Kiedy ścinać liście truskawek?

Rate this post

Sezon truskawkowy w Polsce to bardzo popularna rzecz. Każdy czeka przecież co roku, by wreszcie pojeść pysznych truskawek. Truskawki zaczynają się u nas na dobre już w maju. Jest to zwykle tydzień po długim majowym weekendzie i kończy się w drugiej połowie czerwca lub w lipcu. Jak jednak fachowo dbać o truskawki we własnym ogrodzie, jeśli sami je uprawiamy? Sprawdź kiedy ścinać liście truskawek. Jak robić koszenie truskawek po zbiorach, kiedy kosimy truskawki, jak ma wyglądać obcinanie truskawek po owocowaniu? Właściwa pielęgnacja truskawek po zbiorach umożliwi im pełną regenerację i dobre przygotowanie do kolejnego sezonu. Znowu ucieszą nas kolejne obfite plony!

Kiedy ścinać liście truskawek – dlaczego pielęgnacja truskawek po zbiorach jest konieczna?

Czy po sezonie zbiorów truskawek można już przestać o nie dbać? Przecież do końca sezonu odmiany owocujące tylko jeden raz, nie dadzą już owoców. Na tym jednak sprawa się nie kończy! Krzewinki truskawkowe nadal bowiem rosną i muszą się odpowiednio przygotować do następnego sezonu. Ich właściwa pielęgnacja w okresie po owocowaniu jest więc nieodzowna. Zależy od tego wielkość plonów w przyszłym sezonie. Szczególną troską musimy przy tym otoczyć tegoroczne oraz 1-2-letnie sadzonki truskawek. Dlaczego? Ponieważ właśnie w takim wieku mają największe szanse na ponowne zakwitnięcie i obfite owocowanie. Powszechnie przyjmuje się, że jeśli krzewinki truskawek osiągną wiek 3 lat i więcej, rodzą wtedy o wiele mniej owoców. Ich owocowanie wręcz nawet spada wtedy z roku na rok. Dlatego lepiej jest usuwać krzewinki 4-letnie i starsze i zastępować je sukcesywnie młodymi. Sprawdź kiedy ścinać liście truskawek. Jak robić koszenie truskawek po zbiorach, kiedy kosimy truskawki, jak ma wyglądać obcinanie truskawek po owocowaniu? Pamiętaj, że tylko odpowiednia pielęgnacja truskawek po zbiorach, umożliwi im pełną regenerację i właściwe przygotowanie do nowego sezonu wegetacyjnego. Wtedy będzie można cieszyć się znowu obfitymi i niczym niezakłóconymi plonami.

Kiedy ścinać liście truskawek – likwidacja chwastów i truskawkowych rozłogów.

Najpierw po zbiorach trzeba usunąć wszelkie chwasty plantacji truskawek. Wraz z nimi usuwamy również gnijące owoce oraz wyrastające z boków rozet rozłogi. Gnijące owoce łatwo wprowadzają grzybice na truskawkowe krzewy. Natomiast rozłogi wywołują szkodliwą konkurencję dla roślin matecznych. Muszą one walczyć o dostęp do światła, wody i składników odżywczych. Rozłogi są więc równie niepożądane, jak i chwasty. Ich utrzymanie i ukorzenienie jest wskazane tylko wtedy, jeśli chcemy wykorzystać je do zastąpienia starych krzewinek nowymi.

Czytaj również  Jakie są atrybuty wiosny?
obcinanie rozłogów truskawek w przydomowym ogródku
obcinanie rozłogów truskawek w przydomowym ogródku

Usuwanie rozłogów, chwastów i gnijących owoców można wykonać ręcznie lub mechanicznie, przy pomocy glebogryzarki mieszczącej się w międzyrzędach. Maszyna nie może jednak wbijać swych noży zbyt głęboko, by nie uszkodziły korzeni truskawek. Trzecia metoda na usuwanie wspomnianych elementów, to metoda chemiczna. Chodzi o opryski specjalistycznymi preparatami herbicydowymi (pestycydy przeciw chwastom). Jeśli tego nie zrobimy po zbiorach, wtedy wiosną plantacja zbytnio zarośnie. Oczywiście negatywnie wpłynie to na wzrost i rozwój truskawek i ograniczy ich owocowanie. Jeśli planujemy nowe nasadzenia, można pozostawić tylko pewną część najładniejszych rozłogów dla ich dobrego ukorzenienia. Potem wiosną przesadzamy je w nowe miejsca.

Kiedy ścinać liście truskawek – koszenie truskawek po zbiorach.

Druga czynność konieczna do wykonania po przekwitnięciu truskawek, to ścięcie starych tegorocznych rozet z liśćmi. Tylko jak robić koszenie truskawek po zbiorach w sposób właściwy? Czy można tego zaniechać? Kiedy kosimy truskawki po zbiorach oraz jak ma wyglądać prawidłowe obcinanie truskawek po owocowaniu? To bardzo ważny, ale za to prosty w wykonaniu zabieg. Obcinanie czy też wręcz koszenie truskawek (jeśli plantacja jest duża) ogranicza możliwość wystąpienia szkodników i chorób. Pozwala na przykład w znacznym stopniu zlikwidować grzyby i takie szkodniki, jak ślimaki.

Co roku mogą one atakować te rośliny, jednak ścinanie liści mocno eliminuje ich rozwojowe inwazje. Dzięki temu zabiegowi można też ograniczyć stosowanie środków chemicznych w uprawie truskawek, lub nawet całkowicie z nich zrezygnować. Na pewno w amatorskiej uprawie truskawek uchroni nas to przed koniecznością robienia corocznych oprysków. Koszenie truskawek jest również dobrą okazją, by przy tej okazji zrobić ogólny porządek na polu. Takie ścinanie liści truskawek należy przy tym robić w terminie do 2 tygodni po ostatnim zbiorze owoców z plantacji.

W uprawach amatorskich niestety nie wszyscy wiedzą, że omawiany zabieg należy corocznie uskuteczniać. Pozostawianie starych nieściętych liści i gnijących, zagrzybionych owoców jest jednym z najczęściej popełnianych błędów. Pozostają też wtedy nietknięte te krzewinki, które wykazują oznaki różnych chorób. Potem wszystko to zaraża kolejne rośliny i do kolejnego sezonu możemy mieć nawet spore straty. Koszenie truskawek po zbiorach ogranicza występowanie takich chorób jak biała plamistość i czerwona plamistość truskawek, mączniak prawdziwy czy szara pleśń. Natomiast ograniczane tym zabiegiem szkodniki, to roztocz truskawkowy, przędziorek chmielowiec czy kwieciak malinowiec.

Czytaj również  Wiosna w ogrodzie warzywnym

Kiedy kosimy truskawki?

Termin na ścięcie resztek truskawek po zbiorach jest ściśle określony. Należy to bowiem wykonać w czasie do 2 tygodni (najdalej 3 tyg.) od zebrania z pola ostatnich owoców. Zwykle też u większości odmian koszenie liści wykonuje się na początku lub w połowie lipca. Specjaliści radzą, aby z tym nie zwlekać. Dlaczego? Ponieważ przy późniejszym koszeniu resztek łatwo jest uszkodzić tworzące się już nowe zawiązki pąków kwiatowych. Już wtedy rośliny generują je, przygotowując się do nowej wegetacji w roku następnym. Lepiej więc terminowo ściąć resztki, aby truskawki wytworzyły sobie nowe zawiązki pąków kwiatowych już po ścięciu. Zabieg ten polega na ścięciu wszystkich roślin na wysokość około 5 centymetrów nad ziemią. W uprawie amatorskiej można to robić ręcznie, natomiast w uprawach masowych wykonuje się to maszynowo.

Kiedy obcinanie truskawek po owocowaniu nie jest wskazane czy konieczne?

Nie należy ścinać młodych krzaczków truskawek. Dlaczego? Ponieważ jeszcze nie ma wtedy potrzeby ich koszenia. Omawiany zabieg jest bowiem niezbędny dopiero tym roślinom, które owocowały już dwa lub trzy razy. Natomiast starsze trzeba już zlikwidować i na ich miejsce posadzić nowe osobniki wyhodowane z rozłogów lub zakupione. U wspomnianych młodszych truskawek wystarczy powycinać tylko pojedyncze liście obeschnięte i z objawami uszkodzeń chorobowych (np. z plamami). Należy też jednak mieć na uwadze dalsze, stałe podlewanie truskawek. Jest to bardzo ważne również po owocowaniu. Truskawki bez wody w czasie suszy zwyczajnie nam mogą wyschnąć. Ich podlewanie może być konieczne nawet jeszcze we wrześniu, ponieważ i wtedy bywa czasem ciepła i słoneczna pogoda.

Narzędzia i technika cięcia.

W uprawie amatorskiej koszenie liści truskawek jest proste i nieabsorbujące. Można je po prostu wykonać np. za pomocą zwykłych nożyc do trawy, sekatora ogrodniczego, czy sierpa. Można do tego użyć nawet zwykłe stare nożyczki krawieckie. Bez problemu możemy przycinać truskawki takim sprzętem na wysokość 3-7 cm. Ścinać należy wszystkie stare liście, zostawiając tylko te młode i zdrowe wraz z pączkami liściowymi. W czasie koszenia (przycinania) truskawek trzeba też uważać, aby tych młodych zostawionych liści i pączków nie zdeptać butami.

Czytaj również  Jesienne prace w polu

Kiedy ścinać liście truskawek – co zrobić z liśćmi truskawek.

Ścięte liście i pędy truskawek wraz z pozostałymi gnijącymi owocami należy koniecznie usunąć poza ogród. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to wyrzućmy je przynajmniej z dala od grządek uprawnych – np. na odseparowany kompostownik. Pamiętajmy jednak, że w kompostowniku różne patogeny chorobotwórcze zginą dopiero po ok. 1,5-2 latach.

Kiedy ścinać liście truskawek – nawożenie i opryski.

Na koniec trzeba też pomyśleć o niezbędnym nawożeniu i opryskach. Zabiegi te umożliwiają likwidację lub choćby ograniczenie inwazji ewentualnych chorób grzybowych, bakterii, czy szkodników wraz z ich jajami. Gdy zatem wyczyścimy już uprawę ze starych liści, wtedy zaleca się wykonać najpierw niezbędny oprysk. Może to być również podlanie uprawy naturalnym preparatem mającym właściwości grzybobójcze, roztoczobójcze i owadobójcze. Potem robimy letnie nawożenie truskawek. Można do tego użyć nawóz naturalny w postaci dobrze przerobionego kompostu.

To dobra metoda szczególnie w uprawie amatorskiej. W uprawie towarowej najpraktyczniej jest natomiast zastosować gotowy, dobry wieloskładnikowy preparat do truskawek. Nawozy odpowiednio wzbogacą glebę w niezbędne składniki pokarmowe. Uzupełnią ich braki zużyte na potrzeby mijającego bieżącego sezonu wegetacyjnego. W nowym sezonie umożliwi to prawidłowy wzrost i rozwój truskawek oraz ich bujne owocowanie. Uzbroi je także w doskonałą kondycję, co z kolei lepiej uchroni je również przed chorobami. Jednoczesnym nawozem i oryskiem jest np. gnojówka z cebuli, z cebuli i czosnku, czy wywar z cebuli. Na sam koniec zaleca się natomiast delikatne, płytkie spulchnienie gleby w międzyrzędziach na plantacji.