Krzewy ozdobne w naszym ogrodzie

Rate this post

Krzewy i drzewa ozdobne to idealne rozwiązanie zarówno do dużych, jak i niewielkich ogrodów. Takie wieloletnie rośliny będą zachwycały swoim pięknem nawet przez cały rok, jeśli zdecydujemy się wybrać np. zimozielone iglaki i ostrokrzewy. Inne będą z kolei cieszyć oczy wiosną i wczesnym latem swoim obfitym kwitnieniem, a jesienią przepięknymi, kolorowymi owocami. Jakie krzewy ozdobne najlepiej wybrać do swojego ogrodu?

Aspekty wizualne krzewów ozdobnych

Krzew ozdobny jest rośliną wieloletnią iglastą lub liściastą. Może być rośliną ozdobą z powodu kwiatów lub liści, a niektóre gatunki posiadają obie te zalety! Krzewy ozdobne powinny być przy tym odpowiednio eksponowane i zestawiane ze sobą, tworząc magiczne, kolorowe zakątki. Najlepiej, jeśli będą rosły w widocznym miejscu, np. blisko okien czy altanek ogrodowych. Krzewami ozdobnymi można doskonale zakrywać nieestetyczne elementy ogrodu, jak np. ogrodzenia, płoty, ściany domów itp. (dobre do tego są np. bzy i tuje, trzmieliny, pigwowce, derenie, tawuły, złotokap). Mogą również tworzyć przemyślane, celowe elementy architektoniczne, ponieważ wiele z nich można różnorodnie komponować i przycinać. Bardzo popularne jest na przykład tworzenie z nich żywopłotów, lub przycinanie ich na żywe figury roślinne. Szczególnie idealnie nadają się do tego celu zimozielone iglaki (np. tuje, cisy, cyprysiki, jałowce). Są też ich karłowate gatunki czy odmiany, które wspaniale będą się prezentowały obsadzone na skarpach, skalnikach, czy w chińskich ogródkach. Natomiast te pięknie kwitnące (np. magnolie, krzewy różane, różaneczniki i azalie) mogą rosnąć po prostu w samym centrum ogrodu, niczym jego najcenniejszy, roślinny klejnot. Najpiękniej prezentują się wtedy, jako tzw. soliter na tle trawnika. Niektóre mniejsze, karłowaciejące i wolniej rosnące krzewy można również z powodzeniem uprawiać na balkonie tarasie. Trzeba tylko odpowiednio je zabezpieczać na okres zimowy. Krzewy stanowią tak bardzo uniwersalne piękno, że nie może ich zabraknąć w żadnym ogrodzie!

różanecznik różowy i fioletowy
krzewy ozdobne w naszym ogrodzie – różanecznik (rododendron)

Jakie rośliny można określać mianem krzewy ozdobne?

Są to rośliny ozdobne o fakturze krzaczastej, mogą być przy tym różnych wielkości, od dorastania do form drzewiastych (jak np. bzy), do form niewielkich i zawsze karłowatych (np. karłowaciejące odmiany cyprysików i trzmielin). Są tu zarówno rośliny liściaste, jak i iglaste. Charakterystyczne są przy tym nie tylko ich znaczące walory dekoracyjne (kwiaty, liście oraz igły), ale również coraz częściej zauważane i doceniane możliwości wykorzystania ich do wyrobu domowych przetworów ekologicznych, jak np. dżemy, konfitury, nalewki oraz wina. Owoce niektórych z nich mają przy tym duże walory lecznicze i kosmetyczne (np. owoce i płatki kwiatowe krzewów różanych, czy też owoce rokitnika, pigwowca lub jagody kamczackiej), a inne świetnie nadają się nawet na przyprawy (np. owoce jałowca). Właściwości lecznicze niektórych z nich znane są i cenione już od setek lat.

Czytaj również  Krzewy iglaste

Jeśli zechcemy posadzić w swoim ogrodzie krzewy ozdobne, warto wiedzieć, że najlepiej kupować je tylko w sprawdzonych szkółkach i sklepach ogrodniczych. Da nam to pewność, że rośliny nie będą zarażone chorobami i szkodnikami, będą silne i dobrze będą rosły. Jakie jednak gatunki krzewów ozdobnych wybrać? Wybór nie jest prosty, bowiem oferta jest naprawdę przebogata! Aby przyszłe kompozycje roślinne w naszym ogrodzie były piękne i spójne, należy najpierw zapoznać się z dostępna ofertą krzewów ozdobnych, poznać ich gatunki i odmiany oraz ich konkretne wymagania. Nie wszystkie mogą się bowiem nadawać akurat do naszego ogrodu! Mogą mieć na przykład odmienne wymagania glebowe czy świetlne. Niektóre rośliny lubią stanowiska półcieniste i próchnicze podłoże, a inne wolą stanowiska słoneczne o podłożu piaszczystym i przepuszczalnym. Część roślin wili podłoże kwaśne (np. różaneczniki i azalie), a inne wolą zasadowe, choć większość doskonale będzie rosła na podłożu o odczynie obojętnym. Warto również wiedzieć, że ogrody nie powinny tworzyć zbyt otwartej przestrzeni, ponieważ jest to zwykle mało korzystne dla wielu gatunków krzewów ozdobnych, większość oryginalnych roślin ozdobnych preferuje bowiem raczej zaciszne oraz cieplejsze wystawy. Poznanie biologii planowanych roślin pozwala na ich trafniejszy dobór i uzyskanie dzięki temu naprawdę idealnych efektów!

krzewy w ogrodzie
krzewy ozdobne azalie i rododendrony

Krzewy ozdobne dekoracyjne wiosną

głównie dzięki swojemu pięknemu kwitnieniu, to np.: magnolie, jaśminowce, lilaki (czyli bzy), bez czarny, kolkwicja chińska, forsycje, azalie, różaneczniki, pigwowiec, kalina, porzeczka krwista, tawuła, wawrzynek wilczełyko, migdałek trójklapowy, złotokap.

magnolia krzew
krzewy ozdobne w naszym ogrodzie magnolie

Krzewy ozdobne dekoracyjne latem,

to np.: róże (m.in. wielkokwiatowe, wielokwiatowe, miniaturowe, pnące, okrywowe, angielskie, dzikie, parkowe), różne odmiany krzewuszek, tawuła japońska, żylistek szorstki, hortensje (m.in. drzewkowate, ogrodowe, bukietowe), pięciorniki krzewiaste (mają barwy kwiatów: białą u odmiany Abbotswood, różowawą u Pink Queen, czerwoną u Marrob, jednak najczęściej występuje barwa żółta – Sommerflor), pęcherznica kalinolistna, perukowiec podolski, berberys Thunberga (w odmianach np.: Aurea o złocistych liściach, Coronita o liściach czerwono purpurowych z żółtym obrzeżem, Maria o liściach złocistych, Atropurpurea o czerwonopurpurowych liściach), derenie (najpiękniejsze z nich, to odmiany: Gouchaultii o zielonych liściach z żółtym szerokim obrzeżem, Elegantissima o liściach zielonych z kremowobiałym i nieregularnym obrzeżem, ich rozwijające się liście są natomiast lekko różowawe, Aurea o złocistych liściach), ketmia syryjska czyli hibiskus (zależnie od odmiany, kwiaty mogą mieć kolor różowawy, fioletowawy, biały, a nawet niebieski, jak u odmiany Oiseau Bleu), ligustr okrągłolistny Aureum, buldea Davida (barwa jej kwiatów jest zmienna, zależnie od odmiany np.: Cardinal ma kwiaty czerwone, Black Knight – ciemnofioletowe, Pink Delight – różowawe, Empire Blue – fioletowe, White Profusion – białe).

Czytaj również  Figa drzewo
berberys krzew
krzewy ozdobny w naszym ogrodzie dekoracyjne latem – berberys

Krzewy ozdobne dekoracyjne jesienią:

królują przede wszystkim krzewy o sezonowym ulistnieniu i kolorowych owocach. Wśród krzewów mających dekoracyjne owoce, przepiękne i zachwycające to m.in.: dzikie róże, trzmielina europejska, głóg, berberys, ognik szkarłatny, rokitnik, irga, pięknotka, śnieguliczka. Natomiast krzewy o dekoracyjnych kwiatach jesienią (podobnie zresztą jak i latem), to: róże, budleja Davida oraz hortensje. Z kolei krzewy ładnie w całości przebarwiające się jesienią, to m.in.: kaliny (np. koralowa, hordowina, japońska), trzmieliny (bardzo atrakcyjna jest trzmielina oskrzydlona), berberysy, derenie, aronie, porzeczka alpejska, róża pomarszczona, fotergilla większa, pęcherznice, irgi, tawuły (np. van Houtte’a), kolkwicja chińska, a także wspomniany już perukowiec.

Ognik krzew ozdobny
krzewy ozdobny dekoracyjne jesienią – Ognik szkarłatny żółty i czerwony

Krzewy ozdobne dekoracyjne zimą,

to przede wszystkim rośliny zimozielone, a więc krzewy iglaste i tylko wybrane krzewy liściaste (jak np. ostrokrzew). To właśnie takie rośliny są w stanie o tej porze roku stanowić elementy przełamujące monotonię bieli i szarości w zimowym ogrodzie. Nie powinno tu zabraknąć krzewów iglastych, mających zmienną barwę zieleni igieł (w odcieniach od barwy niebieskiej, poprzez żółtą, różowawą i czerwonawą, po ciemno- lub jasnozieloną). Poza roślinami iglastymi, bardzo piękne są zimą krzewy o dekoracyjnym, zimozielonym ulistnieniu (np. różaneczniki, mahonia pospolita, pierisy, ostrokrzewy, ognik szkarłatny, laurowiśnia wschodnia, bukszpan, zimozielone berberysy, kalina sztywno listna, skimia japońska, a także trzmieliny, w tym szczególnie Euonymus fortunei i jej odmiany Sunspot oraz Emerald Gaiety), a także krzewy mające dekoracyjne pędy. Ich pędy mają atrakcyjne barwy lub kształt, są to np.: złotlin japoński, odmiana Contorta leszczyny pospolitej (zachwyca ciekawie poskręcanymi pędami), derenie (wiele z nich ma piękną czerwoną barwę w czasie spoczynku, są to odmiany: np. dereń biały Aurea, Elegantissima, Gouchaultii, Sibirica, jasnozieloną barwę pędów ma natomiast dereń rozłogowy Flaviramea). Hortensja ogrodowa przez całą zimę będzie natomiast urozmaicała rabaty ogrodowe swoimi suchymi kwiatostanami, natomiast barwne owoce w tym czasie zapewnią nam m.in.: irga, dzikie róże, ogniki, czy też rokitnik.

Czytaj również  Brzoza brodawkowata
krzew ozdobny ostrokrzew
krzewy ozdobne dekoracyjne zimą – ostrokrzew

Jak należy dbać o krzewy ozdobne?

Każdy krzew potrzebuje przede wszystkim odpowiedniego nasłonecznienia oraz właściwej gleby i ewentualnego nawożenia. Przykładowo bukszpan najlepiej będzie nam rósł posadzony w miejscu półcienistym i na gliniastym podłożu. Bardzo ważną rolę odgrywa oczywiście również pielęgnacja krzewów. Musimy więc zwracać uwagę na to, jakich środków używać oraz jak często należy podlewać różne gatunki krzewów. Rośliny posadzone w miejscach nasłonecznionych trzeba przy tym podlewać o wiele częściej, niż te posadzone w zacienionych zakątkach ogrodu. Niektóre delikatniejsze gatunki krzewów ozdobnych wymagają ponadto osłaniania ich zimą za pomocą specjalnej włókniny. Natomiast krzewy sadzone w donicach należy przed mrozami zabezpieczać styropianem, liśćmi i sianem, lub słomianymi matami. Formowane krzewy ozdobne należy z kolei strzyć przynajmniej dwa razy w roku. Po raz pierwszy robi się to mniej więcej w dniu rozpoczęcia wiosny kalendarzowej, natomiast po raz drugi gdzieś w połowie lata.