Rośliny w donicach przed wejściem do domu

Rate this post

Wejście to ważny element domu, jaki widzą przechodnie. Tu najpierw kierują się goście i my sami, gdy wracamy do domu. Należy więc zadbać o jego estetyczną i zachęcającą oprawę. Nie chodzi jednak tylko o dodanie ganku, schodów czy werandy. Ważne są też bowiem wszelkie ozdoby dodatkowe, jak rośliny w donicach, klamki i dzwonki do drzwi, czy inne gadżety. Przygotowujesz nową aranżację do drzwi wejściowych do swojego domu? Konieczne zobacz nasze propozycje! Jeszcze dziś poznaj najlepsze rośliny w donicach przed wejściem do domu.

Rośliny w donicach przed wejściem do domu – projektowanie.

Najczęściej aranżację wejścia do domu organizujemy w standardowym klasycznym stylu. Najpierw trzeba jednak określić ogólną koncepcję projektu. Niezbędna jest więc decyzja odnośnie kolorystyki, gabarytów roślin czy wielkości donic. Musimy też wybrać gatunki i odmiany roślin, jakie będą najlepiej pasowały do naszego pomysłu oraz do przestrzeni, jaką dysponujemy. Zbyt duże donice mogą być przytłaczające i ciężkie, zasłaniając małe wejście. Zbyt mocno i szybko rozrastające się rośliny stworzą z kolei trudny do przebrnięcia gąszcz.

Czasem więc lepiej jest wybrać tylko dwie mniejsze donice z niskimi roślinkami. Klasyka to także ustawienie donic symetrycznie po obu stronach wejścia. Inne niestandardowe rozwiązania będą natomiast doskonałe szczególnie do nowoczesnych budowli. Sprawdzą się też, jeśli mamy dużo miejsca do wykorzystania. Można więc zaaranżować całą grupę donic z roślinami, na dodatek ustawionych niesymetrycznie.

Niektórzy stawiają z kolei na pnącza oplatające filary ganku przy wejściu. Mogą być też kwietne donice wieszane kaskadowo na ścianie po obu stronach wejścia. Zamiast klasycznych donic można też użyć rzeźb lub prawdziwych pni drzew z miejscami na kwiaty. Możliwości jest naprawdę wiele.

6. Rośliny w donicach przed wejściem do domu

Rośliny w donicach przed wejściem do domu – jakie wybrać?

Sprawdzą się różne kwiaty polecane ogólnie do pojemników ogrodowych. Trzeba je tylko prawidłowo dobrać. Przykładowo, do donic wysokich dobre są kwiaty mające korzeń palowy i/lub zwisające pędy. Chodzi np. o bluszcze, pelargonie bluszczolistne, czy surfinie. Do płytszych pojemników możemy natomiast sadzić kwiaty o mniejszym i płytszym systemie korzeniowym. Te same rośliny w donicach przed wejściem do domu, będą też dobre na balkon, taras czy alejki ogrodowe. Wszystkie utworzą spójną całość.

W naszym klimacie kwiaty doniczkowe uprawiane na zewnątrz trzeba jednak z reguły odnawiać co roku wiosną. Bez problemu całorocznie będą za to rosły krzewy i drzewka doniczkowe. Czasem tylko trzeba je okrywać na zimę w ochronie przed mrozem. Pamiętajmy też, że bez względu jakie rośliny ostatecznie wybierzemy, w pojemnikach będą miały ograniczoną ilość miejsca. Należy je więc regularnie podlewać i nawozić, najlepiej środkiem o przedłużonym działaniu.

Rośliny w donicach przed wejściem do domu – drzewka i krzewy wieloletnie.

Przede wszystkim wybieramy rośliny odporne na zimę o co najmniej jedną strefę USDA cieplejszą niż ta, w której mieszkamy. Jeśli mieszkamy w strefie 6, to wybrana roślina powinna być odporna na strefę 5 lub zimniejszą. Zasada ta dotyczy każdej rośliny wieloletniej, a więc drzewa lub krzewu, który ma rosnąć w pojemniku cały rok na zewnątrz. Kup ponadto drzewo lub krzew wyhodowany od początku w doniczce, zamiast wykopanego z gruntu. Pierwszy będzie dobrze rósł dalej w pojemniku. Natomiast drugi może przechorować zmianę, a nawet jej nie przeżyć. Pamiętaj też, że w uprawie wieloletniej w donicach zwykle trzyma się karłowate drzewka i krzewy iglaste.

Tymczasem większość drzew iglastych preferuje głównie słońce. Jeśli więc masz drzwi wejściowe do domu zlokalizowane w cieniu, może to stanowić problem. Wiele wymaga też przenoszenia doniczki w miejsce, w którym będzie trochę cienia na zimę. Zapobiegnie to zbyt dużym wahaniom temperatury gleby w czasie mrozów i słonecznej pogody.

Polecane gatunki iglaków do donic przy wejściach do budynków to m.in.: tuje, cyprysy, karłowaty świerk Alberta Picea glauca var. Albertiana ’Conica’, karłowate odmiany cyprysu Hinoki Chamaecyparis obtusa, jałowiec Błękitna gwiazda Juniperus squamata ’Blue Star’, japońska sosna biała Pinus parviflora, świerk błękitny karłowaty Picea pungens ’Montgomery’, czy bardzo wolno rosnąca sosna Bristlecone Pinus aristata. Iglaki te można też prowadzić w formie doniczkowych bonsai.

Rośliny w donicach przed wejściem do domu – kwiaty ozdobne jednoroczne.

Przed wejściem do domu najłatwiej uprawiać kwiaty doniczkowe jednoroczne. Takie rośliny w donicach przed wejściem do domu rzadziej mogą też być wieloletnie. To bardzo kolorowy sposób ozdoby wejść do budynków. Umożliwia na dodatek co roku inną aranżację. O takie rośliny również należy dobrze dbać. Jednak zwykle nie zimujemy ich i odnawiamy corocznie. Poniżej opis popularnych gatunków:

Rośliny w donicach przed wejściem do domu aukuba
aukuba

Aukuba japońska

bardzo modny obecnie, mało wymagający krzew zimozielony o zielonych liściach nakrapianych żółto-kremowo. Trzeba go jednak zimować w naszym klimacie w pomieszczeniu. Nadaje się do postawienia w półcieniu w miejscu zacisznym i osłoniętym od wiatru. Gleba musi być próchniczna i lekko kwaśna. Wymaga też obfitego podlewania.

Begonia bulwiasta

doskonale znane i idealne kwiaty do sadzenia w pojemnikach. Przepięknie kwitną w różnych kolorach i są bardzo reprezentatywne. Wymagają gleby próchnicznej, przewiewnej i lekko kwaśnej. Trzeba je też dobrze nawozić, postawić w półcieniu oraz osłaniać od deszczu i wiatru. Wymagają ponadto obfitego podlewania.

Begonia zwisająca odmiany ‘Summerwings Rose’

kwiaty doskonałe do wysokich donic lub wiszących koszy. Mają bowiem zwisające pędy. Wymagają jednak ochrony przed deszczem i wiatrem i miejsca w pełnym słońcu. Trzeba je też nawozić przez cały okres kwitnienia i podlewać umiarkowanie.

Pelargonia

najpopularniejsze kwiaty do donic zewnętrznych. Kwitną obficie i bardzo długo, niekiedy aż do grudnia, jeśli nie ma mrozów. Do wyboru mamy stojące pelargonie rabatowe, lub zwisające pelargonie bluszczolistne. Te ostatnie wytwarzają długie pędy bogato obsypane kwiatami.

rośliny w donicach przed wejściem
pelargonia

Surfinia

również są bardzo popularne ze względu na barwne kwiaty w kształcie rozchylonych dzwonków. W sprzedaży są w bardzo wielu kolorach i łatwo je uprawiać. Nie znoszą tylko przelewania, ani przesuszania. Dobrze rosną w półcieniu i doskonale nadają się do donic stawianych przed domami i urzędami. Mogę też rosnąć w pojemnikach wiszących.

Fuksja

cieszy oko pięknymi dzwonkowatymi kwiatami, u których kielich ma inne zabarwienie niż płatki korony. Preferuje glebę żyzną i lekko kwaśną, do tego obfite podlewanie. Jest to roślina wieloletnia, która jednak wymaga zimowania w pomieszczeniach. Łatwo ją szczepić przez uszczykiwane w trakcie formowania młode pędy. Najlepiej będzie rosła w chronionym przez wiatrem półcieniu.

Budleja

rośliny te są bardzo rozłożyste. Jednak odmiana ‘Buzz Pink Purple’ ma zwarty i niski pokrój i doskonale nadaje się do donic. Doskonale się przy tym rozkrzewia i puszcza duże, długo kwitnące kwiatostany o intensywnym zapachu przyciągającym owady zapylające. Kwitnie aż do października. Preferuje glebę żyzną i przepuszczalną oraz stanowisko w pełnym słońcu. Trzeba też ją obficie podlewać.

rośliny w donicach przed wejściem do domu
hibiskus

Hibiskus

modna za swoje nieustanne kwitnienie odmiana hibiskusa. Wytwarza bardzo trwałe i bajecznie kolorowe, duże kwiaty, utrzymujące się do 3-5 dni. Przy drzwiach wejściowych wygląda to bardzo efektownie. Wymaga dobrego nawożenia, obfitego podlewania i stanowiska w pełnym słońcu.

Rośliny w donicach przed wejściem do domu  Koleus

roślina ozdobna o atrakcyjnych różnokolorowych liściach podobnych do liści pokrzywy. Koleus jest przy tym bardzo łatwy w uprawie, dorastając do 50-80 cm wysokości. Wymaga stanowiska w półcieniu oraz podłoża próchniczego, wilgotnego i przepuszczalnego. Trzeba go też jedynie umiarkowanie podlewać.

Pieris japoński

nieduży krzew azjatycki, którego pędy i liście w miarę rozwoju zmieniają barwę. Wczesną wiosną są szkarłatno-czerwone, a potem potem stopniowo zielenieją. Najlepiej rośnie w półcieniu w miejscu osłoniętym od wiatru i w kwaśnej glebie próchnicznej. Wymaga też obfitego podlewania bez przesuszania podłoża.

Sundawilla

bardzo efektowne, kwitnące całe lato pnącze. Ma piękne zielone liście i intensywnie czerwone, bujne dzwonkowate kwiaty. Kwitnie bardzo długo, od maja do października. W donicach stojących wymaga podpory. Doskonale też nadaje się do donic wiszących. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu przy umiarkowanym podlewaniu. Dobrze znosi też przesuszenie, co nawet pobudza kwitnienie.

werbena roślina do donic przed dom
werbena

Werbena

pięknie obficie kwitnie całe lato w różnych kolorach odmian ogrodowych. Jest łatwa w uprawie i rozkrzewia się dobrze w doniczce, dając coraz to nowe krzewiki. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Wymaga też umiarkowanego podlewania i stałego nawożenia.

Rośliny w donicach przed wejściem do domu Żurawka

atrakcyjna z powodu pięknych kolorowych liści i gąszczu delikatnych kwiatów pojawiających się całe lato. Najlepiej rośnie w półcieniu, a dobrze podlewana i na słońcu. Wymaga regularnego i obfitego polewania. Do wyboru są odmiany o różnokolorowych liściach.

roślina jednoroczna do donic przed domem nemezja
nemezja Sunsatia Cherry

Sunsatia Cherry

całe lato od wczesnej wiosny cieszy oko pięknymi kolorowymi liśćmi i gąszczem delikatnych kwiatków. Wytwarza niezwykłe dwukolorowe kwiaty, wiśniowo czerwone u góry i białe na dole. Doskonała do wysokich pojemników. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Wymaga też umiarkowanego podlewania i regularnego nawożenia.

COMMENTS

Comments are closed.