest to zdrowe rozwiązanie i nieobojętne dla środowiska, w tym innych organizmów żywych. Lepiej więc stosować prewencję, a jeśli już mamy problem ze ślimakami, użyć wtedy opisane wyżej metody naturalne. Gdy jednak atak ślimaków jest krytyczny i nic ekologicznego nie działa, można wtedy użyć preparaty chemiczne – np. Snacol z substancją czynną metaldehyd. Środek ten jest w formie granulek, które rozsypuje się między roślinami (jednak nie bezpośrednio na rośliny), najlepiej późnym popołudniem lub wieczorem. Pamiętajmy jednak, aby zachować przy tym szczególną ostrożność i postępować zgodnie z zaleceniami opisanymi na etykiecie takiego środka ślimakobójczego.

bros snacol na ślimaki

UWAGA!

Pamiętajmy też, że ślimaki nie są jedynie zagrożeniem dla upraw i kwiatów naszego ogrodu. W środowisku bezkręgowce te pełnią też, bowiem bardzo ważną rolę, jako destruenci. Innymi słowy chodzi o to, że zjadają resztki martwych roślin i zwierząt oraz uczestniczą w aktywnym tworzeniu ziemi kompostowej. Dlatego ich nadmiar lepiej zwalczać metodami ekologicznymi, a nie chemią.