Pachira wodna

2/5 - (5 votes)

Pachira wodna to roślina egzotyczna niesamowita pod wieloma względami. Posiada bowiem cudnie błyszczące pieciopalczaste liście i wiele pni. Wytwarza owoce zwane orzechami saba i wróży swemu właścicielowi wiele niesamowitego dobra. Jest też ważna dla osób praktykujących harmonię feng shui. Chcesz poznać „drzewo pieniędzy” Pachira aquatica, przyciągające ponoć nieskończone bogactwo? Konieczne przeczytaj – pachira uprawa, pachira choroby, pachira cena.

Pachira aquatica drzewo pieniędzy inspiruje wizje nieskończonego bogactwa.

Ale wszyscy wiemy, że pieniądze nie rosną na drzewach. Wielu chce jednak mieć tę roślinę w domu choćby tak na wszelki wypadek. Pachira jest też nazywana pachira wodna, kasztan malabarski, kasztan gujany, orzech ziemny, orzech saba. Inne nazwy miejscowe, to monguba, pumpo, dzikie drzewo kapok. Natomiast nazwa naukowa to Pachira aquatica (dawniej Bombax glabrum). Roślina ma specyficzny pień, bo w młodym wieku kilka pędów starannie zaplata się razem jak warkocz. Ta pleciona podstawa staje się oszałamiająca po latach, zlewając się w jeden szeroki pień. Pachira jest ważna również dla osób praktykujących feng shui. Uważa się, że prawidłowo ustawiona, wytwarza pozytywną energię „chi”.

Pachira aquatica systematyka i pochodzenie.

Jej nazwa łacińska to Pachira aquatica to gatunek rośliny zaliczanej do podrodziny wełniakowe (łac. Bombacoideae), rodziny ślazowate, malwowate (łac. Malvaceae), rzędu ślazowce, malwowce (łac. Malvales), klasy okrytonasienne inaczej okrytozalążkowe (Magnoliophyta syn. Angiospermae) oraz kladów roślin naczyniowych nasiennych różowych. Roślina ta pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki Południowej, Środkowej i południa Ameryki Północnej. W naturze rośnie na terenach podmokłych i okresowo zalewanych. Nasiona Pachury mogą więc kiełkować już w wodzie. Jednak bezpośrednio rosną dalej dopiero po dostaniu się na stały grunt. Stosunkowo odporna na zasolenie. Konieczne przeczytaj – pachira uprawa, pachira choroby, pachira cena.

Dlaczego pachirę nazwano drzewem pieniędzy?

Podobno dawno temu, jakiś bardzo biedny rolnik modlił się o pomoc. Wkrótce potem odkrył nową roślinę rosnącą na swoim polu. Od tej pory zaczął doświadczać zmiany losu, stając się człowiekiem majętnym. Stara opowieść jest tylko legendą, ale ludzie wierzą, że drzewo to przynosi szczęście i pieniądze, bogactwo. Moda na zaplatanie pnia Pachury w warkocz powstała natomiast w latach 80-tych. Wtedy właśnie kierowca ciężarówki na Tajwanie po raz pierwszy splótł razem pnie jednego drzewka. Uważał, że w ten sposób niejako „zablokuje” szczęście i bogactwo, by od niego nie uciekło. Jest pewna doza prawdy w zdolności pachiry do przynoszenia szczęścia i bogactwa. Tylko sam Tajwan zarabia rocznie po kilka milionów dolarów z eksportu i sprzedaży tych roślin.

roślina doniczkowa pachira wodna

Pachira wodna uprawa – warunki świetlne.

Pełnowymiarowa Pachira aquatica może wyrosnąć na wysokość 3-4 m. Jej pielęgnacja jest łatwa. Wygląd liści wskaże, czego potrzebuje i co należy zmienić w opiece nad nią. Światło na zewnątrz powinno być od pełnego słońca do półcienia. Natomiast dla roślin hodowanych w pomieszczeniach, światło powinno być jasne, ale oświetlenie ma być pośrednie. Kwiat stawiamy więc blisko okna, lub na parapecie, ale okna północnego lub wschodniego.

Zacienione obszary lub okna z pośrednim światłem słonecznym sprawiają, że ta roślina będzie idealnie szczęśliwa. Jeśli jednak liście zaczną żółknąć, przestawmy ją w bardziej słoneczne miejsce. Chociaż może tolerować pełne światło słoneczne, jego za duża ilość spali liście. W razie potrzeby możesz zmieniać jego lokalizację przez cały rok. Co jakiś czas obracaj też pachirę o ok. 45 stopni, aby wszystkie liście miały dostęp do światła. Latem można ją wystawić na zewnątrz, w nieco zacienione miejsce.

Pachira kwiat temperatura.

Optymalna jest temperatura 15-35⁰C. Toleruje zimno do ok. 7⁰C bez uszkodzeń, ale nie jest mrozoodporna. Zbyt dużo zimna powoduje opadanie liści. Rośliny które doświadczyły niższych temperatur (-2 do 4,5⁰C) przez kilka godzin, nadal jednak powinno dać się uratowa

. Trzeba je wtedy umieścić z powrotem w środowisku o temp. co najmniej 10⁰C.

Podłoże dla pachiry rośliny

Rośliny te mogą rosnąć w wielu typach gleby. Najlepsza jest jednak dobrze przepuszczalna gleba gliniasta. Podstawową potrzebą Pachira aquatica jest gleba, która z łatwością odprowadza nadmiar wody. Gleby gliniaste są zwykle przesycone wilgocią i muliste. Jeśli wiec Twoja gleba jest taka, najlepiej ją uzupełnij dużą ilością materiału organicznego lub torfu. Dodanie perlitu również pomoże w drenażu. Idealną mieszanką gleby dla pachiry w warunkach domowych jest więc gleba torfowo-gliniasta. PH gleby powinno być obojętne od 6,0 do 7,5. Tolerują też jednak gleby kwaśne i zasadowe. Ich wzrost nie jest już jednak najlepszy.

pachira wodna roślina doniczkowa

Pachira uprawa – wilgotność i podlewanie.

Pachira roślina doniczkowa to zdecydowany miłośnik wilgoci. Dlatego trzeba ją podlewać mocno. Potem należy pozwolić glebie wyschnąć na głębokość 7-10 cm przed ponownym podlewaniem. Roślina ta uwielbia dużo wody, ale może też cierpieć z powodu przelewania. W swoim naturalnym środowisku rośnie na terenach, które otrzymują duże ilości wody. Jednak potem wysychają. Najlepiej więc to symulować w uprawie domowej. Zapewnijmy jednocześnie dużo wody, a potem niech gleba wyschnie.

Takie intensywne podlewanie w pomieszczeniach zwykle robi się ok. trzy razy w miesiącu. Jeśli pomieszczenia są mocno suche, może to być nawet co tydzień. Na zewnątrz należy sprawdzać glebę wokół podstawy rośliny. Jeśli wyschnie na głębokość ok. 5-10 cm, wtedy czas ponownie ją obficie podlać. Pachira uwielbia też wilgoć w powietrzu.

Można to łatwo zapewnić w domu, dzięki dobrym nawilżaczom. Należy jednak unikać podlewania, gdy liście zaczynają opadać, albo w zbyt zimnych warunkach. Jesienią i zimą, gdy aktywny wzrost zwalnia, roślina potrzebuje mniej podlewania i wilgoci. Może wtedy potrzebować wody tylko raz lub dwa razy w miesiącu.

Nawożenie.

Wyższy poziom azotu w nawozach wymagany jest wiosną. Z kolei azot w ilości zrównoważonej niezbędny jest latem. Jesienią trzeba podać wyższy poziom potasu i fosforu. Zimą z kolei pachiry nie nawozimy wcale. Dobre nawożenie w sezonie wegetacyjnym wspomaga roślinę do utrzymania zdrowych łodyg, liści i systemów korzeniowych. Poprawia również kwitnienie. Można zalecane dawki nawozu podzielić na połowę i nawozić pachirę latem co tydzień. Alternatywnie można też nawozić co dwa tygodnie.

Pachira wodna uprawa – przesadzanie.

Przesadzanie należy wykonać do doniczki nie większej po bokach, jak 2-3 cm od obecnej. Podlewaj najpierw drzewko w starej doniczce i poczekaj około godzinę, aż obcieknie. Następnie nasyp trochę nowej ziemi na dno nowej doniczki. Potem delikatnie usuń drzewko ze starej doniczki, zachowując nienaruszoną glebę i masę korzeni.

pachira wodna kwiat doniczkowy

Umieść je w nowej doniczce tak, by roślina znajdowała się ok. 1 cm poniżej krawędzi górnej. Puste miejsca na bokach trzeba uzupełnić ziemią doniczkową. Na koniec ziemię lekko dociskamy, jeszcze raz uzupełniamy ewentualne braki i podlewamy roślinę. Po przesadzaniu może spaść kilka liści, bo pachiry nie lubią przesadzania. Ogólnie im to jednak nie zaszkodzi.

Pachira uprawa – przycinanie i zaplatanie.

Pachirę należy przycinać, aby usunąć martwe łodygi. Poza tym, będzie to również kontrolowanie przyrostów, kształtu i rozmiaru drzewka. Rośliny domowe niezbyt często wymagają jednak przycinania korony. W sklepie kupimy już zaplecione Pachury. Ale jeśli chcemy spleść młode sadzonki, może to być nieco skomplikowane.

Musi to być bardzo młoda roślina z co najmniej trzema elastycznymi łodygami. Trzeba je delikatnie zapleść razem. Należy przy tym uważać, by nie dopuścić do uszkodzenia łodyg. Na koniec można sznurkiem zabezpieczyć splot, by się samoistnie nie rozplótł. Drutem z kolei formuje się łodygi osobników formowanych na kształt poskręcanych drzewek bonsai.

Z biegiem czasu takie japońskie drzewko zacznie też rosnąć w miniaturowych rozmiarach. Trzeba jednak na to cierpliwie poczekać wiele lat. Druty stabilizują i kierują wzrostem rośliny, według określonego wzoru.

Pachira uprawa – rozmnażanie.

Pachirę można rozmnażać z nasion, jak i przez sadzonki. Rozmnażanie z nasion jest jednak trudne w warunkach domowych. Trzeba bowiem posiadać nasiona tej rośliny, o co trudno. Nie kupimy ich w sklepach. Natomiast mając kupione drzewko tego gatunku, z pędów usuniętych w czasie formującego przycinania, można zrobić sadzonki. Ucięty pęd należy zanurzyć w ukorzeniaczu i poflancować w oddzielnej doniczce. Następnie doniczkę okrywamy z wierzchu przezroczystą folią i stawiamy z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Po 4-6 tyg. powinny rozwinąć się pierwsze korzenie.

Rośłina doniczkowa pachira choroby i szkodniki.

Jest to roślina dość odporna na większość błędów w uprawie. Pachira choroby ma niezbyt liczne, ale mogą być one uciążliwe. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim antraknozę i niektóre rodzaje zgnilizny korzeni. Możliwy jest ponadto mączniak prawdziwy. Szkodnikami mogącymi atakować Pachury są mszyce, wełnowce i inne podobne owady.

Pachira wodna cena.

Drzewka w doniczce mające wysokość do 50 cm kosztują ok. 40-50 PLN. Natomiast drzewka większe o ok. 1 m wysokości, mają ceny 100-150 PLN. Jeszcze wyższe drzewka mogą kosztować nawet ponad 300 PLN. W podobnych lub nieco niższych cenach można też kupić sztuczne pachiry.