Gwiazda betlejemska pielęgnacja i uprawa

Dostałeś w prezencie poinsecję lub masz zamiar udekorować nią swoje mieszkanie w okresie świątecznym? Doskonały pomysł, gdyż gwiazda betlejemska kwiat najpiękniej prezentuje się właśnie na przełomie grudnia i stycznia. W okresie zimowym, w zależności od rodzaju, poinsecja przybiera żywoczerwoną, kremową, białą lub różową barwę. Niemal na całym świecie poinsecja stała się symbolem świąt Bożego Narodzenia. Charakterystyczne, wybarwione i układające się w rozetę górne liście rośliny sprawiają, że dla wielu z nas jest to po prostu gwiazda betlejemska. W poprzednich artykułach pisaliśmy już, że poinsecja zalicza się do kwiatów mało wymagających. Więc “Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską? Już odpowiadamy – Nie trzeba jej zbyt troskliwe pielęgnować, by przetrwała kilka tygodni, ale nie oznacza to, że można ją zaniedbywać.

W zasadzie najważniejsze co trzeba wiedzieć o poinsecji, to że lubi wilgoć, ciepło i umiarkowane nasłonecznienie. Z kolei źle znosi przeciągi i nagłe spadki temperatury. Kupując kwiat zimą, należy bardzo ostrożnie przetransportować go do docelowego miejsca. Najlepiej schować roślinę w kartonie lub osłonić papierem czy tkaniną.

gwiazda betlejemska pielęgnacja i uprawa
gwiazda betlejemska różowa

Gwiazda betlejemska podlewanie

Gwiazda betlejemska, Poinsecja naturalnie występuje w okolicach Meksyku, dlatego jest to roślina ciepłolubna. Dobrze znosi umiarkowany klimat i świetnie się sprawdza jaka roślina hodowlana w doniczce, należy jednak pamiętać, że lubi wilgotne podłożone. Oznacza to, że powinno się ją chronić przed przesuszeniem i codziennie podlewać wykorzystując niewielkie ilości wody (3/4szklanki wody w zupełności wystarczy). Jeżeli boisz się, że zapomnisz o podlewaniu gwiazdy betlejemskiej, możesz nabyć specjalne kule samoczynnie nawadniające rośliny doniczkowe. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, gdyż wypełniona wodą kula zakończona szpikulcem, po wetknięciu w ziemię, zapewnia roślinie stały dostęp do wody. Gwiazda betlejemska roślina pobiera jej tyle, ile chce. W mało wilgotnych pomieszczeniach poinsecję można od czasu do czasu spryskać rozpylaczem wody.

gwiazdy betlejemskie w doniczkach
gwiazdy betlejemskie

Gwiazda betlejemska pielęgnacja

Gwiazda betlejemska kwiat hodowany w doniczce jest rośliną jednoroczną. Choć zdarza się, że przy bardzo starannej pielęgnacji, po raz drugi wypuszcza kwiaty. Ale o tym przeczytasz w dalszej części tekstu. Po zakupie w grudniu, w mieszkaniu powinna się znaleźć w jasnym i ciepłym pomieszczeniu. Optymalna temperatura to 17-21 °C . Gwiazda betlejemska roślina zdecydowanie nie powinna przebywać blisko kaloryferów, ani też na parapecie, gdzie zbyt silne promienie słonecznie niekorzystnie wpływają na jej wygląd i rozwój. Gwiazdę betlejemską można co 2-3 tygodnie nawozić uniwersalnym nawozem do roślin kwitnących.

Gwiazda betlejemska uprawa

Dla wielu z nas gwiazda betlejemska to kwiat sezonowy, który zachwyca nas swoim wyglądem tylko w okresie świątecznym. Jeżeli masz ochotę, możesz spróbować przezimować poinsecję i sprawić, by w przyszłym roku ponownie zakwitła. Nie będzie cię to wiele kosztowało, wystarczy, że poświęcisz trochę czasu, a w odpowiednim czasie także wody, dobrej ziemi i nawozu. Hodowla w domu jest trudna, gdyż nie zawsze panują w nim sprzyjające warunku. Jednak wiele osób potwierdza, że udało im się sprawić, że poinsecja kwitła dwa lata z rzędu. Jak to zrobić?

gwiazda betlejemska biała
gwiazda betlejemska biała

Przygotuj się, że pod koniec zimy, na przełomie lutego i marca, gwiazda betlejemska kwiat gubi liście. Jest to całkowicie naturalne, gdyż roślina przechodzi w stan spoczynku. Jest to najlepszy czas, by maksymalnie skrócić jej pędy, tak by zostało na nich tylko kilka pąków. Następnie powinno się umieścić roślinę w chłodnym miejscu, na przykład piwnicy lub garażu. Optymalna temperatura zimowania to 13-14 °C. W tym czasie nie powinno się rośliny podlewać ani nawozić. Wraz z nastaniem wiosny (w marcu, kwietniu) należy roślinę przesadzić do nowej, żyznej ziemi. Doniczka może zostać ta sama, chyba że chcesz, by gwiazda betlejemska kwiat urósł większy. Następnie postaw roślinę w ciepłym i jasnym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej 18 °C. Intensywnie ją podlewaj, dzięki temu pobudzisz ją do wzrostu. Jeżeli roślina wypuści zbyt wiele pędów, należy je przyciąć, nadając jej tym samym ładną, zwartą formę.

kwiaty doniczkowe gwiazda betlejemska
gwiazda betlejemska, poinsecja

W listopadzie poinsecja wkracza w fazę intensywnego wzrostu. W tym czasie potrzebuje tzw. krótkiego dnia, co oznacza, że powinna być wystawiania na ekspozycję promieni świetlnych maksymalnie 10 godzin na dobę. Szkodzi jej nadmiar światła, zarówno naturalnego, jak i sztucznego. Przez kolejne kilka tygodni powinno się roślinie odcinać dopływ światła, na przykład chowając w szafie lub przykrywając kartonem.

Jeżeli cała operacja się uda, gwiazda betlejemska w grudniu ponownie wypuści kwiaty i kolorowe dekoracyjne liście, które nadają jej niepowtarzalnego charakteru.