Soda oczyszczona w ogrodzie

Rate this post

Soda oczyszczona to niesamowity specyfik i jest przy tym substancją naturalną, czysta ekologicznie. Można ją więc stosować bez uszczerbku dla środowiska. Dzięki sodzie oczyszczonej wyczyścimy idealnie i szybko wszystko wokoło, od łazienki, przez kuchnię, pranie, czy biżuterię. Stosuje się ją także zdrowotnie, czy do oczyszczania warzyw i owoców z resztek pestycydów. Nie każdy jednak wie, że sodę można też używać w ogrodzie! Konieczne przeczytaj i sprawdź zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie, na polu czy w sadzie. Jeszcze dziś wypróbuj też, jak skutecznie działa!

Co to jest soda oczyszczona?

Soda oczyszczona to prosty, naturalny i silnie zasadowy wodorowęglan sodu. Jest to połączenie węgla (14,3%), sodu (57,1%), wodoru (1,2%) i tlenu (27,4%). W połączeniu z czymś kwaśnym, wytwarza dwutlenek węgla. Dlatego soda jest używana do robienia pieczywa i ciast. Soda oczyszczona jest również znana jako dobry uniwersalny środek czyszczący o lekko ściernych właściwościach. Świetnie pochłania też zapachy. Istnieje również wiele innych sposobów na jej wykorzystanie w domu. Soda jest białym proszkiem, który jest bezwonny, ma gorzki i lekko słony smak i można go rozpuścić w wodzie.

Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie – wiele możliwości.

Istnieje również wiele zastosowań sody oczyszczonej w ogrodzie. Oto kilka sposobów jej efektywnego wykorzystania w taki sposób:

Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie do leczenia grzybic roślin

soda to dobry naturalny środek grzybobójczy. Można ją stosować m.in. na groźną czarną plamistość liści. Wymieszaj 4 łyżeczki sody z 4 l wody. Soda oczyszczona zmniejsza skutki chorób grzybowych na pospolitych roślinach ozdobnych i warzywnych, na winogronach i innych roślinach. Roztwór działa pomagając zmienić poziom pH na liściach, co utrudnia grzybowi porażenie roślin.

Soda oczyszczona może też być ekologicznie stosowana do zwalczania mączniaka prawdziwego i na inne choroby grzybowe. Działa jednak bardziej jako środek zapobiegawczy, niż zwalczający grzyby. Wymieszaj 1 łyżkę sody oczyszczonej, 4 l wody, 1 łyżkę oleju roślinnego, 1 łyżkę płynu do mycia naczyń. Co tydzień pryskaj tym roztworem rośliny, gdy pogoda nie jest słoneczna.

Soda działa też poprzez zakłócenie równowagi jonowej w komórkach grzybów. Inny dobry oprysk stanowi połączenie składników: 1 czubata łyżka sody oczyszczonej, 4 l wody, 1 łyżeczka oleju roślinnego, 1/2 łyżeczki mydła kastylijskiego. Olej roślinny pomaga sprayowi lepiej przylegać do liści roślin. Trzeba jednak uważać, aby nie poparzyć liści i łodyg. Pamiętaj więc, aby najpierw przetestować to na 1lub 2 liściach i odczekać 48 godz. przed opryskiem całej rośliny.

Czytaj również  Symbolika i znaczenie kwiatów

Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie przeciw szkodnikom

soda jest tańsza niż zakup pestycydów i znacznie bezpieczniejsza dla przyrody. Zmieszana z olejem Neem, cebulą i czosnkiem jest też stosowana ekologicznie przez niektórych ogrodników na szkodniki. Uważa się ją za sposób na pozbycie się niechcianych pluskiew, mszyc i innych szkodników. Wiele szkodników ogrodowych nie lubi zapachu i smaku sody oczyszczonej i będzie jej unikać. Oznacza to, że możemy sodę stosować do odstraszania szkodników w ogrodzie. Można posypać nią ziemię, a owady będą trzymać się z daleka.

Posyp nią ślimaki, a je całkowicie zabijesz. Jeśli masz na swoim podwórku kopce mrówek, zwilż je wodą, a następnie posyp ok. 2 szklankami sody. Odczekaj około 0,5 godz. i zalej również kopiec filiżanką octu. Ta kombinacja zabije większość mrówek. Możesz również zrobić przynętę z połowy sody oczyszczonej i połowy cukru do zwalczania mrówek i ślimaków. Jeśli umieścisz tę mieszankę wokół roślin (ale niezbyt blisko nich), zabije ona wszelkie ślimaki, które przez nią przejdą.

Gdy soda zostanie spożywana przez owady, uwalnia w ich organizmie pęcherzyki CO2, które zabiją szkodniki. Zrób też spray na szkodniki na roślinach. Wymieszaj razem 3 łyżki sody oczyszczonej, 2 łyżki oleju rzepakowego i 2 łyżki mydła w płynie. Wlej mieszaninę do wiadra z 2 l wody. Dodaj 2 łyżki octu, dobrze wymieszaj i zrób oprysk. Zwalcza owady wysysające soki, takie jak mszyce, wełnowce, przędziorki czy tarczniki.

soda oczyszczona w ogrodzie

Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie jako naturalny środek czyszczący

soda jest od dawna używana do celów czyszczących i pochłania zapachy, jako ekologiczny środek w domu i ogrodzie. Jest lekko zasadowa, co może powodować łatwe rozpuszczanie brudu i tłuszczu w wodzie. Dzięki temu można je skutecznie usunąć. Można nią więc myć, wysypywać i odświeżać ogrodowe kosze na śmieci, kompostowniki, doniczki na kwiaty itp.

Meble ogrodowe nabiorą po tym blasku, a pojemniki na kwiaty zostaną też dodatkowo zdezynfekowane od grzybic i chorób. Wymieszaj 0,5 szklanki sody oczyszczonej z łyżką płynu do mycia naczyń i 4 l ciepłej wody. W przypadku naprawdę brudnych przedmiotów na zewnątrz, przygotuj mieszankę sody oczyszczonej i mydła kastylijskiego w formie pasty i użyj do czyszczenia.

Umyj też ręce w ciepłej wodzie z mydłem, a następnie wetrzyj w nie sodę oczyszczoną po dniu spędzonym w ogrodzie. Na koniec spłucz i zobacz jakie staną się czyste bez brzydkich zapachów. Pozbądź się też uporczywych śladów soli na glinianych donicach, robiąc pastę z sody oczyszczonej i wody. Dodaj tyle wody, aby mieszanina miała konsystencję balsamu do rąk. Roztwór wetrzyj w ślady soli, pozostaw na 20 min. i spłucz.

Czytaj również  Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie

Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie jako chwastobójcy

w kompostownikach mogą znaleźć się chwasty z nasionami. Bądź jednak bardzo ostrożny przy używaniu sody oczyszczonej w pobliżu kompostu. Związki zawarte w sodzie oczyszczonej mogą bowiem zasadniczo znacznie spowolnić kompostowanie. Wiele osób lubi jednak używać naturalnych sposobów zwalczania chwastów. Soda oczyszczona może być również do tego stosowana.

Jest przy tym bardzo skuteczna, choć nie jest trwała jak standardowe trucizny zabijające chwasty (pestycydy). Jest za to w pełni ekologiczna. Użyj pełnej mocy sody oczyszczonej na chwastach w pęknięciach na patio lub chodniku. To zabije wszelkie wykiełkowane małe chwasty i zapobiegnie wzrostowi nowych. W przypadku chwastów w rabatach ogrodowych zwilż chwasty wodą z węża.

Odmierz łyżeczkę sody oczyszczonej i posyp ją równomiernie na wierzchu liści chwastów. Uważaj tylko zawsze, aby soda oczyszczona nie dostała się na warzywa i kwiaty w pobliżu lub na trawnik. Je bowiem również zniszczy.

Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie do badania pH gleby

pH gleby jest miarą poziomu jej kwasowości i zasadowości. Poziomy pH gleby wahają się 0-14, przy czym 7 oznacza obojętny, poniżej 7 kwaśny i powyżej 7 zasadowy. Idealny zakres pH dla większości roślin to 5,5 do 7,0. Dostępne są zestawy do badania gleby, ale można też sprawdzić pH gleby za pomocą sody oczyszczonej i wody. Chociaż test nie jest całkowicie dokładny, daje pewne wskazówki.

Pobierz próbkę gleby wierzchniej z ogrodu. Usuń wszelkie patyki i rozmieść 1 szklankę gleby w dwóch czystych szklankach. Dodaj tyle wody, aby zmienić glebę w błoto. Aby sprawdzić zasadowość, dodaj 1/2 szklanki octu do jednej z filiżanek i zamieszaj. Jeśli gleba musuje, pieni się i bąbelkuje, prawdopodobnie ma odczyn zasadowy, a jej pH wynosi powyżej 7.

Aby sprawdzić kwasowość, zwilż glebę, weź niewielką ilość sody oczyszczonej i posyp ją glebą. Jeśli soda oczyszczona bąbelkuje, twoja gleba jest kwaśna, a jej poziom pH wynosi poniżej 7. Jeśli żadna gleba nie musuje, jej pH powinno mieści się w neutralnym zakresie 7,0.

Czytaj również  Kompozycje kwiatowe na cmentarz

Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie jako nawóz dla roślin

sama soda oczyszczona nie może być używana do nawożenia roślin. Można jednak stosować ją z innymi produktami, aby robić dobry zamiennik nawozu ogrodowego. Wystarczy połączyć 1 łyżkę soli Epsom z łyżeczką sody oczyszczonej i pół łyżeczki domowego amoniaku. Rozpuść tę mieszaninę w 4 litrach wody. Używaj jej raz w miesiącu na rośliny, mieszając 1/8-1/4 koncentratu z 4 szklankami wody w konewce.

Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie aby kwiaty cięte postały dłużej w wazonie

do tego dobre są aspiryna, ocet i soda oczyszczona. Dodaj łyżkę sody oczyszczonej do 2 l wody. Zmieniaj roztwór co kilka dni, aby uzyskać najlepsze wyniki i przycinaj końce łodyg. Przekonasz się, że kwiaty cięte przetrwają dłużej niż w zwykłej wodzie.

Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie do dezynfekcji narzędzi ogrodniczych –

lepiej nie używaj sody oczyszczonej na metalowe elementy i narzędzia ogrodowe, bo może powodować korozję.

Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie do odmłodzenia krzewów róż i innych roślin

metoda dla roślin cierpiących z powodu upałów. Wymieszaj 1 łyżeczkę sody oczyszczonej, 1/2 łyżeczki klarownego amoniaku, 1 łyżeczkę soli Epsom i 4 l wody. Roztwór do oprysku może być stosowany na wiele rodzajów roślin. Pomoże im się ożywić i lepiej kwitnąć.

Soda oczyszczona na leczenie oparzeń słonecznych skóry

– to pomoc, jeśli zbyt duża ilość słońca przy pracy w ogrodzie wywołała u Ciebie oparzenia słoneczne. Dodaj ½ szklanki sody oczyszczonej do ciepłej wody do kąpieli i mocz się w niej przez ok. 30 min. Dodanie sody oczyszczonej do ulubionego balsamu po opalaniu, pozwoli kontynuować tę ulgę też po kąpieli. Innym sposobem na czerpanie korzyści z ulgi cieplnej jest zmieszanie sody oczyszczonej z wodą w pastę i nałożenie jej bezpośrednio na skórę. Pozostawiamy to na ok. 15 min. i zmywamy chłodną wodą.