Kompozycje kwiatowe na cmentarz

Rate this post

Kompozycje kwiatowe na cmentarz to podstawowe ozdoby na mogiłach i grobach naszych zmarłych bliskich. Wraz ze świecami, zniczami, rzeźbami i figurami aniołów tworzą swoisty koloryt zadumy i przemijania. Wykonanie atrakcyjnych kompozycji kwiatowych na groby wcale nie jest jednak takie proste. Zobacz, jak samodzielnie wykonać kompozycje kwiatowe na cmentarz. Sprawdź też, jakie kwiaty na cmentarz nadają się najlepiej, by kompozycje kwiatowe na grobach były ładne i trwałe.

Kompozycje kwiatowe na cmentarz – jak wykonać odpowiednie aranżacje kwiatowe na grób?

Układanie kwiatów na cmentarzu, to wspaniały sposób na spersonalizowanie ekspozycji na grobach tych, których kochamy, a którzy już od nas odeszli. Na ich pamiątkę oraz dla uczczenia ich minionego życia, osiągnięć i zasług, miliony ludzi na świecie składają kwiaty na grobach, szczególnie w Dniu Wszystkich Świętych i w Dniu Zadusznym. Niestety wiele kompozycji kwiatowych na groby wygląda tak samo, z podobnym asortymentem kwiatów oraz ich jednolitą aranżacją. Jeśli chcemy, więc czegoś bardziej osobistego i oryginalnego, niepowtarzalnego, aby uhonorować osobowość ukochanej osoby, warto poczytać porady specjalistów w temacie aranżacji kwiatowych. Przede wszystkim zastanówmy się, czy chcemy użyć do tego celu kwiaty żywe do nasadzeń, czy też kwiaty żywe lub sztuczne do aranżacji w wazonach, wieńcach, wiązankach i stroikach.

kompozycje kwiatowe na cmentarz z róż

Kompozycje kwiatowe na cmentarz do nasadzeń na grób i wokół grobu.

Rośliny trzeba tu odpowiednio dobrać. Unikajmy przy tym gatunków zbyt ekspansywnych i dużych, by nie zakryły i zarosły grobu naszego i mogił sąsiednich. Na grobie sadźmy kwiaty jak najmniejsze i najlepiej płożące się. Natomiast dookoła grobu umieśćmy rośliny w systemie kaskadowym, czyli wyższe z tyłu, a najniższe z przodu. Kwaterę grobową warto też otoczyć żywopłotem z krzewów corocznie przycinanych, formowanych (np. tuje, cyprysy). Jeśli grób naszych bliskich jest usytuowany w cieniu pod drzewami, wybierajmy do nasadzeń rośliny cieniolubne. Gdy natomiast kwatera leży w miejscu nasłonecznionym, rozważmy wykonanie światłolubnego skalniaka dookoła grobu i na nim. W zależności od przyjętej opcji, mamy wiele gatunków kwiatów na cmentarz do wyboru.

Kompozycje kwiatowe na cmentarz do wazonów i pojemników.

Kompozycje kwiatowe na grobach wykonujemy z kwiatów żywych lub sztucznych w wazonach i pojemnikach. Może to być też wazon kamienny stanowiący część stałą pomnika nagrobnego. Obok grobu można natomiast umieszczać specjalne wazony plastikowe ze szpikulcem od spodu, służącym do wbicia w ziemię, by wazon stabilnie wytrzymywał nawet silne wiatry. Gotowe kompozycje kwiatowe w pojemnikach kupimy w sklepach i na przycmentarnych straganach, jednak przyjemniej wykonać coś takiego dla ukochanych zmarłych samodzielnie. Plastikowe wazony z kolcami do wbicia w ziemię lub z podstawkami do stawiania na pomniki nagrobne, są najpopularniejsze.

Czytaj również  Bukiety kwiatowe - kwiatowe dzieła sztuki

Należy najpierw wyciąć i dopasować do ich wnętrza zieloną piankę oazową o odpowiednim rozmiarze. Starajmy się dopasować ją tak, by nie była luźna w wazonie. Jeśli kupiliśmy żywe kwiaty na cmentarz, piankę trzeba zanurzyć w wodzie, aż będzie całkowicie nasycona. Następnie wypełniamy piankę, wbijając w nią kwiaty w wybranej przez siebie aranżacji. Takie kompozycje kwiatowe na grobach mogą też oczywiście składać się z kwiatów sztucznych. Wtedy pianki nie musimy moczyć, a takie kompozycje przetrwają i tak nieporównywalnie dłużej. Kwiaty do takich kompozycji trzeba dokładnie wybrać. W przypadku roślin żywych, ich pędy przycinamy pod kątem, aby lepiej chłonęły wilgoć z piankowego podłoża. Następnie ostrożnie wciskamy łodygi w kwiatową piankę.

kompozycja na cmentarz
świąteczna kompozycja na cmentarz

Najpierw tworzymy podstawową aranżację z wybranymi kwiatami głównymi. Potem dodajemy do aranżacji kwiaty uzupełniające i zieleń. Na koniec wykańczamy wszystko tak, by ukryć krawędzie wazonu i ewentualne puste miejsca z prześwitami. Liście roślinne powinny być skierowane na zewnątrz od środka wazonu, tworząc podstawę tła dla bukietu. Aby dopełnić całość, można też dodać udrapowana na drucie kokardę, bombki czy inne gadżety na drutach lub patyczkach. Często są to okazjonalne gadżety świąteczne, dziecięce, czy urodzinowe dla zmarłego, odzwierciedlające jego osobowość. Rozważ małą zabawkę lub aniołka dla zmarłych dzieci. W przypadku roślin żywych kwiatowa pianka musi być stale mokra.

Kompozycje kwiatowe na cmentarz w postaci wieńców nagrobnych.

Wieniec nagrobny i pogrzebowy również można wykonać z kwiatów świeżych lub sztucznych albo nawet mieszany. Wieniec może mieć stroik kwiatowy w jednym miejscu lub może być całkowicie pokryty kwiatami. Możemy wykonać go w tonacji jednokolorowej lub użyć większej gamy kolorów. Barwami i dodatkami taki wieniec może reprezentować porę roku, święta, urodziny, czy choćby ulubione kwiaty zmarłego. Najłatwiej kupić profesjonalne, gotowe wieńce cmentarne. Gdy jednak robimy coś takiego samodzielnie, najpierw tworzymy bazę, czyli uformowany okrąg do montowania na nim kwiatów. Można go zrobić np. z powiązanych drutem lub sznurkiem gałęzi świerkowych, lub wiklinowych, czy z liści paproci.

Czytaj również  Soda oczyszczona w ogrodzie

Możemy też wyciąć okrąg z drewna i obłożyć go przyklejaną na klej pianką oazową do kwiatów. W tak przygotowaną bazę wieńca wbijamy lub wplątujemy odpowiednio dobrane kwiaty. Mogą to być małe kompozycje kwiatowe z dodatkiem gałązek z liśćmi, szyszek na drutach, kokardek czy innych gadżetów.

margaretki na cmentarz
margaretki

Na wieńcach pogrzebowych wplatane są też szerokie szarfy z pożegnalnymi napisami dla zmarłych. Końce wstążek i szarf wycina się w rybi ogon lub po prostu ścina się ukośnie. Wiele takich dodatkowych gadżetów umieszcza się na trwałe gorącym klejem ze specjalnego pistoletu klejącego na prąd. Kwiaty na wieńcu można też umieszczać, owijając je stopniowo wstążką i dodając coraz to nowe pod kolejne zawinięcia wstążki.

Wieńce z kwiatów można wykonać w tradycyjnym kształcie okrągłego lub ósemkowego pierścienia albo bardzo modnego obecnie serca. Aby łodygi żywych kwiatów były sztywniejsze i nie łamały się, często owija się je specjalnym kwiatowym drutem, lub wiąże wzdłuż na drewnianych patyczkach. Jeśli nasze kompozycje kwiatowe na grobach w kształcie wieńców mają być całe pokryte kwiatami, należy wypełnić wszystkie miejsca, aby uzyskać pełny, bujny krąg. Stopniowo dodajemy też kolejne elementy zieleni, aby działały jako tło aranżacji. Zasadniczo środkowe kwiaty powinny być największe. Mniejsze kwiaty powinny być dodawane dalej od środka.

Kompozycje kwiatowe na cmentarz w postaci wiązanek i stroików.

Wykonanie własnego pokazu wiązanek i stroików to gustowny, bardzo popularny i pełen szacunku sposób na spersonalizowanie kondolencji oraz dodanie troskliwego akcentu tęsknoty i żałoby. Istnieje wiele sposobów, aby zrobić piękny kwiatowy stroik. Aranżacje takie mogą być duże lub małe, proste lub skomplikowane, kolorowe lub jednobarwne, złożone z kwiatów sztucznych lub żywych i mieszane. Kwiaty na cmentarz w formie wiązanek i stroików mogą być wolnostojące np. na stojaku, zawieszane (np. na krzyżu) lub układane na płycie nagrobnej.

wiązanka na cmentarz

Zdecydujmy więc, jaki rodzaj aranżacji nagrobnej chcemy wykonać oraz czy chcemy dodać do niej dodatkowe ozdoby (np. osobiste, świąteczne). Zbierzmy następnie wszystkie niezbędne materiały i narzędzia. Wiązanki wykonujemy podobnie ja opisane wyżej wieńce. Natomiast stroiki zwykle robi się na bazie niskich, za to szerokich pojemników, z pianką kwiatową w środku. Pianka musi zostać w tym celu odpowiednio przycięta, by pasowała szczelnie do całej formy. Aby się nie przesuwała i nie wypadała, dobrze jest z boków i na dnie przytwierdzić ja do pojemnika klejącą taśmą dwustronną. Niektórzy radzą też, by stroiki z kwiatów sztucznych robić na bazie gipsu, który po zastygnięciu doskonale uwięzi ich łodygi i jest na tyle ciężki, że stroik stabilnie przetrwa nawet duże wichury.

Czytaj również  Stymulacja wzrostu i kwitnienia u hoji i storczyków za pomocą MSG

Aby wiązanka i stroik były eleganckie, nie należy przesadzać z ich ozdabianiem. Stroiki z kwiatów naturalnych, muszą być stale podlewane, by pianka oazie była nieustannie wilgotna dla kwiatów. Wolne, niezakryte kwiatami i zielenią miejsca na podłożu stroika warto pokryć zielonym mchem. Jako podstawy dla kwiatów i wypełnienia łysych plam, używa się zieleń, jak np. gałęzie bluszczu, liście, szyszki i inne dekoracyjne części roślin. Trzeba je tylko mocno zakotwiczyć w podstawie stroika (używając do tego również gorącego kleju z plastiku). Na koniec dodajemy np. kokardy i wstążki, bombki, aniołki czy inne gadżety osobiste, mocowane na drucie, patykach itp.

Kompozycje kwiatowe na cmentarz – warto samodzielnie wykonać ozdoby z kwiatami na cmentarz.

Pamiętajmy, że kwiaty wyrażają uczucia i są symbolami wielu ludzkich cech. Składanie kwiatów na cmentarz przy grobie ukochanej osoby jest pięknym wyrazem pamięci o odejściu życia, żalu i żałoby po stracie bliskich. Cmentarze pełne są różnego rodzaju aranżacji kwiatowych, ponieważ jasne i żywe kwiaty symbolizują cykle śmierci i ponownych narodzin przyrody i życia. Znalezienie odpowiedniego wazonu i odpowiednie ułożenie kwiatów zapewni, że Twoje kompozycje kwiatowe na grobach pozostaną ładne i świeże tak długo, jak to możliwe. Pozostawisz w ten sposób piękny prezent w miejscu spoczynku ukochanej osoby. Kwiaty wyrażają twoje uczucia oraz byłe uczucia zmarłych.