Odmiany truskawek

5/5 - (1 vote)

Truskawki niezmiennie od lat cieszą się wielką popularnością, jako jedne z najbardziej lubianych owoców. Ich uprawa jest przy tym prosta, a owoce bardzo smaczne. Wystarczy tylko wydzielić trochę miejsca w ogrodzie, kupić i posadzić sadzonki. Są też odmiany doniczkowe na balkon i taras. Można potem cieszyć się i delektować smakiem samodzielnie wyhodowanych owoców. Chcesz sadzić truskawki w ogrodzie? Konieczne przeczytaj i sprawdź, jakie odmiany truskawek zakupić? Zobacz, jakie mają wymagania, plony i terminy sadzenia.

Odmiany truskawek – podział w zależności od terminu sadzenia.

Odmiany truskawek są nowe i tradycyjne, a przy tym bardzo liczne i w różnym stopniu plenne. Są też w różnym zakresie odporne, za to o atrakcyjnych i słodkich owocach. Mamy wśród nich odmiany deserowe i lepsze do przetwórstwa. Niektóre z odmian wyhodowano w Polsce, a inne bardziej liczne są zagraniczne. Można je podzielić w grupy od bardzo wczesnych, przez średnio dojrzewające, po późne i powtarzające.

Ważny jest również termin sadzenia truskawek. Zależy on przede wszystkim od rodzaju zakupionych przez nas sadzonek. Koniecznie trzeba to zatem mieć to na uwadze! Pod względem terminu sadzenia, w sklepach ogrodniczych mamy następujące grupy/rodzaje sadzonek:

sadzonki typu frigo

są to sadzonki bez podłoża, a więc z gołym systemem korzeniowym. Takie sadzonki ich producenci i sprzedawcy przechowują zimą w chłodniach, do sprzedaży wystawiają je wczesną wiosną. Ponieważ sadzonki te nie rosną w ziemi, zaleca się ich wysadzenie do gruntu od razu po przyniesieniu do domu. Najlepiej wysadzać je przy tym w terminie dość wczesnym, a więc od marca, do maksymalnie połowy maja.

Jeśli jednak sadzimy truskawki tak wcześnie, należy koniecznie okryć je zaraz potem agrowłókniną. Materiał ten ochroni młode sadzonki przed ostatnimi mrozami przedwiośnia. Sadzonki frigo można też sadzić w pojemnikach, doniczkach do uprawy na tarasie i balkonie.

sadzonka truskawki z rośliny matecznej
sadzonka truskawki z rośliny matecznej

sadzonki zielone

są to sadzonki pozyskiwane od sadzonek matecznych z gruntu. Robi się to na początku, lub pod koniec okresu wegetacji i od razu przeznacza do sprzedaży. Po zakupie należy je sadzić od razu, lub najpóźniej jesienią. Tylko w tym czasie jest większa szansa, że skutecznie się przyjmą i nie będą chorować. Nie powinno się zwlekać z ich wysadzeniem zbyt późno jesienią również dlatego, że będą wtedy bardziej narażone na przemarznięcie.

Czytaj również  Goczałkowice ogrody do zwiedzania
sadzonka truskawki z doniczki
sadzonka truskawki z doniczki

sadzonki w doniczkach

są to sadzonki już dobrze ukorzenione w pojemnikach. Można je więc sadzić przez cały sezon wegetacyjny od wiosny do lata. Nie należy tego robić tylko w czasie dużych upałów. Truskawki w doniczkach to jednak najdroższa wersja sprzedażowa. Jest jednak największa szansa, że wszystkie przyjmą się zdrowo po wysadzeniu do gruntu. Takie truskawki z ziemną bryłą korzeniową można też uprawiać w donicach i skrzynkach na balkonach i tarasach.

Najlepsze odmiany truskawek do uprawy w Polsce.

Wybierając i kupując truskawki do swego ogrodu, na balkon czy taras, należy poznać poszczególne odmiany do uprawy w naszym klimacie. Ich owoce mogą bowiem mieć odmienny wygląd, smak, a nawet kolor owoców. Różnią się też przeznaczeniem i terminem owocowania. Ponadto jedne odmiany owocują tylko raz wiosną, a inne powtarzają kwitnienie i owocowanie.

Jedne odmiany mają owoce dobre głównie na przetwory i do mrożenia, a inne są najlepsze do szybkiego spożycia na surowo. Odmiany wczesne zaczynają dojrzewanie z początkiem czerwca, a późne mogą owocować aż do końca września.

Poniżej zamieszczamy listę najpopularniejszych odmian truskawek w uprawie amatorskiej. Dodatkowo uwzględniliśmy również terminy zbioru owoców:

Wczesne odmiany truskawek, owocujące w maju i czerwcu”:

Vibrant’ – bardzo wczesna odmiana truskawek, owocująca już na początku sezonu wegetacyjnego. Jej owoce mają jasnoczerwoną i błyszczącą skórkę oraz są duże, kształtne i jędrne. Miąższ owoców jest bardzo soczysty, słodki i smaczny. Odmiana jest też bardzo odporna na choroby i mróz;

Kent’ – także wczesna odmiana i truskawki deserowe mające uniwersalne zastosowanie. Mają soczyste, aromatyczne i słodkie owoce o sercowatym kształcie i lśniącej, czerwonej skórce. Odmiana obficie też owocuje, rzadko choruje i jest mrozoodporna;

Rumba’ – wczesna odmiana truskawek z wydłużonym owocowaniem od końca maja do początku lipca. Tworzy atrakcyjnie duże owoce o trwałym, soczystym i smacznym miąższu oraz błyszczącej i jasnoczerwonej skórce. Odmiana jest też odporna na mrozy i choroby;

Christine’ – nowa wczesna odmiana owocująca od końca maja do końca czerwca. Rodzi bardzo smaczne i naturalnie słodkie owoce, o sercowatym kształcie oraz błyszczącej i mocno czerwonej skórce. Odmiana doskonała do naszych warunków klimatycznych, odporna na mróz i choroby grzybowe;

Czytaj również  Pochodzenie, znaczenie gospodarcze i produkcja truskawek

Grandarosa’ – wczesna odmiana truskawek słynąca z wyjątkowo dużych owoców. Jej owoce są też jędrne i pomarańczowo-czerwone w kolorze, a przy tym bardzo aromatyczne i słodkie. Można je długo przechowywać bez psucia nawet w warunkach pokojowych. Odmiana jest też odporna na większość chorób i przemarzanie.

Średnie odmiany truskawek (średnio wczesne i średnio późne), owocujące od połowy czerwca do połowy lipca:

Polka’ – jedna z naszych rodzimych najsmaczniejszych odmian truskawek. Owocuje od połowy czerwca do początku lipca. Tworzy czerwone i ciemnoczerwone owoce, o pełnym, soczystym i słodkim miąższu mającym upojny zapach poziomek. Odmiana jest też odporna jest na większość chorób i mrozy;

Korona’ – odmiana deserowa owocująca na przełomie czerwca i lipca. Tworzy intensywnie czerwone i nieco wydłużone owoce o bardzo smacznym aromacie. Odmiana odporna na większość chorób grzybowych i przemarzanie;

Senga Sengana’ – średnio późna odmiana słynąca z obfitego owocowania. Doskonała do jedzenia na surowo i na przetwory. Rodzi ciemnoczerwone i stożkowate owoce, o bardzo aromatycznym i słodkim smaku. Odmiana jest też odporna na większość chorób, mrozy i susze;

Elkat’ – polska średnio-wczesna odmiana obficie plonująca. Rodzi bardzo duże i smaczne owoce, majce skórkę koloru jasnoczerwonego oraz bardzo jędrny i soczysty miąższ. Odmiana jest również bardzo łatwa w uprawie oraz odporna na większość chorób i przemarzanie.

Późne odmiany truskawek, owocujące od końca czerwca do końca lipca:

Malwina’ – jedna z naszych najlepszych późnych odmian truskawek. Tworzy bardzo duże owoce mające kształt regularny, intensywnie czerwoną i błyszczącą skórkę oraz aromatyczny i słodki smak. Ta rodzima odmiana jest przy tym bardzo dobra do polskich warunków klimatycznych;

Judibell’ – bardzo późna odmiana owocująca do końca lipca. Rodzi duże, bardzo kształtne, błyszczące i jasnoczerwone w kolorze owoce, o soczystym miąższu i smaku przypominającym aromat poziomek. Odmiana jest przy tym również odporna na większość chorób i przemarzanie.

Odmiany truskawek powtarzające owocowanie, plonujące od wiosny do jesieni:

Albion’ – jedna z najpopularniejszych odmian truskawek. Owocuje w całym sezonie letnio-wiosennym, a jej krzewinki mają pnąco-wiszący pokrój. Owocowanie powtarza przy tym średnio co 3 tygodnie. Tworzy również duże i jędrne, a do tego bardzo smaczne i słodkie owoce. Odmiana jest dość odporna na choroby grzybowe i przędziorki. Zaleca się ją do uprawy również dla osób początkujących, jak i już doświadczonych w ogrodnictwie. Przez swój zwisający pokrój jest możliwa do uprawy także w wiszących pojemnikach, na kratkach czy pergolach;

Czytaj również  Powojniki botaniczne

San Andreas’ – odmiana również mająca pokrój wiszący i pnący, a przy tym obficie plonująca przez ok. 5 miesięcy od czerwca, aż do pierwszych przymrozków. Tworzy duże i stożkowate owoce, o doskonałym smaku i zapachu. Odmiana jest też odporna na wirusy, choć słabo znosi mrozy i choroby grzybowe. Dlatego na zimę wymaga okrywania i ochrony;

Ostara’ – bardzo plenna odmiana deserowa, owocująca od wiosny do późnej jesieni. Jest polecana również z powodu obfitych plonów. Truskawki te mają wygląd luźnych krzaczków z licznie zwisającymi rozłogami, na których powstają liczne owoce. Owoce tej odmiany mają sercowaty kształt i są jasne w przekroju. Kształtem i aromatycznym smakiem przypominają poziomki. Odmiana wymaga jednak ochrony i zimowania pod osłonami.

Podstawowe zasady uprawy truskawek

 Najpierw należy dobrze zaplanować docelowe stanowisko dla truskawek w ogrodzie. Należy również pamiętać, że truskawki w tym samym, jednym miejscu powinno się uprawiać maksymalnie tylko przez 3 lata. Potem trzeba zmienić stanowisko. Jeśli tego nie zrobimy, zaczną coraz słabiej owocować. Miejsce dla nich powinno też być bardzo słoneczne i osłonięte przed wiatrem. W cieniu truskawki bowiem słabo owocują, są blade i kwaśne. Gleba w tym miejscu powinna być żyzna i dobrze spulchniona.

zastosowanie słomy jako ściółki pod truskawki

Dlatego przed wysadzeniem truskawek dobrze ją przekopać i wymieszać z kompostem lub obornikiem. Świeżo posadzone truskawki wymagają regularnego podlewania bezpośrednio pod korzenie (w miarę możliwości nie na liście). To bardzo ważne, ponieważ ochroni sadzonki, a później również ich owoce przed rozwojem chorób grzybowych.

Truskawki bywają na nie podatne bardziej, niż inne rośliny. Po posadzeniu, dobrze też pokryć ziemię warstwą ściółki (np. słomy) czy flizeliny. Ochroni to truskawki przed chwastami i wysychaniem podłoża. Zalecane jest też nawożenie truskawek wiosną i po zbiorach. W uprawie przydomowej najlepiej robić to naturalnymi nawozami organicznymi.