Rośliny cebulowe sadzone wiosną

Wiosna to czas, kiedy wszystko wokół budzi się do życia. Coraz wyższe temperatury sprawiają, że także przyroda nie pozostaje obojętna na zmianę pory roku. Dookoła nas, wszystko staje się zielone i pełne życia po długiej i w tym roku – dość ciężkiej zimie. Nic, więc dziwnego, że wiosna to także czas intensywnych prac w ogrodzie. Pierwszą rzeczą, którą zazwyczaj robimy, są wiosenne porządki. Przywracają one w naszym grodze ład i harmonię, nadając mu atrakcyjnego wyglądu. Ale wiosna to także czas upraw ogrodowych. Dotyczy to zarówno siewu warzyw, jak i sadzenia kwiatów, drzewek oraz innych roślin. Dziś zajmiemy się sadzeniem roślin cebulowych.

Rośliny cebulowe sadzone wiosną – które z nich sadzić na wiosnę, jakie są terminy sadzenia kwiatów cebulowych i jak ułatwić sobie sadzenie? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

 

Jakie kwiaty cebulowe sadzić wiosną

Rośliny cebulowe sadzone wiosną, to tylko część z bogatej gamy cebul, które możemy uprawiać w naszych ogrodach. Pozostałą część sadzi się jesienią. Trzeba wiedzieć, że posadzone wiosną rośliny cebulowe na zimę wykopujemy i zabezpieczamy w miejscach, gdzie będą mogły przetrwać mrozy. Pozostawienie roślin cebulowych na zimę w ogrodzie sprawi, że nie przetrwają one niskich temperatur. Wielką zaletą większość roślin cebulowych jest to, że z powodzeniem możemy zasadzić je zarówno w gruncie, jak i w skrzynce, donicy itp. Rośliny cebulowe sadzone wiosną w dużej donicy, to także brak problemu z wykopywaniem na zimę. Gdy temperatura spadnie, wystarczy wstawić donicę lub skrzynkę z kwiatami do miejsca, w którym bezpiecznie przezimują.

rośliny cebulowe sadzone wiosną begonie
cebule begonii

Jak wybrać miejsce w ogrodzie na kwiaty cebulowe do sadzenia wiosną?

Przede wszystkim, powinniśmy pamiętać, aby rabaty znajdowały się w miejscu gdzie dociera wiele słońca i jest ciepło. Warto znaleźć także miejsca o stosunkowo wilgotnym podłożu, aby nasze kwiaty cebulowe miały stałą wilgotność. Ziemia powinna być odpowiednio spulchniona i odchwaszczona. Należy ją także nawieźć, używając do tego sporej ilości kompostu. Zapewni to optymalne warunki do rozwoju roślin i kwiatów cebulowych w naszym ogrodzie. Optymalna głębokość do sadzenia roślin cebulowych na wiosnę, powinna zależeć od wielkości cebuli lub bulwy. Jeśli chodzi o terminy sadzeni kwiatów ogrodowych wiosną, optymalne, w zależności od gatunku, są miesiące kwiecień i maj. Jednak w przypadku niektórych kwiatów, można zastosować sadzenie doniczkowe jeszcze w marcu.

Jakie kwiaty cebulowe sadzić wiosną w pierwszych jej dniach?

Przede wszystkim do doniczek możemy wsadzić pacioreczniki, begonie czy dalie. Taki zabieg pozwala przyspieszyć szybkość kwitnienia. Rośliny wysada się z doniczek w końcówce maja, a wcześniej przechowuje pod folią lub w szklarni.

rośliny cebulowe sadzone wiosną dalie
dalia

Rośliny cebulowe sadzone wiosną, a temperatura

Rośliny cebulowe są szczególnie wrażliwe na działanie niskich temperatur. Gdzie leży przyczyna tego stanu rzeczy? Przecież znamy wiele roślin, które bez problemu przezimują w gruncie, skąd, więc ta delikatność roślin cebulowych? Przede wszystkim stąd, że większość z nich pochodzi z Afryki. Są, więc przyzwyczajone do wysokich, nawet upalnych temperatur. Nie są w stanie zabezpieczyć się przed mrozem. Mowa tu m.in. o mieczykach, tygrysówkach, czy wspomnianych daliach.

Skoro powiedzieliśmy już sporo o przygotowaniu podłoża i wyborze terminu sadzenia, czas poznać rośliny cebulowe sadzone wiosną. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze gatunki i odmiany roślin cebulowych, które sadzi się na wiosnę:

Begonia bulwiasta – można sadzić ją już w marcu do doniczek lub pojemników, jednak do połowy maja nie wystawiamy jej na, zewnątrz, aby nie narażać rośliny na wiosenne przymrozki. Begonia bulwiasta nie jest rośliną predysponowana do sadzenia w gruncie.

Dalia – nazywana również georginią, to kwiat dostępny w wielu odmianach o różnej budowie, wielkości czy kształcie i kolorze kwiatów. Dalie sadzimy podobnie jak Begonie, jednak możemy przesadzić ją do gruntu po 15. maja.

Mieczyk – niezwykle popularna roślina z dużymi, wielobarwnymi kwiatami o niezwykle efektownym wyglądzie. Do gruntu wsadza się ją między połową marca, a połową czerwca. Tak duży przedział zależy od specyfiki poszczególnych odmian – na rynku znajdziemy liczne odmiany mieczyków.

rośliny cebulowe sadzone wiosną mieczyki
cebule mieczyków

Agapant – kwiat ten zwany est także lilią afrykańską. Słynie z kulistych, niezwykle pięknych kwiatów, występujących gęsto w kolorze białym lub niebieskim. Do gruntu sadzi się go po „Zimnej Zośce”, a do pojemników można zasadzić go w kwietniu.

Iksja – piękna roślina o gwiazdowatych kwiatach. Kwitnie na biało, żółto, pomarańczowo, czerwono, a nawet na różowo. Kwiatostan zebrany jest w formę kłosa. Kwiat ten wsadza się do gruntu od połowy kwietnia.

Paciorecznik – można sadzić go do doniczek od połowy marca, a od 15. maja możemy wystawić je na zewnątrz. Pacioreczniki występują w bardzo wielu odmianach, charakteryzując się różnymi kształtami, kolorami kwiatów i liści. Roślina ta stanowić będzie doskonała dekorację każdego ogrodu. Świetnie sprawdzi się także przed domem.

rośliny cebulowe sadzone wiosną kanny
kanna

Frezja – podobnie jak inne rośliny cebulowe sadzone wiosną, również frezja powinna być sadzona do gruntu w drugiej połowie maja, aby nie narazić jej na przymrozki charakterystyczne dla przełomu kwietnia i maja. Frezja charakteryzuje się pięknym zapachem i niezwykle bogatym, różnorodnym kwiatostanem, który kwitnie na pomarańczowo, purpurowo, żółto, fioletowo i biało.

Hiacynt letni – zwany również galtonią, to kwiat o dzwonkowatych kwiatach o białym kolorze. Kwiatostan osadzony je na wysokich pędach. Galtonia jest rośliną, w odróżnieniu od wielu roślin cebulowych, wsadzać można do gruntu stosunkowo wcześnie, bo od połowy kwietnia.

rośliny cebulowe sadzone wiosną frezje
frezje

To oczywiście nie wszystkie rośliny cebulowe sadzone wiosną. Katalog pięknych kwiatów, które zachwycają kolorem, kształtem i zapachem, jest znacznie szerszy i zwiększa się praktycznie każdego roku. Zawarliśmy w tym tekście najpopularniejsze kwiaty cebulowe, które królują na rabatach i w donicach. Powyższe informacje – mamy taką nadzieję – pozwolą na skomponowanie własnej kolekcji kwiatów w ogrodzie.