Ananasowate rośliny doniczkowe

Rate this post

W ciekawie urządzonych wnętrzach pragniemy mieć równie oryginalne rośliny. Bromeliowate czyli ananasowate to właśnie taka grupa takich roślin. Obecnie bardzo chętnie dekoruje się nimi praktycznie każde wnętrza. Mają bowiem piękne liście i ozdobne, bardzo oryginalne kwiaty. Szukasz ciekawych i kolorowych liściastych roślin domowych? Przeczytaj o doniczkowych ananasach. Poznaj bromeliowate, ananasowate rośliny doniczkowe. Sprawdź, jak je uprawiać.

Ananasowate rośliny doniczkowe to rośliny egzotyczne.

Egzotyczne rośliny doniczkowe stały się bardzo popularne. Różne ich gatunki mają ładne liście i kwiaty. Nie zawsze wiemy jednak, jak je prawidłowo uprawiać i pielęgnować. Zanim więc zdecydujemy się na zakup rośliny o egzotycznym rodowodzie, najpierw dokładnie sprawdźmy ich wymagania. Unikniemy błędów i zapewnimy im wyłącznie komfortowe warunki wzrostu i rozwoju.

Ananasowate mają przy tym piękne liście i ozdobne, bardzo oryginalne kwiaty. Pasują zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i klasycznych. Szukasz ciekawych i kolorowych liściastych roślin domowych? Poznaj ananasowate rośliny doniczkowe, zwane bromeliami. Sprawdź, jak je uprawiać.

Skąd pochodzą rośliny ananasowate?

Egzotyczne bromeliowate zwane są też ananasowatymi lub rzadziej zapylcowatymi (łac. Bromeliaceae). Jest to grupa roslin w botanicznej randze rodziny. Zalicza się je do rzędu wiechlinowce/trawowce/plewowce (Poales), klasy Magnoliopsida i nadklasy okrytonasienne/okrytozalążkowe (Magnoliopsida, Magnoliophyta syn. Angiospermae). Dalsza ich systematyka obejmuje podgromadę roślin nasiennych (Spermatophytina, Spermatophyta, dawniej Anthophyta) i gromadę roślin naczyniowych (Tracheophyta).

Do rodziny bromeliowatych należy ok. 1,7 tys. gatunków podzielonych na 55-57 rodzajów. Poza jednym wyjątkiem (endemit Pitcairnia felicjana z Afryki Zach.), rośliny te w naturze żyją w obu Amerykach. Spotkać je tam można niemal wyłącznie w strefie tropikalnej. Wiele gatunków bromeliowatych jest uprawianych jako rośliny ozdobne. Jednak największe znaczenie mają gatunki włóknodajne i owocowe, jak na przykład znany powszechnie ananas jadalny (Ananas comosus). Choć znano je od dawna, to jednak dopiero w ostatnich dziesięcioleciach ananasowate stały się też popularne jako rośliny doniczkowe.

ananasowate rośliny doniczkowe echmea wstęgowata (Aechmea fasciata)
ananasowate rośliny doniczkowe echmea wstęgowata (Aechmea fasciata)

Są kupowane ze względu na oryginalne, bardzo ozdobne kwiaty i liście. Niektóre mają nawet jadalne owoce, choć nie tak wielkie, jak wspomniany ananas jadalny. Wśród najpopularniejszych doniczkowych ananasowatych jest: echmea wstęgowata (Aechmea fasciata), skrytokwiat, guzmania, bilbergia zwisła, frizea lśniąca, czy ananas.

Czytaj również  Hoya sherpendii longifolia

Ananasowate rośliny doniczkowe – cechy charakterystyczne.

Rośliny ananasowate czyli bromelie mają zwykle bardzo podobną budowę. Wyróżniają je długie, sztywne liście i ząbkowanych brzegach. Podobnie jak u aloesu, liście te tworzą gęstą, rozłożystą rozetę. Pośrodku tej rozety znajduje się charakterystyczny lejek, który w naturze zbiera wodę deszczową. Bromelie z wnętrza rozety wypuszczają też swoisty pęd kwiatowy.

Porastają go okazałe i bardzo barwne listki przykwiatkowe z drobnymi kwiatkami. Nieco inaczej jest u skrytokwiatu, u którego kwiatki są najmniejsze i białe, a do tego schowane między listkami. Rośliny ananasowate kwitną i owocują do tego wyłącznie raz w życiu. Po przekwitnięciu, główna rozeta liściowa zamiera. Pocieszeniem jest jednak fakt, że prócz kwitnienia może też dojść do owocowania, co razem trwa zwykle 1,5-2 miesiące.

Przed obumarciem głównej rozety liściowej, bromelia powinna też wypuścić boczne przyrosty, tzw. rozetki przybyszowe. Można je delikatnie przenieść do innych doniczek i ukorzenić. Można też poczekać aż w takim stanie zaczną puszczać korzenie i dopiero wtedy wysadzić do podłoża. Takie młode sadzonki dorosną i po 2-3 latach uprawy powinny zakwitnąć, ewentualnie też zaowocować.

Ananasowate rośliny doniczkowe – wymagania uprawowe.

Wszystkie gatunki ananasowatych bromelii mają dość specyficzne, a przy tym bardzo podobne wymagania uprawowe. Łatwo je przy tym kupić w kwiaciarniach i na stanowiskach z kwiatami w hipermarketach. Jeśli uda nam się spełnić dobrze wymagania pierwszemu zakupionemu na próbę kwiatkowi, warto pokusić się o więcej. Prawdopodobnie bowiem z powodzeniem pójdzie mam też uprawa pozostałych gatunków tych bardzo ciekawych roślin egzotycznych.

ananasowate rośliny doniczkowe Skrytokwiat Cryptanthus
Skrytokwiat Cryptanthus 'elaine’ fot. Laura Blanchard

Ananasowate rośliny doniczkowe – właściwa temperatura.

Niemal wszystkie rośliny z omawianej rodziny bromeliowatych czyli ananasowatych, to gatunki wywodzące się z tropikalnej strefy klimatycznej. Dlatego też podobne warunki muszą mieć uprawiane w domu. Przez cały rok musimy więc zapewnić im stanowisko z temperaturą pokojową powietrza w granicach 20-25°C. Temperatura podłoża w doniczce powinna natomiast wynosić ok. 18-20°C.

To wymagania bezwzględne, ponieważ bromelie absolutnie nie tolerują chłodów i przeciągów. Właściwie utrzymywane bromelie kwitną i owocują zwykle latem i to najchętniej przy temperaturze wynoszącej ok. 24°C. Są też nieliczne gatunki rodem z amerykańskich wyżyn, które zimą preferują nieco niższe temperatury. Te bromelie będą więc bardziej wolały pomieszczenia z temperaturą powietrza w granicach 15-18°C (np. bilbergia zwisła).

Czytaj również  Rhipsalis cassutha

Ananasowate rośliny doniczkowe – odpowiednie podlewanie.

Rośliny ananasowate wymagają również bardzo specyficznego podlewania. Przede wszystkim, wodę trzeba wlewać nie tylko standardowo do doniczki. Należy ją też lać do zagłębień liści zwanych lejkiem. Bez tego bromelia zmarnieje i nawet obumrze. W naturze bowiem w deszczowych tropikach te rośliny w taki właśnie sposób zbierają i gromadzą wodę. Aby mogły prawidłowo się rozwijać, musza więc mieć to zapewnione także w uprawie domowej.

Lejek utworzony w środku rozety liściowej zawsze powinien więc zawierać niewielką ilość wody. Trzeba o to bezwzględnie dbać! Po drugie, do podlewania bromelii należy wykorzystywać tylko miękką, odstaną wodę o temperaturze pokojowej. Twarda woda prosto z kranu jest dla tych roślin niezdrowa.

Rośliny te nie znoszą również nadmiaru wilgoci w podłożu, choć jednocześnie źle reagują też i na suszę. Dlatego zaleca się podlewać je często i tylko w ilości umiarkowanej.

ananasowate rośliny doniczkowe guzmania
Guzmania

Ananasowate rośliny doniczkowe – niezbędne oświetlenie.

Ananasowate bromelie nie tolerują też zbyt ostrego, bezpośredniego słońca. W naturze rośliny e bowiem rosną zwykle w dolnych partiach gęstych lasów deszczowych. Taka dżungla jest wiec raczej mniej doświetlona na dole. Dlatego w uprawie doniczkowej w domu również powinny mieć zapewnione stanowisko z bardzo jasnym światłem rozproszonym.

Nie mogą stać na parapecie z bezpośrednim nasłonecznieniem. Jedynie skrytokwiat wymaga jeszcze większego zacienienia. Musimy go więc postawić w półcieniu. Preferuje bowiem ciemniejsze, ale i bardziej wilgotne stanowiska. Trzeba więc również częściej zraszać mu liście z wierzchu. Wśród bromelii są też gatunki wymagające więcej słońca, jak np. Cryptanthus bromelioides).

Kupując ananasowatą bromelię, koniecznie trzeba najpierw jak widać dobrze zapoznać się z dokładnymi wymaganiami gatunku, do którego należy.

Ananasowate rośliny doniczkowe – odpowiednie podłoże.

Oczywiście do uprawy roślin ananasowatych niezbędne jest także odpowiednie podłoże. Powinno przy tym składać się głównie z substratu torfowego i mchu torfowca, bo to gleba typowa dla leśnych tropików. Jego odczyn pH powinien być w takich warunkach również lekko kwaśny. Poza nielicznymi wyjątkami, jak np. skrytokwiat i bilbergia zwisła, zdecydowana większość bromeliowatych rośnie jednak wcale nie w ziemi.

Czytaj również  Łosie rogi paproć o prehistorycznym uroku

Podobnie jak storczyki orchidee w lasach tropikalnych, rosną one bowiem w zagłębieniach konarów na drzewach, lub w szczelinach skalnych. Dlatego też ich podłoże powinno być jednocześnie próchnicze i lekkie, a takie jest też dobrze przepuszczalne. Podłoże ananasowatych nadrzewnych i naskalnych w naturze jest też bogate w resztki organiczne, gromadzące się naturalnie w takich miejscach.

ananasowate rośliny doniczkowe Frizea (Vriesea)
Frizea (Vriesea)

Ananasowate rośliny doniczkowe – właściwa wilgotność powietrza.

Z racji opisanego wyżej pochodzenia w naturze, wszystkie ananasowate bromelie lubią też podwyższoną wilgotność powietrza. Lasy tropikalne z tego przecież słyną. Dlatego zaleca się również ich częste zraszanie. Można też ustawić je w pobliżu odkrytego akwarium lub na kamieniach w tacy z parującą wodą. Większość bromelii będzie się też doskonale czuła w oknie kwiatowym, oranżerii i orchidarium ze storczykami i paprociami. W takim miejscu panują bowiem warunki zbliżone do ich naturalnego tropikalnego środowiska.

ananas roślina doniczkowa z rodziny ananasowatych
Ananas roślina doniczkowa

Ananasowate rośliny doniczkowe – jak ukorzenić ananasa z owocu?

Można to zrobić samodzielnie w domu. Trzeba tylko kupić dojrzały owoc z nadal zdrowo zieloną górą, z dużą ilością liści. Następnie ostrym nożem odcinamy wierzch ananasa blisko korony. Trzeba też odciąć wszelkie resztki owocu przylegające jeszcze do korony. Inaczej wszystko nam zgnije. Odrywa się też część najniższych liści, by odsłonić część łodygi. Są na niej małe guzki, jako zawiązki przyszłych korzeni.

Z nich wyrośnie nowa roślina. Przed posadzeniem koniecznie trzeba też przez kilka dni wysuszyć odcięty koniec łodygi. Teraz można go posadzić w doniczce o średnicy 15-20 cm, na głębokość ok. 3 cm. Podłoże ma być takie, jak mieszanka ziemi kaktusowej. Aby szybciej ukorzenić łodygę, zaleca się też przed posadzeniem zanurzyć jej koniec w ukorzeniaczu.