Pomysł na ogród warzywny

Rate this post

Uprawa własnych warzyw zyskała bardzo na popularności. Produkujemy w ten sposób czyste ekologicznie jedzenie i umożliwia to oszczędzanie pieniędzy. Nabywamy ponadto absolutną wiedzę o tym, skąd naprawdę pochodzi i jaką ma faktyczną jakość taka żywność. Masz ogród, w którym chcesz mieć i kwiaty i warzywa, a może Twój ogród jest w ogóle jakiś bardzo nietypowy? Konieczne przeczytaj i sprawdź nasz wymarzony pomysł na ogród warzywny!

1. Pomysł na ogród warzywny – podniesione inspekty.

Podniesione inspekty to elegancki sposób na prezentację ogrodu warzywnego na podwórku. Wygląda to bowiem czysto i harmonijnie, a jednocześnie jest funkcjonalne. W każdej donicy można uprawiać różne rodzaje warzyw. Na przykład możesz posadzić warzywa korzeniowe w jednej sadzarce, sałatę w innej i tak dalej. Ta metoda rozdzielania warzyw na różne donice pomoże Ci skoncentrować różne rodzaje pokarmu roślinnego w określonych miejscach. Pomożesz w ten sposób uzyskać warzywom potrzebne składniki odżywcze i maksymalnie poprawisz ich wzrost. Podniesione inspekty to typowe inspekty np. drewniane prostokątne z ziemią, stawiane np. na betonowym czy wyłożonym chodnikiem podwórzu. Inspekty takie są zbite z drewnianych płyt i desek. Mogą to być również stacjonarne inspekty robione z ziemi otoczonej drewnianymi deskami. Warzywa mają dzięki temu swój własny uporządkowany obszar

2. Pomysł na ogród warzywnywarzywa na trawniku.

Ogrody warzywne, choć korzystne pod wieloma względami, są często uważane za dość nieatrakcyjne i brudne. Dlatego generalnie nie występują na nieskazitelnie utrzymanych podwórkach i ogrodach. Jednak nie musi tak być! Na wypielęgnowanym trawniku możemy wyciąć kilka prostokątów i zrobić na nich określone grządki warzywne. Powstaną swoiste klomby-plastry warzywne, które muszą być jednak dobrze utrzymane, by ładnie się prezentowały. Można jednak uzyskać w nich dopracowany wygląd, a nawet wymieszać je z klombami kwiatowymi. Użycie narzędzia do obramowania wokół grządek warzywnych nada im atrakcyjny, wyrazisty wygląd i nieskazitelny porządek. Zgrupowanie podobnych rodzajów warzyw razem zapobiegnie również nieuporządkowanemu wyglądowi.

pomysł na ogród warzywny inspekt z sałatą
inspekt z sałatą

3. Pomysł na ogród warzywny – duży inspekt z przegrodami.

Takie coś sprawdzi się dobrze postawiony na mały lub średni trawnik. To także rozwiązanie polecane dla osób, które chcą zachować dość zwarty ogród warzywny, jednocześnie uprawiając różnorodne warzywa. Przegrody mogą być podłużne lub w kratkę. Jest to łatwiejsza do osiągnięcia alternatywa dla kilku różnych grządek warzywnych, których stworzenie normalnie wymagałoby więcej miejsca i większego wysiłku. Przegroda to proste i niedrogie rozwiązanie do oddzielania różnych odmian warzyw.

Czytaj również  Jak zaprojektować ogród?

4. Pomysł na ogród warzywny – doniczki i sadzarki na podwórku.

Nie potrzebujesz dużo miejsca ani pieniędzy, aby uprawiać własne warzywa. Doniczki i sadzarki to idealne pojemniki do małej uprawy warzyw. Możesz też wykorzystać różne inne pojemniki, które prawdopodobnie już masz niepotrzebne w garażu lub piwnicy, np. stare wiadra, miski. Kolekcja starych, niedopasowanych doniczek wypełnionych rosnącymi warzywami będzie pasować do popularnego trendu rustykalnego. Uprawa własnej żywności nie musi być droga.

5. Pomysł na ogród warzywny – wiszące donice.

Uprawa warzyw w wiszących donicach jest doskonałym rozwiązaniem oszczędzającym miejsce. Można ją wykonać za pomocą zaledwie kilku donic. Korzystanie z wiszących donic oznacza, że ​​można oddzielić różne rodzaje warzyw, co może przynieść korzyści samym roślinom. Ale ułatwi ci też pielęgnację, bo różne warzywa będą wymagały odmiennego traktowania pod względem np. częstotliwości i ilości podlewania. Donice najlepiej zawiesić na metalowych ramach, aby uzyskać wytrzymałość i stabilność, ponieważ po napełnieniu mogą stać się dość ciężkie. Same donice mogą być zbudowane z drewna, metalu lub plastiku, w zależności od tego, jakie masz możliwości.

6. Pomysł na ogród warzywny – miejskie pudełko ogrodnicze.

Ogródek warzywny w pudełku to doskonały sposób dla mieszkańców miast na uprawę własnych produktów. Taki pudełkowy kontener można postawić balkonie, tarasie, szerokim parapecie, czy w małym przydomowym ogródku. Jego rozmiar można dobrać tak, aby odpowiadał naszym ograniczeniom przestrzennym. Chociaż nie wyhodujemy w ten sposób dużej ilości warzyw, to jednak kilka ulubionych będziemy mieli stale pod ręką. Taki kontenerek możemy nawet uprawiać cały rok, jeśli na zimę wniesiemy go do domu. Pamiętaj jednak, że głębokie pojemniki są konieczne do uprawy warzyw korzeniowych, które wymagają dodatkowej przestrzeni w głąb gruntu. Twoje starania ogrodnicze mogą być też bardziej wyjątkowe. Możesz być bowiem kreatywny i inspekty warzywnicze w swoim ogrodzie stworzyć w fantazyjnych kształtach, np. jako serce. Możesz kupić taki już ukształtowany pojemnik, lub zbudować własny.

pomysł na ogród warzywny folia i warzywa w donicach
folia i warzywa w podniesionych skrzyniach

7. Pomysł na ogród warzywny – ogród warzywny dla dzieci.

Posiadanie działki warzywnej dla dzieci ma wiele zalet. Ogrodnictwo może zwiększyć koncentrację dziecka, pomóc rozwinąć zainteresowanie zdrowym odżywianiem. Zachęci też dzieci do spędzania czasu na świeżym powietrzu z dala od urządzeń cyfrowych. Ponadto buduje pewność siebie i miłość do natury. Ogrodnictwo to również doskonały sposób na nawiązanie więzi z dziećmi i umożliwienie im czerpania korzyści z własnej pracy. Aby stworzyć dziecięcy ogródek warzywny, skup się jednak na jego na funkcjonalności, a nie na wyglądzie. Zbuduj też taki ogródek w bezpiecznym miejscu łatwo dostępnym dla Twojego dziecka. Rozstaw warzywa tak, aby mogło bezpiecznie między nimi manewrować.

Czytaj również  Kwiaty na taras

8. Pomysł na ogród warzywny – warstwowe inspekty warzywne.

Jeśli podwórko znajduje się na zboczu, nie próbujmy z tym walczyć. Zróbmy za to z tego atut! Stwórzmy wielopoziomowy ogród warzywny. Wystarczy ustawić inspekty, korytka i donice w sposób schodkowy, by maksymalnie wykorzystać pochyłe zbocze. Jeśli dodatkowo pomalujesz swoje donice i inspekty, pamiętaj, aby zrobić to przed wysianiem i sadzeniem warzyw. Wybierz do tego wytrzymałą farbę przeznaczoną do stosowania na zewnątrz, by nie łuszczyła się.

9. Pomysł na ogród warzywny – stół do sadzenia.

Stoły do ​​sadzenia, choć generalnie dość kosztowne, to jednak doskonała przestrzeń. Można w niej uprawiać warzywa na betonie i chodnikach. Nie musimy mieć ku temu dostępu do normalnej gleby. Inspekty na stołowych nogach można kupić gotowe w różnych rozmiarach, lub zrobić je samemu. Jedynym ograniczeniem jest to, że są one dość płytkie, przez co nie nadają się do uprawy np. warzyw korzeniowych. Są za to przenośne i można je w razie czego przenieść w inne miejsce lub do szklarni, przy złej pogodzie.

zielony ogród na dachu

10. Pomysł na ogród warzywny – zielony dach.

Dostępne płaskie dachy to doskonałe miejsca do uprawy roślin, ziół, kwiatów i warzyw. Ze względu na swą wysokość, zwykle nie pozostają w cieniu i to często o każdej porze dnia. Dlatego rosnące w tym miejscu rosnące rośliny będą korzystały z maksymalnego poziomu światła słonecznego. Wydajnie wykorzystują również wodę deszczową. Posiadanie ogródka warzywnego na dachu to również spokojne i ciche miejsce do wypoczynku w środku miasta. Można tu nawet ustawić ule.

11. Pomysł na ogród warzywnyzielony balkon i taras.

Zamiast podwórka czy dachu, na ogród warzywny można też oczywiście wykorzystać swój balkon czy taras. Można w takie miejsce selektywnie wybierać warzywa, decydując się na uprawę tylko tych, które zajmują tylko ograniczoną przestrzeń. Na małym balkonie można zmaksymalizować platformy uprawowe, sprytnie wykorzystując skromnie dostępną przestrzeń. Dostępne są donice balkonowe, które można przymocować do balustrad balkonu, tworząc nieistniejącą wcześniej przestrzeń do uprawy. Można też dodatkowo stworzyć więcej przestrzeni do uprawy, dodając donice na balustradzie, na ścianach, wiszące itp. Na tarasie jest więcej miejsca, więc można dla roślin stworzyć np. wielkie betonowe, izolowane koryta. Duże donice wypełnione roślinnością zapewnią też mile widzianą zieleń na tarasie.

Czytaj również  Ogrody style, rodzaje i formy

12. Pomysł na ogród warzywny – zielona ściana.

Donice i korytka ścienne rozwiązują problem tworzenia ogrodu warzywnego na mocno ograniczonej przestrzeni. Drewniane, plastikowe lub metalowe donice i korytka można po prostu zawiesić lub przykręcić do ściany czy płotu, jedno nad drugim. Nad każdym pojemnikiem musi zostać jednak wystarczająco dużo miejsca, aby warzywa mogły swobodnie rosnąć w górę. Ogrodnictwo pionowe jest inaczej nazywane też wertykalnym. Bardzo się rozwinęło w ciągu ostatnich kilku lat, ponieważ uprawa roślin i warzyw stała się modna też wśród osób mieszkających w blokach. Kiedy nie masz miejsca na podłożu, zamiast tego buduj w górę, tworząc masę przestrzeni na małej powierzchni.

13. Pomysł na ogród warzywny – na parapecie i przez okno.

Korytka i pojemniki można też umieścić na parapecie za oknem na zewnątrz, lub po drugiej stronie w mieszkaniu. To dobry sposób na minimalny ogród, jeśli nie mamy ziemi, podwórka, tarasu czy nawet malutkiego balkonu. To dowód na to, że nie potrzebujemy wcale przestrzeni na zewnątrz, aby uprawiać własne warzywa. Cebula na szczypior jest idealnym warzywem do uprawy w skrzynce z oknem, ponieważ zajmuje bardzo mało miejsca. Dużą jej ilość można wyhodować w stosunkowo małym pojemniku. Podobnie będzie też z pietruszką i różnymi ziołami. Na oknie kuchennym będziemy je mieli stale pod ręką, w czasie przyrządzania różnych dań.