Kiedy sadzić sadzonki truskawek?

4/5 - (1 vote)

Chcesz uprawiać truskawki w swoim ogrodzie czy na działce? Konieczne przeczytaj więc i sprawdź, kiedy sadzić sadzonki truskawek. Zobacz, jak to zrobić fachowo. Prawidłowe sadzenie truskawek to bowiem podstawowy element ich udanej uprawy i owocowania. Należy też zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej odmiany i jakości sadzonek oraz przygotować im dobre, słoneczne stanowisko. Bardzo ważna jest też prawidłowa technika i termin sadzenia.

Grupy odmian truskawek zależnie od terminu sadzenia.

Każda sadzonka truskawek charakteryzuje się odpowiednią odmianą, klasa i typem. Taka metryczka charakteryzuje wymaganą technologię uprawy, termin owocowania i wielkość jej owoców oraz ich walory smakowe i wykorzystanie. Zależnie od terminu sadzenia, w sklepach ogrodniczych można kupić następujące sadzonki:

sadzonki zielone truskawek

pobiera się je od starszych krzewów matecznych z gruntu, na początku lub pod koniec okresu wegetacji. Od razu też przeznacza się je do sprzedaży i wysadzenia. Można to robić również samodzielnie przy corocznym odnawianiu uprawy. Wiosną sadzi się je już od rozpoczęcia wegetacji, a więc od połowy marca do maja. Natomiast jesienią do gruntu sadzi się je od początku września, aż do przymrozków (listopad/grudzień).

Sadzonki zielone mają jednak wadę, ponieważ ich bryły korzeniowe mogą wysychać pomiędzy wykopaniem, a ponownym wsadzeniem u kupującego. Możliwe jest też, że po posadzeniu późno jesienią mogą przemarzać. Po posadzeniu wczesną wiosną też zresztą lubią się czasem nie przyjąć. Pierwszy plon sadzonek zielonych jest z reguły bardzo skromny. Choć mają dużo niższą cenę.

sadzonki truskawek typu Frigo

to sadzonki bez podłoża i z gołym systemem korzeniowym. Producenci trzymają je przez zimę w chłodniach i sprzedają wczesną wiosną. Ogrodnicy wykopują je jeszcze zimą, gdy truskawki przechodzą już okres spoczynku. Potem w formie bezlistnej trafiają do chłodni, a stąd do sklepów. Sadzonki Frigo mają gołe korzenie, więc zaleca się ich wysadzenie do ziemi jak najszybciej po zakupie.

Najlepszym terminem jest wczesna wiosna od marca, do maksymalnie połowy maja, ewentualnie też latem (max do ok. 15 lipca). Jeśli wysadzimy je bardzo wcześnie, zaleca się też dodatkowo od razu okryć je agrowłókniną. Ochroni je to przed ostatnimi przymrozkami. Sadzonki Frigo można też sadzić w pojemniki, doniczki, korytka i uprawiać na balkonach i tarasach.

Czytaj również  Bielenie drzew owocowych

Sadzonki Frigo dostępne są w sprzedaży od wiosny do lata w 4 klasach (A++, A+, A, B). Klasy te różnią się miedzy sobą rozmiarem i przyszłą obfitością plonów. Ich zaletą jest łatwość przyjmowania się i szybkie owocowanie już po 7-8 tyg. od posadzenia. Natomiast wad a to wysoka cena.

sadzonki truskawek w doniczkach –

najdroższa wersja sprzedażowa. Są to sadzonki sprzedawane już dobrze ukorzenione w małych doniczkach-pojemnikach. Sprzedawcy ogrodnicy hodują takie sadzonki w substracie torfowym jałowym fitosanitarnie. Gwarantuje to maksymalną pewność ich zdrowia i dobrej kondycji. W sprzedaży są dostępne od połowy marca do połowy października.

Po zakupie można je z nich wysadzić potem przez cały sezon wegetacyjny, od wiosny do lata. Najbardziej optymalny na to termin to lipiec i w sierpień. Jak zawsze jednak przy sadzeniu truskawek trzeba pilnować, by nie robić tego w czasie upałów i suszy. Tak czy inaczej, sadzonki w doniczkach oferują największą szansę przyjęcia się w stałym gruncie i późniejszego zdrowego wzrostu i owocowania.

Takie truskawki z bryłą korzeniową dobrze przyjętą już w odrobinie podłoża, można też uprawiać w pojemnikach na balkonach i tarasach.

truskawki posadzone w workach

Kiedy sadzić sadzonki truskawek – sadzenie wczesnowiosenne.

Odmiany nadające się do tego gwarantują też wczesne plony. Wczesnowiosenne sadzenie truskawek podejmujemy również wtedy, gdy chcemy pierwsze plony owoców uzyskać jeszcze w tym samym roku. Zaleca się to w szczególności odnośnie sadzonek typu Frigo A, A+ i A++. Będą wtedy owocować już w ok. 6-8 tyg. po posadzeniu. Dzięki temu możemy potencjalnie przyśpieszyć pierwsze owocowanie na przełomie wiosny i lata lub wczesnym latem.

Kiedy sadzić sadzonki truskawek – sadzenie późnowiosenne i letnie.

Późnowiosenne i letnie sadzenie truskawek również jest dobrym wyborem i ma w pewnych sytuacjach bezsprzeczne plusy. Wymaga co prawda późniejszego intensywnego nawadniania. Chociaż wydłuża czas na aklimatyzację, rozbudowę systemu korzeniowego i tworzenie zawiązków pąków kwiatowych u sadzonek. W kolejnym roku i sezonie wegetacyjnym będzie też można uzyskać większy plon owoców.

Kiedy sadzić sadzonki truskawek – sadzenie jesienne.

Jesienią (szczególnie na jej początku) również panuje odpowiedni klimat na sadzenie niektórych odmian i typów truskawek. Jest wtedy dobra wilgotność powietrza i podłoża, a także dodatnia temperatura do pierwszych przymrozków. Wszystko to dobrze sprzyja przyjmowaniu się szczególnie typ sadzonek zielonych.

Czytaj również  Kiedy siać marchew i pietruszkę

Odmiany sadzonek truskawek.

Na naszym polskim rynku ogrodniczym w sprzedaży mamy obecnie aż kilkadziesiąt różnych odmian truskawek. Większość z nich została wyhodowana z pietyzmem i posiada specjalne patenty, licencje. Zgodnie z prawem nie można więc ich rozmnażać na handel czy potrzeby własne. Warto o tym wiedzieć, jeśli planujemy samodzielnie remontować potem swoja uprawę truskawek na przykład z pędów odrostów.

Odmiany patentowane i inne różnią się przy tym wielkością oraz kolorem, soczystością, aromatem i słodkością owoców. Różni je też pokrój i wielkość krzewów, intensywność i termin owocowania oraz odporność na mrozy, choroby i szkodniki. Zanim więc dobierzemy sobie optymalną odmianę truskawek konkretnie do naszego ogródka, zastanówmy się, czego oczekujemy.

Pomyślmy, co najbardziej cenimy w truskawkach i jak chcemy spożytkowywać ich przyszłe owoce. Czy będziemy je wyłącznie jeść świeże na bieżąco? Czy może zamierzamy bardziej wykorzystać je do produkcji różnych owocowych przetworów i mrożonek. Odmiany trzeba tez klasyfikować ze względu na ich optymalny termin owocowania.

Na tej podstawie odmiany truskawek klasyfikuje się jako:

  • odmiany wczesne – odmiany te owocują w okresie od końca maja do połowy czerwca. Zalicza się tu takie odmiany, jak np.: ‘Clery’, ‘Kent, czy ‘Vibrant’;

  • średnio-wczesne – odmiany owocujące od początku czerwca do początku lipca. Przykładowe odmiany to m.in.: ‘Elegance’, ‘Korona’, czy truskawka olbrzymia (pochodząca z Holandii krzyżówka odmian ‘Vissers’ i ‘Koningis’, powstała w 1998 r.);

  • średnio-późne – odmiany owocujące od połowy czerwca do połowy lipca. Należą do nich np. odmiany” ‘Arosa’, ‘Florence’, czy ‘Senga Sengana’;

  • późne – odmiany owocujące od trzeciej dekady czerwca do końca lipca. Zalicza się tu m.in. odmiany: ‘Judibell’, ‘Panon’, czy ‘Pandora’;

  • powtarzające kwitnienie i owocowanie – odmiany owocujące od wczesnej wiosny, aż do końca jesieni. Odmiany te wywodzą się głównie z krajów o ciepłym klimacie. Są więc z reguły bardziej wrażliwe na przymrozki. Można je sadzić w skrzynki i pojemniki i wieszać na balkonach i tarasach. Możliwa jest też uprawa cieplarniana. Na balkonach i tarasach pełnia też jednocześnie funkcję ozdobną. Można tu zaliczyć odmiany m.in.: „Monterey’, ‘Ostara’, czy ‘San Andreas’.

Czytaj również  Kiedy i jak wysiewać nasiona pelargonii?

Przygotowanie ziemi pod uprawę truskawek.

Grunt pod truskawki powinien być: wilgotny, odchwaszczony i dobrze spulchniony. pH gleby powinno wynosić 5.0 do 6.5. Jeśli jest za niskie, wymaga wapnowania. Ziemia musi też zostać dobrze nawieziona i odżywiona oraz być bez chwastów i szkodników. Jej struktura misi być maksymalnie poprawiona, by stworzyć odpowiedni zapas łatwo przyswajalnych składników pokarmowych.

Przygotowanie ziemi pod planowane nasadzenia truskawek w uprawie profesjonalnej ogrodniczej trzeba nawet zacząć już 2 lata wcześniej. Ze względu na możliwość porażenia truskawek grzybami i szkodnikami, nie zaleca się zakładać ich uprawy po: pomidorach, ziemniakach, kapustnych, papryce, ogórkach czy malinach.

Istotny jest też przedplon roślinami fitosanitarnymi przeciw szkodnikom (np. gryka, gorczyca, aksamitki). Na szkodniki glebowe (szczególnie pędraki) trzeba też uważać w uprawach blisko lasów i zadrzewień.

Kiedy sadzić sadzonki truskawekprawidłowe sadzenie truskawek:

korzenie przed posadzeniem dobrze jest namoczyć w preparacie ukorzeniającym;

korzeń musi być wyprostowany w glebie, aby sadzonka nie była wypychana w górę i nie wyschła. Jeśli sadzonka ma zbyt długie korzenie, można ja lekko przyciąć na max 25% długości. Podwinięte korzenie gorzej rosną, deformują się i mogą zamierać;

sadzonki sadzimy tak, aby ich pąk wierzchołkowy znalazł się na równi z powierzchnią poziomu gleby. Sadzenie za płytkie niesie ryzyko zasychania sadzonek. Natomiast zbyt głębokie wzmaga podatność na gnicie i przemarzanie liścia sercowego. Sprzyja też groźnym chorobom truskawek;

ziemię należy dobrze docisnąć wokół sadzonki tak, aby dokładnie otuliła i przylegała do korzeni. Puste przestrzenie są niekorzystne dla zdrowia i rozwoju sadzonek;

po posadzeniu regularnie podlewamy młode sadzonki, by się dobrze ukorzeniły;

truskawki Frigo zaleca się przykryć białą agrowłókniną, co ma je ochroni

przed nadmiernym słońcem, chwastami, przesuszeniem i zbytnim zimnem. Okrycie takie zostawiamy na 2-3 tyg. lub do kwitnienia.

ważny jest też prawidłowy rozstaw truskawek w uprawie rzędowej, rzędowo-pasowej, na zagonach, czy w pojemnikach.