Kwiaty na Boże Narodzenie

W polskim klimacie w grudniu nie kwitną żadne krajowe gatunki kwiatów. Jeżeli chcesz mieć w domu pięknie kwitnące kwiaty na Boże Narodzenie, to musisz zdecydować się na kwiaty egzotyczne. W Polsce od lat przyjęła się tradycja kupowania na święta gwiazdy betlejemskiej (poinsecji/wilczomlecza). Ten doniczkowy kwiat pojawia się w wielu polskich domach, właśnie dlatego, że najpiękniej prezentuje się w grudniu. Jeżeli szukasz oryginalniejszej i rzadziej spotkanej rośliny doniczkowej, to polecamy równie pięknego kaktusa bożenarodzeniowego (zygokaktusa). Zygokaktus również wypuszcza kwiaty w grudniu, dlatego z powodzeniem może stać się ozdobą wigilijnego stołu lub pełnić rolę świątecznego prezentu. Przeczytaj, czym charakteryzują się te dwa kwiaty doniczkowe na Boże Narodzenie

gwiazda betlejemska na boże narodzenie
kwiaty na boże narodzenie – gwiazda betlejemska

Gwiazda betlejemska

Takie rośliny doniczkowe na Boże Narodzenie jak gwiazda betlejemska są polecane nie tylko dlatego, że pięknie kwitną, ale również dlatego że są łatwe w uprawie. Poinsencję można dziś kupić niemal wszędzie. Nie tylko w kwiaciarniach, ale także w supermarketach. Kupując  kwiaty bożenarodzeniowe w sklepach wielkopowierzchniowych, należy uważanie przyglądać się liściom, łodygom i kwiatom, gdyż bardzo często zdarza się, że nikt o te rośliny nie dba, dlatego są przesuszone i szybko marnieją. W kwiaciarniach rośliny są zdecydowanie lepiej pielęgnowane.

Poinsecja, zwana także gwiazdą betlejemską lub wilczomleczem naturalnie występuje w południowej części Ameryki Północnej – w Meksyku i Gwatemali. Obecnie jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych na świecie.

gwiazdy betlejemskie
gwiazdy betlejemskie

Co ciekawe, wiele osób myśli, że kwiaty poinsecji są czerwone i układają się w ozdobne gwiazdy. Tak naprawdę poinsecja wypuszcza drobne żółte kwiaty, które są otoczone czerwonymi podsadkami (liście, z których wyrastają kwiaty). I to właśnie te podsadki układają się w czerwone gwiazdy i decydują o walorach ozdobnych gwiazdy betlejemskiej.

Poinsecja jest kwiatem jednorocznym, po Nowym Roku zazwyczaj się ją wyrzuca. Z racji tego, że roślina ta naturalnie rośnie w Meksyku, lubi ciepło. Należy bardzo ostrożnie ją transportować, chroniąc przed zimnym powietrzem. Najlepsze stanowisko dla tego kwiata to ciepłe, nasłonecznione miejsce, gdzie temperatura powietrza wynosi ok. 20 °C. Gwiazda betlejemska nie będzie się dobrze czuła w zbyt chłodnym, ani też zbyt gorącym miejscu. Nie lubi przeciągów i gwałtownych zmian temperatur, trzeba ją regularnie podlewać, tak by miała zawsze wilgotną ziemię. Bardzo ważne jest to, że roślina ta nie lubi zbyt długo przebywać w jasnym pomieszczeniu. Jeżeli kwiat dłużej przebywa na słońcu lub w sztucznie oświetlonym pomieszczeniu, szybciej gubi liście i usycha.

kwiat bożonarodzeniowy
gwiazda betlejemska

Kaktus bożenarodzeniowy

Zygokaktus ma wiele określeń – kaktus bożenarodzeniowy, grudnik, szlumbergera, raczek, epifillum zimowe. Naturalnie występuje w tropikalnych lasach Brazylii. Są to idealne kwiaty na Boże Narodzenie, gdyż ich okres kwitnienia przypada właśnie w okresie zimowym.

Zygokaktusy wypuszczają liczne, wielokolorowe kwiaty. Najczęściej spotykane kolory kwiatów to biały, czerwony, różowy, pomarańczowy i wszystkie ich odcienie. Choć jest to piękna roślina na Święta Bożego Narodzenia, jest również trudna w hodowli, dlatego rzadziej można ją spotkać w polskich domach. Jeżeli poświęcisz zygokaktusowi więcej uwagi, to będzie ozdobą twojego domu nawet przez kilka lat, gdyż jest to roślina wieloletnia.

kaktus bożonarodzeniowy biały
kaktus bożonarodzeniowy biały

Latem, kwiat ten najlepiej się czuje w temperaturze pokojowej, zimą powinien przebywać w niższej temperaturze – ok. 10-15 °C. Grudnik lubi wilgoć, rozproszone światło, ale nie toleruje zmian miejsca, zwłaszcza w okresie kwitnienia, które przypada pomiędzy listopadem a styczniem. Dlatego na okres zimy znajdź mu stałe niezmienne miejsce, najlepiej w chłodzie i blisko okna. Jeżeli kupujesz kwiaty na Boże Narodzenie w prezencie, to grudnikiem obdarowuj tylko osoby, które znają się na pielęgnacji roślin.

Gwiazda betlejemska vs. kaktus bożenarodzeniowy

Jeżeli zastanawiasz się, na które rośliny doniczkowe na Boże Narodzenie się zdecydować, to zobacz nasze krótkie porównanie, uwzględniające wady i zalety jednego i drugiego kwiata. te dwa kwiaty na Boże Narodzenie są całkowicie różne, wymagają innej pielęgnacji, a łączy ich głównie to, że kwitną zimą.

kaktus bożonarodzeniowy SCHLUMBERGERA
kaktus bożonarodzeniowy SCHLUMBERGERA truncata

Gwiazda betlejemska wady i zalety:

 • roślina jednoroczna
 • łatwa w uprawie
 • łatwo dostępna – często dostępna w sklepach
 • mało oryginalna
 • stosunkowo niska cena
 • dekoracyjny wygląd

Kaktus bożonarodzeniowy wady i zalety:

 • kwiat wieloletni
 • świąteczny kwiat trudny w uprawie
 • trudno dostępny – rzadziej spotykany w sklepach
 • bardziej unikatowy niż poinsecja
 • można go rozmnażać w domowych warunkach
 • dekoracyjny wygląd
dekoracja świąteczna
dekoracja na Święta Bożego Narodzenia