Co wysiewamy w styczniu i lutym na rozsady?

4/5 - (1 vote)

Każdy działkowicz czy posiadacz ogrodu wie, jak bardzo ważne są terminy poszczególnych upraw. Należy bowiem z różnymi warzywami i kwiatami trafić idealnie w pogodowy punkt z ich wysiewem i sadzeniem. Problemem jest jednak znajomość takiego harmonogramu odnośnie naszej umiarkowanej strefy klimatycznej. Mamy jednak na to radę i skuteczną podpowiedź! Masz ogród lub działkę i uprawiasz samodzielnie rośliny? Sprawdź więc, co wysiewamy w styczniu i lutym na rozsady. Zobacz o czym koniecznie należy pamiętać!

Co wysiewamy w styczniu i lutym na rozsady – warzywa wysiewane w styczniu.

Świeże warzywa to coś wspaniałego w naszej diecie. Bardzo ważne jest przy tym możliwie wczesne wysianie i wysadzenie zaplanowanych do takiej amatorskiej uprawy roślin. W takim chłodnym jeszcze miesiącu jak styczeń, robić należy to oczywiście w warunkach domowych lub w szklarniach. Już z początkiem stycznia możemy wysiać do skrzynek cebulę i pietruszkę na świeżą zieleninę, którą będziemy Dzięki temu już po kilku tygodniach uzyskamy młode siewki na rozsady i pierwsze warzywa do zjedzenia.

Może to być pierwsza rzodkiewka i sałata. Na koniec stycznia można też wysiać szpinak, jako roślinę krótkiego dnia (nie nadaje się do uprawy letniej). Szpinak wykiełkuje już w temp. ok. 2-3°C. Musimy tylko ochronić go przed przymrozkami i ciepłem powyżej 20°C. Po ok. 50 dniach od wysiewu, czyli już w połowie marca, uzyskamy pierwszy zbiór szpinaku do naszej domowej kuchni. Jeśli zaś chodzi o rzodkiewkę wysianą w styczniu, to pierwsze plony uzyskamy po 6-7 tyg., a więc nieco później.

młode siewki rzodkiewki

Dla rzodkiewki dzień w styczniu jest bowiem jeszcze dość krótki. Jeśli mamy szklarnię, to rzodkiewkę i szpinak można wtedy uprawiać równolegle. Jest to możliwe, ponieważ oba te warzywa lubią panujący w takim pomieszczeniu chłód i oba się tam łatwo pomieszczą. Zbyt wysoka temp. może wywołać pójście roślin w kwiatostany i zmarnowanie upraw. Z początkiem stycznia wysiewa się też ogórki, pomidory i paprykę do uprawy w szklarni.

Uwaga jednak, bo te warzywa wymagają już o wiele wyższej temperatury uprawy, niż rzodkiewka i szpinak. Trzeba je więc wysiać i uprawiać w innej szklarni. W styczniu można też wysiać por i seler na rozsadę oraz wczesne odmiany kapusty i sałaty do uprawy tunelowej. To również miesiąc dobry do wysiewu karczocha mającego długi okres wschodu i wzrostu.

Co wysiewamy w styczniu na rozsady – kwiaty wysiewane w styczniu.

W styczniu możemy wysiewać również niektóre kwiaty. Dotyczy to roślin jednorocznych o dość długim czasie od wysiewu do kwitnienia. Można je siać już z początkiem stycznia. Przyspieszy to czasokres ich kwitnienia, które zacznie się niemal zaraz po przesadzeniu do stałego gruntu. W styczniu można wysiać pelargonie rabatowe i bluszczolistne, petunie, begonie semperflorens, lobelie, heliotrop peruwiański, szałwię błyszczącą, werbenę i żeniszek meksykański. Kwiaty takie potrzebują też zapewnienia odpowiednich warunków uprawy.

Najlepiej więc siać je w małych pojemnikach do rozsady, wypełnionych ziemią ogrodniczą lub specjalnym podłożem do wysiewu nasion. Większe nasiona przysypujemy warstwą ziemi 2-3 krotnie grubszą od wielkości nasion. Z kolei mniejsze nasiona wystarczy na wierzchu posypać tylko cienką warstwą gleby lub piasku. Po wysiewie nasiona podlewamy konewką ze zraszaczem, by ich nie wypłukać silnym strumieniem wody. Następnie pojemniki z wysiewem stawiamy w dobrze oświetlonym i ciepłym miejscu, jak parapet okienny.

Można też dodatkowo okryć je folią lub szkłem, by roślinkom zapewnić jeszcze lepszy mikroklimat. Trzeba jednak uważać, by nie stworzyć nadmiernej wilgoci i przez to chorób grzybowych. Nasionka powinny zacząć kiełkować już po kilkunastu dniach, a po 3-4 tyg. wypuszczą pierwsze listki. Sprawdzamy też, czy nie rosną za gęsto i w razie czego trzeba je rzadziej przepikować.

Ziemia podłoże do wysiewu z włóknem kokosowym 20L
Ziemia podłoże do wysiewu z włóknem kokosowym 20L

W drugiej połowie maja kwiaty powinny być już na tyle duże, że można je wtedy wysadzić na zewnątrz do gruntu. Jeśli nie zdążymy swego wysiewu zrobić w styczniu, można to zrobić w lutym lub nieco później. Jednak zawsze opóźni to w jakimś stopniu ich późniejsze wysadzenie do ogrodu i kwitnienie. Gdy wcelujemy z tym na styczeń, to ich kwiaty ozdobią nam ogród już wczesną wiosną.

co wysiewany w styczniu i lutym np. poziomki
nasiona poziomek przygotowane do wysiewu

Kiedy siać poziomki na rozsadę?

Poziomki siejemy od połowy stycznia do końca marca. Jeśli chcemy zbierać owoce w pierwszym roku, wysiejcie w styczniu. Poziomki wysiewamy rzutowo, do ziemi lekkiej, najlepiej wymieszanej z perlitem. Jak już wzejdą, warto je przepikować po 3 sadzonki do doniczki o rozmiarze p9.

nasiona poziomki rugia
nasiona poziomki rugia

O czym jeszcze pamiętać planując styczniowy wysiew roślin?

Planując styczniowy wysiew nasion, trzeba też pamiętać o paru ważnych zasadach. Musimy zapewnić im bowiem maksymalnie dobre warunki rozwoju. Najważniejszym problemem do pokonania w styczniu w szklarni i inspektach jest niedostatek światła. Tylko szpinak i rzodkiewka nie potrzebują go wiele. Jego niedobór dla reszty może być już jednak bardzo szkodliwy. Należy więc doświetlać kiełkujące siewki i rozsady, ustawiając pojemniki z nimi bliżej naturalnych źródeł światła (np. na parapecie okiennym).

Można też użyć dodatkowo specjalnych lamp doświetlających typu LED Grow. Lampy takie emitują strumień światła mający określoną barwę jak normalne słoneczne światło dzienne. Trzeba też zadbać o odpowiednią temperaturę do wysiewu i rozsad, co opisaliśmy już powyżej. Wysiewane w styczniu nasiona muszą też otrzymać dobre podłoże, by mogły czerpać niezbędne do wzrostu składniki odżywcze.

Najbezpieczniejsza jest ziemia uniwersalna dobrej jakości. Ważne tylko, by takie podłoże nie było zbyt kwaśne, ponieważ większość wiosennych roślin woli odczyn obojętny. Do siania warzyw i kwiatów z rozsady warto wykorzystać doniczki z materiału biodegradowalnego. Przesadza się je potem do gruntu stałego razem z taką tekturową czy inna rozkładalną doniczką.

warzywa wysiewane w lutym

Co wysiewamy w styczniu i lutym na rozsady – co zmienia się w lutym?

W lutym dni powoli ulegają stopniowemu wydłużaniu i przez to czuć już nadchodzącą wiosnę. Mogą już nawet pojawiać się jej pierwsze zwiastuny. Luty nie jest jednak jeszcze czasem prac ogrodowych. W lutym, a także w marcu też możemy jednak siać pewne rośliny w swoim domu lub cieplarni. Zobacz i wybierz dla siebie te lutowo i marcowo wysiewane gatunki, które chcesz mieć w przydomowym ogrodzie lub na działce.

Co wysiewamy w styczniu i lutym na rozsadywarzywa wysiewane w lutym?

Od połowy lutego zaleca się rozsadę warzyw wymagających wysokich temperatur do wzrostu i rozwoju. Można w tym gronie wymienić szczególnie pomidory, paprykę, arbuzy, melony i oberżynę. Dobry jest także lutowy wysiew bardzo wolno rosnących warzyw z rozsady. W lutym wysiewamy więc kalafiory i brokuły, karczochy, białą i czerwoną kapustę, kalarepkę, seler naciowy i korzeniowy, kapustę pekińską, szpinak.

To również miesiąc dobry na sianie na rozsady sałaty rzymskiej czy masłowej oraz bobu, pora i cebuli. W lutym wysiewa się także zioła do uprawy w doniczkach na kuchennym parapecie. Można więc wtedy wysiać do doniczek aromatyczny majeranek, tymianek, bazylię, estragon, oregano i cząber. Zioła te pod koniec lutego i w marcu będą już miały dużo światła i ładnie się rozrosną.

mini szklarnia inspekt zielnik wielodoniczka
mini szklarnia inspekt zielnik wielodoniczka z ziemią do wysiewu

Powinny służyć nam w kuchni aż do jesieni. Jeśli lubimy świeże kiełki w diecie, to luty jest idealnym terminem również i na ich wysianie. Robimy to w profesjonalnej kiełkownicy, lub na zwykłej gazie nasączonej wodą. Można w tym celu siać wtedy nasiona rzodkiewki, słonecznika, brokułu, soczewicy, soi, lucerny itp. Świeże kiełki w lutym i marcu są cennym źródłem witamin i minerałów. Trudno wtedy przecież o warzywa i nowalijki dobrej jakości. Musimy jednak kupić nasiona specjalnie przeznaczone na kiełki!

Co wysiewamy w styczniu i lutym na rozsadykwiaty wysiewane w lutym?

Warto inwestować w coroczne tworzenie sadzonek kwiatów jednorocznych z rozsady. W lutym należy w tym względzie wykonać rozsadę kwiatów jednorocznych o długim okresie wegetacji. Takie kwiaty uwielbiamy potem sadzić na ogrodowe rabaty oraz do skrzynek i doniczek, by kwitły przez cały sezon. Chodzi tu głównie o różne kwiaty jednoroczne, jak petunia, werbena, lobelia, szałwia, lwia paszcza, lewkonia, heliotrop, czy niecierpki.

W lutym podobnie jak w styczniu, sieje się również begonie stale kwitnące. To także ostatni możliwy termin na wysiew pelargonii. Później uprawiane kwiaty zwykle sieje się już prosto do gruntu. Jednak kwiaty wczesne z rozsady mają na tyle dużo zalet, że wiele osób chętnie je wysiewa w styczniu i lutym. Przede wszystkim zakwitają o wiele wcześniej i robią to dłużej, niż gatunki i odmiany wysiewane wprost do gruntu.

Są też zwykle mocniejsze i ładniejsze, bo szybciej wchodzą w okres wegetacji. Lutowe rozsady należy stawiać na słonecznym, południowym parapecie, lub w ogrzewanej szklarni. Jeśli jednak mamy jedynie nieogrzewany tunel foliowy czy cieplarnię, to produkcję rozsady lepiej rozpocząć dopiero w drugiej połowie marca. W przeciwnym razie rośliny będą miały za zimno i mogą zamierać.

co wysiewamy w styczniu i lutym
nasiona pelargonii w kolorach

Dopiero w kwietniu można zacząć rozsadę w inspektach i rozsadnikach na zewnątrz w ogrodzie.

Jakie pojemniki używać do uprawy rozsad?

Odpowiednie pojemniki do rozsady mogą być różnego rodzaju. Do wyboru mamy wiele różnych opcji. Mogą to być np. wielodoniczki i wielotacki oraz krążki torfowe jednorazowe ekologiczne z celulozy lub torfu. Można potem sadzić w nich siewki bez wyjmowania wprost do gruntu. Oszczędza to roślinom stres związany z przesadzaniem. Można też użyć tradycyjne doniczki, wielo-doniczki, korytka i skrzynki z plastiku, ceramiki itp. Ziemia do rozsady powinna być lekka i dobrze przepuszczalna. Nie zapomnijmy też o warstwie drenażowej na dnie pojemników (np. z grysu, piasku).

COMMENTS

Comments are closed.