Rośliny doniczkowe o zwisających pędach

3.7/5 - (3 votes)

Niezależnie od tego, czy w Twojej dżungli domowych kwiatów zabrakło poziomych powierzchni, warto wypróbować rośliny doniczkowe o zwisających pędach. Jeśli masz jakieś stojaki lub zawieszki do wypełnienia, zrób to koniecznie. Przy odrobinie wiedzy możesz z łatwością uprawiać rośliny wiszące w pomieszczeniach, które ożywią aurę w każdym pomieszczeniu. Chcesz zrobić kwietniki na stojakach kolumnach, albo wiszące na schodach i ścianach? Więc konieczne przeczytaj i sprawdź, jakie rośliny doniczkowe o zwisających pędach zakupić.

Jakie rośliny doniczkowe o zwisających pędach zakupić?

Najpierw musisz oczywiście znaleźć odpowiednią dla siebie wiszącą roślinę. Sprawdź poniższą listę, aby uzyskać pomysły na wspaniałe opcje. Lista takich zwisających kwiatów jest duża i ma wiele opcji. Nie sposób ich wszystkich opisać w jednym miejscu. Wybraliśmy więc te najpopularniejsze. Większość z nich jest też niezwykle łatwa w uprawie i pielęgnacji.

1. Rośliny doniczkowe o zwisających pędach – peperomia (Peperomia spp.).

Jeśli wieszak na rośliny znajduje się w mało dostępnym miejscu i nie masz ochoty tak często podlewać, wybierz niezawodną peperomię. To roślina idealna również dla początkujących. Jest łatwa w uprawie i potrzebuje wody tylko wtedy, gdy gleba całkiem wyschnie. W przeciwieństwie do wielu roślin doniczkowych, które wymagają pełnego słońca, peperomia może tolerować oświetlenie średnie do słabego. W najgorszym wypadku liście będą mniej imponujące). Odmiany peperomii są dostępne w szerokiej gamie kolorów i tekstur liści.

2. Rośliny doniczkowe o zwisających pędach – Aporocactus flagelliformis.

Te pełzające soczyste rośliny mają długie, smukłe i zielone łodygi, zwisające z czerwono-brązowymi kolcami. Należą do kaktusów i rozgałęziają się u podstawy, opadając kaskadowo po krawędziach kosza lub doniczki, niczym wodospad. Wiosną na ich długich łodygach, które mogą osiągnąć długość 180 cm, pojawia się spektakularny pokaz szkarłatno-różowych kwiatów.

różaniec (Ceropegia woodii)
różaniec (Ceropegia woodii)

3. Rośliny doniczkowe o zwisających pędach – różaniec (Ceropegia woodii).

Bywa też nazywany sznurkiem serc, bo ma niezwykle pulchne, małe szaro-zielone liście w kształcie serca, w kolorze marmurkowe ze srebrem. Ich drutopodobne łodygi trzymają liście niczym kulki różańca nanizane na sznurek. Pędy mogą tak osiągać długość 60-90 cm. Roślinki te są łatwe w uprawie w większości wnętrz domowych. Tworzą ładny wiszący kosz obrośnięty gęsto pędami, niczym rozsypanymi „pnączami różańca”. Warto je co jakiś czas skracać, a odcięte pędy dosadzać do reszty, by uzyskać coraz pełniejszy wiszący kosz.

Czytaj również  Draceny najpopularniejsze rośliny doniczkowe
Aeschynanthus radicans
Aeschynanthus radicans

4. Rośliny doniczkowe o zwisających pędach – Aeschynanthus radicans.

Roślina ceniona za długie, wąskie kwiaty, które przypominają tubkę szminki. Dlatego niektórzy nazywają je nawet szminkami. Najlepiej rosną w słonecznym oknie z dużą ilością jasnego, pośredniego światła. Gleba powinna być stale wilgotna, ale nie podmokła. Miesięczna dawka nawozu pomaga im wyprodukować więcej kwiatów. Żadne przycinanie nie jest konieczne. Okazjonalne przycinanie starych i brzydkich już łodyg może jednak sprawić, że roślina będzie wyglądać pełniej. Rozmiar i kolor różnią się w zależności od odmiany, dlatego przed zakupem należy zapoznać się z opisem danej rośliny.

rośliny doniczkowe o zwisających pędach Dischidia nummularia
Dischidia nummularia

5. Rośliny doniczkowe o zwisających pędach – Dischidia nummularia.

Pełzający epifit z okrągłymi, matowymi, grubymi, groszkowo-zielonymi liśćmi. Jego pędy z liśćmi często tworzą gęste masy. Jest łatwy w uprawie. Szybko tworzy atrakcyjny wiszący kosz z masą zwisających liści wyglądających jak „wiszące monety”. Można też tworzyć z nich opadające kaskadowo sukulenty rosnące w wysokiej doniczce. Dostępna jest również ciekawa odmiana Dischidia nummularia varigata.

6. Woskowiec, hoja (Hoya carnosa).

Posiada eliptyczne, świeże, zielone liście o woskowym wyglądzie. Co jakiś czas bardzo obficie kwitnie. Ma bardzo pachnące różowo-białe kwiatki zebrane w gęste kiście. Każdy osadzony w środku z czerwoną koroną w kształcie gwiazdy. Różnobarwna Hoya carnosa variegata ma liście szeroko otoczone białymi i różowymi odcieniami. Odmiana „Silver Leaf” ma srebrno-różowe znaczenia na długich zielonych liściach i bordowe kwiaty. Z ciekawymi charakterystycznymi cechami zwijającego się listowia jest natomiast odmiana Hoya Compacta „Krinkle Kurl”. Hoje są dobrze znane jako rośliny doniczkowe łatwe w pielęgnacji. Wymagają obfitego podlewania, gdy wierzch ziemi w doniczce wyschnie. To częściowe wysychanie podłoża jest niezbędne do rozwoju zdrowych korzeni.

7. Rośliny doniczkowe o zwisających pędach – Othonna capensis.

Zabawna mała roślinka z rodziny stokrotek. Te soczyste rośliny są nisko rosnącą, rozłożystą sukulentną rośliną okrywową z dłuższymi pędami i niebieskoszarymi liśćmi. Liście są zakończone bordowo, gdy mają bardziej suche warunki. Wytwarza też żółte kwiaty podobne do stokrotek. Kwitnie przez cały rok, gdy ma wystarczającą ilość słońca. Jest odporna na suszę. Toleruje suche powietrze i wysokie temperatury. Spływa kaskadami po brzegach doniczek, dodając uroku i koloru słonecznym stanowiskom.

Czytaj również  Kwiaty na Boże Narodzenie

trzykrotka pasiasta

8. Trzykrotka pasiasta (Tradescantia zebrina).

Pospolita roślina doniczkowa o małych wymaganiach. Ma liście w paski z ciemnofioletowym środkiem i jasnozielonymi krawędziami na górze i solidną, odważną magentą na dole. Przystosowuje się do różnych warunków, ale najlepiej radzi sobie w częściowym słońcu. Lubi też stale wilgotne, ale nie podmokłe podłoże. Z łatwością się rozmnaża za pomocą odrostów i ukorzeniania uciętych łodyg.

9. Wiszący rozchodnik Sedum morganianum.

Roślina zwana też ogonem osła. Popularna, zwisająca, soczysta z bladozielonymi liśćmi w kształcie wrzeciona. Jakby posypana woskowym, jasnoniebieskim proszkiem na długich, zwisających łodygach. Kaskadowe łodygi pokryte niezwykłymi liśćmi przypominają ogon osła. Ten łatwy w pielęgnacji i jeden z najpiękniejszych rozchodników jest dość delikatny. Dobrze radzi sobie w wiszących koszach, w których rośnie bez przeszkadzania i trącania. Jest jednym z najlepszych sukulentów do wiszących koszy. Tworzy łodygi o jasnozielono-niebieskich, nakładających się liściach, które mogą osiągnąć długość do 90 cm. Preferuje jasne światło, mało wody i dobry drenaż.

10. Pokrzywiec szorstkowłosy (Acalypha hispida).

Rośnie jak miękkie, jaskrawoczerwone bazie zwisające w dół niczym puchata gąsienica. Najlepiej umieścić go w najbardziej słonecznym oknie i regularnie nawozić pokarmem dla roślin domowych, aby wspomóc szybki wzrost. Lubi też wilgotną glebę i pryskanie wodą między podlewaniami. Długie pędy trzeba regularnie przycinać ostrymi nożycami. Ta wyjątkowa roślina jest lekko toksyczna, więc trzeba ją chronić przed dziećmi i zwierzętami.

Senecio rowleyanus roślina doniczkowa

11. Sznur pereł (Senecio rowleyanus).

Niezwykłe, zwisające, soczyste rośliny o okrągłych małych, przypominających koraliki, szarawych liściach. Łatwe w uprawie i pielęgnacji, odporne na suszę sukulenty. Wyglądają jak „wiszące perły” lub kulki na sznurku niczym korale i różaniec. Zwisają tak w sposób kaskadowy po posadzeniu w wiszącym koszu. Osiągają długość do ok. 90 cm.

12. Epipremnum złociste (Epipremnum aureum).

Jedna z najłatwiejszych w uprawie wiszących roślin doniczkowych. Z łatwością radzi sobie nawet z bardzo suchą i słabą glebą. Kolor i wzór liści zależy od odmiany, ale generalnie można spodziewać się dużych, grubych liści. Pędy mogą osiągać do 3 m dł. w pomieszczeniach, więc trzeba regularnie przycinać dłuższe łodygi. Zachęci to roślinę do produkci większej liczby pędów i ładnego zagęszczenia. Epipremnum dostosuje się do prawie każdej konfiguracji gleby, światła i wody. Można więc umieścić go w miejscu, gdzie inne rośliny zamierały.

Czytaj również  Poinsecja symbol Świąt Bożego Narodzenia

13. Sedum Sieboldii.

Zwana niekiedy rośliną październikową lub rozchodnikiem różowym. Ulubiona roślina zwisająca, ze względu na efektowne różowe skupiska kwiatów i niebiesko-szare liście. Łatwa w uprawie i świetna też latem na balkony tarasy. Ta wieloletnia soczysta roślina jest aktywna jednak tylko przez sezon wegetacyjny. Nowy wzrost zaczyna wiosną, a jesienią obumiera i odpoczywa zimą. W okresie spoczynku należy trzymać ją z dala od słońca i silnego światła. Około marca zaczynamy podlewanie, gdy malutkie szare rozety zaczną rosnąć u podstawy starych łodyg. Te pędy rozrosną się w wiszące pędy, tworząc piękne kaskady w donicach np. z kaktusami.

14. Asparagus (Asparagus densiflorus).

Chociaż technicznie nie jest paprocią czy szparagiem (należy do rodziny lilii), ma podobne liście. Ich delikatne, koronkowe, zielone igły dodają niepowtarzalnej tekstury każdemu wiszącemu koszykowi. Asparagusy uwielbiają wilgoć. Podlewamy je raz do dwóch razy w tygodniu i regularnie zraszamy liście, aby zapobiec ich wysychaniu (szczególnie w zimie). Trzeba je też regularnie nawozić, aby były bujne i stawiać w jasnym pośrednim świetle. W pełnym słońcu można im poparzyć liście. Uwaga też bo igły tych roślin są toksyczne.

Hedera Suzanne
Hedera Suzanne

15. Bluszcz angielski (Hedera helix).

Ma bujne, gęsto żyłkowane liście o dużej mieszance kolorów. Preferuje światło pośrednie w pomieszczeniach oraz stale wilgotną glebę. W przeciwieństwie do wielu roślin doniczkowych z klimatu tropikalnego, preferuje jednak niższe temperatury. Jeśli pędy stają się zdrewniałe i rzadkie, trzeba je wtedy przyciąć. Roślina może uszkodzić powierzchnie ścian, jeśli się do nich przyczepi. Trzeba więc trzymaj ją z dala od płyt kartonowo-gipsowych i tynku.