Czy Gwiazda betlejemska to trująca roślina doniczkowa?

5/5 - (1 vote)

Gwiazda betlejemska (poinsecja, wilczomlecz piękny lub po prostu wilczomlecz nadobny) jest bardzo dekoracyjnym kwiatem. Zazwyczaj kupuje się go w okresie przed świętami Bożego Narodzenia, gdyż w tym czasie przypada jego okres kwitnienia i wybarwiania liści na czerwono, żółto, kremowo lub różowo. Są jednak osoby, które obawiają się go kupować, gdyż gdzieś tam usłyszeli, że jest to roślina doniczkowa trująca. Jak jest naprawdę? Czy gwiazda betlejemska to rzeczywiście trująca roślina doniczkowa? Prawda nie jest taka straszna, jakby się mogło wydawać. Zaraz wam wszystko wyjaśnimy.

Czy Gwiazda betlejemska to trująca roślina doniczkowa? – fakty

Tak, to prawda, że wszystkie wilczomlecze zaliczają się do roślin trujących. Wszystko za sprawą tego, że rośliny te wytwarzają soki mleczne zawierające kwas euforbinowy, euforbinę i związki cyjanogenne, które mogą boleśnie poparzyć skórę, wywołać zapalenie skóry, a przedostając się do oka, mogą nawet czasowo oślepić człowieka. Trujące soki znajdują się w korzeniu, liściach i łodygach. Brzmi groźnie. Na tyle groźnie, że wiele osób uważa, że gwiazda betlejemska to trująca roślina doniczkowa i na pewno nie może się znaleźć w ich domach. Czy słusznie?

Wilczomlecz nadobny może być tak samo trujący jak gryka czy bukszpan

Trzeba tylko wiedzieć, że człowiek każdego dnia ma kontakt z roślinami zaliczającymi się do trujących. Często nawet nie jest tego świadomy. Bardzo dużo roślin ozdobnych, leczniczych i powszechnie stosowanych w kuchni jako przyprawy, zalicza się do roślin trujących. Na przykład mak, łubin, dziurawiec, paproć, gryka, bukszpan. Jednak rzadko słyszy się, by ktoś naprawdę się nimi otruł.

Wszystko dlatego, że substancje trujące znajdują się w niejadalnych częściach, na przykład łodygach, korzeniach czy liściach lub tracą swoje szkodliwe właściwości po wysuszeniu lub ugotowaniu. Rośliny hodowane w doniczkach często także tracą swoje właściwości trujące, które w naturze są im niezbędne do odstraszania potencjalnych wrogów- zwierząt lub owadów, które mogą mieć na nie ochotę. Bardzo często jest tak, że związki trujących roślin szkodzą tylko niektórym gatunkom zwierząt.

Czytaj również  Rośliny z resztek

A czasami po prostu człowiek jest świadomy, że pewne rośliny po prostu nie nadają się do jedzenia i pełnią funkcje ozdobne. Teoretycznie, patrząc od strony właściwości, to gwiazda betlejemska trująca z pewnością może być. Tego faktu nie można bagatelizować i jak to czasami się mówi „lepiej dmuchać na zimne”.

Czy warto się bać?

Tak naprawdę wilczomlecz nadobny trujący może być tylko wtedy, gdy się zje jego liście, kwiaty, korzeń lub łodygi. Najgroźniejsze są soki wilczomlecza, które po wypłynięciu z uszkodzonych części roślin, mogą wywołać niepożądane reakcje, typu podrażanie lub zapalenie skóry. Dlatego powinno się być ostrożnym, mając w domu zwierzęta lub dzieci, które mogą nieświadomie spożyć części rośliny. Dla porównania, równie szkodliwe może być zjedzenie baterii lub wypicie detergentu do mycia. Trzeba po prostu uważać i cieszyć się pięknem gwiazdy betlejemskiej z odpowiedniej odległości. :).

W rzeczywistości, przypadki zatrucia gwiazdą betlejemską są niezwykle rzadkie. Niektórzy są nawet przekonani, że jest to tylko mit. Gdyby rzeczywiście wilczomlecz nadobny był niebezpieczny dla człowieka, to z pewnością nie stałby się jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych na świecie.

Gwiazda betlejemska – objawy zatrucia

Nie ma obawy, że przy zwykłym dotyku liści czy kwiatów wilczomlecza, pojawią się niepożądane objawy. Jednak nie można wykluczyć, że może dojść do sytuacji, gdy ktoś rzeczywiście zatruje się wilczomleczem. Najbardziej zagrożeni są alergicy, dzieci i zwierzęta, u których mogą się pojawić niepożądane reakcje organizmu.

Reakcja skóry na kontakt z trującymi sokami pojawia się po kilku lub kilkunastu godzinach. Dlatego zawsze, skórę, która miała kontakt z sokami z wilczomlecza nadobnego, należy dokładnie przemyć dużą ilością wody. W przypadku zjedzenia, można podać środki wymiotne, krople żołądkowe, a najlepiej udać się do lekarza, żeby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Czytaj również  Czy rośliny rosną przez całe życie?

Typowe niepożądane objawy zatrucia to:

  • zaczerwienie skóry
  • owrzodzenie skóry
  • zapalnie skóry
  • alergia
  • atak astmy oskrzelowej

A w przypadku spożycia:

  • bóle brzucha
  • wymioty
  • gorączka
  • złe samopoczucie

 

Na wszelki wypadek unikajcie podjadania gwiazdy betlejemskiej. Wierzcie nam na słowo – nie jest smaczna. 🙂

gwiazda betlejemska piękne i śmiertelne rośliny