Skrętnik DS-STRAWBERRY

5/5 - (1 vote)

Najbardziej pożądane w uprawie domowej są rośliny o pięknych i atrakcyjnych liściach. Każdy chciałby ponadto, by kwitły maksymalnie nawet przez cały rok. Ogrom tych zalet mają coraz bardziej popularne skrętniki. Szukasz efektownych egzotycznych roślin domowych – przeczytaj ten poradnik! Lubisz pięknie kwitnące kwiaty egzotyczne, więc konieczne poznaj skrętnik DS-STRAWBERRY. Przeczytaj podstawowe informacje o tej odmianie skrętników Streptocarpus. Jeszcze dziś sprawdź  zasady ich uprawy, podlewania, czy nawożenia.

Skrętniki to rośliny łatwe w uprawie oraz kwitnące niemal cały rok.

Bez względu na odmianę, mają cienkie łodygi kwiatowe oraz rozetowo z jednego środka wyrastające liście. Same ich liście nie wyglądają więc zbyt imponująco, choć są też gatunki o atrakcyjnej kolorystyce liści. Najbardziej jednak pożądane i cenne są ich bajecznie kolorowe i stosunkowo duże kwiaty. Mają też obłędny kształt podobny do kwiatów storczyków.

Każda odmiana ma inny ich kolor i odpowiednio zadbana kwitnie wspaniale obficie praktycznie przez cały rok. Oczywiście istnieją przy tym pewne zalecane zasady ich uprawy. Jednak nawet jeśli nie zapewnimy im idealnych warunków, to wdzięczne skrętniki w zasadzie i tak będą się zwykle pięknie prezentować.

Kwiaty te są bowiem stosunkowo łatwe w uprawie i mają zdolność przystosowania się do różnych uwarunkowań, nawet potencjalnie niekorzystnych. Trzeba tylko monitować ich podłoże i pilnować właściwego podlewania. Niezbędne jest również ich stałe, systematyczne rozmnażanie. Skrętniki nie rosną bowiem zbyt długo i potrzebują przez to dość częstej wymiany starych osobników na nowe.

Jeśli zaniedba się ich rozmnażanie, to za jakiś czas stopniowo przestaną kwitnąć, a potem zmarnieją i obumrą. Zaleca się ponadto, by odmianę skrętnik DS-STRAWBERRY, podobnie jak wszystkie Streptocarpusy nawozić co 2 tygodnie w okresie wiosny i lata. Przez pozostałą część roku powinniśmy je natomiast nawozić już tylko raz na miesiąc. Zimą można też jednak całkowicie zaprzestać ich nawożenia.

Skrętnik DS-STRAWBERRY występowanie i stanowisko systematyczne.

Skrętniki to tropikalne rośliny wieloletnie występujące naturalnie w wilgotnych i ciepłych lasach Afryki oraz na Madagaskarze i Komorach. Wyhodowano też jednak bardzo dużo ich odmian uprawianych doniczkowo. Skrętnik DS-STRAWBERRY to odmiana hybrydowa należąca do rodzaju skrętniki Streptocarpus.

Skrętnik DS-STRAWBERRY

Rodzaj ten przynależy dalej do rodziny ostrojowate (Gesneriaceae), rzędu jasnotowce/wargowce (Lamiales) i nadrzędu astropodobne (Asteranae) oraz klasy Magnoliopsida. Nazwa rodzaju „skrętnik” Streptocarpus oznacza „skręcony owoc”. Morfologicznie wyglądem kwiatów, skrętniki przypominają storczyki (Orchidea) i fiołki afrykańskie (Saintpaulia), choć nie są z nimi spokrewnione.

Do chwili obecnej uznano i sklasyfikowano w sumie 155 gatunków skrętników. Powstają ponadto coraz to nowe ich odmiany hodowlane o coraz bardziej fantazyjnych kolorach kwiatów.

Skrętnik DS-STRAWBERRY – opis odmiany oraz wymagań indywidualnych.

Skrętnik DS-STRAWBERRY to jedna z najpiękniejszych i najbardziej pożądanych odmian Streptocarpusów. Celem tej hybrydyzacji było uzyskanie tła kwiatu w kolorze dzikiej truskawki z dużymi ​​białymi kropkami. Efekt krzyżówki skrętnik DS-STRAWBERRY okazał się przy tym naprawdę bardzo ładny. Różnorodność w wyglądzie kwiatów tej hybrydy u różnych hodowców jest jednak stosunkowo duża. Truskawkowe kropki i ciapki na białym tle mogą być większe lub mniejsze, niekiedy nawet zlewające się, bardziej lub mniej wybarwione.

Skrętnik Streptocarpus strawberry

Należy jednak wiedzieć, że generalnie kolor czerwony, bez względu na odcień nie jest stabilny w wysokich temperaturach. Na czerwoną pigmentację kwiatów wpływa też taki czynnik, jak widmo światła. Podczas upałów hodowcy mają tendencję do ochrony wrażliwych skrętników, poprzez większe filtrowanie bezpośredniego światła słonecznego. Niestety skrętnik DS-STRAWBERRY ma jednak wtedy tendencję do zmiany czerwonej/pomarańczowej długości fali niezbędnej dla swego czerwonego pigmentu.

Żarówki sodowe mają jednak dobrą ilość czerwonego spektrum widma światła. Skrętnik DS-STRAWBERRY może być więc doświetlany żarówką o mocy 400 W, umieszczaną około 50 cm nad roślinami. Wedle hodowców, najlepsze wyniki koloru kwiatów omawianej odmiany osiąga się wiosną. Jeszcze też jednak trzeci czynnik ma duży wpływ na czerwono-truskawkowy pigment ich kwiatów – potas (K). Jednak samo dodanie potasu nie rozwiąże problemu.

Streptocarpus strawberry

Chodzi bowiem o proporcję między potasem a Ca++ i magnezem Mg++. Otóż twarda woda z kranu szkodzi czerwieni. Należy więc usunąć z wody większość jonów wapnia i magnezu. Te jony są dobre dla Streptocarpus o kwiatach koloru niebieskiego. Jednak temperatura i bezpośrednie światło słoneczne są najważniejszymi czynnikami wpływającymi na czerwone wybarwienie kwiatów, jak u skrętnik DS-STRAWBERRY. Trzeba też wiedzieć, że idealna temperatura dla tej hybrydy o czerwonych kwiatach, to 18°C w dzień i 10-15°C w nocy.