Wrzesień w ogrodzie

4/5 - (2 votes)

Nadchodzi niebawem wrzesień, który jest czasem ostatnich zbiorów, sprzątania ogrodu i prac przygotowawczych roślin do okresu zimowego. Wrześniowy początek jesieni stanowi dla wielu osób również najpiękniejszą część roku na łonie natury. Warto więc popracować wtedy trochę w ogrodzie, a przy okazji poznać, co i jak powinno być w tym czasie zrobione. Masz ogród lub działkę? Konieczne przeczytaj i już dziś sprawdź, jak powinien wyglądać wrzesień w ogrodzie kalendarz ogrodnika! Jakie prace musisz wykonać?

Wrzesień jakie główne prace należy w tym czasie wykonać?

Wrzesień to ważny okres czasu na kolejne prace ogrodowe. Musimy wtedy przede wszystkim przygotować ogród do zimy. Co prawda często bywa jeszcze wtedy niekiedy nawet bardzo ciepło za dnia, to jednak noce są już zdecydowanie chłodne. Czasem nawet wrzesień z piekieł złotej polskiej jesieni staje się istnym przedsionkiem zimy. Szczególnie pod koniec tego miesiąca mogą więc wtedy wystąpić już pierwsze poranne przymrozki.

Oczywiście negatywnie wpłynie to od razu na trwającą jeszcze wegetację roślin w ogrodzie. Dlatego we wrześniu trzeba skupić się na odpowiednim przygotowaniu roślin do zbliżającej się nieuchronnie zimy. Od października zacznie się bowiem okres spoczynku dla roślin wieloletnich i okres obumierania dla roślin jednorocznych. Zima to również czas przerwy dla nas we wszelkich pracach ogrodowych. Jedyne czynności, jakie pozostaną nam na zimę, to usuwanie śniegu ze ścieżek i roślin, czy kontrola zabezpieczenia roślin przed mrozem.

Ważne jest też sprawdzanie stanu roślin i trawnika, szczególnie po wichrowych śnieżycach i większych mrozach. Warto tez oczywiście dokarmiać zima ptaki w ogrodzie. Nie można więc zimą zostawić ogrodu całkowicie bez opieki, szczególnie, jeśli chcemy mieć zapewniony piękny rozwój roślin na wiosnę.

wrzesień w ogrodzie zbiór owoców np. gruszek

Wróćmy jednak do tego, jak powinien wyglądać wrzesień w ogrodzie kalendarz ogrodnika! Zobacz, jakie prace musisz wykonać?

Wrzesień w ogrodzie zbiory owoców.

We wrześniu mamy ostatnie obfite zbiory roślin uprawnych. Najwięcej z tego jest owoców z wielu dojrzewających w tym czasie gatunków czy odmian drzew i krzewów owocowych. Musimy się więc zająć w tym czasie nie tylko samym ich zbiorem, ale również odpowiednim przygotowaniem pomieszczeń do późniejszego przechowywania. Zaleca się na dodatek zrobić to już na 3 tygodnie przed rozpoczęciem zbiorów, więc niczego nie powinniśmy przegapić!

Czytaj również  Kiedy sadzić sadzonki truskawek?

Powinniśmy wybrać pomieszczenie chłodne i ciemne, jednak dobrze chroniące przed wilgocią i mrozem. Jeśli trzeba, powinniśmy je co roku świeżo spryskać środkiem grzybobójczym i wybielić. Uniemożliwi to atakowanie i niszczenie owoców przez szkodniki oraz choroby grzybowe i inne. Jeśli chcemy przechowywać sporo różnych owoców i warzyw, powinniśmy porobić dla nich oddzielne przegrody czy skrzynie.

Najwięcej owoców we wrześniu zbierzemy z grusz i jabłoni. Trzeba je zbierać na ok. 1 do 2 tygodni przed osiągnięciem przez nie dojrzałości. Specjaliści podpowiadają, że najlepszym momentem do zbioru jest więc czas, gdy pierwsze owoce zaczną już spadać z drzew. Inne owoce zbierane we wrześniu, to również późne odmiany śliwek oraz orzechy laskowe i włoskie. Trzeba jednak pamiętać, że inaczej należy zbierać orzechy laskowe, a inaczej włoskie.

Włoskie są bowiem dojrzałe dopiero wtedy, gdy spadną już z drzewa. Dlatego zbieramy najlepiej tylko te opadłe i leżące już na ziemi. Natomiast orzechy laskowe są dojrzałe, gdy wypadają już z okryw. Również zbieramy je więc opadłe z ziemi. Dla przyspieszenia można codziennie potrząsnąć drzewem.

Po zbiorze i jedne i drugie orzechy trzeba też jeszcze wysuszyć przez około 2 do 3 tygodni. Rozkładamy je w tym celu w przewiewnym, suchym i ciemnym miejscu.

wrzesień w ogrodzie zbiór buraków

Wrzesień w ogrodzie kalendarz ogrodnika – plony warzywne.

Obfite plony we wrześniu czekają na nas także wśród warzyw. Już z początkiem tego miesiąca musimy na przykład zakończyć zbiory ostatnich pomidorów, ogórków i roślin dyniowatych. Warzywa te są bowiem bardzo ciepłolubne i zaczną we wrześniu obumierać, tym bardziej, gdy nadejdą pierwsze przymrozki. Nie ma więc sensu dłużej ich trzymać. Dalej we wrześniu trzeba też zebrać fasole, groch i bób trzymane na suche ziarno.

Wykopujemy też i zbieramy cebulę do przechowywania na zimę. Trzeba ja dodatkowo najpierw podsuszyć, by potem nie gniła. We wrześniu rozpoczynają się zbiory również innych roślin korzeniowych, jak na przykład marchew, pietruszka, selery, czy buraki. Przechowywane przez zimę będą od teraz częstymi gośćmi na naszym stole. Sprzątamy też z ogrodu i pestkujemy ostatnie słoneczniki, jeśli jeszcze nie wyjadły ich ptaki.

Czytaj również  Prace ogrodowe w lipcu

Gdy już skończymy ogrodowe zbiory w warzywniku, musimy na koniec sprzątnąć wszelkie resztki. Wszelkie szczątki roślinne zaatakowane przez choroby koniecznie trzeba przy tym spalić, by wyeliminować rozprzestrzenianie infekcji. Tylko zdrowe resztki można zużyć do produkcji kompostu, który wiosną przekopiemy w ogrodzie jako nawóz naturalny dla roślin.

Wrzesień przygotowanie gleby do sadzenia.

Jesień to także okres na sadzenie drzewek i krzewów owocowych. Już na przełomie sierpnia i września należy przygotować glebę na przeznaczonych dla nich stanowiskach. Najpierw trzeba więc ją dokładnie odchwaścić. Potem musimy ją odpowiednio użyźnić, stosując najlepiej specjalne nawozy przeznaczone dla odmian owocowych. Bez problemu zakupimy je w dobrych sklepach ogrodniczych. Kolejna czynnością jest rozrzucenie na glebie naturalnego torfu, który można następnie przekopać.

Wielu specjalistów zaleca też, w miejscach wybranych pod sadzenie drzew i krzewów, zastosować tzw. „zielony nawóz”. Chodzi o rośliny takie, jak np. facelia, które przed posadzeniem drzew i krzewów przekopujemy. Z końcem września musimy też przygotować glebę pod przyszłoroczną uprawę warzyw i kwiatów jednorocznych.

wrzesień w ogrodzie przygotowanie trawnika do zimy

Tak samo trzeba ją przekopać i ponawozić. Jeśli jednak w swoim ogrodzie mamy glebę ciężką, to po przekopaniu nie należy jej grabić i wyrównywać. Pozwoli jej to nabrać zimą bardziej optymalną dla roślin strukturę do uprawy w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

Wrzesień w ogrodzie kalendarz ogrodnika – ochrona roślin przed chorobami i szkodnikami.

Wrzesień jest również miesiącem, w którym należy zabezpieczyć drzewa i krzewy w ogrodzie przed szkodnikami i chorobami. Jeśli to pominiemy, mogą one zaatakować nasze rośliny w kolejnym sezonie i to ze zwiększoną mocą. Jeśli z drzew i krzewów spadają lub spadły już liście, sprawdźmy też, czy widać na nich oznaki jakiegoś porażenia. To dowód, że koniecznie musimy działać.

Opadłe liście trzeba wtedy dokładnie zebrać i spalić, co zahamuje ewentualne dalsze rozprzestrzenianie się chorób. Najbardziej zagrożone trudnymi do zwalczania chorobami są czereśnie i wiśnie. Atakuje je m.in. rak bakteryjny drzew owocowych czy choroby grzybowe, w tym brunatna zgnilizna drzew pestkowych. Jeśli tylko zauważyliśmy ich symptomy, trzeba wyciąć porażone drzewa i jeszcze w październiku posadzić nowe.

Z kolein śliwom zagrażają szczególnie owocówki śliwkóweczki. Podobne gatunki atakują też owoce jabłoni. Dlatego we wrześniu warto pnie tych drzew owinąć papierem falistym lub specjalną folia z klejem. Wyłapiemy w ten sposób gąsienice, które wychodzą z owoców i Ida w dół do gleby, by tam zakopane mogły przezimować.

Czytaj również  Jesienne prace w polu

Wrzesień w ogrodzie – przygotowanie trawnika i roślin ozdobnych na zimę.

We wrześniu niezbędne są również ostatnie prace pielęgnacyjne trawników. Trzeba je więc przez cały miesiąc dokładnie i regularnie kosić. W drugiej połowie września zaleca się także pokrycie trawników cienką warstwą naturalnego kompostu. Robimy to w czasie słonecznej pogody. Więcej prac przy trawniku nie trzeba.

Bardziej postarać musimy się za to o rabaty i klomby kwiatowe. We wrześniu kwitną jeszcze ostatnie z nich, więc stale trzeba usuwać przekwitłe kwiatostany. Niektóre odmiany róż powtarzają jeszcze teraz kwitnienie, więc również u nich wycinamy stare, przekwitłe kwiaty. U przekwitłych już róż należy natomiast odpowiednio przyciąć pędy. Wszystkie klomby i rabaty kwiatowe trzeba też odchwaścić i spulchnić tam glebę motyką.

Umożliwi to lepszy rozwój roślin w kolejnym sezonie wegetacyjnym w nowym roku. Wypędzi ponadto ewentualne ślimaki i turkucie podjadki. We wrześniu należy również rozstawić pułapki na te szkodniki. Przeciw turkuciom można w tym celu np. zakopać w ziemi nieduże ilości końskiego obornika. Turkucie zaczną się w nim gromadzić i tak je wyłapiemy.

jesień w ogrodzie

Wrzesień w ogrodzie – pozostałe prace w ogrodzie w tym czasie.

Inne prace jakie powinniśmy wykonać we wrześniu w ogrodzie, to także posadzenie ozdobnych wrzośców. Trzeba dla nich wybrać słoneczne stanowiska. Na początku września można też wysadzić jeszcze ostatnie rośliny dwuletnie, jak np. stokrotki czy bratki. Dalej pielęgnujemy również rośliny w korytkach, skrzynkach i doniczkach na parapetach okiennych, balkonach i tarasach.

Redukujemy stopniowo ich nawożenie i podlewanie. Przenosimy też do pomieszczeń w domu czy cieplarni rośliny, które wystawiliśmy na lato na zewnątrz.

Najpierw wnosimy najbardziej wrażliwe na zimno paprocie, palmy i figowce. Plony z domowego ogródka przenosimy również do kuchni i spichlerzy. Cieszymy się też widokiem kolorowych jesiennych kwiatów, drzew i krzewów. Nabierają wtedy kolorów polskiej złotej jesieni.