Hoya roślina doniczkowa

Rate this post

Hoya to roślina pnąca o cudownych kwiatach rosnących całymi kiściami na długich gałązkach. Roślina ta słynie również z grubo woskowanych liści, z powodu czego nazywana też bywa woskownicą. Konieczne przeczytaj i sprawdź wszystko na temat – hoya roślina doniczkowa. Jeszcze dziś zobacz jak wygląda hoja woskownica w czasie kwitnienia. Przeczytaj też hoya uprawa i hoya wymagania.

Hoya roślina doniczkowa, hoja (łac. Hoya) to rodzaj roślin należących do rzędu goryczkowców (łac. Gentianales), rodziny toinowatych (łac. Apocynaceae) oraz kladów rośliny naczyniowe okrytonasienne astrowe. Do rodzaju Hoya należy w sumie ok. 200 gat. różnorakich pnączy oraz niewysokich krzewów. Wszystkie one w naturze rosną w południowo-wschodniej Azji, Nowej Gwinei i Australii. Hoja posiada też od dawna szczególną rolę wśród pnączy doniczkowych uprawianych w naszych mieszkaniach, domach, oranżeriach i budynkach użyteczności publicznej. Zachwyt budzą zarówno jej cudowne pachnące kwiaty, jak i woskowane, błyszczące liście. W cieplejszym klimacie pięknie rośnie też na zewnątrz, tworząc m.in. kwitnące żywopłoty.

hoya roślina doniczkowa gatunek hoya retusa
hoya retusa

Hoja woskownica – błędna nazwa?

W kwiaciarstwie roślinę też z powodu jej sztywnych błyszczących liści nazwano też woskownicą, choć jest to określenie błędne. Faktycznie nazywa „woskownica” jest zarezerwowana dla innej rośliny. Dla osób nie wiedzących o tym, może to przysparzać problemów i błędów w uprawie tych wdzięcznych pnączy, jeśli informacji o ich pielęgnacji będą szukać pod niewłaściwą nazwą. Jeśli jednak prócz opisu będzie też widoczne zdjęcie, wtedy obu tych roślin, hoi i woskownicy, nie da się już pomylić wizualnie. Uważajmy jednak, gdyż nie zawsze zdjęcia są dołączane do opisów.

Hoja woskownica – gatunki

W obrębie rodzaju Hoya są następujące gatunki uprawowe: hoja różowa (łac. Hoya carnosa), hoja piekna (łac. H. Bella), hoja wielkokwiatowa (łac. H. multiflora), hoja nitkowata (łac. Hoya linearis) a także H. australis, H. cinnamomifolia, H. fraterna, H. imperialis. Najpopularniejszym gatunkiem doniczkowym jest hoja różowa. Stworzono tez bardzo wiele różnych odmian (kultywarów).

Hoya roślina doniczkowa – wygląd i budowa

Hoje urodę zawdzięczają kwiatom i woskowanym liściom. U większości gat. liście mają przy tym kolor ciemnozielony, czasem z nakrapianiem. Stad właśnie polska nazwa rodzaju „woskownica”. Przykładowo w ramach odmian i gat. w obrębie tego rodzaju, hoja różowa (łac. Hoya carnosa) ma liście ciemnozielone ze srebrzystymi plamkami. Odmiana 'Exotica’ zwana też 'Tricolor’ ma liście trójbarwne, odmiana 'Compacta’ (inaczej 'Indian Rope’) ma liście muszelkowato poskręcane, są też gat. mające liście kształtu wałeczkowatego lub sercowatego. U niektórych gat. liście pokrywa delikatny meszek.

Czytaj również  Hoya multiflora

Hoje wyróżnia też dosyć specyficzny rozrost pędów. Ich przyrosty najpierw mają wygląd długich, niemal gołych wąsów, na których dopiero po jakimś czasie zaczynają wyrastać liście. Na starszych odcinkach pędów wyrastają też boczne krótkopędy o dł. 3-4 cm, na których tworzą się pączki kwiatowe. Kwiaty rosną w postaci całych kiści (większych lub mniejszych zależnie od gatunku). Hoje zakwitają późną wiosną i latem, a ich wspólną cechą jest piękny intensywny zapach (najsilniejszy jest w ciepłe dni i wieczorami). Przekwitłe kwiatki należy starannie usuwać, pozostawiając jednak ich krótkopędy, ponieważ szybko puszczą nowe kiście kwiatów.

hoya compacta
hoya compacta

Najpopularniejsze gatunki hoji

Najpopularniejsze gat. uprawowe, jak np. hoja różowa, rosną intensywnie, tworząc kilkumetrowe pędy i sploty. Inne, jak np. hoja piękna (H. bella), dorastają tylko na wys. 0,5 m i szybko się starzeją, przez co wymagają odmładzania co kilka lat. Urodziwa hoja wielkokwiatowa (łac. Hoya multiflora) tworzy dosyć sztywne pędy z dużymi liśćmi, dorastające 12-15 cm długości w naturze oraz do 1,5 m w warunkach domowych. Hoja nitkowata (łac. Hoya linearis) ma z kolei zwisające z doniczek ok. metrowe pędy z wąskimi, omszonymi z wierzchu liśćmi do 10 cm długości.

Hoya roślina wymagania

Mimo swojego egzotycznego pochodzenia, hoja woskownica wyróżnia się stosunkowo niewielkimi wymaganiami uprawowymi. Rośliny te nie wykazują bowiem zbyt wygórowanych oczekiwań co do gleby, nawożenia i podlewania i po spełnieniu podstawowych warunków, doskonale radzą sobie w naszych mieszkaniach. Najlepsze dla nich jest jasne, oświetlone światłem rozproszonym miejsce. Gdy słońce pada na hoje bezpośrednio, wtedy w ich palących promieniach liście ulegają poparzeniu, blakną i obsychają. Z kolei rosnąc w cieniu hoje słabo kwitną i robią się wybujałe. Rośliny te muszą też mieć dobrze napowietrzoną i lekko wilgotną ziemię. Ogólnie lepiej znosząc przy tym jej przesuszanie, niż przelewanie.

Hoya uprawa

Hoję można hodować nawet przez bardzo wiele lat, jeśli zapewnimy jej dobre warunki wegetacyjne. Roślin tych nie wolno jednak narażać na zbyt niskie temperatury. Hoje wymagają przez cały rok temperatury otoczenia powyżej 15°C. W czasie wegetacji powinny stać w pomieszczeniach o temp. 20-24°C, a zimą (czyli od października do lutego) w temp. 15-18°C. Hoja nie potrzebuje odpoczynku zimowego, jednak dobrze wpływa to na regenerację rośliny i intensyfikuje jej wegetację w następnym sezonie. Istotne jest też wspomniane naświetlenie i nawadnianie. Hoi nie należy stawiać na parapetach okien południowych, by uniknąć poparzenia prze ostre słońce. Najlepsze dla nich są stanowiska półcieniste i inne z rozproszonym światłem, zawsze osłonięte przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi.

Czytaj również  Kwiaty na Boże Narodzenie
hoya kentiana
hoya kentiana

Hoya uprawa – podlewanie

Hoje wymagają podlewania regularnego i niezbyt obfitego, wystarczająco raz na tydzień. Zimą trzeba je ograniczyć. Woda nigdy nie może też zalegać na podstawce i w doniczce, ponieważ rośliny te są bardzo wrażliwe na przelewanie. Ich korzenie szybko ulegają wtedy nieodwracalnemu gniciu i rośliny mogą z czasem obumierać. Ich system korzeniowy jest delikatniejszy niż pędy nadziemne. Dzięki mięsistym, skórzastym liściom, hoje doskonale znoszą za to niezbyt długie niedobory wody, co wychodzi im lepiej, niż reakcje na przelewanie. Nadmiar wody gromadzą w skórzastych liściach, a woskowaty nalot chroni przed jej parowaniem.

Zalaną roślinę można poznać po zwiędniętych i pomarszczonych liściach przy jednocześnie wilgotnym podłożu (podobnie wizualnie hoje reagują też na zbytnie zasuszenie). Gdy liście zaczynają się już marszczyć i zwisać, oznacza to, że podstawa korzeniowa rośliny już gnije. Można spróbować przesadzić całą roślinę do świeżej ziemi i słabo podlewać. W razie niepowodzenia, pozostaje jedynie pobranie i zaszczepienie sadzonek pędowych (z górnych pędów). Trzeba też pamiętać o należytym drenażu dna pojemników, w których sadzimy hoje. Drenaż jest bardzo ważny, bo utrzymuje nadmiar wilgoci z dala od korzeni.

Hoya uprawa – nawożenie

Hoje wymagają nawożenia co 2 tygodnie w okresie od wiosny do połowy lata słabym roztworem nawozu dla roślin kwitnących. Ponieważ hoje zakwitają późną wiosną lub latem, właśnie w tym okresie trzeba je dokarmiać najpilniej. Najlepsze do tego celu są mieszanki nawozowe przeznaczone specjalnie dla sukulentów, lub nawozy zawierające zmniejszoną ilość azotu (N).

Hoya  przestawianie, przesadzanie i rozmnażanie

Hoje nie tolerują przestawiania i nie lubią przesadzania. Często hamuje to wiązanie się nowych paków kwiatowych i prowadzi do opadania już istniejących. Rośliny potrafią już wtedy nie kwitnąć nawet w całym sezonie. Mimo to hoje musza być przesadzane co 2-3 lata do świeżej ziemi (najlepiej uniwersalnej o pH 6-7) i większego pojemnika z dobrym drenażem na dnie. Stare i/lub zaniedbane osobniki należy ponadto odmładzać. Robi się to poprzez przycinanie lub szczepienie i ukorzenianie młodych sadzonek. Hoje rozmnaża się głównie przez takie sadzonki zielne, które po pobraniu (od wiosny do lata) ukorzenia się w wodzie lub w wilgotnym i ciepłym podłożu. Hoje zawsze należy sadzić do ziemi lekkiej i przepuszczalnej (najlepszy jest torf z domieszką piasku). Takie podłoże nie zatrzymuje i nie magazynuje wody w okolicy korzeni. Ze względu na nietolerancję przestawiania i przesadzania, miejsce uprawy hoi należy wybrać bardzo starannie i pewnie. Nie przesadzajmy też hoi, jeśli jej doniczka nie jest jeszcze za ciasna.

Czytaj również  Kwiaty do sypialni, które sprzyjają zdrowemu odpoczynkowi
hoya krohniana
hoya krohniana

Hoya uprawa – co zrobić, gdy hoja nie kwitnie?

Hoje hodujemy w domach głównie dla ich cudnych kwiatów, a dopiero w drugiej kolejności za atrakcyjne uznajemy ich woskowane liście. Jeśli poszczepione sadzonki ukorzenią się, to zaczną kwitnąć najwcześniej po 2 latach, czasem nawet później. Jaka może być przyczyna opóźniającego się kwitnienia i czy można ten proces przyspieszyć? Kwitnienie opóźnia się zwykle z powodu zbyt małej ilości światła w otoczeniu rośliny. Należy więc postawić doniczkę w jaśniejszym miejscu, jednak tak, by promienie słońca nie padały na nią bezpośrednio i z tej samej strony, jak dotychczas. Inna przyczyna to zbytnie ciepło zimą. Hoje lubią mieć wtedy okres spoczynku w temp. ok. 15°C. Lepiej więc wstawić je do chłodnego pokoju. Inna przyczyna to przenawożenie, zwłaszcza azotem. Trzeba zrobić 2-3-miesięczną przerwę w dokarmianiu, a potem podać tylko biohumus.

Hoya choroby i szkodniki

Hoje są dość odporne na szkodniki, za to łatwo zapadają na choroby grzybowe wywoływane nadmierną wilgocią w podłożu. Przelane hoje podobnie jak przy przesuszeniu, więdną i marszczą swoje liście. Jak już wspomniano wyżej, roślinę w takim stanie trudno już jednak odratować.

 

Więcej o hoji na moim blogu tutaj

hoya roślina doniczkowa, hoya roślina doniczkowa, hoya roślina doniczkowa, hoya roślina doniczkowa, hoya roślina doniczkowa

COMMENTS

Comments are closed.