Skrzydłokwiat

Rate this post

Skrzydłokwiat uprawa, wymagania i pielęgnacja

Skrzydłokwiat jest kwiatem doniczkowym, który ma liście o pięknej, ciemnej zieleni i smukłym, lancetowatym kształcie, pięknie kontrastujące ze śnieżnobiałymi kwiatami również o oryginalnej, podłużnej i pochwiastej budowie. Jest obecnie popularnym kwiatem, często spotykanym m.in. na parapetach okiennych ekskluzywnych wnętrz. Jak jednak należy radzić sobie z jego uprawą w sposób optymalny? Warto dowiedzieć się więcej o tej atrakcyjnej, subtelnej roślinie.

Skrzydłokwiat (łac. Spathiphyllum, Adans) należy do plemienia (łac. Spathiphylleae), podrodziny Monsteroideae, rodziny obrazkowatych (łac. Araceae) oraz rzędu żabieńcowców (łac. Alismatales), zlokalizowanego w kladzie jednoliściennych (łac. Euphyllophyta). Rodzaj tych roślin jest obecnie znany w Polsce głównie pod nazwą skrzydłokwiat, jednak jeszcze na przełomie XIX i XX wieku opisywano go także pod nazwą „skrzydłolist”, która jest zbliżona do nazwy łacińskiej tych roślin i do dzisiaj czasem jest używana. Rodzaj skrzydło kwiat obejmuje rośliny zielne należące aż do 49 gatunków pochodzących z Ameryki Środkowej i Południowej (od Meksyku po Brazylie i Peru), Azji Południowo-Wschodniej (od Filipin i Celebesu po Nową Gwineę) i zachodniej Oceanii.

Skrzydłokwiat wygląd i pokrój

Rośliny te są niskie do średniej wielkości. Tworzą krzew złożony z wychodzących jak z gleby liści (błyszczące o kolorze ciemnej i soczystej zieleni), przetykanych kwiatami koloru białego ecru. Pojedynczy kwiatostan jest typu tzw. kolbiastego pseudancjum – kwiaty tworzą, a raczej są zbite i otoczone lancetowatą pochwą, często określaną skrzydłem, stąd zresztą nazwa tych roślin. Pęd kwiatostanowy jest przy tym równej długości, lub dłuższy od ogonków liściowych. Kwiaty tych roślin są trwałe i zdobią ją nawet kilka miesięcy, zwłaszcza latem. Podobnie jak ma ciekawe kwiaty, roślina ta posiada również oryginalne owoce, którymi są okrągłe (jajowate lub smukłe) jagody o kolorze zielonkawym, zawierające w środku liczbę 1-8 nasion.

Co ciekawe, tkanki tych roślin zawierają kryształy szczawianu wapnia, dlatego ugryzienie i żucie lub spożycie tych roślin może wywoływać skurcze i pieczenie języka oraz wzmożone pragnienie, a nawet zaburzenia rytmu serca, dlatego lepiej trzymać je z dala od dzieci i zwierząt domowych!

Skrzydłokwiat, skrzydłolist (Spathiphyllum Adans.)
Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat rozwój i siedlisko

Są to wiecznie zielone, rośliny wieloletnie i zielne, należące też do grupy hemikryptofitów (rośliny, których pączki umożliwiające odnawianie i rozmnażanie się, czyli rozłogi, znajdują się tuż przy powierzchni ziemi, czyli albo na niej, albo tuż pod nią). Skrzydłokwiaty mogą zapylać wyłącznie pszczoły właściwe należące do plemion Euglossini (inaczej: pszczoły storczykowe) i Meliponini (inaczej: pszczoły bezżądłowe), które żyja w krajach egzotycznych.

Czytaj również  Paprotnik sierpowaty jeden z ciekawych okazów paproci

W swoim naturalnym środowisku, skrzydłokwiaty stanowią popularny element runa wilgotnych lasów równikowych, rzadziej spotyka się je również w lasach mglistych. Jak nietrudno się domyślić, rosną na stanowiskach wilgotnych i bardzo wilgotnych, a niektóre gatunki czasem zasiedlają nawet częściowo zanurzone głazy leżące w strumieniach, potokach i niewielkich rzekach.

Skrzydłokwiat jego wykorzystanie

W naturze są popularne i niezagrożone. Niektóre gatunki tych roślin są oczywiście uprawiane również jako znane i cenione rośliny ozdobne. W naszym kraju najbardziej znane w uprawie i najpopularniejsze jednocześnie do kupienia w kwiaciarniach, są gatunki: skrzydłokwiat Wallisa raz skrzydłokwiat kwiecisty. Obydwa gatunki uważa się za warte szczególnego polecenia, ponieważ są stosunkowo łatwe w uprawie i mało wymagające (rosną nawet w stosunkowo ciemnych pomieszczeniach), przy czym hoduje się je, jako rośliny typowo pokojowe. W kwiaciarniach można też kupić ich cięte kwiaty, które także są popularne głównie dlatego, że w wodzie długo zachowują świeżość i trwałość.

Skrzydłokwiaty są uważane za atrakcyjne i ozdobne głównie ze względu na piękne, pochwiaste i błyszczące liście o ciemnozielonym, dobrze wybarwionym kolorze, oraz białawe, lancetowate kwiatostany i ciekawe, dobrze widoczne owocostany.

Skrzydłokwiat uprawa, wymagania i pielęgnacja
kwiat Skrzydłokwiatu z bliska

W naturze rośliny te są długowieczne, dlatego zadbane i posadzone w ogrzewanej szklarni, można je uprawiać nawet przez długi okres i osiągają wtedy znaczne rozmiary – wysokość maksymalnie do ok. 35 cm, natomiast na szerokość rozrastają się do ok. 1 m (jak to ma miejsce np. u odmiany o nazwie „Mauna Loa”). Jednak w mieszkaniu, po kilku latach uprawy zwykle stają się nieładne i lepiej jest je wtedy co 3-4 lata odnowić (zamienić na nowo kupione). Skrzydłokwiaty nadają się ponadto dobrze również do uprawy hydroponicznej (rosną mając korzenie zanurzone tylko w wodzi, lub w kamieniach zalanych wodą). Rzadziej bywają też uprawiane jako rośliny terrariowe (szklane akwaria dla sztucznych hodowli gadów i płazów) i akwariowe.

Czytaj również  Maranta leuconeura Fascinator Tricolor

Skrzydłokwiat uprawa, wymagania i pielęgnacja

Ziemia do uprawy skrzydłokwiatów powinna być żyzna i próchniczna, ponieważ roślina ta rośnie w naturze w wilgotnych i bagnistych ziemiach torfowych. Pomimo tego, że pochodzi z tropików, roślina ta lubi jednak wcale nie takie wysokie temperatury – najoptymalniejsze dla niej średnie temperatury latem, to 18-25°C, natomiast zimą najlepiej, gdy jest min. 16 C. Ponadto, skrzydłokwiaty najlepiej rosną w miejscach zacienionych, w zbyt jasnych pokojach ich liście zaczną bowiem zmieniać kolor na bladozielony i żółty, aż w końcu cała roślina zwolni tempo wzrostu, może też przestać kwitnąć. Skrzydłokwiaty nie lubią też zbytniego, bezpośredniego nasłonecznienia, a także przeciągów i wyziewów z urządzeń gazowych oraz kaloryferów.

Skrzydłokwiaty wymagają umiarkowanego podlewania, przy czym najlepiej tolerują wodę miękką o temperaturze pokojowej. Pomimo tego, że w naturze rosną na terenach podmokłych, jednak zbyt intensywne podlewania w hodowli domowej, powoduje po jakimś czasie żółknięcie i więdnięcie liści. Zima podlewamy je 1-2 razy w tygodniu, a latem 2-3 razy. W pomieszczeniach roślina ta lubi za to dużą wilgotność powietrza, dlatego trzeba ja zraszać, szczególnie w czasie letnich upałów. W zimie skrzydłokwiaty także wymagają zraszania, dobrze jest też jest ustawić całą doniczkę w większym pojemniku ze stale wilgotnym torfem, by kwiat mógł pic wodę do woli. Jeśli zauważymy, że liście skrzydłokwiatu zwiędną i zaczną zwisać, oznacza to zwykle brak wody. Trzeba wtedy doniczkę z rośliną wsadzić do miski z zimną woda i dać się jej napić przez jakiś czas, a odzyska formę i ładny wygląd.

roślina doniczkowa
skrzydłokwiat odmiana wallisii

Przecinanie skrzydłokwiatów nie jest potrzebne, wystarczy tylko zbierać zeschłe, obumierające z czasem kwiaty i liście. Zakurzone i w pełni żywe liście należy natomiast przecierać co jakiś czas wilgotną szmatką, co oczyści je z kurzu i nawilży. W lecie wymagane jest ponadto nawożenie tych roślin w odstępach co 2 tygodnie, przy czym używamy do tego celu rozpuszczony nawóz wieloskładnikowy, stosując jednak tylko niewielką jego dawkę, lejąc ją do wody do podlewania. Jeśli skrzydłokwiat nie kwitnie Lu przestanie kwitnąć, oznacza to zwykle, że potrzebuje nawożenia i/lub większej wilgotności, a możliwe, że także przestawienia w bardziej zacienione miejsce i/lub przesadzenia i podziału (rozsadzenia).

Czytaj również  Motylnik oncidium storczyk

Przesadzanie skrzydłokwiatów robimy corocznie, najlepiej w terminie od początku lutego do końca kwietnia. W trakcie przesadzania, rośliny te można też rozmnażać, przy czym najłatwiej jest to robić przez podział strefy korzeniowej dobrze rozrośniętych roślin (rozsadzanie, przecina się wtedy system korzeniowy ostrym nożem). Rozsadzamy je wtedy do nowej, żyznej ziemi. Po podziale i rozsadzeniu, doniczki z sadzonkami trzymamy w miejscu lekko zacienionym o temperaturze ok. 21 C, aż do pojawienia się nowych liści, dopiero potem można je przestawić w bardziej eksponowane miejsce. Skrzydłokwiaty można też rozmnażać przez wysiew nasion w mnożarce, wkładając ją zaraz po tym pod przykrycie (folia, szkło) i utrzymując temperaturę wnętrza w wysokości ok. 21 C.

kwitnący skrzydłokwiat
skrzydłokwiat kwitnący

Skrzydłokwiat jego odmiany

Istnieje obecnie wiele różnych odmian tej rośliny, które różnią się barwą zarówno kwiatów, jak i liści. Większość z nich należy do gatunku Spathiphyllum wallisii, a inne głównie do gatunku Spathiphyllum floribundum. Skrzydłokwiaty maja różne wielkości i rozmiary, zależnie od gatunku i odmiany. Lubią i dobrze tolerują także rośnięcie w grupie oraz w towarzystwie innych gatunków roślin. Pozwala to wybrać odpowiednie odmiany i dowolnie je zestawiać z innymi kwiatami, zarówno, jeśli mamy w domu mało miejsca, jak i wtedy, gdy mamy go dużo. Ładnie wyglądają przy tym w zestawieniu z roślinami mającymi ozdobne, kolorowe liście. Średniej wielkości odmiana „Domino” ma dla przykładu białe kwiatostany i różnobarwne liście. Są też odmiany miniaturowe o wysokości ok. 30 cm i zwartym pokroju (np. odmiana „Mini”) oraz odmiany wielkie (np. „Mauna Loa”) dorastające nawet do 1 m wysokości.

Skrzydłokwiat cena

Cena skrzydłokwiatu waha się od 36 złotych do 45 złotych (w zależności od wielkości rośliny), skrzydłokwiat miniaturka około 8 złotych.