Gorzkie ogórki – dlaczego ogórki bywają gorzkie?

4.5/5 - (2 votes)

Ogórek zielony od dawna uchodzi za jeden z najzdrowszych owoców (tak, ogórek to owoc!), jakie możemy uprawiać we własnym ogrodzie. Zdarza się jednak, że niektóre ogórki mimo właściwej uprawy i pielęgnacji, mają ohydny, gorzki smak, który sprawia, że ich jedzenie nie ma zbyt wiele wspólnego z przyjemnością.

Dlaczego niektóre ogórki są gorzkie i co wpływa na smak tych popularnych roślin? Naukowcy od dawna zajmują się tym problemem, a ich ostatnie ustalenia pozwalają uzyskać odpowiedź na wiele nurtujących nas pytań. Dowiedz się, dlaczego niektóre ogórki są gorzkie i co zrobić, aby uniknąć ich nieprzyjemnego smaku.

 

Gorzkie ogórki – Co sprawia, że ogórek ma gorzki smak?

Chyba każdy z nas, choć raz w życiu poznał gorzki smak ogórka w kanapkach, sałatce, czy chrupiąc ten zielony owoc w formie szybkiej i zdrowej przekąski. Na samym początku warto wyraźnie zaznaczyć, że taki smak nie ma związku z chorobą rośliny, nie jest również efektem żerowania szkodników. Przyczyną gorzkiego smaku ogórków jest wysoki poziom kukurbitacynów – związków chemicznych mogących występować w ogórkach w mniejszych lub większych ilościach. Ich stężenie, bezpośrednio wpływające na smak owoców, może być w ogórkach bardzo różne – czasem ilość tej substancji jest tak niewielka, że ogórek ma właściwy smak, czasem jednak bywa jej więcej, w efekcie czego musimy zmagać się z nieprzyjemną goryczką. Na to, jak wiele kukurbitacynów znajduje się w ogórkach, wpływa bardzo wiele czynników.

dlaczego ogórki są gorzkie

Czym są kukurbitacyny i jaką pełnią funkcję?

Kukurbitacyny to związki chemiczne należące do grupy steroidów. Ich wytwarzanie to naturalnych mechanizm obronny rośliny, mający ustrzec ją przed zjadaniem przez zwierzęta. Dla niektórych gatunków zwierząt substancje te są trujące, dla innych – ze względu na gorzki smak, czynią roślinę nieatrakcyjną do spożycia. Co ciekawe, kukurbitacyny nie są produkowane wyłącznie przez ogórki, ale także przez wiele innych roślin. Substancja magazynowana jest przede wszystkim w liściach i łodygach, duże jej podkłady znajdują się także w korzeniach, co ma chronić roślinę przed atakami podziemnych szkodników i gryzoni. Właśnie ze względu na występowanie kukutrbitacynów w łodyżkach, często bardziej gorzka jest ciemniejsza strona ogórka, znajdująca się bliżej łodygi. Steroidy mogą występować także na

Czytaj również  Ryby do oczka wodnego

cienkiej warstwie skórki, dlatego tak ważne jest obranie ogórków przed jedzeniem. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że obieranie ogórka od ciemnej strony jest błędem, gdyż w ten sposób rozprowadzamy kukurbitacyny wzdłuż całego owocu, ku jego jaśniejszej stronie. Ogórka obieramy więc, zaczynając od jasnej strony ku ciemniejszej. Warto odciąć również ok. 1,2 cm od strony łodygi, gdzie znajdują się największe pokłady gorzkiej substancji.

 

Gorzkie ogórki – Czynniki, które wpływają na produkcję kukurbitacynów

Odmiana ogórka

Wspomnieliśmy, że na ilość kukurbitacynów w ogórkach, a przez to na ich gorzki smak, wpływa wiele aspektów. Jednym z nich jest odmiana rośliny. W sklepach z nasionami znajdziemy mnóstwo odmian i gatunków nasion ogórka zielonego. Warto szukać na opakowaniu informacji o tym, czy dana odmiana ma wyeliminowany gen odpowiadający za gorzknienie (produkcję kukurbitacynów). Niestety, wiele odmian nadal nie jest wolnych od gorzkich steroidów i warto pamiętać o tym, że w szczególności ogórki gruntowe – te, które tak często uprawiamy w naszym ogrodzie – mogą być bardziej gorzkie niż podłużne ogórki zielone sprzedawane w sklepach warzywnych. gorzkie ogórki, gorzkie ogórki, gorzkie ogórki

gorzkie ogórki powód na gorzkie ogórki

Niekorzystne warunki uprawy

Kolejnym, bardzo istotnym czynnikiem, który może wpływać na gorzki smak ogórka, jest miejsce jego uprawy. Zwykle jest tak, że im trudniejsze warunki do wzrostu ma dana roślina, tym więcej mechanizmów obronnych w sobie wykształca. Wszystko po to, by móc efektywnie rozwijać się np. na mało wartościowych glebach lub w miejscach z niewielkim dostępem do wody. Upały, brak wilgoci, czy nagłe ochłodzenie – to czynniki, które w dużym stopniu determinują intensywność wytwarzania kukurbitacynów, przez co ogórki, które rosną w trudnych warunkach, również mogą być bardziej gorzkie.

 

Brak składników odżywczych

Innym, równie istotnym czynnikiem, wpływającym na smak ogórków, może być niedobór składników odżywczych. O tym, że ogórki rosnące na przesuszonych glebach mogą być gorzkie, już wspomnieliśmy. Problemem może być również niewystarczająca ilość azotu. Jeśli więc nasze ogórki uprawiamy na glebach ubogich w minerały, warto zastosować odpowiednie nawozy wspomagające wzrost, jeszcze przed wysianiem nasion.

Czytaj również  Wrotycz pospolity zastosowanie w ogrodzie

ogórek na krzaku

Gorzkie ogórki – możesz temu zapobiec

Naukowcy, do spółki z plantatorami nieustannie podejmują działania, mające na celu wyeliminowanie czynników, które powodują zwiększoną produkcję kukurbitacynów. W przypadku wielu gatunków wyłączenie genów odpowiadających za przykry, gorzki smak, zakończyło się sukcesem. Niestety, sporo odmian wciąż może wydawać gorzkie owoce. Opisane w tym artykule czynności pozwolą nam jednak zminimalizować ryzyko pojawienia się w naszym ogrodzie ogórków o gorzkim smaku.

Warto zadbać o jakość gleby, jej odpowiednie nawadnianie oraz o zapewnienie właściwej temperatury, zarówno za dnia, jak i w nocy. W ten sposób z pewnością nie uda nam się wyeliminować gorzkiego smaku ogórków w 100%, jednak znacznie ograniczymy skalę produkcji przez roślinę substancji odpowiadających za gorzki posmak naszych ulubionych, zielonych ogórków. Wszystko po to, by móc delektować się ich zdrowym i pysznym smakiem na kanapkach, w sałatkach i surówkach czy w formie szybkiej przekąski.