Poinsecja symbol Świąt Bożego Narodzenia

W okresie grudniowym w wielu polskich domach pojawiają się dekoracyjne czerwone gwiazdy betlejemskie. Gwiazda betlejemska, czyli inaczej poinsecja lub wilczomlecz piękny naturalnie występuje w Meksyku, jednak równie dobrze znosi klimat umiarkowany. Ze względu na to, że na przełomie grudnia i stycznia  poinsecja wypuszcza drobne żółte kwiaty, a jej charakterystyczne szczytowe liście przybierają intensywną czerwoną, kremową, białą lub różową barwę, w Polsce przyjęło się mówić, że jest to kwiat Bożego Narodzenia. Kiedy w sklepach pojawiają się poinsecje, to znak, że święta zbliżają się wielkimi krokami. Poinsecja jest wymarzonym elementem świątecznej dekoracji, ładnie komponuje się na pięknie nakrytym wigilijnym stole.

Naturalnie rosnąca poinsecja występuje pod postacią krzewu lub niskiego drzewa. Poinsecje hodowane w doniczkach są mniejsze, osiągają wysokość do 50 cm. Największą uwagę zwracają wybarwione na czerwono, kremowo, biało lub różowo przysadki poinsecji, czyli szczytowe liście zebrane w rozetę, z których wyrastają kwiaty. Właśnie w tych “gwiazdach” tkwi urok tej rośliny.

świąteczna dekoracja
świąteczna dekoracja z Poinsecji

Jak pielęgnować poinsecję?

Więcej informacji na temat tego, jak pielęgnować poinsecję przeczytasz w kolejnym artykule. Nie musisz się jednak obawiać, że poinsecja nadobna jest wymagającą rośliną. Jest łatwa w uprawie, ale trzeba ją regularnie nawadniać i nie wystawiać bezpośrednio na słońce. Trzeba bardzo ostrożnie ją transportować, chronić przed bezpośrednim działaniem mrozu i wiatru.

Są takie kwiaty na Boże Narodzenie, które przywodzą nam na myśl wspomnienia o pachnącej choince, pysznym jedzeniu, spotkaniach rodzinnych, i oczywiście prezentach. Z pewnością do takich roślin zalicza się dekoracyjna gwiazda betlejemska.

Poinsecja symbol Świąt Bożego Narodzenia – dekoracje z poinsecją w roli głównej

Wprawdzie poinsecja pięknie się prezentuje, gdy po prostu stoi na stole czy komodzie w ładnej doniczce, jednak możesz także pomyśleć o wykonaniu dekoracji świątecznych z wykorzystaniem tej rośliny. Możesz udekorować stojący w doniczce kwiat bombkami, lampkami, iglakami, lub wykorzystać czerwone liście poinsecji do wykonania stroików świątecznych lub dekoracji stołu wigilijnego. Z poinsecji i gałązek drzew iglastych powstają przecudne wieńce, którymi możesz udekorować kominek lub drzwi.

Poinsecja w czarwonej doniczce
Poinsecja symbol Świąt Bożego Narodzenia

Od kilku lat dekoracje świąteczne z wykorzystaniem poinsecji przeżywają prawdziwy renesans. Poinsecja to symbol Świąt Bożego Narodzenia, dlatego warto ją wykorzystać, by stworzyć prawdziwie świąteczny klimat”. Współczesne dekorację zachwycają minimalizmem i klasą. Są stonowane, jednokolorowe. Czasami wystarczy niewielki akcent w postaci błyszczącej bombki lub aksamitnej wstążki, by wydobyć prawdziwe piękno poinsecji i stworzyć niebanalną dekorację domu.

Do wykonania dekoracji, możesz wykorzystać także różnorodne materiały papiernicze lub naturalne produkty – pióra, brokat, kolorowe papiery, świeczki, masę solną, owoce, orzechy, szyszki, wstążki itp. Wykaż się kreatywnością. 🙂 Poinsecja w doniczce będzie trwalszą ozdobą, choć i tak pamiętaj że jest to kwiat jednoroczny.

dekoracja na święta
Poinsecja symbol Świąt Bożego Narodzenia

Jesteśmy ciekawi, jakie są wasze pomysły na świąteczne dekoracje z gwiazdą betlejemską w roli głównej?