Gdzie kupić gwiazdę betlejemską?

Gwiazda betlejemska, czyli poinsecja jest najchętniej kupowanym kwiatem doniczkowym w okresie przed Świętami Bożego Narodzenia. Na początku grudnia gwiazdy betlejemskie pojawiają się niemal wszędzie – w kwiaciarniach, supermarketach, sklepach ogrodniczych, na ryneczkach i straganach świątecznych. Kupując gwiazdę betlejemską zazwyczaj kierujemy się jego ceną i wyglądem.

Jak i gdzie kupić gwiazdę betlejemską, by się nie rozczarować?

gdzie kupić gwiazdę betlejemską
zakup gwiazdy betlejemskiej w sklepie ogrodniczym

Kupujemy gwiazdę betlejemską w supermarkecie?

Przed świętami w naszych skrzynkach pocztowych pojawiają się ulotki reklamowe supermarketów i dyskontów z produktami, które najczęściej kupujemy przed świętami. Pojawia się tam mak w “super atrakcyjnej cenie”, pojawia się także gwiazda betlejemska, znacznie tańsza niż w kwiaciarniach. Niższa cena zawsze zwraca uwagę i jest typowym marketingowym haczykiem na klientów. Nierzadko się zdarza, że w tej przysłowiowej gazetce reklamowej przedstawiona jest piękna, żywo czerwona gwiazda betlejemska kwiat, w dodatku w niskiej cenie. Atrakcyjna oferta zachęca do odwiedzenia sklepu. Pojawiamy się w wyznaczonym dniu, by kupić świąteczną roślinę. A tu okazuje się, że gwiazda betlejemska faktycznie była dziś w sprzedaży, ale tuż po otwarciu sklepu szybko zniknęła z półek, gdyż było ich tylko trzy. Może też się okazać, że kwiatów jest wprawdzie sporo, ale wcale nie prezentują się tak pięknie, jak na zdjęciach w gazetce.

Jak była transportowana poinsecja?

Inna kwestia związania z kupowaniem roślin w marketach dotyczy tego, że nigdy nie można przewidzieć, czy gwiazda betlejemska była prawidłowo pielęgnowana. Nie jest to wprawdzie roślina bardzo wymagająca, jednak trzeba się trzymać pewnych zasad prawidłowej pielęgnacji.

Przede wszystkim nie można zapomnieć o prawidłowym transporcie. Choćby kilkanaście minut spędzonych w niskiej temperaturze sprawi, że poinsecja szybko zgubi liście. Gwiazdy betlejemskie nie lubią takich szoków termicznych. Czy masz pewność, w jakich warunkach rośliny były transportowane od dostawcy do sklepu? Czy były odpowiednio chronione przez chłodem i nagłą zmianą temperatury? Tej pewności nie masz nigdy.

gdzie kupić gwiazdę betlejemską
wybór gwiazdy betlejemskiej na targowisku

Jak była podlewana poinsecja?

Kolejna kwestia to gwiazda betlejemska i podlewanie. Pracownicy sklepu mają o wiele “ciekawsze zajęcia”, niż podlewanie kwiatów. Bardzo często zdarza się, że rośliny z supermarketów są przesuszone, gdyż nikt o nie nie dba. A gwiazda betlejemska to roślina, która lubi wilgoć. Niepodlewana, szybko marnieje. Niepodolewaną roślinę bardzo łatwo rozpoznać – ma suchą ziemię i zwinięte, przebarwione kwiaty. Bardzo często weszła już w fazę umierania, i nawet obfite podlanie jej nie uratuje.

Jak długo poinsecja była naświetlana?

Ostatnia ważna sprawa dotyczy zachowania prawidłowego czasu nasłoneczniania. Szczególnie w okresie jej wzrostu. Poinsecja jest kwiatem krótkiego dnia, najlepiej się czuje, gdy spędza 10 godzin w ciepłym i jasnym otoczeniu, a kolejne 14 godzin bez dostępu do światła. Nie można jej sztucznie wydłużać dnia, a tak się właśnie dzieje, gdy roślina przez 15-16 godzin narażona jest na ekspozycję na mocne sztuczne światło płynące ze sklepowych halogenów. W żadnym sklepie nie zgaszą świateł ze względu na kwiaty. Można je przykrywać, na przykład kartonowymi pudełkami, tylko nie każdy o tym wie i pamięta.

Niska cena poinsecji nie zrekompensuje nieprawidłowej pielęgnacji. Na taką trochę „zmarniałą poinsecję” możesz się zdecydować, na przykład wtedy gdy chcesz tylko wykorzystać jej liście do dekoracji. Na przykład kupujesz roślinę dzień przed wigilią, obrywasz listki i dekorujesz nimi stół lub stroik, który i tak z założenia ma przetrwać tylko kilka świątecznych dni. Oczywiście nie można z góry zakładać, że gwiazdy betlejemskie kupowane w marketach są gorsze, należy jednak ostrożnie podchodzić do ofert promocyjnych w marketach i z uwagą przyglądać się kwiatom przed zakupem.

poinsecja roślina na Święta
czerwona gwiazda betlejemska

Kupujemy gwiazdę betlejemską w kwiaciarni?

Kupowanie poinsecji w kwiaciarni jest najbezpieczniejsze. Dlaczego? Bowiem pracownicy kwiaciarni skupiają się wyłącznie na swoim najcenniejszym towarze, czyli roślinach. To jest ich praca. Codziennie je pielęgnują, podlewają, zwracają uwagę na warunki, w jakich przebywają rośliny. Poinsecja kupiona w kwiaciarni z pewnością będzie droższa. Płacąc wyższą cenę, płacisz także za czas i uwagę poświęconą kwiatu. Płacisz za pewność, że kwiat nie zmarnieje ci po kilku dniach, że przetrwa przynajmniej do lutego. Oczywiście, jeżeli będziesz o niego dbać.

Gdzie jeszcze kupujemy gwiazdy betlejemskie?

Te świąteczne rośliny można również nabyć na straganach/kiermaszach świątecznych. W wielu miastach w połowie grudnia działalność rozpoczynają sezonowi handlarze, którzy specjalne na ten czas hodują rośliny, kwiaty, choinki, przygotowują ozdoby choinkowe i dekoracje świąteczne. Zazwyczaj kwiaty kupowane na takich świątecznych targach są pięknie rozkwitnięte i wypielęgnowane. Warunek jest jeden – musi to być stoisko znajdujące się w pomieszczeniu, na przykład w centrum handlowym. Jak pisaliśmy wcześniej, gwiazdy betlejemskie nie lubią zmiany temperatury i otoczenia, w którym temperatura spada poniżej 17-18 °C. Najlepiej się czują w 20-22°C.

kupno gwiazdy betlejemskiej
wybór gwiazdy betlejemskiej w supermarkecie

W okresie przedświątecznym w niektórych polskich miastach organizowane są wystawy i targi ogrodnicze. Tam również możesz nabyć piękną gwiazdę betlejemską. Możesz także udać się do sklepu ogrodniczego lub hurtowni kwiatów. Albo skontaktować się bezpośrednio z producentem, czyli ogrodnikiem/hodowcą kwiatów. Możliwości jest naprawdę sporo. Pamięta też, by tuż po zakupie schować kwiat do wyłożonego papierem lub gazetami kartonika bądź materiałowej torby i szybko przewieźć go do ciepłego miejsca.

A wy gdzie najczęściej kupujecie gwiazdy betlejemskie? Macie swoje sprawdzone miejsca, czy raczej polujecie na okazje?

COMMENTS

Comments are closed.