Narzędzia ogrodnicze

Rate this post

Ogrodnictwo to zabawa dla tych, którzy lubią kontaktować się z naturą i spędzać wolny czas na świeżym powietrzu. Któż bowiem nie kocha natury, kwiatów i warzyw czy owoców? A o ile przyjemniej, gdy wszystko to możemy posiadać i uprawiać we własnym ogrodzie! Na tym jednak nie koniec, ponieważ do takiej uprawy niezbędne są odpowiednie atrybuty. Masz działkę i ogrodnictwo to Twoja pasja? Konieczne przeczytaj nasz poradnik! Jeszcze dziś sprawdź, jakie narzędzia ogrodnicze, jakie ich rodzaje możesz mieć obecnie do dyspozycji.

Odpowiednie narzędzia ogrodnicze są niezbędne w każdym ogrodzie!

Posiadanie odpowiednich narzędzi ogrodniczych jest korzystne pod wieloma względami. Kluczowym z nich jest ukończenie całej „brudnej roboty” w ogrodzie w rekordowym czasie. Do tego dochodzi zawsze na koniec uzyskanie wielkich korzyści dla każdego ogrodu bez wyjątku. Jeśli jednak jesteś początkującym ogrodnikiem, to nie będzie Ci łatwo na początku określić, jakich narzędzi na pewno potrzebujesz.

Jednym z głównych problemów jest bowiem ustalenie, które z nich są najważniejsze, a które mogą się przydać tylko czasami. Początkujący ogrodnicy nie mający odpowiednich narzędzi, zawsze stają przed niepotrzebnymi wyzwaniami, które można rozwiązać za pomocą narzędzi z poniższej listy.

Podsumowaliśmy na niej absolutnie niezbędne uniwersalne narzędzia ogrodnicze, których będziesz używać zawsze i regularnie. Koniecznie więc poznaj ich rodzaje i działanie.

1. Narzędzia ogrodnicze – taczki.

Taczka niegdyś była też nazywana okara. Jest to nieduży wózek na jednym kole montowanym pod spodem od przodu. Z tyłu są zaś dwie długie rączki do chwytania i pchania całego urządzenia w czasie jazdy. Taczka to zatem niezwykle prosty wózek ogrodniczy z napędem ręcznym. Wydajnie zmniejsza jednak wysiłek potrzebny do przenoszenia ciężkich i czasami niewygodnych roślin, ziemi i innych materiałów ogrodowych.

Jeśli więc uprawiasz duży ogród, koniecznie zakup i używaj taczki. Jest idealna szczególnie do przewożenia ogromnych roślin, gleby, cegieł, przyciętych gałęzi, chwastów, doniczek, kamieni, czy opadłych liści. Alternatywą dla taczki może być też czterokołowy wózek ogrodowy. Jest jednak opłacalny tylko, jeśli masz do pracy większy teren uprawowy, albo jesteś ogrodnikiem. Do zwykłego ogrodu kup natomiast normalna, standardową taczkę, która jest wystarczająco wytrzymała i lekka. Przykładowo może to być nieduża taczka metalowa lub z mocnego tworzywa sztucznego.

Czytaj również  Narzędzia ogrodnicze do warzywniaka

Taka taczka z pewnością będzie dobrze poruszać się, gdy zrzucisz na nią ciężkie rzeczy, w tym narzędzia i sprzęt ogrodniczy. Pamiętaj jednak, by taczkę odpowiednio zakonserwować na zimę i zadbać o jej gumowe koła. Aby poznać więcej fachowych szczegółów, możesz odwiedzić strony sklepów ogrodniczych.

2. Narzędzia ogrodnicze – szpadel.

Kopanie, podnoszenie, obracanie i przesuwanie gleby jest niezbędnym procesem w ogrodnictwie, a łopata zwana też szpadlem jest do tego niezbędna. Przyda się też do przesadzania, kopania rowów, pracy z kompostem lub nawozem, mulczowania, dzielenia krzewów, obrzynania grządek, przycinania pędów i korzeni w glebie itp. Wysokiej jakości szpadel będzie więc na pewno bardzo cenny i niezbędny nawet dla posiadaczy małych ogródków.

Jaki jednak powinien być doskonały szpadel ogrodowy? Otóż jeśli to możliwe, przede wszystkim zdobądź łopatę wykonaną ze stali nierdzewnej. Taka łopata w zasadzie niemal nie rdzewieje i pozostaje gładka przez lata. Brud po prostu niemal wcale nie przykleja się do ostrza, jak w przypadku tańszych alternatyw. Dobra łopata powinna też mieć dobra rączkę do chwytania na końcu trzonka. Rączka musi być stabilna, gładka i tak wyprofilowana, by nie powodowała odcisków na dłoniach.

Taka łopata nie tylko przez lata sprawdzi się do pracy w ziemi i z kompostem. Będzie bowiem również doskonałym towarzyszem dla Twojej taczki, gdy będziesz wrzucał do niej różne ładunki za pomocą łopaty. Pamiętaj jednak zawsze, by przed zimą oczyścić, a może nawet i zakonserwować powierzchnię czynną łopaty. Nan dużej przestrzeni łatwiej jest jednak kupić i używać mechaniczną glebogryzarkę (aerator lub wertykulator).

3. Narzędzia ogrodnicze – grabie.

Grabie występują w różnych kształtach i rozmiarach. Na przykład lekka zgrabiarka w kształcie wachlarza jest idealna do szybkiego zbierania kamiennego gruzu lub jesiennych liści na dużym obszarze. Inna jest natomiast zgrabiarka o dużej wytrzymałości, pozioma z grubymi krótszymi zębami skierowanymi w dół i z długą rączką.

narzędzia ogrodnicze grabie

Takie grabie są preferowane do pracy na kamienistym podłożu, do rozbijania grud ziemi po jej przekopaniu, czy do zgrabiania chwastów. Obecnie najbardziej preferowane dla początkujących rolników są grabie zbudowane na łuku lub proste. Ten typ jest bardzo uniwersalny i zapewnia dobre zgrabianie w każdej sytuacji.

Grabie takie powinny pomóc w rozrzuceniu ściółki, wygładzeniu powierzchni gleby, rozbiciu jej kęp, czy wyrównaniu luźnego podłoża po przekopaniu.

Czytaj również  Narzędzia ogrodnicze do warzywniaka

4. Narzędzia ogrodniczełopatki ogrodowe.

Łopatki ogrodowe to jedne z najczęściej używanych narzędzi w ogrodnictwie. Służą do nabierania, spulchniania i przenoszenia ziemi, kopania niedużych dołów pod sadzenie i sianie nasion lub cebulek. Działają przy tym jak łopaty, tylko na mniejszą skalę. Dzięki temu można nawet używać ich np. do wykopywania głęboko zakorzenionych, niedużych roślin.

Aby uniknąć zbytniego męczenia dłoni, wybierz jednak takie łopatki z wygodną rączką, solidnie połączoną z ostrzem. Dzięki temu całość nie będzie się wielokrotnie poluzować i nie narobisz sobie odcisków na dłoniach.

5. Narzędzia ogrodnicze – motyka.

Motyka ogrodowa jest niezbędnym narzędziem dla każdego ogrodnika, zwłaszcza w przypadku pracy na nowym gruncie. Może bowiem rozluźnić glebę bardziej naturalnie i dokładniej, niż widły. Niezbędna jest również do wykańczania trawnika, pielenia bez konieczności schylania się, do uprawy ziemi, przygotowania grządek do sadzenia itp.

widły ogrodowe
widły ogrodowe

6. Narzędzia ogrodnicze – widły.

Od czasu do czasu będziesz też musiał coś przerzucać, nabierać i przenosić w swoim ogrodzie. W tym celu wybierz odpowiednie widły, które szybko rozdrabniają glebę przy niewielkim wysiłku. Widły są też niezbędne do pracy z kompostem. Motyka widłowa może być również używana do rozdrabniania nadmiernie ubitej gleby, do napowietrzania trawników, czy przerzucania i usuwania stosów chwastów. Ostre, płaskie i grube palce ułatwiają głębokie rozbijanie gleby, czego nie potrafi krótka ręczna motyka, haczka, grabie czy szpadel.

7. Narzędzia ogrodnicze – haczka ogrodowa motyczka .

To ręczne urządzenie stanowi poprzeczna płytka ostra od spodu i osadzona na długiej rączce. Haczka służy do usuwania chwastów z upraw. Dzięki niej można to robić szybko i skutecznie, nie brudząc sobie rąk. Najlepiej jest posiadać kilka haczek o różnej długości/szerokości ostrza. Wtedy na przykład węższą użyjemy do hakania chwastów między grządkami posianych roślin, a szerszą na bardziej nie ograniczonej przestrzeni.

8. Narzędzia ogrodnicze – piker.

Przy sianiu lub flancowaniu będziesz musiał zrobić odpowiedniej głębokości i szerokości dziury. Wszystko po to, by siać nasiona, sadzić sadzonki i cebulki. Proces ten zawsze ułatwi Ci specjalny piker. Najlepiej wybrać taki z kalibrowanymi pierścieniami na bokach, pokazującymi, jak głęboki jest otwór, który masz wykonać.

Czytaj również  Narzędzia ogrodnicze do warzywniaka

9. Narzędzia ogrodnicze – konewka lub wąż ogrodniczy.

Uprawa roślin potrzebuje wody, więc ustal sposób ich podlewania. Jeśli ogród jest mały lub są to rośliny doniczkowe na balkonie, możesz używać odpowiedniej wielkości konewki. Można też kupić pojemniki samonawilżające. Do większego ogrodu świetną alternatywą będzie jednak wąż ogrodowy, którym podlejesz dużą powierzchnię w krótszym czasie. Można go też używać do czyszczenia chodników ogrodowych i narzędzi, przez spłukiwanie. Wybierz wąż ogrodowy wyposażony w dyszę natryskową z regulatorem. Unikniesz marnowania wody, przez kontrolę jej ciśnienia.

sekator nożycowy do kwiatów i gałązek

10. Narzędzia ogrodnicze – sekatory ogrodowe, elektryczne kosy i piły.

Twój ogród wymaga regularnej pielęgnacji, a przycinanie jest jego dużą częścią? Musisz więc kupić też sekator ogrodowy, a jeśli ogród jest duży, to dodatkowo również elektryczną kosę (pilarka łańcuchowa) czy piłę. Sekatory ogrodowe znacznie ułatwią pracę polegającą na ścinaniu łodyg, przycinaniu małych gałęzi, kształtowaniu krzewów, usuwaniu martwego narośli itp. Sekator ręczny można też zastąpić nożycami elektrycznymi.

11. Narzędzia ogrodnicze – siewnik.

W większych ogrodach i na polach konieczne mogą tez być fachowe siewniki ręczne. To jednak już większy wydatek i urządzenie absolutnie niepotrzebne w przypadku niedużych działek i ogrodów przydomowych.

12. Narzędzia ogrodnicze – kosiarka.

To urządzenie przyda nam się do trawnika. Konieczny jest wybór między zwykłą kosiarką mechaniczną, a kosiarką spalinową, elektryczną, lub inteligentnym automatycznym, samoobsługowym robotem koszącym. Do wyrównywania trawnika przyda się też specjalny ciężki walec.

narzędzia ogrodnicze miotła

13. Narzędzia ogrodnicze do utrzymywania porządku.

W każdym ogrodzie trzeba też utrzymywać porządek. Przyda się więc np. szufla i miotła. Do większych powierzchni można zakupić mechaniczną zamiatarkę lub odkurzacz ogrodowy, czy nawet odśnieżarkę mechaniczną. Jeśli masz duży ogród lub sad, może być potrzebny rozdrabniacz mechaniczny na ścinane gałęzie i inne większe roślinne odpady.