Jesienne prace w ogrodzie

Rate this post

Każdy kto ma przydomowy ogród albo chociaż ogródek działkowy, wie ile czasu poświęca się na jesiennie prace w ogrodzie. Porządkowanie ogrodowej przestrzeni i przygotowanie jej do okresu zimowego powinno się rozpocząć na przełomie października i listopada. Październik jest przełomowym miesiącem, w którym trwają jeszcze zbiory jesiennych owoców i warzyw (na przykład śliwek, jabłek, gruszek, dyni, buraków), a na ziemi pojawia się już sporo opadających liści. Jesiennie prace w ogrodzie lepiej rozpocząć możliwe jak najwcześniej, gdyż w listopadzie mogą pojawiać się pierwsze przymrozki, a ziemia robi się twarda. Wówczas trudniej będzie zgarniać liście, a niektóre rośliny mogą zmarznąć. Praca w ogrodzie, zajmuje sporo czasu, dlatego warto zadbać o dobrą organizację i przygotowanie.

jesienne prace w ogrodzie
prace jesienne w ogrodzie

Jakie narzędzia przygotować do jesiennych porządków?

Z pewnością przydadzą ci się:

  • sekator/piła
  • grabie
  • kosiarka
  • rękawice gumowe/ochronne
  • odzież ochronna
  • łopata
  • duże worki na śmieci
  • taczka
  • włóknina
narzędzia
narzędzia do pracy w ogrodzie

Jak zaplanować jesienne prace w ogrodzie?

Jesienne prace w ogrodzie to nie tylko grabienie liście, to także inne ważne i niezbędne czynności. Przed nastaniem zimy należy przygotować część roślin do zimowego spoczynku, przyciąć niektóre drzewa i krzewy, oczyścić przestrzeń ze zbędnych przedmiotów, gałęzi czy śmieci, a także zrobić przegląd maszyn i zabezpieczyć letnie meble ogrodowe. Poza tym, niektóre rośliny powinno się sadzić właśnie jesienią, na przykład róże, czosnek. Pamiętaj że jeśli dokładnie zaplanujesz i przeprowadzisz jesienne prace w ogrodzie, to będzie cię czekało mniej pracy wiosną. Jeżeli planujesz zrezygnować z części warzywnego ogródka i zasiać więcej trawy, wiedz, że wczesna jesień (wrzesień, październik) to znakomita pora na wysiew trawy. Nie może być jednak zbyt wilgotno, ani też zbyt zimno, gdyż wtedy trawa może nie wyrosnąć.

prace w ogrodzie na jesień
jesienne prace w ogrodzie – wycinanie uschniętych liści i łodyg roślin

Nie warto robić wszystkiego jednego dnia. Pośpiech może doprowadzić do tego, że praca w ogrodzie będzie wykonana niedokładnie. O wiele lepiej jest zaplanować sobie jesienne prace w ogrodzie na kilka, kilkanaście dni. Możesz ustalić czteroetapowy plan, które będzie obejmował:

Czytaj również  Liliowce przycinanie uprawa kwitnienie

 

  1. Ostatnie zbieranie plonów. Przygotuj kosze i wyzbieraj ostatnie jabłka, śliwki, gruszki, sprawdź, czy już można zebrać dynie. Z jesiennych owoców i warzyw możesz przygotować weki lub mieszanki suszonek (będą jak znalazł do wigilijnego ciasta i kompotu). Część owoców i warzyw możesz także przechowywać w chłodnym i suchym miejscu, na przykład piwnicy, strychu lub garażu.
okryte drzewko na zimę
jesienne prace w ogrodzie – okrywanie roślin i drzewek na zimę
  1. Oczyszczanie ogrodu, czyli zbieranie liści, wyrywanie chwastów, koszenie trawnika, wywóz śmieci, przekopywanie ziemi. Warto schować zabawki, którymi latem bawiły się dzieci, a które mogą nie przetrwać zimy.

 

  1. Przycinanie drzew i krzewów, sadzenie i okrywanie roślin. Jesienią można sadzić nie tylko wspomniane wcześniej róże, ale także niezapominajki, stokrotki, dzwonki, bratki, malwy, krokusy, hiacynty czy naparstnice. Jesienią można także przyciąć pędy malin, leszczyny, orzecha włoskiego. Należy tylko pamiętać, że z przycinaniem nie można przesadzić i lepiej ten zabieg wykonywać co drugą, trzecią jesień. Niektóre rośliny potrzebują specjalnej ochrony przed chłodem i mrozem. Najwrażliwsze są rośliny egzotyczne, które naturalnie występują w cieplejszym klimacie. Zaliczają się do nich: budleja, ketmia syryjska, piwonia drzewiasta, powojniki wielkokwiatowe, glicynie, lawenda wąskolistna, milin, akebia. Rośliny, które mogą zmarznąć w okresie zimowym można przykrywać słomą, suchą korą drzewną, suchymi liśćmi, a także specjalnym włóknem i folią.
przycinanie drzew owocowych
jesienne prace w ogrodzie przycinanie drzew
  1. Grabienie liści. Jesienne prace na działce czy w ogrodzie przed domem w dużej mierze skupiają się na sprzątaniu opadających liści. Niestety, ale jeżeli w twoim ogrodzie znajdują się drzewa, to musisz się liczyć z tym, że praktycznie do końca listopada, minimum raz w tygodniu będziesz wynosić kilka wielkich worków wypełnionych liśćmi.

 

zbieranie liści jesienią
grabienie liści w ogrodzie

Jesień w ogrodzie bywa naprawdę pracowita, ale nie warto zostawiać na zimę nieuporządkowanego ogrodu, gdyż wiosną możesz się mocno rozczarować. Ogród będzie w jeszcze gorszym chaosie, część roślin może nie przetrwać, a zaniedbane drzewa i krzewy owocowe mogą nie wydać plonów.