Skrętnik odmiany Józef

5/5 - (1 vote)

Najchętniej do domu kupujemy rośliny o atrakcyjnych kolorystycznie i fakturowo liściach oraz kwiatach. Pragniemy ponadto, by kwitły maksymalnie nawet przez cały rok. Z pewnością wiele z tych zalet mają coraz bardziej popularne i podobne do storczyków skrętniki Streptokarpusy. Lubisz efektowne doniczkowe kwiaty egzotyczne, więc konieczne poznaj skrętnik (Streptokarpus) odmiany Józef. Przeczytaj podstawowe informacje o tej odmianie skrętników. Jeszcze dziś sprawdź  zasady ich uprawy, rozmnażania, podlewania czy nawożenia.

Skrętnik Józef zalety uprawy

 Skrętniki są kwiatami łatwymi w uprawie, a przy tym bardzo efektownie kwitnącymi w zasadzie niemal całorocznie. Zanim jedne kwiaty zdążą przekwitnąć, już pojawiają się nowe. Bez względu na odmianę, skrętniki posiadają też cienkie łodygi z kwiatami na końcach, wyrastające rozetowo wraz z pojedynczymi podłużnymi liśćmi. Tworzą w ten sposób nieduże rozetowe krzewinki, obsypane na środku bajecznie kolorowymi kwiatami.

Wyhodowano również gatunki i odmiany skrętników o atrakcyjnej kolorystyce liści, nie tylko samych kwiatów. Najbardziej jednak pożądane i cenne są ich bajecznie kolorowe i stosunkowo duże kwiaty o obłędnym kształcie podobnym do kwiatów storczyków. Każda odmiana tych roślin ma przy tym również inny ich kolor kwiatów. Jeśli będziemy odpowiednio dbać o swoje skrętniki, to będą nam wspaniale i obficie kwitły nawet przez cały rok.

Skrętnik (Streptokarpus) odmiany Józef występowanie i stanowisko systematyczne.

Skrętniki należą do tropikalnych roślin wieloletnich. W naturze rosną w wilgotnych i ciepłych lasach Afryki (w tamtejszej dżungli) oraz na Madagaskarze i Komorach. Do chwili obecnej wyhodowano też bardzo wiele ich odmian do uprawy doniczkowej w pomieszczeniach. Skrętnik (Streptokarpus) odmiany Józef to właśnie jedna z takich odmian hybrydowych, zaliczana do rodzaju Streptocarpus czyli skrętniki. Nazwa rodzaju Streptocarpus w polskim tłumaczeniu oznacza dosłownie „skręcony owoc”.

skrętnik józef o fioletowych kwiatach

Rodzaj ten jest z kolei zaliczany do rodziny ostrojowatych (Gesneriaceae) i rzędu jasnotowców zwanych też wargowcami (Lamiales). Dalsza systematyka obejmuje natomiast nadrząd astropodobnych (Asteranae) oraz klasę Magnoliopsida. Morfologicznie, wyglądem swych pięknych kwiatów, skrętniki przypominają storczyki (Orchidea) i fiołki afrykańskie (Saintpaulia).

Czytaj również  Hoya roślina doniczkowa

Co ciekawe, nie są jednak z nimi wcale spokrewnione. Mają też nieco inny wygląd łodyg i liści. Warto też wiedzieć, że do chwili obecnej sklasyfikowano w sumie aż 155 gatunków tych ładnych krzewinek. Stale też powstają coraz to nowe ich odmiany hybrydowe, mające coraz bardziej fantazyjne kolory arcyefektownych kwiatów.

Skrętnik Józef ogólne wymagania uprawowe skrętników.

Skrętniki uchodzą za bardzo odporne na niedogodne warunki uprawy. Kwiaty te są bowiem stosunkowo łatwe w uprawie i mają zdolność przystosowania się do różnych uwarunkowań, nawet potencjalnie niekorzystnych. Muszą jednak mieć zapewnione przynajmniej niezbędne minimum wymagań. Oto zalecane zasady ogólne ich uprawy. Trzeba między innymi monitować wilgotność ich podłoża i pilnować właściwego podlewania.

Odmianę skrętnik (Streptokarpus) odmiany Józef, podobnie jak wszystkie inne Streptokarpusy, należy nawozić w czasie wiosny i lata co 2 tygodnie. W pozostałych porach roku zaleca się natomiast, by nawozić te roślinki już tylko raz w miesiącu. Zimą można nawet wcale ich nie nawozić i też nic się im wtedy nie stanie. Zima to bowiem okres spoczynkowy dla roślin. Hodując w domu skrętniki, powinniśmy je również systematycznie co jakiś czas rozmnażać.

Dlaczego? Ponieważ te krzewinki nie rosną wiele lat. Trzeba więc regularnie wymieniać stare osobniki na nowe. Jeśli się to zaniedba, to za jakiś czas rośliny te stopniowo przestaną kwitnąć. Na koniec zaczną marnieć również ich liście, aż całkowicie obumrą. Ich rozmnażanie jest proste. Można je robić za pomocą rozsady starej kępy na kilka potomnych, ponieważ kępy krzaczków dobrze się rozrastają. Można też flancować ucięte połówki ich liści, które dobrze jest też przy tym potraktować ukorzeniaczem.

skrętnik józef i jego kwiat

Istnieje też możliwość rozmnażania ich za pomocą nasion, które dobrze się u skrętników wytwarzają z przekwitniętych kwiatów. Ogólnie nawet jeśli nie zapewnimy im jednak opisanych tu warunków, to odporne skrętniki i tak powinny pięknie nam rosnąć i kwitnąć. Naprawdę warto je mieć w swoim domu. Zachwycą każdego!

Czytaj również  Skrzydłokwiat

Skrętnik Józef / Streptokarpus odmiany Józef opis odmiany i wymagań indywidualnych.

Skrętnik (Streptokarpus) odmiany Józef jest jedną z najatrakcyjniejszych i najbardziej pożądanych odmian skrętników. Tę odmianę hybrydową stworzono w celu uzyskania tła kwiatu w kolorze głębokiego fioletu z widocznym ciemniejszym użyłkowaniem. Dodatkowo, środek kwiatu wchodzący w rurkowate dno kwiatowe posiada białe nieregularne paseczki, stopniowo zlewające się delikatnie z fioletowym tłem. Brzegi płatków kwiatowych są okrągłe i zwykle niepofałdowane.

Efekt tej krzyżówki okazał się naprawdę bardzo piękny i wyróżniający. Skrętnik ten jest bowiem również wyjątkowo duży, co stanowi dodatkowy atut. Jego kwiaty są wręcz olbrzymie. Różnorodność w wyglądzie kwiatów tej hybrydy u różnych hodowców bywa jednak spora. Zwykle są one ciemnofioletowe, ale niekiedy też nieco jaśniejsze, a białawe pasy środka kwiatu mogą być słabiej lub mocniej wybarwione. Kolorowe wybarwienia u Streptokarpusów nie są bowiem stabilne szczególnie w wysokich temperaturach.

Na wybarwienie ich kwiatów wpływa też widmo światła. Podczas upałów zaleca się chronić wrażliwe skrętniki poprzez zwiększenie filtrowania bezpośredniego światła słonecznego. Niestety kolorowe skrętniki mają jednak wtedy tendencję do lekkiej zmiany intensywności koloru kwiatów. Innymi słowy, w mocnym słońcu kwiaty stają się w różnym stopniu bledsze. Dlatego lepiej stawiać je latem nieco dalej od południowego, dobrze nasłonecznionego parapetu. Żarówki sodowe emitują jednak dobrą ilość odpowiedniego spektrum widma światła.

 Streptokarpus odmiany Józef

Skrętnik (Streptokarpus) odmiany Józef może więc być doświetlany (szczególnie zimą) żarówką o mocy 400 W, umieszczaną ok. 50 cm wyżej. Wielu hodowców skrętników zauważa też, że najlepszy kolor kwiatów tych roślin można uzyskać wiosną, gdy kwitną szczególnie obficie. Warto też wiedzieć, że również minerały, jak chociażby potas (K) wywierają też pewien wpływ na pigment ich kwiatów. Bardzo ważna jest przy tym proporcja potasu Ca++ do magnezu Mg++ w wodzie. Bogata w te jony, twarda woda z kranu ogólnie lubi więc szkodzić kolorom kwiatów. Jony te sprzyjają jednak kolorowi niebieskiemu i fioletowemu.