Kiedy powinno się rozebrać choinkę po świętach?

Rate this post

Kiedy należy usunąć choinkę, gdy mija Boże Narodzenie i Sylwester? Nasza uwaga często skupia się zaraz po świętach na sprzątaniu domu i pakowaniu choinki. Usuwamy też inne dekoracje, takie jak wieńce, lampki, zawieszki, mikołaje i girlandy. Chowamy porozstawiane w domu świąteczne kartki. Często pojawia się przy tym zamieszanie i debata, odnośnie właściwego czasu, aby to zrobić. Nie należy jednak ulegać pokusie, aby zbyt szybko zdejmować ozdoby bożonarodzeniowe! Tradycja bowiem nakazuje, aby pozostały na trochę dłużej, niż mogłoby się to Nam wydawać. Lubisz czystość w domu, a jednocześnie pragniesz dochować religijnej tradycji? Zastanawiasz się kiedy powinno się rozebrać choinkę po świętach? Oto odpowiedź na Twoje pytania!

Kiedy powinno się rozebrać choinkę po świętach oto jest pytanie!

Pewnie przynajmniej niektórzy z Nas chcieliby, aby móc trzymać swoje świąteczne choinki przez cały rok na widoku. Są przecież takie piękne i na dodatek uwielbiają je dzieci. Żaden pokój nigdy nie będzie przytulniejszy niż wtedy, gdy jest wypełniony girlandami, migoczącymi światłami i oczywiście bajecznie udekorowanym drzewkiem. Przyjemnie i romantycznie jest wchodzić do pokoju i powąchać za każdym razem aromat cytrusów i świerku. Zapalanie migotliwych światełek przeglądających się w szklanych bombkach wieczorami, potęguje tylko całe doznania.

Wszystko to sprawia, że ​​często niezwykle niechętnie zostawiamy ten jeden kawałek Bożego Narodzenia na dłużej. Niestety jednak, Święta Bożego Narodzenia dobiegną zawsze swego końca i zbliży się czas rozebrania i usunięcia naszych pięknie udekorowanych, pachnących żywicą drzewek. Będą też oczywiście ludzie zachwyceni wyniesieniem z domu zbyt dużej i śmiecącej igłami i usychającej rośliny. Tak czy inaczej, na koniec większości z nas jest zwykle dość smutno, gdy z radością przyniesione i ubierane wcześniej drzewko, opuści teraz Nasz dom.

kiedy powinno się rozebrać choinkę

Cieszymy się więc, gdy możemy to odłożyć na tak długo, jak to możliwe, czasem może nawet trochę za długo. Zanim zdecydujesz się więc pozbyć już swego choinkowego drzewka, dobrym pomysłem jest sprawdzenie, kiedy tradycyjnie powinniśmy to uczynić. Warto tez sprawdzić w swoim miejscu zamieszkania, czy istnieją jakieś ograniczenia dotyczące wyrzucania zużytych choinek. Często są na to nawet zaplanowane odpowiednio wyznaczone daty odbioru. Nie warto więc robić tego przedwcześnie.

Czy jednak wybrać tę datę z powodu odbioru śmieci, czy może lepiej kierować się względami religijnymi, jeśli takowe istnieją? Niektórzy ludzie wybierają nawet moment usunięcia choinki z powodów przesądnych. Z kolei jeszcze inni po prostu wybierają ten termin, jako dla nich najdogodniejszy. Na przykład mają bowiem akurat czas wolny na sprzątanie. Statystyki wskazują przy tym, że zazwyczaj największa liczba osób pozbywa się choinek i ozdób świątecznych w lutym. Czy to dobry moment? Zastanawiasz się kiedy powinno się rozebrać choinkę po świętach?

Oto odpowiedź na Twoje pytania!

Kiedy powinno się rozebrać choinkę po świętach – Dwunasta Noc.

Tradycja chrześcijańska sięgająca jeszcze zamierzchłego IV wieku zwraca uwagę na tzw. Dwunastą Noc. Co to oznacza? Otóż Dwunasta Noc symbolizuje koniec Świąt Bożego Narodzenia i jednocześnie Wigilię Objawienia Pańskiego. To również jest ważne święto chrześcijańskie. Jest też jednocześnie najlepszym religijnie czasem na rozebranie i usunięcie bożonarodzeniowej choinki oraz ponowne spakowanie innych świątecznych dekoracji. Oznacza to, że możesz jeszcze trochę dłużej cieszyć się migoczącymi światełkami i drzewkiem.

Opisana Dwunasta Noc przypada bowiem dopiero 5 lub 6 stycznia każdego nowego roku po Wigilii 24 grudnia w starym roku. Najpierw mamy Adwent, który najlepiej można opisać, jako okres czterech tygodni przed Bożym Narodzeniem w noc 24 grudnia. W ramach przygotowań i celebracji narodzin Jezusa, obchody Bożego Narodzenia tradycyjnie rozpoczynają się właśnie wieczorem 24 grudnia.

Trwają potem przez długie 12 dni (znane jako 12 Dni Bożego Narodzenia). Całe święta kończą się natomiast wieczorem z 5 na 6 stycznia, znanym jako omawiana tu Dwunasta Noc. Daty te zależą od wielowiekowej i bardzo starej biblijnej tradycji. Uważajmy jednak, ponieważ jest też pewnie równie stary przesąd, że pozostawienie dekoracji świątecznych po tej dacie rzekomo przynosi pecha.

Kiedy powinno się rozebrać choinkę po świętach – Epifania czyli Święto Trzech Króli.

Epifania czyli Święto Trzech Króli, zwanych też Trzema Mędrcami, przypada 6 stycznia każdego roku i również jest ważnym świętem katolickim. W Biblii zapisano, że owi Trzej Królowie lub Mędrcy wędrowali z bardzo daleka, by zobaczyć dziecko Boga o imieniu Jezus. Dziecko to było nowo narodzone w żłóbku w Betlejem. Wskazały im to gwiazdy, a tzw. Gwiazda Betlejemska ich tam przywiodła, wskazując drogę. Trzej Królowie Mędrcy przynieśli ze sobą w darze trzy najcenniejsze ówcześnie rzeczy, jak złoto, kadzidło i mirra.

Kiedy powinno się rozebrać choinkę poswietach

Kościół anglikański obchodzi Dwunastą Noc 5 stycznia, a okres Objawienia Pańskiego od 6 stycznia do 2 lutego. Jednak katolicy zaznaczają 6 stycznia, jako wspomnianą Dwunastą Noc, licząc ją 12 dni po Bożym Narodzeniu. Skąd wzięło się to całe zamieszanie? Pewnie jest to efekt nieco odmiennej interpretacji Biblii. Dwunasta Noc jest nocą poprzedzającą Objawienie Pańskie i jak głosi katolicka tradycja, jest to noc, kiedy należy zdjąć ozdoby świąteczne. Z drugiej strony, Epifania to dzień, w którym Kościół teologicznie oznacza przybycie mędrców, aby ofiarować swoje dary Dzieciątku Jezus.

Jest to również dzień, w którym niektórzy dodają tych Trzech Króli Mędrców do swoich domowych szopek, jeśli je mają. To również ważny element chrześcijańskiej tradycji. Rodziny rzymskokatolickie mogą również zdecydować się na utrzymanie swojej choinki tylko do 2 lutego. Zwyczaj ten jest zgodny z tradycją Święta Gromnicznego, które upamiętnia ofiarowanie Jezusa w Świątyni.

Kiedy powinno się rozebrać choinkę po świętachSylwester.

Istnieje także inna, być może mniej znana tradycja. Wedle niej, w rzeczywistości choinkę należy rozebrać z ozdób i usunąć w ostatni dzień starego roku, czyli w Sylwestra. Chodzi oczywiście o dzień 31 grudnia do północy. Temu zwyczajowi hołdują zwykle ludzie mniej religijni i ateiści, którzy ze świąt Bożego Narodzenia celebrują jedynie choinkę i prezenty. W przypadku takich co bardziej przesądnych osób krąży też pewien przesąd. Otóż uważa się, że można mieć pecha w Nowym Roku, jeśli utrzyma się choinkę dłużej, niż ten dzień.

Kiedy powinno się rozebrać choinkę po świętach – ciekawa tradycja królowej brytyjskiej.

Gdzie indziej w Wielkiej Brytanii specyficzny zwyczaj wprowadziła tamtejsza rodzina królewska. Otóż królowa brytyjska zostawia swoje świąteczne choinki i inne dekoracje na jeszcze dłużej, niż opisaliśmy powyżej. Trzyma je bowiem aż do 6 lutego nowego roku. Dlaczego? Ponieważ pragnie w ten sposób uczcić rocznicę śmierci swego ojca, króla Jerzego VI.

Zmarł on w 1952 roku w Sandringham House właśnie w dniu 6 lutego. Rodzina królewska zawsze więc od tamtej pory w miejscu tym spędza również Boże Narodzenie. W pozostałych częściach roku królowa zwykle mieszka gdzie indziej. W Sandringham przebywa jedynie do początku lutego, aby w jego szóstym dniu uczcić wspomnianą rocznicę przed powrotem do swego codziennego lokum w Pałacu Buckingham.

choinka posadzona w ogrodzie

Co potem zrobić ze swoją prawdziwą, żywą choinką?

Chociaż istnieje wiele tradycji mówiących o tym, kiedy zdecydujemy się usunąć choinkę, nie zapomnijmy też zrobić czegoś dla środowiska. Jeśli bowiem na święta kupiliśmy prawdziwą, żywą choinkę, będziemy musieli ją wyrzucić. Schować na kolejny rok możemy jedynie sztuczne drzewko z plastiku. Żywą choinkę można natomiast poddać recyklingowi do kompostowania i rozdrabniania drewna.

Powstałe resztki można następnie wykorzystać jako kompost. Większość samorządów szczególnie miejskich zbiera też choinki po świętach wraz z normalnymi odpadami ogrodowymi. Niekiedy są dla nich specjalne zbiórki z oddzielnie wyznaczonym terminem, lub specjalne punkty odbioru. Odpowiednie informacje na pewno znajdziemy na witrynie internetowej władz lokalnych.

Od pewnego czasu jednak również wiele centrów ogrodniczych chętnie bierze stare drzewka za darmo. Wykorzystuje się je na kompost. Jeśli natomiast kupiliśmy ekologiczną żywą choinkę w doniczce, możemy ją po wszystkim posadzić w ogrodzie. W przypadku sztucznych choinek warto z kolei wiedzieć, że taka plastikowa choinka musi być używana przez 10 świąt Bożego Narodzenia, aby miała mniejszy ślad węglowy, niż prawdziwa.

Kiedy powinno się rozebrać choinkę po świętach podsumowanie.

Oto trzy najpopularniejsze daty:

  • 31 grudnia w Sylwestra, zanim zabiją dzwony o północy.  W przeciwnym razie jest przesąd, że przeciągniesz cały swój bagaż pechów z zeszłego roku na nowy;

  • 5 stycznia w dzień tradycyjnie uważany za dwunasty dzień świąt Bożego Narodzenia, tj. ostatni z 12 bożonarodzeniowych dni świątecznych;

  • 6 stycznia z okazji Dnia Objawienia Pańskiego, chrześcijańskiego święta oznaczającego objawienie się Boga w ludzkiej postaci w osobie Jezusa. Ponoć pozostawienie choinki powyżej tego dnia również przynosi pecha.

Oczywiście jednak zdejmowanie ozdób i usuwanie bożonarodzeniowej choinki z domu nie ma ściśle przez kogoś wyznaczonej daty. Ostatecznie to zawsze więc jest wyłącznie nasza wolna wola i indywidualna decyzja.