Storczyk Cattleya bowringiana

Rate this post

Storczyki pasują wszędzie i każdemu, zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Są bardzo popularne dzięki przepięknym i dużym kwiatom. Czy jednak hodować warto tylko najpopularniejsze Phalaenopsisy? Kochasz storczyki i chcesz skompletować nowe atrakcyjne gatunki czy odmiany? Konieczne przeczytaj ten artykuł i poznaj storczyk Cattleya bowringiana. Sprawdź, jak go uprawiać w domu. Czy jest problemowy, czy może raczej polecany dla amatorów różnych gatunków orchidei? Jaki ma kolor kwiatów i kiedy zakwita? Czy może powtarza kwitnienie kilka razy w roku?

Storczyk Cattleya bowringiana – co to za orchidea?

Katleja to rodzaj botaniczny roślin z rodziny storczykowatych zwanych też orchideami. Rodzaj ten obejmuje wiele gatunków i hybryd. Jest drugim w popularności, po wszechobecnych w sprzedaży storczykach z rodzaju Phalaenopsis. Omawiana tu hybryda Cattleya bowringiana, to wiecznie zielona roślina epifityczna lub lądowa pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej. Rośnie tam głównie w Hondurasie Brytyjskim i Gwatemali. Cattleya ta od dawna jest zaliczana do najbardziej znanych i najbardziej poszukiwanych storczyków.

Decydują o tym jej piękne, kolorowe i duże kwiaty. Storczyk Cattleya bowringiana został wprowadzony przez Veitcha w 1884 r. i opisany w 1885 r. Został poświęcony hodowcy orchidei J.C. Bowringowi z Forest Farm, żarliwemu angielskiemu kolekcjonerowi storczyków-amatorowi. Ten wytrzymały gatunek orchidei jest blisko spokrewniony z Cattleya skinneri. Kiedyś był nawet uważany przez to za odmianę Cattleya skinneri.

Jednak dosyć łatwo go odróżnić, jako coś odrębnego, dzięki małym pseudobulwom z dwoma długimi liśćmi, a także różnicom w kwiatach. Storczyk Cattleya bowringiana jest łatwy w uprawie i kwitnieniu. Co roku wytwarza kilka pędów i kiści kwiatów, co czyni go idealną orchideą również dla hobbystów. Jej obficie kwitnący charakter został wykorzystany w tworzeniu mieszańców, które w wysokim stopniu również nabierają tej tendencji.

Bardzo delikatną formą takiej krzyżówki o ciężkiej masie i bardzo szerokich, zachodzących na siebie płatkach, jest hybryda ‘Splendens’. Prawdopodobnie jest to forma tetraploidalna. Gatunek ten kwitnie jesienią.

Storczyk Cattleya bowringiana wygląd morfologiczny.

Cała ta orchidea dorasta do ok. koło 40-70 cm wysokości, a kwiat osiąga 70 mm średnicy. Ma wysokie i pseudobulwiaste łodygi, które wyrastają prosto z dwoma długimi, skórzastymi, jajowatymi, zielonymi liśćmi. Liście te mają około 15 do 20 cm długości. Łodyga kwiatowa wyrasta z wąskiej, spłaszczonej pochwy. Unosi się na niej od pięciu do piętnastu, lub nawet więcej kwiatów o średnicy od 5 do 8 cm. Szerokie na 7-8 cm kwiaty pojawiają się jesienią i zimą na długich gronach.

Czytaj również  Szczawik trójkątny Mijke

Zakres kwitnienia u tej orchidei ma miejsce przede wszystkim od połowy jesieni do połowy zimy. Kwiaty są przy tym koloru jaskrawo purpurowego, różowego, ciemnofioletowego lub jasnoróżowego. Taka intensywność ich wybarwienia zależy od wielu czynników. Najważniejszymi są przede wszystkim natężenie światła oraz temperatury w czasie rozwoju pąków kwiatowych i kwitnienia. Jest zabarwiony fioletowo-różowym odcieniem z żółtą plamką na fioletowej wardze. Działki i płatki kwiatowe najczęściej są jasnoróżowo-fioletowe, z nieco głębszymi żyłkami.

Płatki są przy tym znacznie szersze niż działki kielicha i nieco pofalowane wzdłuż krawędzi. Z kolei warżka jest wąsko rurkowata i otacza kolumnę gardła. Zewnętrznie jest podobna kolorystycznie do płatków kielicha. Przednia część wargi rozszerza się na zewnątrz bez wyraźnych płatków. Kolor jest ciemnofioletowy, z centralnym półksiężycem bordowym otaczającym gardło w kolorze od białego do żółtawego.

Storczyk Cattleya bowringiana wymagania odnośnie oświetlenia i podłoża

 Cattleye w naturze rosną pod średnimi lub dużymi drzewami, które przepuszczają trochę światła przez swe gałęzie. Storczyk Cattleya bowringiana wymaga więc światła rozproszonego. Oświetlenie powinno być jednak dobre i jasne, choć z ochroną przed pełnym słońcem szczególnie w południe. Światło słoneczne, choć nie bezpośrednie, jest bowiem dla nich bardzo ważne. Dla roślin preferujących częściowo zacienione warunki, przefiltrowane światło jest najlepsze.

Poranne słońce, ponieważ nie jest tak silne jak południowe i popołudniowe, jest więc dla nich wręcz idealne. Doniczkowe storczyki Cattleya bowringiana powinny być zatem stawiane w odległości ok. 60 cm od wschodniego lub zachodniego okna wystawowego. W przypadku okna południowego, powinno to być 60-150 cm. Orchidee Cattleya bowringiana potrzebują przy tym wysokiej wilgotności i temperatury pokojowej lub wyższej.

W nocy musi mieć jednak niższe temperatury. Strefa mrozoodporności USDA dla tych orchidei jest ostatecznie jeszcze niezdefiniowana, podobnie jak strefa tolerancji na ciepło AHS. Zakres ich tolerancji na pH podłoża wynosi od 5,5 do 6,5  pH. Odpowiedni kompost to zwykła mieszanka włókna osmundo lub posiekanej kory paproci drzewiastej z mchem torfowcem i korą iglaków.

Czytaj również  Storczyki Katleja

Storczyk Cattleya bowringiana podlewanie

Ich wymagania wodne w podłożu w naturze można zakwalifikować, jako normalne do wilgotnych. W uprawie wymagają natomiast dokładnego podlewania, aż gleba zostanie dobrze nasycona i swobodnie spływa z otworów w dnie doniczki. Podlewamy je ponownie dopiero, gdy ziemia doniczkowa wyschnie. Musimy zatem pilnować, by były dobrze wilgotne i odsączone ze stojącej wody po podlaniu. Gleba po podlaniu musi być wilgotna, jednak nie rozmoczona, ponieważ tekstura podłoża umożliwia odprowadzenie nadmiaru wilgoci. Uzupełnianie gleby kompostem i mchem na wierzchu, pomaga poprawiać teksturę i zdolność zatrzymywania lub odprowadzania wody z podłoża.

Badania wykazały, że ściółkowane storczyki rosną szybciej, niż rośliny nie ściółkowane. Podsumowując, w okresie wegetacji, który dla Cattleya bowringiana rozpoczyna się wiosną, orchidee te wymagają dużej ilości wody. Należy jednak unikać stagnacji. Gdy pseudobulwy dojrzeją, należy ograniczyć podlewanie, aby uniknąć dalszego wzrostu rośliny i wywołać tworzenie kwiatów.

Jeśli natomiast w pochwach zacznie już być widać pąki kwiatowe, należy wtedy z powrotem zwiększyć podlewanie. Z kolei po kwitnieniu rozpoczyna się okres odpoczynku, podczas którego kompost powinien być dość suchy. Wymagane jest więc wtedy jedynie bardzo niewielkie podlewanie co około 2 do 4 tygodni.

Storczyk Cattleya bowringiana nawożenie

Młode storczyki Cattleya bowringiana potrzebują dodatkowego fosforu, aby pobudzać dobry rozwój korzeni. Poszukaj więc nawozu do orchidei, który zawiera fosfor P. Storczyki te trzeba nawozić wraz z podlewaniem do gleby w sezonie wegetacyjnym. Byliny można nawozić przy użyciu rozpuszczalnych w wodzie nawozów o szybkim uwalnianiu. Można też używać nawozy o powolnym uwalnianiu w kontrolowanej temperaturze, lub nawozy organiczne.

Nawozy rozpuszczalne w wodzie są zwykle stosowane co dwa tygodnie w okresie wegetacji lub inaczej, zgodnie z instrukcjami na etykiecie. Kontrolowane nawozy o powolnym uwalnianiu są wprowadzane do gleby zwykle tylko raz w okresie wegetacji. W przypadku nawozów organicznych, również postępujemy zgodnie ze wskazówkami na etykiecie. Zwykle jednak także należy stosować je raz na tydzień. Najlepszy czas na nawożenie Cattleya bowringiana, podobnie jak i innych Katlei, to okres ich aktywnego wzrostu i tworzenia pseudobulw.

Czytaj również  Hoya multiflora

Podsumowując – zaleca się stosowanie nawozów mineralnych  w minimalnej dawce ze wskazanej na opakowaniu. Nawozy o podwyższonej zawartości azotu lepiej stosować w początkowym okresie wegetacji. Natomiast nawozy o podwyższonej zawartości fosforu i potasu – pod koniec okresu wegetacji, kiedy nadejdzie czas wytworzenia pseudobulw.

Pamiętaj, że nawożenie wstrzymuje się, gdy zatrzymuje się też aktywny wzrost tych roślin. Wznawiamy je wraz z początkiem wzrostu kwiatów i zatrzymujemy ponownie na początku kwitnienia.

Storczyk Cattleya bowringiana sadzenie i przesadzanie

Nowe rośliny Cattleya bowringiana jak wszystkie Kalteje, łatwo rozmnażają się z bulw, które można odłączyć przy przesadzaniu. 

Storczyk Cattleya bowringiana choroby i szkodniki

Storczyki Cattleya bowringiana mogą atakować choroby wywoływane przez grzyby lub bakterie, które zabijają tkankę roślinną. Objawami często są wtedy plamy, lub nawet więdnięcie i obumieranie całych liści. Ze szkodników mogą im natomiast szkodzić przede wszystkim tarczniki, wełnowce i przędziorki. W sklepie dokładnie obejrzyj storczyka wybranej odmiany i wybierz najzdrowszy egzemplarz bez uszkodzeń.

Musi też posiadać świeże liście i czyste korzenie bez plam i uschnięć. W ten sposób uwolnisz się od problemów zdrowotnych swych roślin w przyszłości. Jeśli Twoja Katleja nie kwitnie, koniecznie sprawdź, w których okresach roku ta odmiana hybryda ma swe okresy kwitnienia i spoczynku. Mogą się znacznie różnić.

Podsumowując:

Temperatura uprawy

Ciepła

Okres spoczynku

Tak

Termin kwitnienia

jesień zima

Kolor kwiatów

różowy

Pachnący

Nie
Oto mój storczyk zdjęcia z dnia 10.03.2022 – co jakiś czas będę wstawiać nowe foto

COMMENTS

Comments are closed.