Róże ogrodowe

Rate this post

Róża to królowa kwiatów. Te pachnące i cudowne kwiaty o bardzo wielu kolorach fascynują ludzi od tysięcy lat. Jeśli masz ogród, koniecznie zacznij hodować róże ogrodowe. Sprawdź też gdzie kupić i jak dbać o krzewy różane, róże pnące, róże rabatowe, róże okrywowe, róże na pniu, róże doniczkowe. Czy jesteś gotowy do sadzenia i uprawy róż w swoim ogrodzie?

Krzewy różane mają różne formy

Od wielkich objętościowo róż pnących, po miniaturowe rośliny doniczkowe. Aktualnie szacuje się, że na świecie znanych jest ok. 150 do 200 gat. róż (rodzaj Rosa). Pierwszą różę hybrydową wymyślił i wprowadził do światowej hodowli Jean-Baptiste Guillot w 1867 r. Wszystkie odmiany i gatunki róż wyhodowanych przed tą datą, określa się, jako „stare róże ogrodowe”. Natomiast róże, które pojawiły się później po tej dacie, nazywane są już „nowoczesnymi lub nowymi różami ogrodowymi”, czy „nowoczesnymi różami hybrydowymi”.

Celowa uprawa róż przez ludzi rozpoczęła się co najmniej 500 lat p.n.e. i zaowocowała powstaniem ok. 13 000 odmian (róże hybrydowe). Wybór spośród tych wszystkich możliwości jest trudny. Dlatego wybierajmy odmiany pasujące do warunków glebowych swoich ogrodów (krzewy różane, róże pnące, róże rabatowe, róże okrywowe, róże na pniu, róże doniczkowe). Tylko wtedy będą rosły i kwitły bez problemów.

Jednym ze sposobów grupowania róż w klasy, jest data ich wprowadzenia

– wedle niej róże hodowlane dzieli się na wspomniane:

„stare róże ogrodowe” lub „róże staroświeckie” – wszystkie odmiany wprowadzone przed 1867 r. Te róże ogrodowe są niekiedy nawet bardzo stare, bujnie rosną i pachnąco kwitną. Często stanowiły temat główny lub tło na obrazach dawnych mistrzów. Istnieją setki starych odmian róż ogrodowych o różnej trwałości i wytrzymałości, dobrych dla ciepłego, jak i łagodnego klimatu;

„nowoczesne róże hybrydowe” wprowadzone po 1867 r. – mocne, długo kwitnące, niezwykle odporne na warunki środowiskowe i choroby. Hoduje się je dla koloru, kształtu, wielkości i zapachu kwiatów. Hybrydowe róże herbaciane, z jednym dużym kwiatem na długiej łodydze (róże na pniu), to jedn z najpopularniejszych hybryd w tej grupie;

róże dzikie – rosną dziko i istnieją od wielu tysięcy lat. Dzikie róże są też jednak często adaptowane do nowoczesnych ogrodów, w których zazwyczaj kwitną od wiosny do wczesnego lata. Większość gatunków dzikich róż ma jednak tylko niezbyt wielkie i pojedyncze kwiaty.

Czytaj również  Powojniki botaniczne

róże ogrodowe najpopularniejsze rośliny w ogrodzie

Klasyfikacja ogrodnicza dzieli róże ogrodowe na:

  • róże wielkokwiatowe
  • róże wielokwiatowe (róże rabatowe)
  • róże pnące (climbery i ramblery)
  • róże parkowe (róże krzaczaste, krzewy różane)
  • róże okrywowe
  • róże miniaturowe
  • róże angielskie

Róże ogrodowe – gatunki i odmiany.

Istnieją tysiące odmian róż. Nazwy używane do opisania różnych ich typów często odnoszą się do jednego gatunku, który jest głównym przodkiem tej grupy, na przykład róże Gallica pochodzą głównie od gatunku Rosa gallica. Inne grupy mają też czasem nawet kilku różnych przodków z różnych gatunków. Hybrydowe róże herbaciane, róże Floribunda i róże angielskie, są dziś najbardziej powszechne w ogrodach świata. Kwiaty róż ogrodowych mają bardzo wiele kolorów jak: czerwony, żółty, pomarańczowy (herbaciany), różowy, fioletowy i tak dalej. Nie ma jednak róż czarnych i niebieskich.

Popularne grupy hybrydowe róż ogrodowych, w obrębie, których wytworzono wiele odmian i mieszańców hybrydowych, to m.in.: Alba roses (róże Alba), Bourbon roses (róże Burbon), Centifolia roses (róże Centifolia), China roses (róże chińskie), Climbing roses (róże pnące), Damask roses (róże adamaszkowe), English Roses (róże angielskie), Floribunda roses (róże Floribunda), Gallica roses (róże Gallica), Hybrid Bracteata roses (hybrydowe róże Bracteata), Hybrid Musk roses (hybrydowe róże piżmowe), Hybrid Perpetual roses (hybrydowe róże długowieczne), Hybrid Tea roses (hybrydowe róże herbaciane), Miniature roses (róże miniaturowe), Modern Shrub roses (nowoczesne róże krzewiste, krzewy różane), Moss Roses (róże omszone), Noisette roses (róże Noisette), Rugosa roses (róże Rugosa). Są wśród tych odmian zarówno krzewy różane, róże pnące, czy róże rabatowe, jak i róże okrywowe, róże na pniu oraz róże doniczkowe, w tym róże miniaturowe.

Róże ogrodowe – kupno i sadzenie.

Jeśli zamawiasz róże z korzeni od firmy wysyłkowej, zamów je wcześnie, czyli późną zimą lub wczesną wiosną. Róże są zazwyczaj wysyłane na wiosnę, ponieważ mają wtedy gołe korzenie, gdyż rośliny są jeszcze w pełni uśpione na długo przed ich rozkwitnięciem. Po przyjeździe będą wyglądać jak wiązka wyschłych badyli, ale nie są wcale martwe, lecz jedynie jeszcze po zimie uśpione. Sprawdź więc, czy materiał opakowania jest wilgotny i przechowuj je w chłodnym, ciemnym miejscu, aż będą gotowe do sadzenia. Namocz też nagie korzenie w wiadrze wody na 8-12 godzin przed sadzeniem. Z różami kupowanymi bezpośrednio w sklepie ogrodniczym nie ma takiego problemu, ponieważ można je od razu wsadzić do gruntu, po przywiezieniu do domu.

Czytaj również  Kwiaty astry

Jeśli natomiast kupujesz róże doniczkowe (w przeciwieństwie do róż z korzeniami), najlepiej je posadzić późną wiosną lub wczesnym latem, aby uzyskać najlepsze wyniki wzrostu i kwitnienia. Jednak w razie konieczności, można je również wysadzić w każdej chwili. W przypadku sadzania róż z pojemników poluzuj najpierw korzenie przed ich wysadzeniem do ogrodu. Stara zasada ogrodników zaleca też, umieszczenie 4-calowego kwadratu z gipsowej płyty ściennej i 16-centymetrowego gwoździa w otworze sadzenia krzaka róży, co ma doskonale przez długi czas zapewniać roślinie potrzebne jej wapń i żelazo.

róże ogrodowe czerwone

Stanowisko dla róż ogrodowych

Dla róż najlepsze jest miejsce, gdzie otrzymają minimum 5 do 6 godzin pełnego słońca dziennie. Poranne słońce jest szczególnie ważne, ponieważ wysusza liście z rosy, co pomaga zapobiegać chorobom i szkodnikom. Róże ogrodowe posadzone w miejscu tylko częściowo nasłonecznionym, mogą nie umrzeć od razu, ale osłabiają się stopniowo, słabo kwitną i źle zimują. Dobrze jest też, gdy miejsce posadzenia róż jest z odrobiną popołudniowego cienia. Chroni to przed nadmiernie palącym słońcem i pomaga dłużej utrzymać kwiaty róż.

Róże ogrodowe potrzebują też gleby, która dobrze odprowadza wodę, ale utrzymuje wilgoć wystarczająco długo, aby korzenie mogły ją wchłonąć. Jednym z najgorszych błędów, jest niezapewnienie różom odpowiedniego drenażu w podłożu. Róże nie lubią mokrych i zimnych stanowisk glebowych. Najlepsze dla nich podłoże, to luźna, gliniasta gleba z piaskowym drenażem, podprawiona przy sadzeniu dużą ilością materii organicznej w formie kompostu lub obornika. Róże ogrodowe preferują też prawie neutralny zakres pH 5,5–7,0.

Wartość średnia pH 6,5 jest odpowiednia dla większości ogrodów przydomowych (gleby lekko kwaśne do obojętnych). Zbyt kwaśnej (kwaśnej) glebie przeciwdziała się przez zastosowanie drobno zmielonego wapnia, a zbyt zasadową (słodką) glebę traktuje się zmieloną siarką. Jeśli planujesz mieć wiele róż, nie sadź ich wtedy tłumnie obok siebie. Zapewnij im większe odstępy, a przez to lepszą cyrkulację powietrza, aby uniknąć mączniaka prawdziwego i innych szkodników czy chorób grzybowych. Stare róże ogrodowe będą wymagały więcej miejsca, a miniaturowe róże można sadzić bliżej.

Róże ogrodowe podlewanie.

Wszystkie odmiany, zarówno krzewy różane, róże pnące, czy róże rabatowe, jak i róże okrywowe, róże na pniu oraz róże doniczkowe, w tym róże miniaturowe potrzebują podlewania i nawożenia. W suchą, letnią pogodę należy podlewać całą strefę korzeniową, co najmniej dwa razy w tygodniu. Unikamy jednak częstych i płytkich nawodnień, bo nie docierają one do głębszych korzeni, za to mogą sprzyjać chorobom grzybowym i mszycom. Jesienią zmniejszamy ilość wody, nie pozwalając jednak różom całkowicie wyschnąć. Róże nie tolerują gleby podmokłej i zbyt mocno zalewanej wodą z podlewania. Idealna ziemia jest bogata i luźna, z dobrym drenażem. Aby pomóc oszczędzać parowanie wody z gleby, zredukować stres i pobudzić zdrowy wzrost u róż, zaleca się obłożyć glebę wokół ich krzaków warstwą ściółki np. z liści, ścinków trawy, rozdrobnionej kory, czy trocin, pozostawiając jednak kilka cm przestrzeni między ściółką a podstawą łodyg róż, wychodzących z ziemi.

Czytaj również  Pomidor bawole serce

Róże ogrodowe nawożenie.

Sztuczne nawozy płynne sprzyjają dobremu wzrostowi róż, jednak sprzyjają też pojawom mszyc. Zamiast tego zaleca się polegać bardziej na naturalnym kompoście i nawozach typu obornika, zadawanych pod krzaki róż przed i podczas cyklu ich kwitnienia. Raz w miesiącu między kwietniem a lipcem, można jednak zastosować zrównoważony granulowany nawóz sztuczny. W maju i czerwcu można też dodatkowo wraz z nawozem podać łyżkę odżywki z siarczanem magnezu, który będzie dodatkowo stymulować wzrost nowych pędów z dna krzewu.

Warto też wiedzieć, że zwykłe skórki bananów są dobrym źródłem wapnia, siarki, magnezu i fosforanów, czyli wszystkich tych rzeczy, które lubią róże. Można, więc kłaść paski bananowych skórek u podstawy każdego różanego krzewu, zarówno pod normalne krzewy różane, róże pnące, czy róże rabatowe, jak i pod róże okrywowe, róże na pniu oraz róże doniczkowe, w tym róże miniaturowe. Należy też zakopać czarny, papkowaty banan obok każdego krzewu. Jest też inny przepis: posiekaj bananowe skórki wraz z bananem. Następnie pozwól im siedzieć przez dwa tygodnie w zamkniętym słoiku z wodą i na koniec wlej powstałą czarną mieszaninę pod każdy różany krzew.

Czytaj również: