Pomysł na ogród dla dzieci

Rate this post

Pomysł na ogród dla dzieci wydaje się czymś banalnie prostym na pierwszy rzut oka. Gdy jednak zaczniemy już coś planować w tej kwestii, to wcale nie będzie nam łatwo podać więcej niż może z pięć pomysłów. Mamy jednak dla Państwa gotowy zestaw świetnych rad do takiego projektu! Kupiłeś większe lokum? Masz domek i dzieci i zastanawiasz się jak urządzić ogród dziecięcy? Konieczne przeczytaj wszystko na temat pomysł na ogród dla dzieci i stwórz autorski dziecięcy ogród.

Dlaczego pomysł na ogród dla dzieci jest godny uwagi?

Mając dzieci oraz kawałek ziemi, czyli dom i ogród lub może działkę rekreacyjną, naprawdę warto zbudować ogród dziecięcy. Dlaczego? Ponieważ zabawa na świeżym powietrzu zapewnia dzieciom aktywność fizyczną i świeże powietrze. Dziecięcy ogród zachęca również i uczy zamiłowania do natury oraz kreatywności w tworzeniu, zabawie czy edukacji. Coś takie może nawet pomóc w rozwijaniu umiejętności rozwiązywania różnorakich problemów.

Najprostszy jest oczywiście przeciętnie duży kwadrat trawy, który świetnie nadaje się na przykład na mecze piłki nożnej. Taki prosty ogród dziecięcy nie dostarczy jednak wiele inspiracji dla maluchów szukających przygód. Jeśli więc masz ogród i młodsze dzieci, rozważ wtedy raczej na przykład stworzenie kilku połączonych ze sobą zakamarków.

Takie ogrodowe altany i żywopłotowe labirynty mają wzbudzić w dzieciach ciekawość i wspierać wyobraźnię. Masz domek i dzieci i zastanawiasz się jak urządzić ogród dziecięcy?

Konieczne przeczytaj wszystko na temat pomysł na ogród dla dzieci i stwórz autorski dziecięcy ogród.

Poniżej podajemy aż 15 pomysłów na dobry początek. Możesz wybrać rozwiązania od bulgoczących potoków i zabaw na kwietnych łąkach, przez huśtawki i labirynty, po np. bajkowe ogrodowe domy.

Pomysł na ogród dla dzieci – zewnętrzna tablica do pisania i rysowania.

Duża tablica do pisania kredą, taka jak w szkole, ale umieszczona w ogrodzie to naprawdę świetny pomysł. Można ją zawiesić na przykład na płocie lub ścianie zewnętrznej budynku, także z boku na altance ogrodowej. Chcesz może spróbować jeszcze czegoś innego? Zamiast tablicy szkolnej, zawieś więc płaski pleksiglas i pozwól wtedy dzieciom malować na nim czymś innym. Może to być np. zmywalna tempera, farby plakatowe lub biały krem do golenia czy pasta do zębów. Możesz potem łatwo zmyć wszystko od razu za pomocą wody z ogrodowego węża. Pleksiglas będzie wtedy można używać tyle razy, ile tylko nasze dzieci zechcą.

Czytaj również  Jak zrobić wianek z lawendy?

pomysł na ogród dla dzieci

Pomysł na ogród dla dzieci – stolik sensoryczny z kloszem.

Jeśli masz małe dzieci, może zauważyłeś stół sensoryczny w ich przedszkolu, jeśli taki posiada. Takie stoliki do kreatywnej zabawy dla młodszych dzieci mogą być wypełnione wodą, piaskiem lub innymi materiałami (jak np. sucha fasola). Dzieci na pewno będą z przyjemnością wkładać tam swoje małe rączki i bawić się do woli.

Umieść jednak taki stół w zacienionym miejscu lub ustaw nad nim parasol ogrodowy. Ochroni to maluchy przed nadmierną ekspozycją na słońce podczas długiej letniej zabawy. W upalne dni spróbuj umieścić duże kawałki lodu zabarwionego barwnikiem spożywczym w stole wodnym. Pozwól też wtedy dzieciom bawić się nim i odkrywać jego uroki, gdy się topi. Dziecięcy ogród wiele przez to zyska.

Pomysł na ogród dla dzieci – szumiący potok.

Odrobina bieżącej wody może znacznie przyczynić się do tego, by Twój ogród dziecięcy stał się dziki i tajemniczy. Szum płynącego strumienia, uczucie zimnej wody na rozgrzanych stopach i zaciekawione dłonie w wodzie z rybkami – to jest to! Potok z małym wodospadem i oczkiem wodnym to czysta radość zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Pamiętaj tylko, że w przypadku małych dzieci w domu należy nadzorować wszelkie zabawy w wodzie! Groźna dla maluchów może być bowiem nawet bardzo płytka woda. Dziecko może się przecież potknąć, uderzyć, stracić przytomność i wpaść do wody.

Pomysł na ogród dla dzieci – drewniane pniaki i kłody.

Naturalne pnie drzew to wspaniały dodatek do dziecięcego ogrodu. Można tak układać długie kłody drzew, albo płaskie i okrągłe placki pni, cięte na przekroju. Poustawiaj je tak w jednej linii, czyli jeden za drugim. Utworzy to meandrującą ścieżkę drewnianych bali. Możesz też ułożyć je okrężnie w koło. Utworzysz w ten sposób świetne miejsce do siedzenia np. wokół miejsca na ognisko. Mniejsze kawałki drewna są wskazane dla bardzo małych dzieci.

Pomysł na ogród dla dzieci – ogród motyli.

Zaczaruj też dzieci, przyciągając różne owady, chrząszcze, gąsienice i motyle do swojego podwórka. Dzieci uwielbiają takie żywe elementy przyrody. Możesz w tym celu ogród dziecięcy ozdobić, sadząc tam m.in. uwielbiane przez zapylacze jeżówki purpurowe, cynie, słoneczniki i inne rośliny przyjazne owadom.

Czytaj również  Jak zrobić krem z gliceryny aloesu wazeliny?

Pomysł na ogród dla dzieci – trawnikowa łąka.

Zwykła trawa w ogrodzie jest zawsze w porządku, gdy mamy dzieci. Czasem jednak mamy dość koszenia. Niektóre inne rośliny też mogą jednak spełniać funkcje okrywowe dla podłoża. Zapewnią przy tym miękką i sprężystą powierzchnię, po której dzieci uwielbiają biegać. Wymagają za to niewiele lub wcale koszenia. Gdy planujesz ogród dziecięcy, zastanów się też, ile trawnika tak naprawdę potrzeba. Nawet jego mała łatka może bowiem wystarczyć. Zostanie wtedy więcej miejsca na inne kreatywne pomysły, jak wspomniany potok i oczko wodne, piaskownica czy huśtawka.

Pomysł na ogród dla dzieci – tablica zewnętrzna z uchwytami do wspinaczki.

Ten pomysł, to hit ostatnich lat. Taką ściankę wspinaczkową można zrobić zarówno w domu, jak i na zewnątrz w ogrodzie i na podwórku. Na ściance wspinaczkowej muszą być małe dziurki i wypukłości przeznaczone do wspinaczki skałkowej. Montując coś takiego w ogrodzie dziecięcym upewnij się jednak, że Twoje dzieci dorosły już do czegoś takiego. Nie zrób więc ścianki wspinaczkowej zbyt wysokiej. Może to bowiem zagrażać upadkiem i groźnym wypadkiem!

Pomysł na ogród dla dzieci – strefa zabaw z samochodzikami.

Dziecięcy ogród powinien mieć sprytnie rozplanowane każde puste miejsce. Nawet najmniejszy kącik w ogrodzie można na przykład łatwo przekształcić w „strefę pracy” dla zabawkowych samochodzików, tym szczególnie ciężarówek. Wystarczy tylko pozostawić w takim miejscu odkryty fragment ziemi i postawić tam kilka ciężarówek z narzędziami do kopania. Takie miejsce można też ogrodzić np. drewnianymi deskami. Można też dodać trochę piasku.

Pomysł na ogród dla dzieci – dziecięcy ogród warzywny z zachęcającymi ścieżkami.

Dzieci są podekscytowane jedzeniem warzyw, gdy pomagają w ich uprawie. Fajnie więc wyjść temu naprzeciw i stworzyć taki ogródek. Pasuje tu uprawa mieszanki spożywczych warzyw lubianych przez dzieci, jak np. groszek cukrowy, marchewka, rzodkiewka czy truskawki. Warto też posadzić pachnące kwiaty. Dla dziecka w takim jego małym ogródku zawsze będzie coś ciekawego do zrobienia. Pamiętaj też, by w pobliżu ustawić konewki dla dzieci, grabki, łopatki itp. Zrób też wyraźnie oznakowane ścieżki, aby dzieci wiedziały, gdzie należy chodzić, a gdzie nie. Małe dzieci same mogą na to nie wpaść.

Pomysł na ogród dla dzieci – sztuka ogrodowa.

Pamiętaj, że kolorowe rzeźby i posągi schowane w ukrytych zakamarkach w całym ogrodzie, zachwycą wszystkie dzieci. Dzieci mogą również same zaangażować się w takie właśnie dekorowanie ogrodu. Wystarczy, że pomalują ogrodowe skałki i kamienie czy rabatowe płotki, tworząc oazę radości i zabawy.

Czytaj również  Dekoracje na Wielkanoc

Pomysł na ogród dla dzieci – naturalny plac zabaw.

Małe wykopane miejsce wypełnione piaskiem i otoczone naturalnymi kamieniami, stanowi atrakcyjne miejsce do zabawy dla młodszych dzieci. Warto też dodaj tam inne naturalne elementy, jak na przykład kłody i plastry drewna czy plastikowe zwierzęta. Oczywiście w piaskownicy nie może też zabraknąć foremek do robienia piaskowych babek, wiaderek, grabek i innych podobnych atrybutów.

Pomysł na ogród dla dzieci – ławki i leżanki ogrodowe.

Dziecięcy ogród nie może bazować na ogrodowych meblach pasujących dla dorosłych. Należy w nim umieścić więc również ławki wielkością odpowiednie dla małych dzieci. To taki sprytny pomysł, by zmęczone zabawa dzieci miały gdzie przycupnąć na odpoczynek. W takim miejscu można też ustawić ławki do leżenia. Takie ogrodowe mebelki powinny być oczywiście kolorowe i mogą mieć zabawny kształt np. bajkowych zwierzątek. Kiedy dzieci będą starsze, małe meble ogrodowe łatwo zamienić na większe.

Pomysł na ogród dla dzieci – domek z bajki.

Małe dzieci zawsze będą oczarowane takimi elementami, a pomysł ogrodowego domku z bajki może być szczególnie atrakcyjny. Możesz taki domek kupić gotowy. W sklepach mamy obecnie śliczne składane, kolorowe domki z tworzyw sztucznych dla dzieci. Można też jednak zbudować coś takiego samodzielnie. Zdecyduj się np. na wykopany ziemny domek okryty machem i roślinami, domek jak z filmów o elfach i hobbitach. Taki domek łatwo zrobić samemu, szczególnie, jeśli w ogrodzie mamy skarpę, w której można coś takiego wydrążyć.

Pomysł na ogród dla dzieci – domek na drzewie i bezludna wyspa.

To pomysł standardowy i dobrze znany wszystkim. Każdy chłopiec marzy też o tym, by tata zbudował mu drewniany domek na drzewie, ze schodkami, sznurową drabinką itp. Dookoła można też dodać wystój, jak na bezludnej wyspie.

Pomysł na ogród dla dzieci – strefa rozrywki w stylu obozowym.

Klasyczne ognisko i stół piknikowy to miejsca, w których może cieszyć się dosłownie cała rodzina. Jest to więc pomysł doskonały i zarazem klasyczny, jakiego nie może zabraknąć.