Ogrody style, rodzaje i formy

2/5 - (1 vote)

Aranżacje ogrodów mogą być bardzo różne, jednak zawsze muszą być przy tym dopasowane do otoczenia, domu oraz wielkości i kształtu całej działki. Wybór rodzaju ogrodu jest bogaty, przy czym oczarować nas może zarówno aranżacja bliska naturze, jak i bogactwo barokowych form, lub wyrafinowany styl japoński, czy wreszcie coraz bardziej modna, nowoczesna technika minimalistyczna. Aby móc robić przepiękne zdjęcia ogrodów, należy znać ich obowiązujące rodzaje, jak i mniej konwencjonalne formy oraz pomysły.

Chociaż każdy ogród należy planować przede wszystkim wedle własnego gustu i upodobań, jego ostateczny układ i tak zwykle jest zależny od lokalizacji, kształtu i wielkości działki, a także od tego, co się na niej znajduje (np. dom, strumyk, oczko wodne). Czynniki te w dużej mierze będą determinowały jego możliwy styl i układ. Zdjęcia ogrodów oddadzą z kolei ich harmonię z całym otoczeniem. Jakie zatem rodzaje ogrodów należy brać pod uwagę?

Ze względu na lokalizację, wyróżnia się ogrody miejskie, podmiejskie i wiejskie

Ogród miejski jest obecnie chyba najpopularniejszy, bowiem większość ludzi mieszka właśnie w miastach. Pomimo tego, że trudno tu o większe powierzchnie na tworzenie zielonych zakątków, nie jest to niemożliwe! Z powodu zazwyczaj niewielkich rozmiarów działki, taki miejski ogródek powinien się jednak cechować odpowiednią prostotą kompozycji. Niestety, szczególnie jeśli mieszkamy w blokowisku, nie można tu zaszaleć z altankami, oczkami wodnymi, mostkami itp. Ponadto, z powodu ciasnoty zabudowy i pragnienia intymnego odosobnienia, taki ogródek zwykle musi okalać wysokie ogrodzenie, przy którym najczęściej sadzi się wysokie krzewy (najlepiej pionowo rosnące, zimozielone tuje). Szkielet roślinności w takim ogrodzie można stworzyć z popularnych roślin zimozielonych, a jako zmienny element, zastosować jakieś kolorowo kwitnące rośliny jednoroczne, wysadzane bezpośrednio do gruntu, lub w odpowiednie do całego wystroju pojemniki. Zamiast altanki, może udać nam się wcisnąć do takiego ogródka z jedną ławkę, lub kilka krzeseł i stolik ogrodowy. Na więcej zwykle nie ma tu miejsca.

ogród miejski
ogród miejski

Ogród podmiejski daje znacznie więcej możliwości, ponieważ ogrody są tu zwykle większe niż w mieście. Można tu wykorzystać miejsce również na bardziej aktywny wypoczynek, a więc dodać np. huśtawkę dla dzieci, hamak i miejsce na leżaki dla dorosłych, a także kącik grillowy oraz altankę. Zmieszczą się tu również ozdobne figury ogrodowe. Wszystko zależnie od gustu i stylu planowanego ogrodu. Warto brać pod uwagę również i to, że także roślinność na terenie otaczającym działkę może uzupełniać kompozycję całego ogrodu, dobrze więc jeśli nasadzenia poczynione na obrzeżach działki będą współgrały z jej otoczeniem. Na przykład w terenie przyleśnym można posadzić sosny i świerki, jeśli podobne rosną tuż za płotem działki. Jeśli działka jest sporej wielkości, można pokusić się o stworzenie oczka wodnego lub strumyka z wymuszonym obiegiem wody i ozdobnym mostkiem. Zdjęcia ogrodów tego typu uchodzą za szczególnie atrakcyjne!

Ogród wiejski jest charakterystyczny nie tylko dla samej wsi, ale również dla miejsc, których właścicielami są osoby lubiące wszelkie rozwiązania ekologiczne i zbliżające do natury. Typowy ogród wiejski uderza swoją prostota, a jednocześnie funkcjonalnością, ponieważ charakterystyczne są w nim drzewa i krzewy owocowe oraz zioła, rośliny jednoroczne i byliny, a niekiedy znajdzie się tu miejsce również i dla niektórych warzyw. Nasadzone tu kwiaty zawsze powinny jednak tworzyć wielobarwną i jaskrawą oraz sezonowo zmienną kompozycję. Z innych ozdób można tu postawić np. rustykalne wiklinowe plecionki, ceglane donice, czy wreszcie drewniane wózki robiące za stojaki-kwietniki np. dla popularnych na wsiach pelargonii bluszczolistnych.

ogrody style
ogród wiejski

Ze względu na wielkość, wyróżnia się ogrody małe i duże

Oczywistym jest, że do urządzania ogrodu małego i dużego wymagane jest zupełnie odmienne podejście. W ogrodzie małym wszystkie obiekty z musu są zawsze oglądane z bliska, dlatego ważne jest drobiazgowe dopracowanie wszystkich detali. Taki ogród nie może być również przeładowany, ponieważ nagromadzenie zbyt wielu elementów na małej powierzchni na pewno sprawi wrażenie ciasnoty i bałaganu. Z powodu ograniczonej ilości miejsca należy więc wybierać tu rośliny nie rozrastające się i niezbyt wielkie, może to być np. ogród w typie skalniaka. Trudno tu zgromadzić również za wiele różnorodnych roślin, więc aby zapobiec monotonii i wnieść jednak nieco przepychu, rośliny można sadzić w pojemnikach, które można umieszczać kaskadowo i dowolnie przestawiać, w łatwy sposób zmieniając aranżację całości. Mały ogród ma jednak tę zaletę, że tworzy się go szybko i prosto, nie ma w nim również zbyt wiele pracy. Aby mały ogród optycznie wydał się większy, należy: podzielić go na oddzielne wnętrza i niewielkie fragmenty tak, aby całej działki nie dało się objąć jednym spojrzeniem. Wzdłuż ogrodzenia warto też stworzyć skarpę obsadzoną roślinnością w sposób kaskadowy. Rośliny o szarawym zabarwieniu liści warto sadzić w głębi ogrodu, a dopiero na ich tle, bliżej środka ogrodu rozmieścić okazy mające ciepłą kolorystykę liści i kwiatów.

ogród duży
ogród duży

Ogród duży stwarza dużo więcej możliwości aranżacji. Rośliny, a szczególnie drzewa i krzewy można tu sadzić w luźnych i większych grupach, można też tworzyć z nich nawet bardzo wyrafinowane, geometryczne kształty (np. ogrody barokowe). Przy płocie można pokusić się o falista linię nasadzeń, złożoną z roślin o zróżnicowanych pokrojach, co z kolei pozwoli uzyskać bardziej naturalna kompozycję. W dużym ogrodzie aż prosi się o stworzenie romantycznych kącików, jak altanki, stawki, strumyki z mostkami, klomby z ławeczkami itp. Możliwość posadzenia dużej ilości bylin sprawia jednak, że o wiele więcej czasu trzeba w takim ogrodzie poświęcić na pielęgnację całej zieleni. Urządzanie dużych ogrodów wzmaga jednak cierpliwości, gdyż wymaga to dużej ilości nasadzeń i w początkowej fazie taki ogród wydaje się pusty. W odróżnieniu od małych ogrodów, tu naprawdę warto więc zaplanować rośliny szybko rosnące. Na większym terenie trudno jednak w pełni zadbać o wszystkie detale, dlatego dobrym rozwiązaniem jest podkreślanie naturalności każdej kompozycji. Na wymuskany, co rusz skrzętnie przystrzygany i nasadzany klombami roślin jednorocznych ogród barokowy mogą sobie pozwolić tylko te osoby, które mają na to sporo środków i wiele rak do pomocy.

 

Ze względu na układ, wyróżnia się ogrody regularne, nieregularne i kombinowane

Układ wnętrza ogrodu oraz znajdującego się na posesji budynku lub budynków sugeruje zwykle, jaki rodzaj ogrodu będzie w związku z tym najkorzystniejszy, przy czym może on być: regularny czyli zgeometryzowany (o prostych liniach i kątach), nieregularny czyli swobodny (o miękkich i falistych liniach), lub kombinowany, czyli taki, który będzie połączeniem tych dwóch koncepcji.

styl ogrodu
ogród nieregularny

Ogród regularny (geometryczny) ma przy tym układ oparty na różnych figurach geometrycznych, z których najpopularniejszym jest kwadrat, prostokąt, koło oraz elipsa. Charakterystyczne są tu klomby, rabaty i trawniki oraz np. kamienne rzeźby i fontanny, a także rośliny przystrzyżone w stożki czy kule, które są zwykle regularnie rozmieszczane. Taki właśnie jest ogród barokowy.

Ogród nieregularny (swobodny) jest typowym stylem dla ogrodów naturalnych, wiejskich, stylizowanych na dzikie. Nasadzenia mają tu stwarzać wrażenie przypadkowości i płynnie łączyć się tak same ze sobą, jak i z otaczającym krajobrazem. Taki układ idealnie pasuje do działek mających urozmaiconą rzeźbę terenu i nieregularny zarys granic. Ogród nieregularny można stworzyć nawet na małej, regularnej działce miejskiej, wtedy jednak faktyczne granice ogrodu dobrze jest zamaskować wysoką roślinnością, a potem kaskadowo nasadzić mniejsze kwiaty, nieregularną linią przechodzące np. w trawnik. W dużym ogrodzie, wnętrza nieregularnych, mniejszych elementów ogrodu mają być rozmieszczone wśród swobodnego układu ścieżek, skałek, kamieni itp. Do ogrodu nieregularnego pasuje różna roślinność, szczególnie jednak nasadzenia naturalne.

Ogród kombinowany (złożony) stanowi połączenie obu wyżej wymienionych koncepcji i większość ogrodów ma właśnie taki układ kombinowany. Regularnie urządzana i nasadzana jest bowiem zwykle przestrzeń okalająca dom i rozlokowana w jego sąsiedztwie, natomiast w miarę oddalania się, planowany układ staje się coraz bardziej nieregularny, a na samych obrzeżach działki często bywa nawet zupełnie swobodny, niemal dziki.

styl ogrodu angielski
ogród angielski

Ze względu na styl, wyróżnia się np.: ogrody angielskie, francuskie, amerykańskie, japońskie, szwedzkie itp.

Zróżnicowanie roślinności zależnie od położenia geograficznego oraz kultury poszczególnych krajów wpłynęło na to, że obecnie można wyodrębnić różne style w narodowej sztuce ogrodowej różnych państw. Podział ten jest najbardziej znany i szeroko wykorzystywany w projektowaniu ogrodów. Zdjęcia ogrodów tego typu są też najpopularniejsze.

Ponieważ aranżacje ogrodów muszą być dopasowane do otoczenia i znajdującego się tam domu, najczęściej wybierana jest opcja, aby wnętrze domu i ogrodu nawzajem się przenikały. Warto zatem wybrać taką aranżację ogrodu, w której będziemy się czuli najlepiej i w jakiej pragniemy na co dzień odpoczywać. Ogród ma służyć nam, a nie podziwiającym go przechodniom i naszym gościom.