Truskawki to jedne z najczęściej uprawianych owoców gruntowych. Jak jednak zimować je w pojemnikach? Będąc bylinami, truskawki są w stanie łatwo przetrwać zimną pogodę. Jednak nie są zdrewniałe, więc potrzebują trochę pomocy przy zimowaniu w niskich temperaturach w pojemnikach. Chcesz uprawiać truskawki w pojemnikach i zastanawiasz się, jak to zrobić prawidłowo? Konieczne przeczytaj więc nasz artykuł – truskawki wiszące uprawa pielęgnacja zimowanie.
Truskawki każdego roku są rozkoszną ucztą dla naszego podniebienia.
Słodki aromatyczny smak truskawek, zapewnia naprawdę satysfakcjonujące doznania. Truskawki są też jednymi z pierwszych wiosennych owoców zbieranych praktycznie w każdym regionie świata o klimacie umiarkowanym. Ich cykl życiowy jest przy tym wyjątkowo dostosowany do wczesnej uprawy. Zwykle przed nadejściem wiosny truskawki są wyrywane z długiego zimowego snu przez rosnące temperatury i szybko wchodzą w okres wegetacyjny.
Późną wiosną i na początku lata pojawiają się więc pierwsze zbiory ich pysznych, czerwonych jagód. W większości obszarów na świecie zima stanowi jednak realne zagrożenie dla życia tych małych owocujących krzewinek. Truskawki można też uprawiać w nowoczesny sposób w wiszących pojemnikach. Jednak opieka nad nimi wygląda wtedy trochę inaczej.
Chcesz uprawiać truskawki w pojemnikach i zastanawiasz się, jak to zrobić prawidłowo? Konieczne przeczytaj więc nasz artykuł – truskawki wiszące uprawa pielęgnacja zimowanie. Pomoże Ci z powodzeniem zimować truskawki, jak i sprawić, by obficie owocowały.
Truskawki roczny cykl życia truskawek.
W naturze truskawki są bylinami. Jesienią zawiązują pąki kwiatowe. Następnie roślina potrzebuje długiego okresu minimalnej aktywności, aby wykorzystać fotosyntezę w niższych temperaturach i mniej intensywne światło do nagromadzenia cukrów w łodygach i rozłogach. Zasili on jej owocowanie w następnym roku. W krzewinkach truskawek spoczynek zimowy nie oznacza więc całkowitej bezczynności.
Oznacza to po prostu, że roślina przekierowuje swoją energię na budowanie pąków do owocowania i rozłogów. Rozłogi dotrą korzeniami do ziemi i wytworzą rośliny potomne. Jeśli truskawka nigdy by nie dostała chłodnej i ciemniejszej pogody, będzie nadal próbowała zakwitnąć i zawiązać owoce. Będzie jednak słabnąć i coraz mniej owocować, a jej korona i korzenie stają się coraz bardziej podatne na choroby.
Wielu plantatorów truskawek wyrywa więc truskawki pod koniec sezonu wegetacyjnego i sadzi nowe następnej wiosny. W przypadku truskawek w pojemnikach, dużo pracy wymaga jednak wykopanie starych roślin, wysterylizowanie gleby i pojemników itp. Trzeba też upewnić się zawsze, czy martwe rośliny truskawek nie są nosicielami owadów lub chorób. W następnym roku wysadza się zaś nowe rośliny.
Można zresztą kupić gotowe już zestawy truskawek w podwieszanych doniczkach. To wszystko generuje jednak dodatkowy, zwykle z roku na rok coraz wyższy koszt. Niektóre odmiany truskawek są ponadto tak bardzo wydajne i smaczne, że warto je przezimować.
Truskawki wiszące czego będziemy potrzebować do założenia truskawkowego ogródka na balkonie.
Aby założyć swój nieduży mini ogródek truskawkowy na balkonie, z pewnością trzeba kupić odpowiednie sadzonki. Powinna to być odmiana powtarzająca kwitnienie i owocowanie przez cały sezon, lub zwykła, czyli owocująca tylko wiosną (najlepiej ‘Frigo’). Nieodzowne będą też pojemniki lub donice o głębokości wynoszącej minimum 30 cm, najlepiej od razu wiszące. Mimo, iż pojemnik wygląda wtedy na zbyt duży, to korzenie się z czasem mocno przecie rozrosną.
Na podłoże najlepiej zakupić w sklepie ogrodniczym lekko kwaśny substrat torfowy o pH w granicach 5,5-6,5. Wszystkie te wymagania idealnie spełni popularne w użytku np. podłoże uniwersalne Substral z nawozem. Dobre jest także podłoże do uprawy warzyw i/lub kwiatów, zawsze z zawartością nawozów długo działających. Ziemia z nawozem uwalnia go powoli przez 4-6 miesięcy, a więc zapewnia pokarm roślinom przez cały sezon wegetacyjny.
Uwaga jednak, ponieważ na dnie pojemnika/donicy trzeba też wysypać warstwę żwirku lub keramzytu, jako nieodzowny drenaż. Doniczka lub skrzynka koniecznie musi mieć na dole perforację zapewniającą dobry odpływ wody. Drenaż powinien mieć grubość ok. 5-10 cm. Przed dodaniem podłoża, można go przykryć włókniną, aby nie został od razu pozapychany ziemią. Jeśli o to nie zadbamy, to truskawki będą podgniwać i będą atakowane przez grzyby pleśniowe.
Najważniejszy jest jednak wybór właściwego podłoża, bo to z niego roślina czerpie korzeniami składniki pokarmowe do budowania owoców.
Truskawki wiszące jak je sadzić?
Zakupione sadzonki truskawek możemy posadzić bezpośrednio do gruntu w ogrodzie, lub do donic i skrzynek balkonowych, tarasowych. W naszym wypadku skupimy się na opisie uprawy truskawek w pojemnikach. To proces łatwy i szybki. Na dno doniczki wsypujemy wspomniany drenaż – 5-10 cm żwirku lub keramzytu. Potem na warstwę drenażu dajemy podłoże właściwe – np. substrat torfowy Substral.
Do jednego okrągłego pojemnika sadzimy jeden krzaczek truskawek, jeśli są to durze sadzonki. Jeśli truskawki sadzimy w pojemniku podłużnym, (korytko), robimy w podłożu otwory na sadzonki co 15-20 cm jeden od drugiego. Jeśli kupione sadzonki są nieduże, sadzimy je wtedy po 1-2 sztuki do jednego otworu. W żadnym wypadku korzenie sadzonek nie mogą zostać jednak zawinięte w czasie sadzenia.
Co ciekawe, można je jednak nieco przyciąć, jeśli są zbyt obfite. Posadzone sadzonki trzeba na koniec delikatnie obsypać i przydusić wokoło ziemią oraz dość obficie podlać.
Truskawki wiszące jak je pielęgnować?
Po posadzeniu, truskawki trzeba systematycznie podlewać, jednak tak, by ich nie przelewać. W okresie późniejszym nawozimy je najlepiej uniwersalnym nawozem naturalnym, jak np. Florovit BIO do truskawek, malin i jeżyn. Wskazane jest też spulchnianie podłoża i usuwanie ewentualnych chwastów. Zależnie od pogody, sadzonki truskawek zakwitną w pojemnikach już po ok. 4 tygodniach od wysadzeni. Natomiast po kolejnych 4 tygodniach zaczną już owocować, oby jak najobficiej. Zaleca się też coś jeszcze!
Otóż gdy truskawki będą już kwitły, warto miękkim pędzelkiem prowadzić sztuczne ich zapylanie. Wystarczy tym pędzelkiem rozmieszczać żółty pyłek z pręcików na słupek w środku kwiatu. Najlepiej jednak pyłek przenosić z jednych kwiatów na drugie, a nawet z jednych krzewów na inne. Dzięki temu owoce będą dorodniejsze, smaczniejsze i większe czy kształtniejsze.
Jeśli jednak nasz balkon czy taras odwiedzają bzyczące pszczoły, sztuczne zapylanie nie będzie potrzebne. Koniecznie przez cały sezon będziemy jednak musieli obcinać nowo powstałe pędy-rozłogi. Pozostawione będą bowiem osłabiały całe rośliny, które mogą przestać wtedy owocować. Uwaga! Obcinanie rozłogów nie dotyczy jednak odmian powtarzających owocowanie w sezonie. Raz wysadzone truskawki można użytkować w pojemnikach przez minimum 3 lata.
Truskawki wiszące zimowanie na 3 sposoby:
-
Sposób 1 – truskawki pnące-zwisające w pojemnikach można przezimować w ogrodzie. To sposób określany jako najprostszy i najlepszy. Całe doniczki wraz z rosnącymi w nich truskawkami zakopujemy wtedy w ziemi w ogrodzie. Od góry ziemię okrywamy zaś ściółką (np. z kory, trocin, jesiennych liści, czy słomy).
-
Sposób 2 – drugi sposób to zimowanie w pomieszczeniu. Trzeba je wtedy wraz z doniczkami przenieść na zimę do pomieszczeń zabezpieczonych przed mrozem. Uwaga jednak, bo muszą być dość zimne wewnątrz (temp. bliskie 0°C). Takie warunki znajdziemy np. w niektórych piwnicach, w oranżeriach, w garażach, na jasnych strychach itp. Pomieszczenie takie musi też by z dostępem światła (widne) i nie wilgotne. Zimowane tak truskawki delikatnie podlewamy, tak, by gleba w doniczkach była zawsze tylko lekko wilgotna. Wiosną truskawki trzeba też jakiś czas najpierw hartować, przed wyniesieniem na zewnątrz (wietrząc pomieszczenia). Potem wystawiamy je na zewnątrz na całe dnie i chowamy na noc. Na stałe na balkony i tarasy wystawiamy je dopiero, gdy skończą się przymrozki (od drugiej połowy maja).
-
Sposób 3 – najbardziej ryzykowne jest zimowanie na balkonie. Jesteśmy na to skazani, gdy nie mamy ogrodu i pomieszczenia do zimowania. Doniczki z truskawkami trzeba wtedy wstawić do większego kartonu wyłożonego styropianem i uszczelnionego trocinami, gazetami itp. Truskawki należy tak okryć również z wierzchu. Warstwa izolująca z każdej strony ochroni je przed wymarzaniem. Dobrze jest też dodatkowo owinąć karton agrowłókniną. W czasie odwilży kartony trzeba odsłaniać i lekko podlewać truskawki. Ziemia w pojemnikach powinna być zawsze lekko wilgotna, aby korzenie nie wyschły. Wiosną kartony stopniowo odkrywamy i hartujemy truskawki.
Truskawki wiszące zimowanie – czy przycinać truskawki przed zimowaniem w pojemnikach?
Aby móc przezimować w pojemnikach, truskawki muszą mieć wycięte pędy nadziemne, na których owocowały w sezonie. W nowym sezonie będą owocować jedynie na nowych pędach. Przycinać można jesienią lub wiosną. Jesienne przycięcie jest dobre, gdy zimowanie odbywa się w pomieszczeniach. Natomiast wiosną i tak truskawki trzeba ponownie przejrzeć i usunąć zeschłe liście i pędy.
Ile kosztują sadzonki truskawek wiszących?
1 sztuka 7,9 złotych
10 sztuk od 19,99 do 25 złotych