Guzmania języczkowata

Istnieje wiele popularnych w hodowli domowej roślin egzotycznych, z których najbardziej cenionymi są te o niesamowitych kwiatach i liściach. Na jakie z nich warto zwrócić uwagę? Które gatunki nie są zbyt wymagające? Szukasz roślin o bardzo ozdobnych kwiatostanach, więc konieczne przeczytaj, co to jest guzmania języczkowata. Jeszcze dziś sprawdź jak hodować guzmanie (Guzmania ling ulata).

Guzmania języczkowata (łac. Guzmania lingulata; syn.: Guzmania peacockii, Nidularium splendens, Tillandsia clavata, Tillandsia lingulata), nazywana też Scarlet Star, to roślina z rodziny bromeliowatych (łac. Bromeliaceae), rzędu wiechlinowce inaczej trawowce lub plewowce (Poales), klasy okrytonasienne zwanej też okrytozalążkowe (Magnoliophyta; syn. Angiospermae) i kladów roślin naczyniowych nasiennych jednoliściennych.

Guzmania języczkowata – wystepowanie.

Guzmania lingulata to wiecznie zielona roślina wieloletnia, pochodząca z tropikalnych mokrych i wilgotnych lasów z Ameryki Środkowej oraz Południowej. Należy przy tym wiedzieć, że niektóre Guzmanie rosną normalnie w glebie, jednak większość z nich to epifity. W swoim naturalnym środowisku rosną wiec na drzewach i skałach. Te epifityczne Guzmanie, które rosną na drzewach, nie powodują jednak żadnego uszkodzenia swych gospodarzy, ponieważ ich korzenie działają przede wszystkim jako kotwica, a nie jako narząd, który pobiera wodę i składniki odżywcze z gospodarza, objadając go i niszcząc. Guzmanie, są zwykle sprzedawane w kwiaciarniach na początku okresu kwitnienia w połowie lata do wczesnej jesieni, a jej atrakcyjny kwiat jest w stanie przetrwać nawet wiele miesięcy.

Guzmania języczkowata – zastosowania.

Guzmania jezyczkowa jest z powodzeniem stosowana w domach, centrach handlowych i budynkach biurowych. Dodaje olśniewający kolor i tropikalny klimat do każdego pomieszczenia. Rośnie dobrze również w sztucznym świetle fluorescencyjnym biur i jest cudownie oszałamiająca kwiatostanami. W cieplejszych krajach uprawia się ją też na zewnątrz, gdzie najlepiej sprawdza się sadzona w grupach przy granicy ogrodu na obrzeżach, w zacienionych patio i tarasach, a także w ogrodach skalnych. Może też być uprawiana na kwiaty cięte do żywych aranżacji kwiatowych. Uprawiana jako epifit w oranżeriach jest osadzana na kawałkach kory lub gałęzi.

Guzmania języczkowata – opis wyglądu i cechy szczególne.

Guzmania lingulata jest gatunkiem dość zmiennym. Poszczególne odmiany różnią się często pod pewnymi względami. Ogólnie jednak zawsze ma kształt rozety. Charakterystyczne dla tego gatunku są też gładkie zielone liście o długości 45 cm i szerokości 2 cm. Łodyga kwiatowa ma długość do 30 cm. Kwiaty właściwe są małe i żółte, zlokalizowane pośrodku wielkiego czerwonego kielicha lejka główki kwiatowej o szkarłatnych/czerwonych/różowych przylistkach długości ok. 4 cm. Liście schodzą się przy łodydze, przez co całość tworzy kształt jakby gwiazdy-rozety na środku. Guzmania lingulata osiąga w sumie wysokość tylko do ok. 30 cm i szerokość 45 cm. Guzmania lingulata osiąga dojrzałość po ok. 3 lub 4 latach i dopiero wtedy może pierwszy i jedyny raz w życiu zakwitnąć.

guzmania języczkowata kwiat domowy

Guzmania lingulata słynie ze swych cudnych kwiatostanów,

jednak uwaga, ponieważ kwitnie tylko raz na jednym pędzie. Rośliny te rosną, przez stopniowe dodawanie nowych liści narastających od środka. W pewnym momencie zamiast liści, w taki sam sposób wyrasta kwiatostan. Niemożliwy staje się więc dalszy wzrost liści po przekwitnięciu, ponieważ kwiatostan zostaje i blokuje wzrost nowych liści. Rośliny kierują więc swoją energię do puszczania i rozrostu nowych pędów wegetatywnych (młodych), które wyrastają z pąków usadowionych u podstawy starych liści.

Guzmania języczkowata jest najbardziej znana właśnie ze swych wspaniałych różowych lub czerwonych przylistków kwiatowych, ale można ją również znaleźć w kwiatostanach w odcieniach żółtego i pomarańczowego, zależnie od odmiany. Tym, co wydaje się kwiatem na roślinie, jest w rzeczywistości grupa opisanych wyżej, zmodyfikowanych liści, zwanych przylistkami. Na początku są one zielone i stopniowo zaczynają się koloryzować najpierw w jasnych barwach, zależnie od ich odmiany. Potem nabierają właściwej barwy, np. jaskrawej czerwieni.

Te przylistki mogą trwać tak kolorowo do ok. 5 miesięcy. Prawdziwe kwiaty są malutkie, żółte i wyrastają na koniec pośrodku na górze, lekko wznosząc się ponad przylistki. Kwiatki właściwe mają krótki okres kwitnienia, trwający zaledwie przez kilka dni. Po tym prawdziwym kwitnieniu cała roślina zaczyna stopniowo więdnąć i w końcu umiera. Przed śmiercią wytwarza jednak młode pędy u podstawy dolnych liści.

Guzmania języczkowata – pielęgnacja w warunkach domowych.

Po przekwitnięciu należy odciąć zużyty kwiatostan, aby całość wyglądała schludnie i przekierować energię rośliny do produkcji większej liczby sadzonek u dołu rozetowego krzaka. Jeśli to konieczne, warto też przyciąć liście rośliny rodzicielskiej, aby umożliwić swobodniejszy wzrost młodych pędów u ich podstaw. Guzmania lingulata lubi jasne, choć przefiltrowane światło (warunki jasne do półcienistych). Nie należy wiec stawiać jej bezpośrednio na pełnym słońcu, ale i nie za daleko od niego. Guzmanie, nie będą bowiem kwitły, jeśli znajdą się zbyt daleko od okna.

Guzmanie, wymagają wilgotnej gleby torfowej zmieszanej z piaszczystą. Można też prowadzić je jako typowe epifity (jak storczyki). Najlepsza temperatura do egzystencji Guzmanii wynosi powyżej 18°C, przy wysokiej wilgotności. Postawmy więc doniczki na tacach z wilgotnymi kamykami i codziennie zraszajmy liście. Należy zachować szczególną ostrożność w zimie, aby Guzmania lingulata nie stała się zbyt sucha i by nie stała w zbytnim zimnie. Aby zwiększyć wilgotność, dobrze jest umieścić ją w pobliżu innych roślin lub w naturalnie bardziej wilgotnych częściach domu (np. w łazience lub kuchni).

Podlewanie

Podlewanie Guzmanii powinno być umiarkowane i regularne, jednak nie za mocne. Poza letnim okresem kwitnienia trzeba jednak wypełniać wodą rozetę liściową. Wodę tą wymieniamy co 3-4 tyg., aby zapobiec gniciu rośliny. Do podlewania używa się wyłącznie miękkiej wody. Nigdy nie wlewa się wody do przylistków ani kwitnących części rośliny, lecz tylko do rozet liściowych. Zalewanie kwiatów skróci ich życie. Nawożenie trzeba wykonywać co dwa tygodnie, używając standardowy płynny nawóz. Nawozimy tak nie tylko glebę doniczkową, ale także zraszamy liście i podlewamy liście w rozecie.

Guzmania języczkowata – zalewanie i przesadzanie.

Używaj mieszanki zalewowej zalecanej do bromeli. Ponieważ rośliny te mają mało korzeni, doniczki o wysokości 7-10 cm powinny być wystarczająco dobre. Jeśli roślina potrzebuje więcej miejsca, przesadź ją do doniczki co najmniej o jeden rozmiar większej na wiosnę. Guzmania lingulata jest zwykle dość ciężka, więc lepiej używać też ciężkie doniczki. Ponieważ to epifity, wiec nie wymagają dużo gleby. W przypadku uprawy jako epifit, Guzmanie osadza się na kawałku kory lub gałęzi iglaków, a korzenie owija się w mchem torfowcem. Codzienne parowanie w powietrzu zwykle im wtedy wystarcza zamiast podlewania. Można też w razie suchości spryskiwać rośliny epifity wczesnym rankiem. Zawsze trzeba utrzymywać środek rośliny wypełniony miękką wodą, wymieniając tę wodę co 3-4 tyg. Zimą roślinę prowadzoną jako epifit należy utrzymywać w stanie tylko lekko wilgotnym, jednak bez zaparowywania.

Guzmania języczkowata – rozmnażanie.

Na wiosnę odcina, się młode pędy pobierając je ze starej rośliny rodzicielskiej, ale nie wcześniej, niż osiągną długość min 8 cm. Wsadza się je potem do gleby na głębokość 5-6 cm i trzyma w małej doniczce w jasnym miejscu, umiarkowanie podlewając. Kiedy młode pędy dobrze się zakorzenią (w ciągu ok. 6 miesięcy), przenosimy je do doniczki o jeden rozmiar większej i traktuje jak dojrzałe Guzmanie. Takie sadzonki dojrzewają i kwitną w ciągu kilku kolejnych lat.

Guzmania języczkowata – choroby i szkodniki.

Mogą pojawiać się brązowe plamy na liściach. Powoduje je zwykle zbyt bezpośrednia ekspozycja na słońce. Brązowe końcówki na liściach wskazują na niewystarczającą wilgoć w powietrzu. Uwaga też na gnicie korzeni przy zbytnim zalewaniu wodą. W swoim naturalnym środowisku większość Guzmanii rośnie epifitycznie na gałęziach innych drzew, a nie w glebie, są więc podatne na gnicie korzeni. Ich głównymi szkodnikami są mączniki i przędziorki. Może też dokuczać im szara pleśń. Małe inwazje można leczyć, przecierając je bawełnianym wacikiem zamoczonym w roztworze alkoholu lub łagodnego detergentu do mycia naczyń, czy też szamponu dla dzieci. Zaleca się też spłukanie roślin na koniec czystą miękką wodą. Roślina oczyści się całkowicie i będzie mogła oddychać. Najpewniej podziałają jednak środki owadobójcze, jednak nie te na bazie ciężkiego oleju, bo mogą zakleić i zadławić tę delikatną roślinę.

Guzmania języczkowata – polecane odmiany.

Najpopularniejsza jest, standardowa Guzmania ling ulata. Jej odmiana ‘cardinalis’ jest nieco większa i ma przylistki wybarwione w najsilniejszej czerwieni. Odmiana ‘minor’ rośnie poniżej 30 cm i ma liście o dł. ok. 10 cm, a jej główka kwiatowa ma kształt miseczki na krótkiej, kikutowatej łodydze z przylistkami o różnych kolorach.