Szkodniki róż – rodzaje i objawy inwazji

5/5 - (22 votes)

Róże to zdecydowanie jedne z najpiękniejszych kwiatów, jakie możemy uprawiać w naszych ogrodach. W zależności od odmiany mogą one piąć się po ogrodzeniu lub rosnąć w formie podłużnych łodyg, pięknie kwitnąc i ubarwiając nasz ogród intensywnymi kolorami kwiatów. Jednak uprawa róż nie jest łatwym zadaniem, a osiągniecie zadowalającego efektu wymaga sporego wkładu pracy i bywa czasochłonne. Równie wymagająca i trudna może być walka ze szkodnikami róż, atakującymi rośliny praktycznie przez cały okres wegetacyjny. Poznaj najczęstsze rodzaje szkodników pasożytujących na różach i dowiedz się jak z nimi walczyć.

Objawy żerowania szkodników róż, mogą być bardzo zróżnicowane. Począwszy od zniszczonych liści, poprzez uszkodzone łodygi, aż po pędy i pąki kwiatów. Róże w naszych ogrodach narazone są na różne gatunki pasożytów, a walka z nimi nie należy do łatwych zadań. Jednak stosowanie właściwych metod pozwala nie tylko zapobiegać atakom szkodników, ale również radzić sobie z nimi, kiedy już się pojawią. Ważne, aby wybrać właściwą metodę walki ze szkodnikiem, która powoli szybko i skutecznie pozbyć się niechcianych gości i zahamować proces niszczenia róż w naszym ogrodzie.

Szkodnik róż – Mszyca

Mszyca różano-szczecinowa to jeden z najczęściej atakujących róże szkodników. Objawem inwazji jest zwykle klejąca się wydzielina na liściach, stanowiąca naturalne środowisko do rozwoju grzybów sadzawkowych. To właśnie one odpowiadają za charakterystyczny, czarny nalot na liściach. Mszyce wysysają sok z roślin, żerując głównie na pąkach kwiatowych i na pędach. Roślina pozbawiona soków odżywczych staje się słabsza, a niektóre jej fragmenty stopniowo zasychają.

szkodniki róż mszyce

Zwalczanie mszyc na róży

Sposobów na radzenie sobie z inwazjami mszyc jest niemal tyle, ilu hodowców. Wiele osób próbuje pozbyć się szkodnika domowymi sposobami, takimi jak np. spłukiwanie kolonii pasożytów strumieniem wody lub ścinaniem wierzchołków pędów, na których grupują się największe skupiska owadów. Niestety, metody te działają raczej doraźnie i nie pozwolą nam trwale wyeliminować mszycy z naszych krzewów. Znacznie bardziej skuteczne są profesjonalne środki ochrony roślin, często przeznaczone typowo do walki z mszycami. Warto wymienić chociażby takie preparaty jak Confidor, Pirimor czy Provado Plus.

Czytaj również  Środek chwastobójczy Substral Roundup Al Hobby 1 l

Szkodniki róż – Przędziorek chmielowiec

Kolejnym, niezwykle popularnym szkodnikiem żerującym na różach jest przędziorek chmielowiec. Pasożyt ten zasiedla nie tylko róże, ale także bardzo wiele innych roślin w ogrodach i sadach – atakuje zarówno rośliny kwiatowe, warzywa, jak i krzewy czy drzewa owocowe. Przędziorek żeruje głównie na dolnych częściach liści, pozostawiając po sobie ślady w postaci żółtych plam – początkowo są to drobne, pojedyncze plamki, które następnie przechodzą w duże skupiska. Te niewielkie roztocza (ich długość zwykle nie przekracza 1 mm), mogą mieć barwę żółtą, pomarańczową lub zielonkowatą.

Metoda zwalczania przędziorka na różach

Skuteczną metodą eliminacji przędziorka, który żeruje głównie w okresie od maja do czerwca, jest stosowanie w tym czasie oprysków przeciw temu szkodnikowi róż. Na rynku znajdziemy wiele preparatów, zapewniających kompleksową ochronę przed przędziorkiem. Warto także dokładnie zgrabić opadłe liście jesienią, gdyż zwykle znajdują się w nich larwy przędziorka, a czasem także dorosłe osobniki.

Szkodniki róż- Nimułka różana

Nimułka różana to kolejny szkodnik, który upodobał sobie róże na miejsce swojego żeru. Samice tych szkodników, po złożeniu jaj od spodniej strony liści, przebijają liść w jego centralnej części. Efektem takiego działania jest zwijanie się liści w rulon, który staje się miejscem wylęgu larw, które najpierw mają kolor biały, by z upływem czasu nabrać zielonej barwy. Efektem żeru nimułki różanej jest żółknięcie liści oraz ich opadanie.

Rada: jeśli na swojej róży zauważymy zniszczone, poskręcane liście, należy je oberwać, zanim opadną na ziemię. W ten sposób ograniczymy liczbę larw nimułki różanej.

Szkodniki róż – Skoczek różany

Jeśli na górnej stronie liści naszej róży zauważymy plamy o jasnym zabarwieniu, może być to jeden z objawów żerowania skoczka różanego. Ten szkodnik może mieć nawet 3 cm długości i posada skrzydła, które są jedynym elementem odróżniającym dorosłe osobniki od larw. Skoczek różany żeruje w dwóch okresach w ciągu roku: od maja do czerwca i od sierpnia do września. Jasna plamy na liściach pojawiają się zwykle w centralnej części, w okolicy nerwu głównego, by po pewnym czasie objąć swoim zasięgiem całe liście. Konsekwencją żerowania tego szkodnika jest stopniowe bielenie liści, a w końcowej fazie – ich całkowite opadanie.

Czytaj również  Choroby roślin akwariowych

Zwalczanie skoczka

Najskuteczniejsze metody zwalczania skoczka różanego to stosowanie środków ochrony roślin, takich jak np. Decis. Zaatakowane przez skoczka krzewy należy opryskać w momencie pojawiania się pierwszych plam na liściach. Warto dodać, że lipiec jest okresem, kiedy szkodnik nie atakuje, Wiele osób, nie widząc nowych objawów, odnosi mylne wrażenie, że mimo braku działań, pasożyt opuścił roślinę. Jednak sierpień jest miesiącem, w którym kolejne pokolenie skoczka różanego ponownie obsiada nasze krzewy, dlatego warto stale kontrolować wygląd liści i podejmować stosowane działania także w drugiej połowie lata.

Szkodniki róż – Bruzdownica

Z kolei za więdnięcie i czernienie pędów odpowiada bruzdownica pędówka – larwy tego szkodnika potrafią spustoszyć nawet potężne i silne krzewy, wgryzając się w wierzchołki pędów i wydrążają tunele w ich wnętrzu. Niestety, często stosowanie środków chemicznych nie przynosi spodziewanych rezultatów, dlatego najskuteczniejszą metodą na pozbycie się larw bruzdownicy jest usuwanie zaatakowanych pędów, aby nie dopuścić do przeniesienia się larw na kolejne odnogi.

Rada: Usuniętych pędów nie wyrzucaj na kompost, aby nie tworzyć kolejnych siedlisk larw. Najlepiej będzie je spalić.

Skuteczna walka ze szkodnikami róż jest bardzo trudna, a mnogość gatunków pasożytów i różne rodzaje szkód, jakie wyrządzają, czyni ją jeszcze bardziej wymagająca. W niektórych przypadkach wystarczy odpowiedni środek ochronny. Kiedy indziej – jedyną szansą na ocalenie rośliny i ograniczenie ilości larw jest usunięcie zaatakowanych liści lub pędów. Jeśli chcemy, by zdrowe i piękne róże cieszyły nasze oko, powinniśmy nieustannie kontrolować kondycję liści, pędów, pąków kwiatowych i łodyg, zapewniając im optymalną ochronę przed szkodnikami.