Kwiaty na taras

Rate this post

Ogród na tarasie czy balkonie to wspaniała sprawa! Mimo, że brak tu regularnego gruntu, wcale nie oznacza to, że ma tu pozostać jedynie betonowa pustynia. Warto więc stworzyć ogród na tarasie czy balkonie, wykorzystując do tego celu donice i inne pojemniki kwiatowe, lub też zrobić tu tzw. „ogród na dachu”, choć jest to dużo droższa opcja. Ważne w tym miejscu jest jednak pytanie –

Jakie kwiaty na taras nadają się najlepiej? Jakie gatunki wybrać, aby być później w pełni usatysfakcjonowanym?

 

Centra ogrodnicze co roku na wiosnę oferują szeroką gamę najprzeróżniejszych roślin doniczkowych, więc nie powinno być problemu z wyborem gatunków najodpowiedniejszych dla siebie. Do trafnego wyboru potrzebna jest jednak przynajmniej podstawowa wiedza o takich roślinach. Każdy zwykle stara się przy tym, by jego taras lub balkon był kolorowy, a przede wszystkim oryginalny i jak najbardziej atrakcyjny! Szukamy więc rzadziej spotykanych gatunków i odmian roślin o niekonwencjonalnych barwach i fakturze kwiatów, czy liści. Warto poznać zarówno te najpopularniejsze kwiaty na taras i balkon, jak i te bardziej oryginalne.

kwiaty tarasowe
kwiaty na taras w kolorze fioletowo różowym – funkie, petunie i pelargonie

Najpopularniejsze gatunki kwiatów na taras

Specjaliści radzą, by nawet, jeśli dobrze znamy się na roślinach, do posadzenia na tarasie wybierać i tak raczej gatunki dobrze znane i popularne. Dlaczego? Ponieważ nad nimi łatwiej zapanować i nie sprawią nam raczej zawodu, nawet, jeśli pogoda nie będzie w danym sezonie zbyt sprzyjać ich egzystencji. Warto zatem sadzić popularne kwiaty na taras kwitnące w różnych porach roku, nie mające wygórowanych wymagań i bardzo żywotne, na dodatek odznaczające się obfitymi, ładnymi kwiatami. Od lat w tym względzie na tarasach i balkonach królują oczywiście znane wszystkim pelargonie bluszczolistne i rabatowe, ponieważ bardzo długo kwitną i nie są wymagające. Drugie miejsce tarasowym rankingu popularności zajmują sur finie. Rośliny te, podobnie jak pelargonie, kwitną bardzo długo i obficie (aż do późnej jesieni), choć w odróżnieniu od nich wymagają jednak dużo więcej słońca oraz podlewania i nawożenia. Tworzą jednak o wiele bardziej ukwiecone i dłuższe, zwisające kaskady kwiatowe. Na trzecim miejscu znajdują się z kolei mało wymagające begonie stale kwitnące i begonie bulwiaste. Na szczęście na tych 4 gatunkach lista kwiatów nadających się na taras i balkon się nie kończy. Warto poznać więcej możliwości!

Czytaj również  Ryby do oczka wodnego
taras w powojnikach
kwiaty na taras – powojniki

Inne warte polecenia kwiaty na taras, to np.: aksamitki, bratki, celozja pierzasta, fuksje, gazania lśniąca, koleus czyli pokrzywka brazylijska, lobelia przylądkowa, niecierpek nowogwinejski, żeniszek meksykański, agapant afrykański, lawenda, alamanda pnąca, astenia sercolistna, bakopa (sutera), bluszcze ozdobne, Chruścina jagodna, eustoma wielkokwiatowa, gardenia jaśminowata, gaulteria rozesłana, gerbery miniaturowe, heliotrop peruwiański, kalibrachoa, kamelia japońska, laurencja, lewkonia letnia, mydlnica bazyliowata, niezapominajki, osteospermum, petunie ogrodowe, sanwitalia rozesłana, thunbergia oskrzydlona i wielkokwiatowa, uczep rózgowaty, werbena ogrodowa, różne gatunki ziół (np. tymianek, macierzanka, majeranek). W najwyższych partiach dużych tarasów można również sadzić np.: jukki ogrodowe, oleandry, iglaki oraz drzewa i krzewy liściaste (najlepiej niewielkie krzewy, odmiany zminiaturyzowane, karłowaciejące), a także duże gatunki traw ozdobnych.

czerwone pelargonie na tarasie
kwiaty na taras – czerwone pelargonie i petunia

Dobór pojemników do uprawy kwiatów tarasowych

Kwiaty na taras powinny być sadzone w atrakcyjne i odpowiednio dobrane pojemniki, ponieważ dekoracyjność dotyczy całości kompozycji! Obecnie sklepy specjalistyczne oferują w sprzedaży istne bogactwo form i projektów doniczek czy różnych kształtów pojemników na kwiaty. Zawsze będziemy mieli w czym wybierać! Spośród gotowych pojemników i donic, najpopularniejsze są te wykonane z plastiku, choć nie są tak eleganckie, jak inne, droższe. Są za to bardzo wygodne w utrzymaniu i wytrzymałe (nie tłuką się i nie ulegają szybkiej korozji), poza tym nie odbarwiają się i nie odkształcają. Pod tymi względami zdecydowanie górują nad pojemnikami drewnianymi, wiklinowymi, glinianymi i ceramicznymi. Są one dostępne w najprzeróżniejszych kształtach, wymiarach, kolorach oraz zdobieniach. Na tarasy o wystroju rustykalnym, najlepiej nadadzą się jednak pojemniki wykonane z materiałów naturalnych, a więc: drewniane lub z ceramiki, gliny, kamienia. Na tarasy nowoczesne dobre są z kolei pojemniki i donice z grubego szkła, kamienia, betonu, a nawet metalowe. Obojętnie jednak jakie pojemniki i donice wybierzemy, zawsze musimy wybierać produkty dobrej jakości, czyli odporne na działanie słońca, deszczu i mrozów, szczególnie, jeśli dotyczy to roślin wieloletnich, które będą pozostawać na tarasie przez cały rok. Ponadto, należy też uwzględnić, że pojemniki gliniane, betonowe, kamienne i szklane, są ciężkie i łatwo się tłuką, dlatego należy je umieszczać tylko w miejscach bezpiecznych, czyli na bokach, pod ścianami, w narożnikach, a nie na balustradach, parapetach i na tarasowych schodach. Wybierając pojemniki należy też sprawdzać, czy mają na dnie czynne otwory do odprowadzania nadmiaru wody. Obecnie nowością są skrzynki balkonowe z nawadnianiem, mające podwójne dno i otwory lub otwór z boku do nalewania wody, która gromadzi się właśnie w stworzonym w ten sposób zbiorniku na dnie skrzynki. Dzięki takiemu rozwiązaniu, woda może stopniowo przesiąkać do znajdującej się wyżej właściwej komory, w której jest ziemia z roślinami. Można więc w prosty i wygodny sposób wyeliminować ciągłe podlewanie, bo rośliny mają zapewniony stały dopływ wilgoci. Niektóre modele takich skrzynek mają też specjalny zawór umożliwiający spuszczanie nadmiaru wody ze skrzynki oraz miernik, pozwalający określić ilość dostarczanej wody.

Czytaj również  Rośliny nad oczko wodne
kolorowe donice tarasowe
dobór pojemników do uprawy kwiatów

Sadzenie roślin tarasowych w pojemnikach

Przed posadzeniem roślin, na dnie pojemników, korytek i donic należy usypać kilkucentymetrową warstwę drenażu (np. żwir, keramzyt, pokruszone gliniane doniczki), co zapobiegnie gniciu korzeni. Dopiero na to podłoże trzeba nałożyć warstwę ziemi uniwersalnej, torfu lub innej gleby, dobranej zależnie od potrzeb gatunków roślin, jakie zamierzamy posadzić. Do podłoża warto również dodać trochę granulowanego hydrożelu, bowiem ma on zdolność zatrzymywania wody pochodzącej z podlewania i deszczówki, którą potem długo i stopniowo oddaje w czasie wysychania gleby. Dzięki temu możliwe będzie ograniczenie częstotliwości nawadniania, a na dodatek rośliny nie wyschną gdy wyjedziemy na dłużej.

Przed posadzeniem roślin (na wiosnę) można także zastosować nawożenie, np. nawozem granulowanym o spowolnionym, czyli przedłużonym działaniu (starczy nawet na cały sezon), lub nawozem organicznym naturalnym (np. w postaci obornika lub nawozu płynnego). Po posadzeniu, rośliny trzeba dobrze podlać, a wsadzamy je w pojemniki w taki sposób, by tworzyć celowe kompozycje. Zasady komponowania nasadzeń tarasowych są praktycznie takie same, jak przy tworzeniu np. nasadzeń rabatowych. Najwyższe rośliny powinniśmy więc rozmieścić w tyle donic i pojemników, schodząc kaskadowo do coraz niższych okazów najbliżej przedniej części. Należy przy tym uwzględnić również późniejszą wielkość sadzonych roślin, co jest szczególnie ważne, jeśli planujemy rośliny wieloletnie, jak np. iglaki i krzewy liściaste. Zbyt gęste sadzenie wpływa bowiem negatywnie zarówno na same walory dekoracyjne roślin, jaki na kondycję pojedynczych sztuk i całych nasadzeń. Tymczasem tylko prawidłowo nasadzone i pielęgnowane rośliny, faktycznie będą atrakcyjną ozdobą tarasu!

sadzenie kwiatów
sadzenie kwiatów na tarasie

Zabezpieczanie roślin tarasowych na zimę

Rośliny tarasowe wieloletnie należy jesienią odpowiednio zabezpieczyć przez zimą. W tym celu trzeba ocieplić pojemniki w których rosną. Do tego celu wykorzystuje się np. styropian, flizelinę, słomę, uschnięte liście (warstwa minimum 15 cm), lub otula się je tekturą falistą, czy kilkukrotnie złożoną, ogrodniczą agrowłókniną zimową. Skrzynki przeznaczone dla roślin wieloletnich, można też na stałe zaopatrzyć w podwójne ścianki i od środka obłożyć warstwą styropianu (najlepiej płatami o grubości 1,5-2,5 cm). Natomiast rośliny jednoroczne usuwa się jesienią z pojemników w których rosły. Puste pojemniki trzeba oczyścić i przechować do następnego sezonu, najlepiej w zamkniętym pomieszczeniu gospodarczym. Uchroni je to przed ewentualnym zniszczeniem. Ważne jest też, aby na tarasie skrzynki nie stały bezpośrednio na ziemi, szczególnie te z roślinami wieloletnimi, ponieważ zima mogą one podmarzać od spodu. Najlepiej więc ustawić je np. na drewnianych paletach, klockach, podstawkach lub nóżkach.