Kwiaty do sypialni, które sprzyjają zdrowemu odpoczynkowi

Rate this post

Jak oszacowali specjaliści, sypialnia to miejsce, w którym spędzamy w sumie prawie połowę swojego życia! To bardzo wiele czasu! Podobnie jak w innych domowych pomieszczeniach mieszkalnych, wielu z nas także w sypialni trzyma kwiaty ozdobne, które świetnie uatrakcyjniają wystrój każdego wnętrza. Sypialnia powinna przy tym sprzyjać zdrowemu odpoczynkowi i odprężeniu. Nie wszystkie rośliny mogą jednak idealnie harmonizować z naszym usposobieniem. Na dodatek, niektóre gatunki nie powinny być eksponowane w sypialni, gdyż ich obecność w tym miejscu może nie być dla ludzi korzystne! Warto dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie są najlepsze kwiaty do sypialni!

Od dawna wiadomo, że na jakość snu wpływa nie tylko ciche i spokojne pomieszczenie oraz wygodne łóżko, ale również czyste, świeże i dobrze dotlenione powietrze. Dopiero w połączeniu wszystkie razem czynniki te sprawią, że obudzimy się wypoczęci, tryskający energią i chętni do rześkiego wstania z łóżka! Osoby lubiące naturalne kwiaty ozdobne, chcieliby stawiać je w całym domu czy mieszkaniu. Wiele osób uważa jednak, że skoro rośliny w ciemności czerpią tlen zgromadzony wokół siebie, ponieważ nie mogą wtedy fotosyntetyzować, to lepiej nie stawiać ich w sypialni, aby niepotrzebnie nie zabierały śpiącym ludziom tego życiodajnego składnika. To jednak nie do końca cała prawda! Kwiaty do sypialni nadają się jak najbardziej, jednak należy wybierać w tym celu tylko konkretne gatunki!

doniczkowa roślina Zamiokulkas zamiolistny
kwiaty do sypialni Zamiokulkas zamiolistny

Faktem jest, że w wyniku procesu fotosyntezy i obecności chlorofilu, kwiaty w dzień produkują mnóstwo tlenu, jednak w nocy zaczynają same go pochłaniać i na dodatek wydzielają też wtedy dwutlenek węgla. To oczywiście wpływa niekorzystnie na nocną regenerację organizmu ludzkiego, jeśli rośliny stoją w miejscu takim, jak sypialnia. Nie każdy jednak wie, że istnieją również i takie gatunki roślin, które funkcjonują niejako „odwrotnie”, czyli w nocy wydziałają tlen, jaki zdołały zgromadzić w ciągu dnia. Na dodatek niektóre mają również i tę zaletę, że nawet w nocy nawilżają powietrze, oczyszczając je jednocześnie z różnych szkodliwych substancji (np. z dwutlenku węgla i dymu papierosowego) oraz drobnoustrojów. Oczywiście kwiaty w sypialni również będą cieszyły nasze oczy i skutecznie nas odprężały, przecież kolor zieleni uspokaja i relaksuje! To właśnie takie rośliny ozdobne można bez problemu trzymać w swojej sypialni! Jakie więc kwiaty do sypialni nadają się najlepiej?

Czytaj również  Kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok

Jakie gatunki kwiatów należy wybierać do sypialni?

Do sypialni najlepiej jest wybrać takie kwiaty doniczkowe, które będą spełniać następujące, pożądane cechy: będą dobrze nawilżać i oczyszczać powietrze, redukując przy tym ewentualne zatrucia chemiczne, będą też ograniczać rozwój szkodliwych mikroorganizmów w powietrzu. Kwiaty do sypialni powinny jednocześnie stanowić również ozdobny, barwny akcent w pomieszczeniu, nie będąc jednak przy tym źródłem drażniącego dla ludzi zapachu.

Kwiaty do sypialni, które w nocy aktywnie wydzielają tlen:

  • Aloes drzewiasty – ta bardzo znana roślina pochodzi z Afryki, która jest bardzo światłolubna, więc dobrze rośnie na słonecznych parapetach. Aloes do sypialni nadaje się idealnie dlatego, że skutecznie filtruje (oczyszcza) powietrze oraz ma właściwości lecznicze. Przebywanie w jej pobliżu zwiększa również odporność organizmu ludzkiego oraz przyspiesza gojenie się ran, egzem i owrzodzeń. Lekarze zalecają ponadto, by przyrządzać domowy sok z aloesu, który można potem stosować do leczenia zewnętrznego różnych chorób skórnych (okłady, smarowania, płukanki) oraz wewnętrznie (do picia).
aloes drzewiasty (aloe arborescens)
kwiaty do sypialni aloes drzewiasty
  • Kaktusy: bożonarodzeniowy (zygokaktus, grudnik, Schlumbergera) i wielkanocny (Ripsalidops) – to rośliny rodem z Brazylii, które wcale nie wyglądają jak kaktusy. Są za to bardzo do siebie podobne i ozdobne w porze kwitnienia, bowiem wypuszczają wtedy dość duże kwiaty mające intensywny, jaskrawy kolor, przeważnie biały, lub różowy, czerwony, czy łososiowy. Oba wymienione gatunki różnią się od siebie okresem kwitnienia (bożonarodzeniowy kwitnie zimą, natomiast wielkanocny latem) i w niewielkim stopniu również wyglądem pięknych kwiatów. Należy jednak pamiętać, że są one epifitami, dlatego nie lubią częstego przesadzania i obfitego podlewania.
  • Storczyki z gatunku Dendrobium – to również roślina epifityczna, więc nie należy jej częstego przesadzać i zbyt mocno podlewać. Storczyk ten będzie za to bardzo cieszył nasze oczy, ponieważ to kwiat szalenie elegancki i cudnie kwitnący. Będzie dobrze się prezentował praktycznie w każdym pomieszczeniu, chociaż jego zalety najbardziej sprawdzą się właśnie w sypialni. Wśród Dendrobium istnieje wiele podgatunków i odmian, wszystkie słyną jednak z obfitych kiści kolorowych kwiatów. Kolejną jego zaletą jest również i to, że nie ma intensywnego, drażniącego zapachu, niewskazanego szczególnie w miejscu do spania.
Czytaj również  Celozja grzebieniasta
storczyki
kwiaty do sypialni storczyki z gatunku Dendrobium
  • Sansewiera – jest to roślina mało wymagająca i odporna, która może stać w miejscach dobrze nasłonecznionych, jak i zacienionych. Ponadto, roślina ta wytrzymuje bez podlewania nawet do jednego miesiąca. Do sypialni jest idealna, ponieważ w nocy produkuje naprawdę duże ilości tlenu. Specjaliści uważają, że kwiat ten powinien być numerem jeden w każdej sypialni.

Kwiaty do sypialni, które nawilżają powietrze w pomieszczeniach i jednocześnie dobrze oczyszczają je ze szkodliwych substancji:

  • Papirus – to egzotyczny kwiat rodem z Madagaskaru, który z racji swojego pokroju jest też nazywany „rośliną parasolem”. Jego liście wyrastają bowiem w charakterystycznych kępach, tworząc w ten sposób jak gdyby roślinny parasol. Papirus świetnie nawilża powietrze w sypialni, ponieważ w naturze porasta tereny bagienne i brzegi rzek, musi być jednak regularnie i obficie podlewany. Poza tym, to również dość duża roślina, więc poleca się go raczej tylko do większych i przestronnych sypialni.
papirus
kwiaty do sypialni papirus, cibora
  • Paprotka – to tradycyjna roślina doniczkowa, dobrze znana od dawna szczególnie w domach na polskiej wsi. Paprotka wywiera dobry wpływ na ludzkie zdrowie i samopoczucie. W medycynie ludowej mówi się o niej, że zwalcza stres i naładowuje swojego właściciela pozytywną energią. Roślina ta zwiększa również poziom wilgoci w powietrzu (powodując ujemną jonizację) i oczyszcza je z zanieczyszczeń. Paprotek nie wolno jednak przelewać i przesuszać.
  • Skrzydłokwiat – to bardzo pożyteczny kwiat, ponieważ bardzo dobrze oczyszcza powietrze, między innymi pochłaniając na przykład alkohol, aceton i benzen. Roślina ta ma duże, błyszczące liście i liczne białe kwiaty o pochwiastym kształcie, które wyrastają pojedynczo z prostych łodyg. Roślina ta wymaga częstego podlewania latem i mniej obfitego zimą. Uwaga jednak, bowiem mimo swych niewątpliwych zalet, skrzydłokwiat jest jednocześnie rośliną trującą, dlatego należy go trzymać w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt domowych!
Skrzydłokwiat, skrzydłokist
kwiaty do sypialni Skrzydłokwiat, skrzydłokist
  • Geranium, popularnie zwane pelargonią – to roślina bardzo dobrze znana w polskich domach, świetnie oczyszczająca powietrze i wykazująca również spore właściwości lecznicze. Do właściwego wzrostu i obfitego kwitnienia lubi miejsca słoneczne oraz podlewanie jednorazowo na tydzień. Roślina ta nie wymaga więc jakiejś specjalnie skomplikowanej pielęgnacji.
  • Bluszcz pospolity – to idealna roślina dla palaczy! Bluszcz pochłania bowiem dym papierosowy oraz inne trujące gazy i zanieczyszczenia z powietrza. Ponadto, bardzo dobrze rośnie i jest mało wymagający. Ma postać dekoracyjnego pnącza, dzięki czemu może być upinane np. na ścianie. Uwaga jednak, bowiem jest to także roślina trująca! Dlatego należy go postawić w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt domowych!
  • Zielistka Sternberga – to roślina wywierająca bardzo dobry wpływ na ludzkie zdrowie, gdyż doskonale filtruje i oczyszcza powietrze. Zielistka usuwa przez to z powietrza nie tylko sam dwutlenek węgla, ale również i szkodliwy dla nas benzol, tlenek azotu i metale ciężkie. Dzięki emisji jonów ujemnych, dodatkowo odświeża też i odpowiednio nawilża powietrze. Ponadto, zmniejsza szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne, dlatego dobrze jest stawiać tę roślinę także w pobliżu komputera.
Czytaj również  Modne kwiaty doniczkowe
Zielistka Sternberga
kwiaty do sypialni Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum)
  • Dracena – to roślina o atrakcyjnych, soczysto-zielonych liściach, przy czym istnieje wiele odmian, które mają na liściach prążki również innych kolorów np. żółtego i czerwonawego. Draceny słyną głównie ze zdolności oczyszczania powietrza z substancji szkodliwych, a najlepsze pod tym względem, to: dracena wonna (eliminuje formaldehyd), dracena obrzeżona (usuwa ksylen i trójchloroetylen) i dracena deremeńska (pochłania trójchloroetylen). Latem draceny trzeba regularnie i obficie podlewać, natomiast ograniczyć to zimą. Rośliny te wymagają też widnych, najlepiej słonecznych stanowisk.

Wymienić można jeszcze wiele innych gatunków kwiatów do sypialni, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie i które warto dzięki temu trzymać w sypialni, są to np.: trzykrotka, begonia, cyklamen, gerbera Jamesona, asparagus gęstowkiatowy, azalia, hemigraf, hoja, filodendrony, gwiazda betlejemska (formaldegyd), anturium, figowce, chamedora wytworna, zroślicha stopowcowa. Dobrze przy tym wiedzieć, że niektóre kwiaty mogące oczyszczać powietrze, mają jednocześnie kwiaty o bardzo intensywnym zapachu, więc nie należy ich stawiać w sypialni. Zapach ten może wywoływać bóle głowy i reakcje alergiczne.