Róże doniczkowe

Rate this post

Róże doniczkowe są popularne od jakichś 20. lat, kiedy to po raz pierwszy pojawiły się do kupienia w kwiaciarniach. Wtedy jednak mało kto wiedział, jak sobie z nimi radzić, by przetrwały kolejny rok i ponownie zakwitły. Obecnie hoduje je w swoich domach już wielu ludzi, chwaląc sobie te wdzięczne i urokliwe kwiatki. Jeśli chcemy mieć u siebie dorodne i pięknie kwitnące róże doniczkowe – dowiedzmy się, jak dbać o nie najlepiej!

Róże to przepiękne kwiaty o których mówi się nawet, że to królowe wśród kwiatów! Fascynacja tymi kwiatami sprawiła, że obecnie w hodowli i sprzedaży mamy wręcz tysiące odmian tych roślin ozdobnych! Obecnie róże grupuje się już w wiele specjalistycznych grup, z których najogólniejsze i najbardziej znane, to m.in.: róże wielkokwiatowe, a także rabatowe, pnące, drobnokrzaczaste, pienne, angielskie, parkowe, dzikie. Nie jest więc dziwne, że wiele osób je lubi i pragnie cieszyć się ich kwiatami nie tylko we własnym ogródku, czy na balkonie, ale także we własnym mieszkaniu! Dla takich właśnie różanych koneserów wymyślono i wyhodowano róże doniczkowe, które są zminiaturyzowaną wersją swych ogrodowych oryginałów.

Warto wiedzieć, że róże doniczkowe miniaturowe zaczynają kwitnąć wcześniej, niż ich ogrodowi krewni i później też przekwitają, ze względu na bardziej odpowiadający im mikroklimat cieplarni, a potem domu (po kupieniu w kwiaciarni). To zdecydowanie podnosi ich walory użytkowe! W czasie zakupu róży doniczkowej należy jednak wiedzieć, że trzeba uważnie przyglądać się każdemu egzemplarzowi, czy nie ma widocznych na jego liściach i pąkach żadnych szkodników. Liście powinny być ponadto ładnie rozwinięte i nieposkręcane, mieć żywo zielony kolor, bez plam, przebarwień i uszkodzeń. Ponadto, wcale nie jest dobrze kupować już mocno rozkwitłe róże. Rozwiniętych kwiatów w krzaczku powinno być bowiem niewiele, natomiast dużo ma być pączków jeszcze nierozwiniętych. Dlaczego? Ponieważ takie róże lepiej zahartują się w mieszkaniu i dłużej będą nam kwitły!

róże doniczkowe
róże doniczkowe

Róże doniczkowe ich charakterystyka

Róże doniczkowe są miniaturowymi mieszańcami wywodzącymi się od róż rabatowych, które tolerują cieplejsze warunki atmosferyczne. Obecnie w sprzedaży mamy coraz większy wybór tych kwiatów, które znakomicie wpasowują się i odnajdują w różnych częściach naszych mieszkań. Ich królewskie piękno nadaje wnętrzom ferii barw i stosownej elegancji. Róże te doskonale nadają się jednak nie tylko do wnętrz, lecz także do uprawy balkonowej i na tarasy, gdzie nawet lepiej się czują, aniżeli w mieszkaniach, ponieważ róże, jak wiadomo lubią chłodek. Wspaniale można je również uprawiać w ogrodzie na słonecznych skalniakach i rabatach.

Czytaj również  Modne kwiaty doniczkowe

Róże miniaturowe można obecnie spotkać w barwie kwiatów białej, różowej, czerwonej, żółtej, a czasem nawet dwukolorowe i z cieniowanymi kolorystycznie płatkami kwiatowymi. Ich kwiaty są przy tym pojedyncze lub pełne, zawsze jednak w licznej liczbie na jednym krzaczku i kwitną obficie od marca do października, przy czym zazwyczaj okresem kwitnięcia wyprzedzają róże ogrodowe nawet o kilka tygodni. Róże te osiągają ponadto zaledwie ok. 20-30 cm wysokości, w porównaniu do ich dużych kuzynów ogrodowych. Ciekawe i znane odmiany doniczkowych róż miniaturowych godnych polecenia do hodowli, to np.: Amber, Champagner (o żółtych kwiatach), Ramona Hit (cieniowane), Lady oraz Diamant (o pełnych kwiatach).

róże miniaturki
róże doniczkowe

Pielęgnacja róż doniczkowych

Hartowanie. Zanim je kupimy w kwiaciarni, róże doniczkowe są trzymane w cieplarniach, podlewane i odżywiane specjalnymi nawozami. Dlatego ważne jest, by zaraz po zakupie postawić różę w możliwie jak najbardziej jasnym miejscu i w utrzymywać go w przybliżeniu w takiej samej temperaturze, jaka miał w cieplarni. Róża doniczkowa nie może mieć więc zbyt ciepło! Takie warunki ułatwią im aklimatyzację. Dobrze jest więc trzymać róże doniczkowe np. na oszklonych balkonach, w oranżeriach, na werandach, ewentualnie na parapetach dużych i jasnych okien. Dopiero po aklimatyzacji trwającej kilka tygodni (minimum 3 tyg.) można je wnieść do mieszkania, jednak stawiamy je nawet wtedy najlepiej na parapecie okiennym. Należy ponadto unikać rozmieszczania tych kwiatów w pobliżu baterii elektrycznych i przyrządów grzewczych (np. kaloryferów). Jeżeli jednak nabyliśmy róże doniczkowe w celu ozdoby nie wnętrza mieszkania, tylko tarasu, otwartego balkonu, lub ogrodu, wtedy także nie należy się spieszyć, by wystawiać te rośliny od razu na świeże powietrze, szczególnie wiosną, gdy grożą jeszcze chłody. Należy z tym wstrzymać się do momentu, aż minie groźba przymrozków, inaczej roślina nie wytrzyma, obumrze i uschnie. Jeśli więc wczesną wiosną kupiliśmy kwitnącą różę doniczkową, to na początku musi odstać swoje w mieszkaniu. Dopiero po zakończeniu kwitnienia można uciąć roślinę na 1/3 wysokości, przesadzić ja w większą doniczkę i wynieść na zewnątrz.

kwiat doniczkowy
róża doniczkowa czerwono biała

Miejsce hodowli. Miniaturowe róże w doniczkach do prawidłowego rozwoju wymagają zapewnienia odpowiednich warunków. Po hartowaniu szukamy więc dla nich odpowiednie miejsce, które nie powinno być mocno zacienione. Większość odmian róży jest jednak światłolubna, więc sadzamy je najlepiej na rabacie i skalniku od wschodniej, południowej, lub ostatecznie zachodniej strony budynku, by nic ich mocno nie zacieniło.

Czytaj również  Rośliny doniczkowe

Specjaliści zalecają, by róże doniczkowe wynosić po zimie w połowie maja na świeże powietrze, co ma im ułatwić wiosenne wzmocnienie się i przed letnią wegetacją. Latem w ogóle najlepiej jest trzymać te kwiaty na zewnątrz mieszkania, jeśli tylko mamy takie warunki! Jeśli brak nam ogrodu, to można nawet przesadzić ją na lato do zwykłej skrzynki balkonowej (np. w kompozycji z innymi kwiatami).

róże doniczkowe fioletowe
róże doniczkowe

Po nastaniu chłodów (zwykle ma to miejsce w październiku), miniaturowe róże doniczkowe należy wnieść z powrotem do domu. W okresie od października do marca, rośliny te przechodzą stan spoczynku. W tym czasie najlepszą dla nich temperaturą do utrzymania w pomieszczeniach jest 10-12°С (zimą). Przy lekkiej zimie można je zimować dobrze zadołowane w ogrodzie. Latem dobra dla nich temperatura to ok. 20°C. Wyższa temperatura skraca wtedy czas ich kwitnienia oraz wpływa na obniżenie odporności rośliny na choroby i szkodniki.

Po zakończeniu okresu spoczynku róże trzeba obejrzeć i odpowiednio przyciąć oraz przesadzić, co przyspieszy i umożliwi ich obfite kwitnienie. Trzeba przy tym wiedzieć, że lepsze są swobodnie większe pojemniki (oczywiście jednak nie za duże), ponieważ stymuluje to dobry i zdrowy wzrost systemu korzennego tych kwiatów. Niektórzy uważają nawet, że im większa jest doniczka, tym większą swobodę rośnięcia będą miały kwiaty.

sadzenie róży
przesadzanie róży doniczkowej

Należy pamiętać, że bez względu na porę roku, stanowisko dla tych kwiatów doniczkowych powinno być widne i doprze przewietrzone, jednak zawsze osłonięte przed bezpośrednim dużym i gorącym nasłonecznieniem. Podłoże natomiast powinno być próchnicze z dodatkiem niewielkiej ilości ziemi gliniastej, lub piasku. Podłoże nie może być ciężkie, lecz bardziej luźne i przepuszczalne.

Podlewanie. Ponieważ róże miniaturowe sprzedaje się zwykle w niedużych doniczkach, a do zakończenia kwitnięcia nie zaleca się jednak ich przesadzania, dlatego trzeba ich pilnować i regularnie sprawdzać wilgotność ziemi w doniczkach (im doniczka jest mniejsza, tym ziemia w niej szybciej wysycha). W podlewaniu róży miniaturowych trzeba jednak znaleźć przysłowiowy złoty środek i w żadnym razie nie przelewać ich i nie przesuszać! Należy więc podlewać je ze średnią intensywnością, latem obficiej, niż zimą (latem może być konieczne nawet kilkakrotne podlewanie w ciągu dnia). Zimą najlepiej podlewać je (czas spoczynku) około raz w tygodniu. Groźniejsze jest ponadto ich zasuszanie, niż przelewanie. Wymagane jest też codzienne zraszanie rośliny szczególnie latem, dzięki któremu Liście nie będą zasychać i opadać, a kwiaty dłużej będą kwitły. Przy zraszaniu trzeba jednak uważać, by nie moczyć kwiatów i nie robić tego w momencie nasłonecznienia, bo poparzymy rośliny.

Czytaj również  Bugenwilla
różowa róża
róża doniczkowa różowa

Nawożenie i ochrona. Róże doniczkowe trzeba nawozić i robimy to o wiele częściej, niż w przypadku tych uprawianych normalnie stale w gruncie. Nawozimy je co 2-3 tygodnie, w okresie od marca do sierpnia, przy czym trzeba używać do tego celu specjalne nawozy płynne przeznaczone dla róż, ostatecznie ogólne dla roślin doniczkowych. Do wody przygotowanej do podlewania, dodajemy przy tym tylko połowę dawki wskazanej na opakowaniu środka. W trakcie podlewania dobrze jest również obejrzeć całą roślinę sprawdzając, czy nie ma szkodników i chorób (np. mszyce, przędziorki, tarczniki, mącznik prawdziwy, czarna plamistość) i delikatnie obciąć zwiędłe kwiaty (cięcia należy dokonać pod pierwszą parą liści znajdujących się tuż pod kwiatem) oraz zeschłe listki i pędy. W razie zauważenia szkodników i chorób (np. biały nalot na liściach lub widoczne małe mszyce zwykle usadowione pod młodymi listkami) należy roślinę kilkakrotnie opryskać odpowiednim fungicydem.

Obserwujmy też objawy ewentualnego niedoboru nawozu, co objawia się przebarwieniami na liściach, które stają się wtedy bladozielone. Mogą też pojawić się delikatne czerwone plamy, bladnięcie liści od środka (niedobory magnezu), jaśniejsze plamy na liściach wzdłuż nerwów (objaw chlorozy).

Jeżeli zastosujemy się do wszystkich opisanych tu zasad, to zdrowa wegetacja i obfite, długie kwitnienie miniaturowych róż doniczkowych będzie nas cieszyło przez wiele sezonów!

róża doniczkowa bicolor
róże bicolor

Cena róż miniaturowych waha się od 7 złotych do 10 złotych za doniczkę P9