Cebule kwiatowe sadzone jesienią

Rate this post

Rośliny cebulowe to nieoceniony skarb każdego ogrodu. Ze względu na wczesnowiosenne kwitnienie niezwykle atrakcyjne są szczególnie cebule kwiatowe sadzone jesienią. Warto wiedzie o nich więcej i mieć je w swoim ogrodzie, nawet pomimo tego, że ich uprawa wymaga jednak trochę wysiłku.

Większość gatunków roślin cebulowych naprawdę bardzo efektownie kwitnie, a brylują w tym szczególnie cebule kwiatowe sadzone jesienią obsypujące się kwieciem już w porze wczesnej wiosny, kiedy inne rośliny dopiero zaczynają swoja wegetację po zimie. Pamiętajmy, że przecież zmęczeni zimą ludzie pragną wtedy jak najszybciej ujrzeć pierwsze wiosenne, kolorowe kwiaty! Taka roślinność najlepiej ożywi i upiększy dosłownie każdy ogród! Nie znaczy to jednak wcale, że z końcem wiosny trzeba pożegnać się z takimi roślinami cebulowymi, bowiem nawet jeśli już przekwitną, to i tak umiejętny dobór roślin zapewni nam kwitnienie w ogrodzie trwające od wczesnej wiosny, aż do pierwszych jesiennych przymrozków.

Jako ciekawostkę warto przy tym wiedzieć, że najpiękniejszy taki ogród cebulowy nazywa się Keukenhof i znajduje się w Lisse w Holandii. Ogród ten zajmuje w sumie 28 ha ziemi, na której rośnie ponad 6 mln roślin cebulowych, które ułożono w barwne kobierce i różne inne kompozycje kwiatowe. Ten cudny ogród można zwiedzać tylko przez 8-9 tygodni w roku – wiosną, od końca marca do końca maja.

Przykładowe rośliny cebulowe sadzone jesienią

Gatunków roślin cebulowych jest bardzo wiele, można do nich zaliczyć m.in.: tulipany, przebiśniegi i śnieżyce, krokusy, narcyzy, hiacynty i hiacyntowca dzwonkowatego, zimowity jesienne, cebulice, szafirki, lilie i wiele innych. Wśród mniej znanych roślin tego typu można natomiast wymienić: czosnki ozdobne, śnieżniki lśniące, agapant, galtonię, ismeny, kamasje, krokosmie ogrodową, psiząb, puszkinie, ranniki, szachownice (cesarska, kostkowana, perska, Michajłowskiego), śniedek baldaszkowaty i zwisły, śnieżnik lśniący.

cebule kwiatowe sadzone jesienią - cebule tulipanów
cebule kwiatowe sadzone jesienią – cebule tulipanów

Zakup cebulek kwiatowych sadzonych jesienią

Kupując cebulki bylin cebulowych należy zwrócić uwagę na ich wygląd i kondycję. Powinny być przy tym optymalnej wielkości, bez skaz oraz plam i narośli, a także zdrowe i jędrne oraz bez jakichkolwiek innych uszkodzeń. Zakupione cebule należy najpierw zaprawić w środku ochrony roślin (środek do zaprawy nasion, bulw i cebul w formie proszku do stosowania na sucho i mokro, działający grzybobójczo i owadobójczo) i dopiero wtedy wkopać w wybrane wcześniej miejsca. Nie należy przy tym zwlekać z ich wysadzeniem, by ich nie wysuszyć.

Czytaj również  Kiedy siać ogórki i pomidory na rozsadę?
cebule kwiatowe
różne gatunki cebul kwiatowych

Przygotowanie gleby pod cebule kwiatowe sadzone jesienią

Dla roślin cebulowych najbardziej wskazana jest gleba mająca odczyn obojętny lub lekko zasadowy, a przy tym lekka i przepuszczalna, choć niezbyt uboga w składniki odżywcze. Wybrana ziemię należy również dokładnie oczyścić z chwastów, a także dobrze spulchnić i odpowiednio wzbogacić kompostem lub nawozem dedykowanym dla roślin kwitnących. Jeśli okaże się, że przygotowywana dla cebuli kwiatowych sadzonych jesienią gleba jest zbyt kwaśna, należy ją wtedy dokładnie wymieszać przed posadzeniem z wapnem ogrodniczym lub dolomitem.

Sadzenie roślin cebulowych

Zasada jest ogólnie taka, że cebule roślin które kwitną przez całą wiosnę, należy sadzić kilka miesięcy wcześniej jesienią. Powinno się przy tym wybierać stanowisko słoneczne, choć niezbyt nagrzane i w miarę możliwości osłonięte od wiatru. Natomiast cebule i bulwy kwitnące latem, sadzi się zawsze na wiosnę, za wyjątkiem lilii. Ponieważ gatunki te są wrażliwe na pierwsze zimowe mrozy, dlatego muszą być wykopywane jesienią zaraz po pierwszych przymrozkach i przechowywane w pojemnikach, ustawianych w odpowiednio do tego celu przygotowanych pomieszczeniach.

sadzenie cebulek kwiatowych jesienią
grupowe sadzenie cebul kwiatowych

Rośliny cebulowe powinny być też sadzone grupami, najlepiej w towarzystwie innych gatunków roślin ozdobnych, w tym także cebulowych (np. bylin i traw). Rośliny o drobnych cebulkach, takie jak na przykład przebiśniegi, śnieżyce, krokusy, czy cebulice, można sadzić również w sąsiedztwie drzew i krzewów liściastych (np. obsadzając je dookoła). Wyższe gatunki, takie jak np. korony cesarskie i lilie można jednak sadzić pojedynczo, a nie grupowo. Bardzo ważne jest również to, by przed posadzeniem cebule moczyć w roztworze specjalnego preparatu grzybobójczego (szczególnie gatunki uwielbiane przez szkodniki, jak np. hiacynty, mieczyki i narcyzy). Cebule kwiatów ozdobnych należy ponadto sadzić piętką do dołu i na głębokości odpowiadającej trzykrotnej wysokości cebuli. Mniejsze cebule powinno się przy tym sadzić gęściej, natomiast większe rzadziej, choć są również odstępstwa od tej reguły – np. cebule lilii białej sadzi się płytko i na głębokości 5-6 cm.

Głębokość sadzenia roślin cebulowych

Podane dane dotyczą tzw. piętki (przy tworzeniu sadzonek, każdą z nich odrywa się energicznym ruchem od pędu starszego rośliny macierzystej, aby w ten sposób na roślince pozostała tzw. piętka czyli część rośliny ze starszego pędu). Terminy te są następujące: krokus (szafran) ok. 6 cm (w tym samym miejscu kwiaty te mogą rosnąć przez kilka lat), szafirki ok. 6-6,5 cm (kwiaty te mogą rosnąć nawet wiele lat w tym samym miejscu), begonia bulwiasta od 6 do 8 cm, cebulica ok. 6-10 cm, szachownica kostkowata od 6 do 8 cm (mogą rosnąć długo w tym samym miejscu),

Czytaj również  Liliowce przycinanie uprawa kwitnienie

przebiśniegi ok. 7 cm (kwiaty te mogą rosnąć w jednym miejscu wiele lat, choć można też wykopywać ich cebulki co 4 lata po przekwitnięciu, zabieg ten wzmacnia je), śnieżyce ok. 8 cm (mogą rosnąć przez wiele lat w jednym i tym samym miejscu), narcyzy miniaturki oraz tulipany botaniczne ok. 9 cm, zimowity ok. 11 cm, acidantera dwubarwna od 7 do 10 cm, mieczyki od 8 do 10 cm, liatra kłosowa 10 cm, lilie królewskie ok. 19 cm, narcyzy o większych cebulkach ok. 13 cm, tulipany o większych cebulkach ok. 14 cm.

sadzenie cebulek kwiatowych
sadzenie cebul kwiatowych przez mamę i córkę

Terminy sadzenia cebulek i bulw zimujących w gruncie

Niektóre gatunki roślin cebulowych i bulwiastych mogą bez problemu zimować w gruncie, jednak z różnych względów hodowlanych (np. dla ich wzmocnienia, przy przesadzaniu) niekiedy warto je przesadzić (np. do lepszej, dobrze nawiezionej i wypoczętej ziemi). Przykładowe terminy sadzenia cebulek i bulw roślin zimujących w gruncie to np.: w przypadku zawilców jest to późne lato, u zimowitów i cebulic to sierpień, u lilii to również sierpień, dla cyklamenów jest to natomiast sierpień i wrzesień, dla hiacyntów to wrzesień, u szachownic kostkowatych to koniec sierpnia i wrzesień, dla kokoryczy pustej to początek września, u śnieżyc to wrzesień i październik, w przypadku tulipanów to termin od połowy września do połowy października, dla irysów to wrzesień i październik, dla krokusów (szafranów) jest to ogólnie jesień, w przypadku szafirków i narcyzów to również jesień, natomiast u przebiśniegów jest to termin od września do listopada, a u liatrii kłosowej to kwiecień.

Biorąc pod uwagę termin sadzenia roślin cebulowych i bulwiastych koniecznie należy brać również pod uwagę to, że o czymś możemy zapomnieć i co wtedy? Co zrobić, jeżeli w ogóle zapomnimy posadzić cebule kwiatowe sadzone jesienią? Wiosną nie moglibyśmy przecież cieszyć się ich urodą. Takie niedopatrzenie można jednak dość łatwo naprawić. Wystarczy w tym celu kupić w sklepie ogrodniczym lub kwiaciarni parę doniczek i na przykład kwitnącymi narcyzami, hiacyntami, szafirkami, czy popularnymi i znanymi wszystkim przebiśniegami.

Czytaj również  Październik w ogrodzie

Do tego można też dokupić np. kilka pierwiosnków i krokusów wszystko razem posadzić w jakimś większym i ładnie ozdobnym pojemniku, tworząc razem efektowną wiosenną grupę roślinną, którą można umieścić w bardziej eksponowamym miejscu ogrodu, lub na tarasie, balkonie, czy na placyku przed domem. Jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że koszt takiej wiosna montowanej kompozycji będzie oczywiście znacznie większy, niż koszt zakupu i posadzenia cebulek wybranych gatunków jeszcze jesienią. Lepiej więc o niczym nie zapominać!

wiosna
efekt końcowy sadzenia cebul kwiatowych jesienią

Terminy sadzenia cebul i bulw zimujących w pomieszczeniach

Przykładowe terminy oraz bulwy i cebule kwiatowe sadzone jesienią to: begonie bulwiaste można wysadzać od początku lutego i przez cały marzec (bulwy begonii należy przy tym sadzić do skrzynek i trzymać je w jasnym pomieszczeniu w temp. ok.18°C, dopiero pod koniec maja można je wysadzić do gruntu), mieczyki należy sadzić na koniec kwietnia i początek maja (bulw tych roślin nie zostawia się w gruncie na zimę, należy je wykopać zaraz po pierwszych jesiennych przymrozkach), acidantery dwubarwne wysadzana się pod koniec kwietnia lub na początku maja, gdy temperatura gruntu wynosi około 10C (wykopać cebulki do przezimowania trzeba natomiast w momencie, gdy liście jesienią zaczynają już żółknąć),

krokosmię (montbrecia) wysadza się pod koniec kwietnia i na początku maja (a wykopuje się jesienią w końcu września i październiku), dalie wysadza się na początku maja (również nie zimują one w gruncie i należy je wykopać po pierwszych przymrozkach), paciorecznik wysadza się w czerwcu (jesienią po pierwszych przymrozkach należy wykopać kłącza tej rośliny z gruntu). Po wykopaniu jesienią kłącza i cebule bylin wieloletnich należy zimować w chłodnym i ciemnym miejscu w temp. ok. 5-10C (najlepiej w skrzynce w szopie ogrodniczej lub w chłodnej piwnicy). Można je przesypać liśćmi i słomą.  cebule kwiatowe sadzone jesienią