Skrzydłokwiat

3.7/5 - (4 votes)

Pięknie i długo kwitnące rośliny doniczkowe to preferowany przez większość z nas ideał. Jest wiele takich gatunków do wyboru. Szukasz ciekawych kwiatów doniczkowych, wiec konieczne poznaj skrzydłokwiat nazywany też skrzydłolist (łac. Spathiphyllum). Przeczytaj jak powinna wyglądać jego uprawa. Oto nasza propozycja na idealny kwiat ozdobny!

Skrzydłokwiat zwany też skrzydłolist (łąc. Spathiphyllum), to rodzaj roślin zielnych,

zaliczanych do rodziny obrazkowate (łac. Araceae), rzędu żabieńcowce (łac. Alismatales) oraz kladów roślin naczyniowych okrytonasiennych (okrytozalążkowych łac. Magnoliopsida) i jednoliściennych. Rodzaj Spathiphyllum obejmuje łącznie ok. 50 różnych gat., które pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej. Rejon ich występowania ciągnie się tam od Meksyku, do Brazylii i Peru.

Kolejnym rejonem świata, gdzie naturalnie występują skrzydłokwiaty, to Azja Południowo-Wschodnia (można je tu spotkać w pasie od Filipin i Celebesu, do Nowej Gwinei) i zachodnia Oceania (Wyspy Karolińskie w Mikronezji Palau). Skrzydłokwiat to ładny wizualnie rodzaj Spathiphyllum roślin dziko rosnących, który adoptowano też na kwiat ozdobny doniczkowy.

Skrzydłokwiat przyciąga uwagę miłośników roślin, głównie dzięki swoim białym kwiatom o liściastym kształcie. Dlatego roślina ta jest również nazywana lilią pokojową i białym żaglem. Obecnie jest intensywna hodowla hybrydowa i powstało wiele nowych odmian. Mają jednak coraz mniej pod tym względem wspólnego z dziko rosnącymi pobratymcami.

Skrzydłokwiat morfologia / pokrój / wygląd.

Skrzydłokwiat zwany też skrzydłolist, to wieloletnia roślina zielna, osiągająca wysokość 20-120 cm. Okres kwitnienia przypada u nich naturalnie wiosną i latem. Efektem są białe kwiaty w kształcie liści. Wyraźnie przewyższają ciemnozielone, niższe od nich liście, co elegancko wygląda. Ci, którzy posiadają skrzydłokwiaty po raz pierwszy, będą czerpać szczególną przyjemność z ich długiego okresu kwitnienia. Ponieważ każdy kwiat tych roślin jest w stanie przetrwać nawet kilka tygodni i zwykle tworzy przy tym ciekawe fakturowo szypułki. Współczesna hodowla pozwoliła zmienić tę tropikalną roślinę, w cudowny europejski kwiat domowy (doniczkowy), pełen niezwykłego charakteru.

roślina Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to zimozielona roślina w warunkach domowych, posiadająca długie, błyszczące liście i wieloletnia roślina ozdobna. Łodyga skrzydłokwiatu jest krótka i wzniesiona lub płożąca się. Jeden gatunek S. solomonense posiada wyjątkowo łodygę pnącą, która też niekiedy tworzy rozłogi. Ogonki liściowe mają na górze kolanka, za którymi tworzą wspomniane długie, lancetowate i pochwiaste blaszki liściowe, ostro zaostrzone na szczytach i z wyraźnym użyłkowaniem. Pędy kwiatostanowe są kolbiaste i nazywane pseudancjum.

Czytaj również  Widliczka (Selaginella) roślina o ozdobnych liściach

Mają równą lub większą długość, niż ogonki liściowe. Pochwy kwiatostanowe są białe, rzadziej zielone lub zielonkawe, z wyraźnym pierzastym użyłkowaniem. Kwiaty są obupłciowe, a każda ich zalążnia jest 3-komorowa (rzadziej 2- lub 4-komorowa) i zawiera 2, 4, 6 lub 8 zalążków. Owoce w kształcie zielonkawych jagód, mają kształt okrągły, jajowaty lub smukły. Zawierają w środku 1 do 8 podłużno-eliptycznych do jajowatych lub nerkowatych nasion o kolorze jasnożółtym do brązowego. W środku mają obfitą ilość bielma.

Skrzydłokwiat wymagania i uprawa.

Skrzydłokwiat w przeciwieństwie do wielu innych roślin domowych czuje się idealnie w pomieszczeniach w połowie lub nawet całkowicie zacienionych. Nie lubi być bowiem narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Odpowiednia lokalizacja dla Spathiphyllum jest też ważnym czynnikiem wpływającym na kwitnienie. Na słońcu szybko więdną też liście i kwiaty. Dlatego w pomieszczeniach o niesprzyjających warunkach świetlnych, można z łatwością hodować właśnie skrzydłokwiaty.

Wymagane warunki glebowe, to ziemia lekka, luźna, przepuszczalna i dobrze napowietrzona, np. kupiony w sklepie kompost doniczkowy. Własnoręcznie zrobiona mieszanka powinna składać się z: 1/3 części kompostu, jednej części rozłożonych liści i jednej części piasku. Najniższa warstwa powinna być z materiału drenażowego. Woda z podlewania nie będzie wtedy stała w doniczce i gniła korzenie.

Ponieważ skrzydłokwiaty uwielbiają wysoką wilgotność powietrza, dobrze jest stawiać je na tacy ze stale mokrymi kamykami tak, by doniczka nie stała jednak korzeniami w wodzie. Temperatura otoczenia powinna wynosić co najmniej 15°C. Spathiphyllum najlepiej rośnie w pomieszczeniach ciepłych i wilgotnych, dlatego idealne są np. łazienki i kuchnie.

Skrzydłokwiat podlewanie.

Zasadniczo podlewanie Spathiphyllum jest łatwe. Musi być regularne, by utrzymać stałą wilgotność gleby i otoczenia. Będąc pierwotnie rośliną regionów tropikalnych, Spathiphyllum uwielbia wysoką wilgotność powietrza. Należy wiec je podlać, gdy tylko najwyższa warstwa gleby wydaje się już sucha. W cieplejszych miejscach letnich skrzydłokwiat ma zwiększone zapotrzebowanie na wodę. Potrzebuje też więcej wody, gdy rośnie w miejscu jaśniejszym, niż zacienione. Pomocne jest też umieszczenie małej fontanny w pobliżu lub stawianie doniczki na wspomnianej płaskiej tacy-misce z kamykami i wodą. Pomocny jest również zraszacz do delikatnego zwilżania liści. Ważne jest jednak, by korzenie nie były zalewane. Jeśli roślina będzie stale okazywać brązowienie końcówek liści, oznacza to, że wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest zbyt niska.

Czytaj również  Maranta leuconeura Fascinator Tricolor

skrzydłokwiat roślina doniczkowa

Skrzydłokwiat nawożenie.

Okres wzrostu lilii pokojowych rozpoczyna się wiosną i wtedy najlepiej zaopatrywać je w składniki odżywcze. Zwyczajny płynny nawóz podaje się co 14 dni do wody w czasie podlewania. Trzeba jednak bardzo pilnować właściwych dawek, bo Spathiphyllum jest bardzo wrażliwy na sól. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zawsze nawożenie wilgotnej ziemi wodą z nawozem przy podlewaniu, bo nawóz jest wtedy równomiernie rozkładany i korzenie skuteczniej wchłaniają składniki odżywcze. Tworzenie się małych brązowych kropek na liściach wskazuje przenawożenie. Najlepiej wtedy przesadzić roślinę, by mogła szybko się zregenerować.

Skrzydłokwiat rozmnażanie i przesadzanie.

Teoretycznie możliwe jest rozmnażanie przez nasiona. Jednak bardzo trudno jest uzyskać nasiona z lilii pokojowych. Spathiphyllum rozmnaża się więc głównie przez podział brył korzeniowych tych roślin. Gdy osiągną znaczny rozmiar po roku lub dwóch latach wzrostu, można wtedy zamienić jedną roślinę w dwie oddzielne. Kwiat ostrożnie wyjmuje się w tym celu z doniczki i usuwa się starą glebę. Następnie ostrożnie dzieli się bryłę korzeniową ma dwie lub więcej mniejszych części.

W razie przypadkowego odpadnięcia małych części rośliny, można je umieścić w szklance wody, w której wyrosną im nowe korzenie. Dopiero wtedy sadzimy je w doniczki. Dostępne w handlu rośliny mają już jednak odpowiednią wielkość i dobrą glebę. Pamiętajmy jednak, że dla optymalizacji kwitnienia, gleba u skrzydłokwiatów może być zastępowana świeżą nawet raz w roku. Szybkość rozrostu skrzydłokwiatu zależy od stanowiska. W jasnych pomieszczeniach będzie rósł szybciej, niż w miejscu zacienionym. Przesadzanie zwykle jest konieczne wiosną.

Trzeba to zrobić, gdy zauważymy, że u dołu korzenie wystają już poza doniczkę. Jeśli Spathiphyllum nie dzielimy na mniejsze części, lecz tylko przesadzamy całą, dużą roślinę, wtedy przenosimy ją do nowej doniczki, która jest co najmniej dwa palce szersza niż poprzednia. Części starej ziemi starannie usuwamy, a do nowej doniczki dodajemy świeżą ziemię kwiatową.

Czytaj również  Palma daktylowa, daktylowiec Phoenix dactylifera L

skrzydłokwiat odmiana wallisii

Skrzydłokwiat zimowanie.

Na zimowanie lilii pokojowej należy wybrać ciepły pokój o temp. co najmniej 15°C. Rośliny regularnie podlewa się, lecz nie nawozi. Idealnie jest też jak zwykle umieścić je w cieniu. Wysuszone lub zwiędłe części rośliny (kwiaty, liście) usuwa się za pomocą nożyczek.

Skrzydłokwiat szkodniki i choroby.

Spathiphyllum to ogólnie wytrzymałe rośliny, które rzadko chorują. Niemniej jednak należy wziąć pod uwagę kilka możliwych opcji. W zależności od tego, jak wysoka jest wilgotność powietrza, skrzydłokwiaty mogą czasem być atakowane przez przędziorki (gdy wilgotność powietrza jest zbyt niska) i roztocza (na dolnej stronie liści). Inne szkodniki roślinne ich nie atakują. Często obserwowanym problemem jest brązowienie wierzchołków liści. Zawsze winna jest wtedy zbyt niska wilgotność powietrza.

Jeśli nie chcemy jednak zwiększać wilgotności powietrza w swych pokojach, należy zamiast tego często pryskać skrzydłokwiat wodą. Brązowe kropki na powierzchni liści wskazują natomiast, że rośliny przenawożono. Nawóz należy wtedy dodawać w mniejszej ilości i dopiero po podlaniu rośliny. Inaczej korzenie wchłaniają od razu większe dawki nawozu. Wysoka wilgotność powietrza może też prowadzić do infekcji grzybiczej. Dlatego doniczki powinny być dobrze napowietrzane drenażem na dole.

Skrzydłokwiat gatunki i odmiany.

Istnieje ok. 50 znanych gatunków Spathiphyllum, z których w sprzedaży najpopularniejszymi są:

Spathiphyllum patinii – ma długie wąskie liście i kwiaty;

Spathiphyllum floribundum – ma białe i jasnożółte-ecru płatki;

Spathiphyllum wallisii – ma stosunkowo krótkie płatki i liście;

Spathiphyllum Sweet Paco – uwodzi lekkim powiewem waniliowego zapachu i dlatego służy za naturalny odświeżacz powietrza;

Spathiphyllum montanum – ma białe kwiaty i błyszczące zielone liście.