Pelargonie bezapelacyjnie należą do jednych z najpopularniejszych od lat kwiatów doniczkowych na balkony, tarasy, parapety okienne itp. Najprościej kupić w tym celu gotowe sadzonki. Możemy je jednak rozmnożyć i pozyskać również samodzielnie przez nasiona. W tym artykule podpowiadamy kiedy i jak rozmnożyć pelargonie za pomocą nasion. Przeczytaj, kiedy i jak wysiewać nasiona pelargonii? Sprawdź, kiedy można siać pelargonie? Jak wyhodować pelargonie z nasion? Czy pelargonie trzeba pikować?
Kiedy i jak wysiewać nasiona pelargonii?
Pelargonie są bardzo popularne od lat i zna je chyba każdy. Latem zdobią wiele balkonów, tarasów i parapetów okiennych w miastach i na wsiach. Chcąc jednak cieszyć się pięknymi pelargoniami, kupujemy zwykle wiosną ich sadzonki w centrach ogrodniczych i handlowych. Wybieramy przy tym najczęściej kwitnące już okazy, by móc zapewnić sobie odpowiednie kolory i jakość kwiatów.
Bezsprzecznie o wiele jednak więcej radości i satysfakcji przysporzą nam pelargonie samodzielnie rozmnożone i wyhodowane. Z pewnością własne roślinki również odwdzięczą się nam obfitym i niczym niezakłóconym kwitnieniem. Pelargonie do handlu rozmnaża się przy tym głównie wegetatywnie, czyli za pomocą sadzonek pobieranych od starych roślin matecznych.
Często stosuje się do tego celu również specjalne ukorzeniacze. Pelargonie można jednak rozmnażać również z nasion i to z równie dobrym skutkiem. Kiedy i jak najlepiej to robić? Sprawdź, kiedy można siać pelargonie? Jak wyhodować pelargonie z nasion? Czy pelargonie trzeba pikować? Na ile to skuteczne rozwiązanie?
Kiedy i jak wysiewać nasiona pelargonii? Na czym polega rozmnażanie pelargonii z nasion?
Rozmnażanie pelargonii z nasion jest jak najbardziej możliwe w warunkach domowych. Trwa jednak dłużej, niż popularne rozmnażanie ich za pomocą sadzonek. Młode pelargonie uzyskane z nasion, mogą bowiem zakwitnąć po raz pierwszy dopiero po 6 miesiącach od wysiewu. Takie sadzonki mają też jednak i swoje zalety. Pelargonie z nasion są bowiem między innymi bardziej gęste i zwarte, w porównaniu z tymi pozyskanymi z sadzonek. Pelargonie z nasion są również mniej wrażliwe na gorsze warunki uprawy i bardziej odporne na choroby.
Kiedy i jak wysiewać nasiona pelargonii? Dlaczego warto rozmnażać pelargonie z nasion?
Przede wszystkim warto to robić po to, aby uzyskać lepsze sadzonki. Dlaczego lepsze? Ponieważ pelargonie rozmnażane z nasion są silniejsze i zdrowsze oraz bardziej odporne na niekorzystne warunki uprawy i choroby. Tak rozmnożone pelargonie będą też obficiej, ładniej i dłużej kwitły i wejdą w okres kwitnienia o wiele wcześniej. Będą ponadto bardziej gęste i zwarte.
Kolejna zaleta to fakt, że zaoszczędzimy pieniądze, ponieważ nasiona pelargonii nie są drogie, jak kupno ich sadzonek. Nie trzeba też jakichś wielkich nakładów pracy i ogromnego miejsca, aby uzyskać taką rozsadę. Poza tym liczy się też samodzielność i wynikająca z tego satysfakcja! Własnoręczna uprawa pelargonii z nasion to świetna zabawa i wielkie zadowolenie.
Kiedy i jak wysiewać nasiona pelargonii? Gdzie i jakie nasiona pelargonii najlepiej kupić?
Nasiona pelargonii bez problemu można kupić w sklepach ogrodniczych i niektórych marketach. Są sortowane i pakowane w nieduże torebeczki do samodzielnej uprawy. Na każdym takim opakowaniu znajdziemy oznaczenie z napisem F1. Oznacza to, że są to nasiona tzw. heterozyjne. Nasiona takie pochodzą od odmian mieszańcowych. Uzyskamy z nich młode rośliny o cechach zgodnych z opisem na opakowaniu.
Będą więc miały dokładnie taki, jak podany tam pokrój, wielkość, siłę wzrostu, czy kolor kwiatów. Heterozja zapewnia również większy wigor i bujność mieszańców. Takie nasiona zapewnią więc zwiększoną żywotność i bujność u pierwszego pokolenia mieszańców wywodzących się z krzyżówek osobników wyjściowych różnych genetycznie.

Możemy też zbierać dojrzałe nasiona samodzielnie z pelargonii, które uprawialiśmy w każdym wcześniejszym sezonie. Jeśli je jednak wysiejemy, to otrzymamy sadzonki różniące się jednak cechami od tych, z których pozyskaliśmy nasiona. Dlatego lepiej i pewniej jest wysiewać kupowane nasiona heterozyjne.
Kiedy i jak wysiewać nasiona pelargonii? Sprawdź, kiedy można siać pelargonie?
Okres od wysiewu nasion do zakwitnięcia młodej sadzonki-rośliny wynosi zwykle od 4 do 5 miesięcy. Wcale nie jest to długo. Jeśli więc planujemy wysadzić pelargonie na balkon w maju, to ich nasiona należy wysiać już na przełomie grudnia i stycznia. Jeśli spóźnimy się i wykonamy to później, uzyskamy też później kwitnące rośliny.
Dobrze też jest wiedzieć, że przed zapakowaniem, producenci poddają nasiona pelargonii tzw. zabiegowi skaryfikacji. Ma to za zadanie ułatwić nasionom równomierne ich skiełkowanie. Przed siewem, nasiona pelargonii trzeba też przez dobę namoczyć w wodzie. Nasiona dobrze przez to napęcznieją i dopiero wtedy mogą być wysiane.
Pikujemy je w tym celu pojedynczo do gleby w pojemnikach, najlepiej mających średnicę ok. 10 cm. Najlepsze do tego podłoże, to torf lub mieszanka torfu, ziemi inspektowej i perlitu (w równych częściach).

Jak wyhodować pelargonie z nasion? Czy pelargonie trzeba pikować?
Wysiane nasiona przysypujemy cienką warstwą podłoża i zraszamy. Dobrze też jest przykryć doniczki przezroczystą folią, w celu utrzymania odpowiedniej wilgotności powietrza. Do ich dalszej uprawy zalecana jest temperatura pokojowa 20-25°C. Pierwsze siewki zaczną się wtedy pokazywać z gleby po ok. 7-10 dniach. Zdejmujemy wtedy folię z doniczek, jeśli jej użyliśmy.
Młode siewki wciąż systematycznie zraszamy, aby podłoże pozostawało stale wilgotne, jednak nie mokre. Zbyt mokre podłoże przyciąga choroby grzybowe i powoduje gnicie. Podrośnięte siewki należy przepikować w większe pojemniki w fazie posiadania już 2-3 liści. Nieustannie po pikowaniu nadal dbamy o systematyczne zraszanie siewek. Nie wolno dopuszczać ani do ich przesuszenia, ani przelewania. Gdy około 15 maja ustaną przymrozki, można już wysadzić sadzonki na zewnątrz.
Kiedy i jak wysiewać nasiona pelargonii? Jak sadzić młode pelargonie na zewnątrz?
Na dno pojemników zewnętrznych należy wysypać drenaż (kamyki lub keramzyt). Zapobiegnie to niepotrzebnym zastojom wody, które mogłyby spowolnić wzrost roślin, a nawet wywołać ich gnicie. Do sadzenia na zewnątrz wystarczy już zwykła ziemia do roślin doniczkowych balkonowych. Sadzonki umieszczamy obok siebie w korytkach w odstępach ok. 25 cm. Po posadzeniu podlewamy je regularnie codziennie i nawozimy co 2 tygodnie. Zaleca się najlepiej nawóz wieloskładnikowy do pelargonii.
Jakie pelargonie wybierać do uprawy domowej? Grupy pelargonii.
Najczęściej uprawianymi i najpopularniejszymi pelargoniami są odmiany z grup rabatowych, bluszczolistnych, wielkokwiatowych (angielskie) i o pachnących liściach:
pelargonie rabatowe –
czasem też nazywa się je ogrodowymi. Są to jedne z najpopularniejszych pelargonii w naszych ogrodach na rabatach i jako dywany kwiatowe. Sadzi się je również na tarasach i balkonach. Można je wysadzać bezpośrednio do gruntu, lub do pojemników typu donice, beczki, skrzynie itp. Pelargonie z tej grupy dorastają do wys. ok. 50 cm i mają wzniesiony pokrój z grubymi łodygami. Ich liście są duże i sztywne, a do tego pofalowane z karbowanymi brzegami.

Niekiedy też na liściach pojawia się atrakcyjna kolorystycznie fioletowa obwódka. Kwiatostany mają natomiast formę kulistej wiechy złożonej z drobnych kwiatków (pełnych, półpełnych lub płaskich).
pelargonie bluszczolistne –
najpopularniejsza grupa obok powyższej. Pelargonie te mają liście kształtem i kolorem mocno podobne do liści bluszczu, stąd nazwa grupy. Najczęściej sadzi się je na balkonach i tarasach w zawieszanych korytkach i donicach. Maja bowiem zwisający obficie gęsto pokrój. Ich rozgałęzione pędy tworzą kaskady o długości nawet do 120 cm.

Kwitną obficie i bujnie, podobnie jak opisane wyżej pelargonie rabatowe. Jednak ich kwiaty tworzą kwiatostany pojedyncze i płaskie. Są też młodsze odmiany o płatkach kwiatowych pełniejszych. Można je postawić lub zawiesić również na stanowisku bardziej zacienionym i wietrznym. Dobrze sobie w takich miejscach radzą. Pelargonie bluszczolistne dobrze znoszą również ewentualne przesuszanie gleby.
pelargonie wielkokwiatowe zwane też angielskimi –
wyróżniają je duże (nawet do 8 cm średnicy) i pojedyncze kwiaty. Ich kwiatostany są jednak bardzo dekoracyjne również z powodu swej częstej dwubarwności i wzniesionego pokroju. Ich liście są jasnozielone i powcinane na brzegach.

Mają też mocny i przyjemny zapach, który skutecznie odstrasza komary. Pelargonie wielkokwiatowe są jednak mniej odporne, niż rabatowe i bluszczolistne.
pelargonie o pachnących liściach –
należy tu bardzo popularna w domach tzw. anginka. Wyróżniają ją mocno pachnące, jasnozielone i mocno powcinane na brzegach liście. Pelargonia ta wytwarza też purpurowe lub białe, niewielkie kwiaty, ale pojawiają się one bardzo nieregularnie i rzadko. Anginkę uprawia się całorocznie w domu, najlepiej na parapecie okiennym.

Latem można tez trzymać ją okresowo na balkonie, tarasie, w ogródku. Roślina ta nie ma zbyt dużych wymagań uprawy i jest dość odporna. Jej liście dzięki olejkom eterycznym mają intensywny, lekko cytrynowy zapach. Zapach ten skutecznie odstrasza komary. Liście anginki mają tez działanie zielarskie lecznicze.
[…] Kiedy i jak wysiewać nasiona pelargonii? […]