Czy w ogrodzie można robić grilla?

Rate this post

Majówka to tradycyjnie pierwsza w Polsce okazja do otwarcia sezonu na spotkania przy grillu. Według różnych sondaży, niemal 60% naszych obywateli spędza ten czas właśnie na piknikach przy grillach. Potem cały sezon grillowania trwa przez wiosnę i lato do września. Przy tej okazji, wobec nieustannie zmieniającego się prawa, pojawia się pytanie – czy i w jakich miejscach można teraz legalnie grillować? Planujesz jakieś rodzinne i towarzyskie uczty wiosną i latem? Konieczne przeczytaj i sprawdź, czy w ogrodzie można robić grilla! Poznaj i zobacz ciekawostki, czy można zrobić grilla w ogrodzie? Jaki mandat za grillowanie? Sprawdź od razu teraz, by potem nie żałować!

Czy w ogrodzie można robić grilla w naszym kraju?

Kiedy nadchodzi już wiosna, dni powoli robią się stopniowo coraz dłuższe. Słonce zaczyna operować coraz wyżej i dzięki temu temperatura na dworze podnosi się coraz bardziej. Jeśli tylko jest ładnie i świeci słońce, częściej wybieramy się więc z rodziną czy znajomymi na łono natury. Jedziemy do lasu czy nad wodę. Jeśli jednak chcemy tylko biernie odpoczywać i grillować, robimy to również na własnym tarasie czy w ogrodzie.

Gdzie jednak zwykle rozpalamy grilla, by wspólnie cieszyć się smacznymi potrawami na łonie natury? Czy wszędzie jest to tak samo legalne? Co może nam grozić za grillowanie w niedozwolonym miejscu? Planujesz jakieś rodzinne i towarzyskie uczty wiosną i latem?

Konieczne przeczytaj i sprawdź, czy w ogrodzie można robić grilla! Poznaj i zobacz ciekawostki, czy można zrobić grilla w ogrodzie? Jaki mandat za grillowanie? Sprawdź od razu teraz, by potem nie żałować!

Czy w ogrodzie można robić grilla – grillowanie we własnym ogródku nie jest w Polsce zakazane! Czy można zrobić grilla w ogrodzie?

Otóż w Polsce zupełnie legalnie można grillować we własnym ogródku. Jest to zdecydowanie oficjalnie możliwe. Nie istnieją bowiem póki co żadne przepisy, które zabraniałyby grillowania w takich miejscach na własnej posesji. Oczywiście jednak trzeba przy tym robić to odpowiednio, aby zachować opisany prawem porządek publiczny.

Chodzi o to, aby sąsiadom i innym ludziom postronnym nic nie przeszkadzało. Nie można więc niepokoić ich dymem i zbytnimi zapachami z grilla. Cała zabawa nie może też być zbyt huczna i zaprószyć ognia. Wszystko musi odbywać się i przebiegać w granicach rozsądku, aby nie podpaść sąsiadom. Mają oni bowiem prawo nawet wezwać policję, jeśli uznają to za konieczne i celowe.

Czytaj również  Dzieje róży ogrodowej

czy w ogrodzie można robić grilla

Jeśli jednak grillowanie kusi nas, nawet, jeśli przepisy miejscowe nam tego zakazują, jest na to rada! Zupełnie bezpiecznie możemy bowiem skorzystać w takim wypadku z grilla elektrycznego lub bezdymnego.

Czy można grillować też na balkonie i tarasie domu?

Sporo pytań jest też zawsze związanych z tym, czy można grillować na balkonie czy tarasie. Koniecznie należy tu zaznaczyć, że balkon lub taras stanowią ewidentnie część składową domu czy mieszkania. Jeżeli jest to część domu, którego to my jesteśmy właścicielami, to możemy sobie tam robić, co nam się podoba. Nie można jednak niszczyć przy tym wspólnego dobra i naruszać miru domowego sąsiadów. Jeśli balkon lub taras stanowi jednak część składową mieszkania w bloku, domu wielorodzinnym, sprawa jest bardziej skomplikowana.

Obowiązują nas bowiem wtedy wewnętrzne przepisy wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej, jako zarządcy całego budynku. Przepisy takie mogą przy tym zakazywać grillowania na balkonie czy tarasie. Zanim więc rozpalimy swojego grilla w takim miejscu budynku wielorodzinnego, musimy sprawdzić, czy nie zakazuje nam tego regulamin wewnętrzny.

W przypadku grillowania na balkonie czy tarasie, zawsze należy również wziąć pod uwagę interes sąsiadów. To bardzo ważne nawet, jeśli adekwatne przepisy nie zakazują nam grillowania. Gdy bowiem dym węglowy i hałas stanie się uciążliwie za duży, to jak już wspomniano, sąsiedzi mają prawo wezwać policję. Stróże prawa mogą natomiast uznać rację sąsiadów i nałożą na nas stosowny mandat.

Nie wolno też na koniec zostawiać na balkonie czy tarasie nie wygaszonego grilla. Za to również możemy ponieść karę, ponieważ stwarzamy w ten sposób ewidentne zagrożenie pożarowe. Jak zatem widać, nierozważne grillowanie na balkonie czy tarasie może skończyć się dla nas nawet bardzo niefortunnie. Większość fanów pieczonych frykasów woli więc nie ryzykować i jeździ na grillowanie w plenerze.

Czy jednak w lesie, w parku lub nad jeziorem można grillować bez takich ograniczeń? Sprawdź ciekawostki. Jaki mandat za grillowanie? Kiedy go otrzymasz?

Czy można grillować w lesie i nad wodą?

Również w tym temacie istnieją pewne ogólnokrajowe przepisy. Według nich, za rozpalanie i korzystanie z grilla byle gdzie w plenerze mogłaby nam grozić nawet wysoka kara. Takie zasady regulują przepisy ogólnokrajowe i miejscowe regulaminy określonych placówek (np. rezerwatów, parków narodowych). Dlatego z całą pewnością nie powinniśmy rozpalać ogniska czy grilla bez zastanowienia w lesie, na łące czy nad wodą.

Czytaj również  Bukiet ślubny galeria, zobacz propozycje bukietów do ślubu

Na pewno nie wolno tego robić w przestrzeniach o wartości historycznej i zabytkowej, na terenie rezerwatów czy parków narodowych. Całkowicie legalnie możemy natomiast przygotowywać posiłki nad rzekami, na polanach i w parkach, jeśli w regulaminie nie widnieje stosowny zakaz. Zwykle też ich zarządcy przygotowują tam w wybranych miejscach specjalne kąciki z ławeczkami, stołami, altanami. Są też gotowe miejsca na paleniska ognisk i grille.

czy można grillować w lesie

Zanim jednak zaczniemy grillować gdziekolwiek w domu czy poza domem, odpowiedzmy sobie na trzy poniższe pytania:

  1. Jak duże jest ryzyko wywołania w danym miejscu zagrożenia pożarowego?

  2. Kto jest właścicielem gruntu, na którym chcemy grillować i zezwala na coś takiego?

  3. Czy nasz grill może ewentualnie przeszkadzać innym osobom w tym miejscu?

Przepisy polskiego prawa dość jednoznacznie określają przy tym omawiane przypadki robienia grilla w lesie, nad woda czy na łące. Odpowiednie wytyczne na ten temat znajdziemy w Kodeksie Wykroczeń.

Zawarty w nim art. 82 § 3. ustawa z dnia 20 maja 1971 roku (Dz.U.2018.0.618) mówi, że „Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany”.

Nie grillujmy więc gdzie popadnie bez sprawdzenia, czy w danym miejscu można to legalnie robić!

Czy można grillować na plaży?

Ogólnie nie ma w Polsce przepisów konkretnie na ten temat. Nie należy jednak rozpalać grilla czy ogniska na plaży. Gminy zarządzające danymi plażami zwykle mają takie zakazy lokalne. Plaże publiczne są szczególnie ważne pod tym względem. W sezonie wakacyjnym znalezienie plaży bez osób wypoczywających i spacerowiczów jest praktycznie niemożliwe. Jakiekolwiek zakłócanie im spokoju publicznego i stwarzanie zagrożenia pożarowego może skutkować mandatem do 500 zł. Mandat zapłacimy wtedy zarówno za grillowanie, jak i palenie ogniska.

Czytaj również  Ile skrzydeł ma motyl?

Czy dozwolone jest grillowanie w czasie suszy?

Gdy mamy w kraju suszę, Lasy Państwowe wystosowują specjalne alerty w połączeniu z zakazem wstępu do lasów. Grillowanie jest wtedy absolutnie wykluczone nawet w miejscach leśnych do tego wyznaczonych. W takiej sytuacji rozpalanie w ogóle jakiegokolwiek ognia jest surowo zabronione. Możliwy jest mandat do 5000 zł.

jaki jest mandat za grillowanie w miejscu niedozwolonym

Czy można grillować w ogródkach działkowych?

Regulamin Państwowych Ogródków Działkowych ROD (§ 68 pkt. 2) mówi, że „działkowiec obowiązany jest nie zakłócać spokoju sąsiadom, zwłaszcza poprzez korzystanie z urządzeń ponad przeciętną miarę”. Są też często dodatkowe regulaminy wewnętrzne. Nie można więc grillować w takim miejscu, jeśli zakłóci to wypoczynek innych osób. Nie można też palić gałęzi i innych części roślinnych czy to na grillu, czy w ognisku.

Czy w ogrodzie można robić grilla – mandat za grillowanie!

W razie interwencji, nie ma tu przepisów ogólnokrajowych. Straż miejska nie jest na przykład uprawniona do podejmowania interwencji domowych, w razie skarg sąsiadów. Zrobić to może jednak policja. W przypadku uporczywego łamania przyjętych zasad, inni lokatorzy mają prawo składać skargi do administratorów budynków. Mogą również dochodzić swych praw z powództwa cywilnego w sądzie.

Artykuł 144 wspomnianego wyżej Kodeksu cywilnego mówi, że „właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”.

Należy też pamiętać o przepisach przeciwpożarowych. Ich łamanie to „rozpalanie ognia lub wysypywanie gorącego popiołu i żużlu w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych”. Jest to obwarowane mandatem do 500 zł. W terenie również nie można rozpalać grilla w miejscach, które nie są wyraźne do tego przeznaczone i oznaczone.

Tu także grozi nam mandat w wysokości 500 zł. Absolutnie nie można też grillować w lesie i w odległości mniejszej niż 100 m od jego granicy! Przysługuje za to mandat 5000 zł (ustawa o lasach art. 30, ust. 3). Taki mandat zapłacimy tym bardziej w czasie suszy.