Róża pustyni (Adenium Obesum)

Każdy, kto chce posiadać w domu atrakcyjne żywe rośliny, a nie ma przy tym możliwości, by poświęcać się zanadto uprawie kwiatów, powinien pomyśleć o wytrzymałych sukulentach. Jedną z takich zarówno ładnych i kolorowych ze względu na śliczne kwiaty, jak i bardzo odpornych roślin doniczkowych, jest obecnie róża pustyni! Roślina ta zyskuje sobie z tego względu coraz większą popularność na całym świecie, także w Polsce!

Adenium arabskie, nazywane rzadziej również adenium opasłe (łac. Adenium obesum), jest gatunkiem rośliny należącej do rodziny toinowatych (łac. Apocynaceae).

Charakterystyka adenium arabskiego, czyli róży pustyni

W naturalnych warunkach adenium preferuje obszary suche, wręcz pustynne, dlatego w naturze rośnie w stanie dzikim głównie w Afryce środkowej i północno-wschodniej, a także na całym Półwyspie Arabskim. Stąd pochodzi trzecia, potoczna i najpopularniejsza nazwa tej rośliny – róża pustyni.

Jako roślina terenów pustynnych i półpustynnych, adenium jest sukulentem mającym typowe cechy pokrojowe z tym związane. Posiada więc charakterystyczny, gruby i u dołu zwykle dosyć mocno szerszy pień. Jej łodygi są stosunkowo grube, przez co sprawiają wrażenie mocnych. Usytuowane na nich liście o długości 7-10 cm, są z kolei mięsiste i błyszczące, mają ładny ciemnozielony kolor i rozkładają się spiralnie na gałązkach. Zwłaszcza w okresie zimowym, najniżej rosnące na łodygach liście stopniowo opadają, a pozostają wtedy młodsze liście rosnące głównie na wierzchołkach pędów. W miejscach tych wyrastają też wiosną kwiaty, które są bardzo atrakcyjne i z daleka widoczne, ponieważ są duże i najczęściej koloru różowego do jasno- lub ciemnoczerwonego. Niektóre egzemplarze mają też kwiaty o barwach biało-różowych, purpurowych lub nawet fioletowych, istnieją jednak także kultywary, czyli odmiany mające białe kwiaty. Są to kwiaty promieniste o budowie trąbkowatej i o długości 4-5 cm. Kwiaty te są co prawda pojedyncze, jednak wyrastają z łodygi kępkami, są bowiem zebrane w grona, co dodatkowo wizualnie uatrakcyjnia cała roślinę. Owoce róży pustyni są z kolei nieatrakcyjne, suche i niepękające.

róża pustyni
Adenium, czyli róża pustyni

Adenium, czyli róża pustyni jest obecnie wykorzystywana na całym świecie, jako wiecznie zielona, atrakcyjna roślina doniczkowa. Jej niewątpliwą zaleta jest wytrzymałość m.in. na przesuszenie i duża łatwość w uprawie. W swojej ojczyźnie, czyli w Afryce adenium osiąga wysokość do 3 m (rośliny te wyglądają w naturze niczym grube krzewy), jednak uprawiany w domu w warunkach pokojowych jest zawsze znacznie mniejszy. Mając różę pustyni w swoim domu trzeba uważać i chronić ja przed dziećmi i zwierzętami, ponieważ mleczny sok tej rośliny jest silnie trujący! W najlepszym wypadku może podrażnić skórę.

Stanowisko i uprawa róży pustyni

W uprawie domowej, adenium arabskie nie jest wymagające i nie trzeba tej rośliny pielęgnować w jakiś szczególny sposób. Jednak nie można jej zupełnie zaniedbywać. Roślina ta wymaga więc stanowiska jasnego, ciepłego i słonecznego. Jeśli zatem mamy bardzo nasłonecznione mieszkanie, a szczególnie okna, to róża pustyni jest właśnie dla nas! Jednak trzeba przy tym pamiętać, by w okresie największych upałów chronić jednak tę roślinę przed bezpośrednim nasłonecznieniem, a więc przenosić ją wtedy w jakieś również jasne, jednak nie bezpośrednio grzane słońcem miejsca (np. na parapet okienny wschodni, lub zachodni, ewentualnie północny). W temp. 20-28oC roślina ta lubi jednak słońce i może wtedy spokojnie stać na parapecie od strony południowej (np. w czasie zimy, wiosny i jesieni, gdy słońce operuje słabiej). Zima trzeba różę pustyni przestawić w miejsce nieco ciemniejsze i chłodniejsze. Jest to okres spoczynkowy tej rośliny.

Róża pustyni (Adenium Obesum)
Róża pustyni (Adenium Obesum)

Poza łatwością uprawy, adenium jest atrakcyjne szczególnie ze względu na piękne i stosunkowo duże kwiaty. Należy zatem dbać o to, by roślina ta kwitła obficie i pięknie. Należy przy tym wiedzieć, że nie będziemy mogli jednak liczyć na jej kwiaty przez cały rok, bowiem adenium kwitnie tylko w okresie od kwietnia do września, natomiast przez resztę roku odpoczywa. Roślina ta nie jest co prawda wymagająca, jednak w okresie kwitnienia lepiej jej nie przesuszać i dbać o nawożenie. Ponadto warto wiedzieć również, że w miejscu o małej ilości światła, róża pustyni może mniej intensywnie kwitnąć, co z reguły ma miejsce.

Róża pustyni podlewanie i przesadzanie

Adenium nie uschnie nam tak szybko od przesuszania, bo to wytrzymała roślina, jednak lepiej nie eksperymentować w ten sposób! Należy przy tym pamiętać, że w okresie od wiosny do końca lata, a więc w czasie kwitnienia, roślina ta wymaga systematycznego podlewania! Nie należy jednak przesadzać przy tym z wodą i zbytnio zalewać rośliny, bo zgnije. Jeżeli adenium jest hodowane w warunkach idealnych dla tej rośliny, czyli w temp. 25-35oC, wtedy należy ją podlewać praktycznie non stop.

Róża pustyni (Adenium Obesum)
młoda sadzonka róży pustyni

Ponieważ róża pustyni jest rośliną pustynną, jak każdy sukulent posiada więc szczególne zdolności do gromadzenia wody w swoich tkankach (w tzw. caudex, czyli w zgrubiałej, dolnej części łodygi). Lepiej więc podlewać te kwiaty nawet za mało (najlepiej po całkowitym wyschnięciu), niż przesadzać z wodą, ponieważ zbyt duża ilość wody najpierw powoduje gnicie korzeni, a potem obumieranie całej rośliny. W czasie zimy, a właściwie od późnej jesieni do wiosny, należy jeszcze bardziej ograniczyć podlewanie. Słońce nie operuje wtedy zbyt mocno, więc ziemia słabiej paruje i dłużej utrzymuje wilgoć.

Jeśli mowa o przesadzaniu, to adenium powinno rosnąć w ziemi lekkiej i przepuszczalnej, żyzny i zawsze wilgotny torf jest więc niewskazany. Pamiętajmy, że adenium to róża pustyni! Najlepsza ziemia dla tej rośliny, to mieszanina torfu ze spora ilością pisaku. Odpowiednią ziemię trudno jednak laikowi skomponować samodzielnie, więc najlepiej jest zakupić taką ziemię już gotową w sklepie ogrodniczym. Należy pytać przy tym o specjalną ziemię do kaktusów i sukulentów. Pamiętajmy również, że w razie potrzeby, adenium należy przesadzać wczesną wiosną, to najlepszy okres na tego typu zabieg.

róża pustyni kwiat
kwiat róży pustyni

Róża pustyni nawożenie i rozmnażanie

Różę pustyni należy nawozić od marca do sierpnia, a więc tylko przez okres wchodzenia w intensywną wegetację letnią. Przedłużanie nawożenia na całe lato spowoduje bujanie rośliny i osłabienie jej tym samym. Rozmnażanie z kolei trzeba wykonywać najlepiej przez wysiew zakupionych nasion w okresie wiosny (najbardziej optymalna jest wczesna wiosna), lub za pomocą rozsadzania sadzonek (młode odrosty, pędy). Młode, oddzielone sadzonki wsadza się wtedy do mieszaniny torfu z piaskiem, nie dopuszczając przy tym do przeschnięcia gleby (należy więc zrosić glebę z przesadzonymi sadzonkami). Młode rośliny stosunkowo szybko i łatwo ukorzeniają się, co jest dużą zaletą.

Choroby róży pustyni

Trzeba ponadto pamiętać, że adenium bywa atakowane przez przędziorki wełnowce, które są dosyć popularnymi pasożytami roślin doniczkowych. Jeśli więc dostrzeżemy je na roślinie, należy użyć specjalny, pestycydowy środek ochrony roślin, o który najlepiej zapytać w sklepie ogrodniczym.

Sadzonki ADENIUM OBESUM Róża Pustyni
Sadzonki ADENIUM OBESUM Róża Pustyni

Róża pustyni (Adenium Obesum) cena

Nasiona 5-10 sztuk kosztują od 2,99 zł do 3,99 zł

Sadzonka róży pustyni to koszt od 9 zł do 28 zł (sadzonki XXL)