Kwiaty jednoroczne siane na miejsce stałe

Rate this post

Rośliny jednoroczne należą do niewątpliwie najczęściej uprawianych kwiatów ogrodowych. Wiele z ich gatunków można wysiewać wprost do gruntu, jednak nie wszystkie gatunki się do tego nadają. Te które nie lubią chłodu i są stosunkowo delikatne należy wysiewać na rozsadę. Dopiero gdy podrosną, pikuje się je.  A potem wysadza na miejsce stałe. Jeśli planujemy takie rośliny w ogrodzie, warto dowiedzieć się więcej na temat. Jak i kiedy wysiewać kwiaty jednoroczne na miejsce stałe.

 
Rośliny jednoroczne nazywa się inaczej terofity (gr. heros czyli lato, oraz phyton czyli roślina). Stanowią one popularną grupę roślin ozdobnych, które zalicza się do tzw. roślin zielnych, czyli takich, które różnią się od wieloletnich bylin tym, że cały cykl ich rozwoju przebiega tylko w terminie od wiosny do jesieni, czyli w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego.

 
Warto również wiedzieć, że nie wszystkie rośliny uprawiane w naszych warunkach klimatycznych, faktycznie są wyłącznie terofitami, bowiem niektóre z nich pochodzą z obszarów tropikalnych, gdzie rosną przez okres wielu lat jako byliny. Jednak w Polsce, ze względu na chłodniejszy (czasem także nie tak wilgotny) klimat, uprawiane są tylko jako rośliny jednoroczne. Nawet, jeśli pozostawimy je jesienią w ogrodzie, to nie przezywają mroźnej zimy. Druga ważna cecha to fakt, że wiele z roślin jednorocznych wysiewa się zwykle wprost do gruntu w ogrodzie.

kwiaty jednoroczne siane na miejsce stałe na abacie
nasiona roślin jednorocznych

Jednak część z nich należy najpierw przygotować wcześniej w formie rozsady (w inspektach, szklarniach, na rozsadnikach lub na parapecie okiennym) i dopiero na koniec sadzi się je w miejsce stałe. Dlaczego tak jest? Ponieważ rośliny te wymagają specyficznych warunków kiełkowania, których nie zapewni im środowisko ogrodowe. Dopiero podrośnięte należy następnie popikować w pewnej odległości od siebie (by podrosły jeszcze bardziej i wzmocniły się), a na koniec wysadzić do gruntu w ogrodzie.

Kwiaty jednoroczne siane na miejsce stałe

Chociaż rośliny jednoroczne trzeba co roku od nowa sadzić i siać w ogrodzie, to wiele osób ceni je nierzadko nawet bardziej, niż wieloletnie byliny. Dlaczego? Ponieważ mają one często o wiele bardziej atrakcyjny wygląd, szczególnie w fazie kwitnienia. Nie jest to dziwne, bowiem wiele z tych gatunków stanowią rośliny egzotyczne. Większość roślin jednorocznych jest też łatwych w uprawie. Pewne problemy można mieć jedynie z gatunkami wymagającymi rozsady. Rozsadę roślin jednorocznych przygotowuje się przy tym podobnie, jak rozsadę warzywną. Uzyskanie zdrowej i dobrze wyrośniętej rozsady, czy też roślin od razu sianych w grunt, jest możliwe jedynie wtedy, gdy kiełkującym nasionom i młodym siewkom zapewni się odpowiednie i stałe warunki siedliskowe, jak: światło, temperatura i wilgotność.

Każdy początkujący ogrodnik powinien zaczynać swoje ogrodowe hobby raczej od kwiatów jednorocznych wysiewanych wprost i na stałe do gruntu

Taka uprawa jest łatwiejsza dla nowicjuszy ogrodnictwa. Drobne nasiona należy przy tym wysiewać równomiernie w jednym, podłużnym rowku, natomiast grubsze wysiewa się, wrzucając je po kilka do jednego dołka. W przypadku małych nasionek trzeba więc wykonać długie, różnej głębokości (zależnie od gatunku rośliny) rowki, natomiast w przypadku dużych nasion – rzędy dołków. Nasiona można też wysiewać odpowiednio partiami, robiąc to co kilka dni, lub np. co dwa tygodnie. Takie rozwiązanie sprawi, że wyrosłe z nich kwiaty będą rosły i kwitły nawet do pierwszych przymrozków.

kwiaty jednoroczne siane na miejsce stałe aksamitki
nasiona aksamitki

W okresie do początku lata można wysiewać takie gatunki roślin jednorocznych, jak np.: nagietki, maciejki, rezedy, nasturcje, maczki kalifornijskie. Przed siewem roślin jednorocznych, ziemię przeznaczoną pod ich uprawę należy wzbogacić odpowiednim kompostem lub nawozem nieorganicznym. Trzeba ponadto pamiętać, by odpowiednio dobierać miejsce uprawy. Większość kwiatów jednorocznych najlepiej czuje się bowiem w miejscach słonecznych i ciepłych, a także osłoniętych od wiatru. Nie są natomiast bardzo wymagające w stosunku do rodzaju gleby i wystarcza im zwykle każda dobrze uprawiana ziemia ogrodowa.  kwiaty jednoroczne siane na miejsce stałe, kwiaty jednoroczne siane na miejsce stałe

Popularne gatunki roślin jednorocznych

Nasiona roślin jednorocznych można obecnie bez problemu kupić w sklepach ogrodniczych, w małych sklepikach, a nawet w supermarketach. O ile w sklepach fachowych kupimy je całorocznie, to w marketach i sklepikach zwykle dostępne są tylko sezonowo, a więc mniej więcej od lutego, a czasem nawet od połowy stycznia, najdalej do końca lata, lub nawet wczesnej jesieni.
Istnieje bardzo dużo różnych gatunków i odmian roślin jednorocznych. Co roku pojawiają się tez coraz to nowe odmiany i krzyżówki międzygatunkowe.

popularna roślina jednoroczna słonecznik
nasiona słonecznika

Wśród proponowanych gatunków kwiatów jednorocznych sianych na miejsce stałe warto wymienić następujące: aksamitki, cynie, nagietki, nasturcje, żeniszek meksykański, czarnuszka damasceńska, chaber bławatek i pizmowy, gazania lśniąca, dimorfoteka (złotokwiat), maciejka (lewkonia dwurożna), rezeda wonna, bratki, dziwaczek, elszocja kalifornijska (maczek kalifornijski, pozłotka), dynia ozdobna, groszek pachnący, gipsówka, godecja wielkokwiatowa (azalia letnia), suchlina (suchołuska), suchokwiat roczny, klarkia wytworna (dzierotka), łubin ogrodowy, maki ozdobne, ostróżka ogrodowa, portulaka wielkokwiatowa, powój trójbarwny, rezeda wonna, słoneczniki ozdobne, smagliczka nadmorska, szkarłat szorstki, tujałka zatokowa, wilec purpurowy, ubiorek gorzki oraz okółkowy i tarczowy, starzec popielny, szarłat zwisły i popielaty, kosmos podwójnie pierzasty (onętek), kosmos żółty (siarkowy), cyprysik letni (mietelnik żakula) i wiele innych.

W razie czego należy pamiętać przy sianiu, że kwiaty jednoroczne siane od razu na miejsce stałe, przeważnie źle znoszą przesadzanie (np. godecja, tujałka itp.), więc należy w sposób przemyślany od razu wybrać ostateczne miejsce ich uprawy! Po wykiełkowaniu trzeba natomiast usunąć delikatnie niewielką część roślin (przerzedzić), żeby nie rosły zbyt gęsto. Bo wtedy będą się nawzajem zagłuszać.  kwiaty jednoroczne siane na miejsce stałe, kwiaty jednoroczne siane na miejsce stałe

Kwiaty jednoroczne siane na miejsce stałe należy odróżnić od tych wymagających rozsady i pikowania

Inaczej zmarnujemy tylko nasiona, jeśli omyłkowo od razu wysiejemy je do ogrodu. Wśród takich popularnych obecnie gatunków uprawianych z rozsady można więc wymienić: astry, lewkonie, kocanki ogrodowe, żeniszka meksykańskiego, złocień trójbarwny, tytoń dwuskrzydły, szałwię błyszczącą, gazanię lśniącą, celozję pierzastą, floks Drummonda, szarłat zwisły (lisi ogon) i wiechowaty, złociszka oskrzydlonego, begonie, lwie paszcze (wyżlin większy), kobea pnąca, goździki ogrodowe, kocanki ogrodowe, niecierpki, lobelię przylądkową, gazanie lśniącą (pawica), petunie, rącznika pospolitego, salwitalię rozesłaną (polegnatka), aksamitki, tunbergię oskrzydloną (oczko Zuzanny, czarnooka Zuzanna), werbenę mieszańcową, cynię wytworną itp. Niektóre gatunki można uprawiać zarówno siejąc je bezpośrednio w grunt, jak i w postaci rozsady.

rozsada kwiatów jednorocznych aksamitek
rozsada aksamitek

Termin siewu kwiatów jednorocznych sianych od razu na miejsce stałe

Termin siewu jest tu uzależniony jest od wrażliwości siewek na niskie temperatury panujące jeszcze wiosną. A także od ich kresu kwitnienia. Nasiona tych roślin wysiewa się więc zwykle po raz pierwszy na wiosnę od marca do maja i wprost do gruntu. Jest to metoda dużo mniej pracochłonna i tańsza niż uprawa z rozsady. Nasiona można potem wsiewać także w starsze rośliny co dwa tygodnie przez całe lato, by utrzymać ich kwitnienie przez cały sezon. W przypadku niektórych gatunków nasiona można ponadto wysiewać już na jesieni, przez co uzyskuje się wcześniejsze kwitnienie na wiosnę. Wtedy jednak młode wykiełkowane rośliny trzeba na jesieni przykryć gałązkami roślin iglastych lub słomą. Aby zabezpieczyć je przed mrozem i śniegiem.

Kwiaty jednoroczne wysiewane do pojemników (rozsada)

Do pojemników wysiewa się rośliny jednoroczne o przedłużonym okresie wegetacji. Wśród takich gatunków są np.: petunia, lobelia, żeniszek, begonia, werbena, portulaka, heliotrop, szałwia, lewkonie. Optymalny termin wysiewu dla tych kwiatów, to najczęściej początek lutego (w przypadku heliotropu to nawet styczeń, poza tym, roślina ta wolno wschodzi). Rośliny tych gatunków wysiewa się do pojemników wypełnionych niezbyt zasobnym podłożem i przysypuje tylko cienką warstwą gleby (można ją zmieszać z piaskiem). Następnie pojemniki umieszcza się w jasnym i niezbyt ciepłym miejscu (np. na parapecie okiennym, lub w oszklonej werandzie czy cieplarni ogrodowej). Dobrze jest dodatkowo przykryć korytka z wierzchu szybą, co zapewni kiełkującym roślinkom lepsza wilgotność i temperaturę. Szybę z czasem należy stopniowo odkrywać, aż do jej całkowitego zdjęcia. Rozrośnięte roślinki trzeba potem pojedynczo przepikować, a następnie wysadzić do ogrodu lub do korytek i doniczek zewnętrznych, jednak dopiero po ustąpieniu wiosennych przymrozków.