Bukiety kwiatowe – kwiatowe dzieła sztuki

Rate this post

Bukiety kwiatowe nigdy nie wyjdą z mody, podobnie zresztą jak i fotografia! Ogromna obecnie mnogość dostępnych na rynku różnorodnych gatunków i odmian kwiatów oraz popularność sztuki układania z nich bukietów i kompozycji, a także nowoczesne techniki i możliwości z dziedziny fotografiki – wszystko to pozwala na stworzenie oryginalnych i niepowtarzalnych, kwiatowych dzieł sztuki! Jak jednak robić zdjęcia bukietów kwiatowych w sposób właściwy?

Rodzaje bukietów kwiatowych

Aby w ogóle zacząć robić zdjęcia bukietów kwiatowych, najpierw należy ustalić, jakie bukiety kwiatowe będziemy fotografować. Mogą to być na przykład bukiety jednogatunkowe lub mieszane, komponowane w jednej tonacji kolorystycznej lub różnokolorowe, układane kaskadowo lub tworzące pęk kwiatów jednej długości, ozdobione dodatkami lub bez dodatków itp. Bukiety kwiatowe mogą być też stworzone z kwiatów sezonowych lub bardziej różnorodnych. Pamiętajmy przy tym, że tło na jakim będzie taki bukiet fotografowany, musi być albo białe, albo o kontrastowym kolorze, czyli np. czarne do kwiatów białych, a sam bukiet ma zajmować odpowiednie miejsce w kadrze, zwykle jest to samo jego centrum.

cztery bukiety kwiatowe
bukiety kwiatowe

Sposób układania bukietów kwiatowych

Kompozycje kwiatowe nie podlegają właściwie żadnym ścisłym i skonkretyzowanym zasadom. Wymienione wyżej rodzaje bukietów kwiatowych zależą głównie od tego, jaki zamysł mamy w głowie, co chcemy nimi udekorować (także komu je podarować) oraz jakimi właściwie materiałami (także naczyniem, dzbankiem, flakonem) i roślinami akurat dysponujemy. Jeśli na przykład chcemy stworzyć dużą kompozycję pionową, możemy w wielkim flakonie lub długim glinianym dzbanie ułożyć okazały bukiet złożony z pałki wodnej, bambusów (mogą być np. skręcane spiralnie), ostów ozdobnych, kłosów zbóż, trzcinnika, a także miesięcznicy lub miechunki. Można je skomponować np. na rusztowaniu z gałęzi wierzby poskręcanej.

Niektórzy lubią bukiety jednogatunkowo i jednokolorowe, szczególnie, jeśli zamierzamy fotografować wiązanki ślubne. Najefektowniejsze są jednak bukiety mieszane, układane na wzór tzw. francuskich bukietów barokowych. Takie kompozycje doskonale wyglądają szczególnie umieszczone w starych, zabytkowych naczyniach, np. w ręcznie malowanej porcelanie, w rzeźbionej miedzi lub cynie, czy też w posrebrzanej paterze. Do bardziej swobodnych kompozycji można też wykorzystać naczynia nowoczesne oraz o zupełnie innym przeznaczeniu, czyli jakieś nietypowe przedmioty na wazony. Bardzo oryginalnie będzie wyglądał na przykład pęk żonkili ustawiony w pionowym, szklanym, przeźroczystym słoju, albo bukiecik różowych nieśmiertelników przetkany delikatnie biało kwitnącą gipsówką, włożony do białej cukiernicy na nóżce, albo pałka wodna i papirus przetykane skrzydłokwiatem i trzcinnikiem w małym okrągłym lub prostokątnym akwarium.

Czytaj również  Symbolika i znaczenie kwiatów
fioletowy bukiet kwiatowy
bukiet z fioletowych kwiatów

Kompozycje jednogatunkowe i jednokolorowe muszą być z kolei szczególnie finezyjnie i starannie zestawione z naczyniem oraz z tłem. Ładne są przy tym bukiety raczej o delikatnych i niezbyt krzykliwych barwach. Przykładowo może to być wiązanka różowych tulipanów lub goździków przetykana srebrzystymi trawami na białym tle. Efektowne, choć trudniejsze do zestawienia są jednak także kompozycje bardziej nasycone żywymi kolorami, jak np. żółte, pomarańczowe i purpurowe nieśmiertelniki wraz z fioletowym zatrwianem, przygaszone delikatnym dodatkiem asparagusa lub gipsówki.

Zdjęcia bukietów

Jeśli do zdjęć wybieramy bukiety mieszane, to ich wielkość zależy od ilości kwiatów i określa się ją na ogół w następujący sposób: bukiet mały powinien liczyć ok. 5-7 kwiatów, bukiet średni odpowiednio 9-12 kwiatów, natomiast bukiet duży 15-20 i więcej kwiatów. Należy mieć przy tym na uwadze, że ilość kwiatów w bukiecie może się jednak różnić zależnie od konkretnej kompozycji i gatunku. Opisany tu schemat stanowi jedynie wzór, na którym bazują zarówno floryści-kwiaciarze, jak i fotograficy. Fotografia jest przecież sztuką, a sztuka nie zna granic!

W przypadku bukietów wykonywanych z róż, należy brać pod uwagę ich długość, chyba, że chcemy fotografować kompozycje robione z własnych kwiatów przyniesionych w tym celu prosto z ogrodu. Kupne róże są jednak sprzedawane tylko w odpowiednich długościach, które mierzą odpowiednio: róże krótkie ok. 40 cm długości, róże średnie ok. 60-70 cm i róże długie ok. 80 cm. Ponadto, sztuka florystyczna wymaga często odpowiedniego układania i przycinania poszczególnych kwiatów, dlatego w niektórych kompozycjach, np. w koszu, róże powinny zostać poprzycinane i ułożone kaskadowo, dla uzyskania najwłaściwszej formy takiej kompozycji.

kwiatowy bukiet
nietypowe bukiet ślubny z płatków róży, piór i sztucznych pereł

Bardzo popularne w fotografii są również wiązanki ślubne, które najczęściej są raczej niewielkich rozmiarów i o okrągłym lub kaskadowym kształcie. Jeśli natomiast będziemy fotografować wiązanki pogrzebowe, które są równie popularne, jak wiązanki ślubne, to należy również znać preferowane wielkości tego typu kompozycji. A więc mała wiązanka powinna mieć długość ok. 50-60 cm, natomiast średnia ok. 70-80 cm, a duża powyżej 90 cm. Średnice wieńców sprzedawanych w Polsce to z kolei: 60-70 cm w przypadku małej kompozycji, 80-90 cm dla wieńców średnich oraz powyżej 100 cm dla dużych. Warto przy tym wiedzieć, że każdy kraj indywidualnie i po swojemu określa standardy długości kwiatów oraz wielkości kompozycji i wieńców. Jeśli więc nasze zdjęcia mają mieć szersze grono międzynarodowych wielbicieli, bukiety, wiązanki i wieńce powinny odpowiadać standardom danego kraju.

Czytaj również  Gorzkie ogórki – dlaczego ogórki bywają gorzkie?

Dodatki do kwiatów w bukietach

Aby zdjęcie nie było monotonne i zawierało akcenty predysponujące je do małego dzieła sztuki, bardzo ważne jest wyposażenie bukietu w ozdobne dodatki. Mogą to być na przykład jakieś akcenty okolicznościowe – np. maskotki, wstążki, czekoladki, brokat, pawie lub strusie pióra itp, Szczególnie do bukietów ślubnych warto też dodać jakieś akcenty z przedmiotów nieożywionych, jak np. sztuczne perły, brylanciki, jedwabne i koronkowe wstążki itp. Wymowne ozdoby mogą też stać z boku bukietu – np. porcelanowy amorek przy bukiecie ślubnym.

bukiet z kwiatów
bukiet kwiatowy z bzu i piwonii

Zdjęcia kwiatów porady dodatkowe

Gdy będziemy kadrować zdjęcie, z pola widzenia należy usunąć wszelkie niepożądane przedmioty, których ma nie być na zdjęciu i określić punkt centralny kadru. Bukiet musi być w jego centrum. Trzeba też pilnować, żeby nasze palce nie dostały się w kadr. Zoom trzeba zbliżyć lub oddalić tak, aby wszystkie rośliny w bukiecie były dobrze widoczne. Należy też nie bać się wykorzystać przysłonę w przypadku wąskiej głębi ostrości. Jeśli więc używamy szerszej przesłony, czyli mającej mniejszy numer, możemy wtedy zmniejszyć głębię ostrości, dzięki czemu sprawimy, że pewne elementy znajda się poza nią. Jeśli będziemy potrzebowali światła, nie bójmy się używać lampy błyskowej. Ponadto, do jednego bukietu warto zrobić więcej ujęć i to z różnych stron. Nigdy nie przewidzimy bowiem do końca, co ostatecznie zobaczymy na zdjęciu. Pamiętajmy też, że obecne aparaty cyfrowe umożliwiają nam późniejszą obróbkę zdjęć w programie graficznym, więc możemy przez to wyeliminować przynajmniej niektóre błędy i dodatkowo upiększyć oraz podretuszować niektóre zdjęcia!