Kwiaty na słoneczny balkon

Rate this post

Obecnie większość mieszkać czy domów buduje się, uwzględniając w ich projektach balkony i tarasy. Oczywiście kwestią najważniejszą jest wtedy, by były one wystawione optymistycznie na stronę słoneczną. Jakie jednak kwiaty na słoneczny balkon wtedy wybrać do jego ozdoby? To ważna kwestia, bo źle dobrane rośliny mogą szybko zakończyć swój żywot. Konieczne zobacz, jakie kwiaty na słoneczny balkon można wybrać. Jeszcze dziś przeczytaj opis i wymogi, jakie mają kwiaty na słoneczne balkony.

W jaki sposób dobrać kwiaty na słoneczny balkon?

Jakie powinny mieć takie rośliny warunki bytowe, aby zdrowo rosły, nie zamierały oraz długo i pięknie kwitły? Poznajmy najłatwiejsze w uprawie i jednocześnie najpiękniejsze kwiaty na słoneczne balkony. Wśród takich gatunków można wymienić m.in.: pelargonie rabatowe i angielskie, surfinie, petunie, lawenda francuska i wąskolistna, werbena, bugenwilla, złocień krzewiasty (srebrzeń krzewiasty), sanwitalia rozesłana (polegnatka), lobelia, portulaka wielkokwiatowa, scewola, kufea, uczep rózgowaty, diaskia, koleus Blumego, ołownik uszkowaty, lantana pospolita, wilec ziemniaczany (ipomea), asteriscus nadmorski, czy też mniej znany ołownik uszkowaty i wiele innych. Poniżej przedstawiamy pomysły jak obsadzić i dbać o kwiaty na słoneczne balkony.

Jakie trudności czekają kwiaty na słoneczny balkon?

Potencjalnie łatwym zadaniem wydaje się wybór kwitnących roślin balkonowych czy tarasowych. Jednak miejsce w pełni słoneczne wcale nie jest przecież idealne dla większości kwiatów, ponieważ przez większość doby panuje tu wielkie nasłonecznienie, upał i susza. Wbrew pozorom, tana słoneczna wystawa stanowi więc duże wyzwanie i wiele gatunków kwiatów nie daje rady tu przetrwać. Największym problemem dla roślin w takich warunkach jest oczywiście niedobór wilgoci, bo ziemia w pojemnikach bardzo szybko wysycha na słońcu.

Panująca tu nieustannie wysoka temperatura zwiększa bowiem stałe parowanie wody. Wielkim zagrożeniem jest też operowanie promieni słonecznych, które palą liście i kwiaty. Nawet lubiące słońce begonie bulwiaste mogą tego nie wytrzymać. Roślinom balkonowo-tarasowym szkodzić też może duża różnica temperatur pomiędzy dniem i nocą, jaka często panuje szczególnie na początku i przy końcu lata. Co więc robić? Jak dbać i jak dobrać optymalnie wytrzymałe kwiaty na słoneczne balkony?

kwiaty na słoneczny balkon

W jaki sposób dobrać kwiaty na słoneczny balkon, gdzie je sadzić, jakie miejsca należy im zapewnić?

Wbrew potencjalnym obawom, istnieje wiele pomysłów i możliwości obsadzenia słonecznych tarasów i balkonów naprawdę wytrzymałymi kwiatami. Jak jednak powinno przebiegać ich sadzenie, uprawa i pielęgnacja w omawianych warunkach? Przede wszystkim wybrane rośliny należy posadzić na odpowiednich Pietrach. W skrzyniach i donicach montowanych stawianych na samym dole powinny znaleźć się na przykład: werbeny, kocanki omszone, fuksje zwane też ułanki, petunie, pelargonie stojące bulwiaste, lawendy, czy sanwitalie.

Kolejne piętro mogą zajmować przykładowo: pelargonie rabatowe, karłowe odmiany dalii, czy aksamitki wzniesione. Z kolei na tło całej bogatej balkonowo-tarasowej kompozycji roślinnej proponujemy iglaki, jak np. żywotnik wschodni (idealny na tył) oraz jałowce płożące (powinny być stawiane na boki), czy też wytrzymujące nasze warunki klimatyczne cyprysiki. Na samej górze zaś sadzi się kwiaty gatunków pnących zwisających, jak np. pelargonie bluszczolistne (pnące), petunie, bakopa zwana też sutera, lobelie, czy bidens (uczep rózgowaty, złoty deszcz).

Warunki uprawy wymagane przez kwiaty na słoneczny balkon.

Wydawać by się mogło, że takie mocno nasłonecznione miejsca są dla roślin w pełni idealne i dzięki temu łatwo je dobrać. Niestety jednak wbrew pozorom, takie słoneczne wystawy stanowią duże wyzwanie dla większości kwiatów ozdobnych uprawianych na zewnątrz i wiele z nich nie daje rady tu egzystować. Pamiętajmy, że przez większość dnia pozostają one przecież w pełnym słońcu. Trzeba im niwelować przede wszystkim panujący tu ciągły niedobór wilgoci. Ziemia w doniczkach i korytkach wysycha na słońcu bardzo szybko, bo wysoka temperatura maksymalizuje parowanie wody. Kwiaty na słonecznych balkonach trzeba więc często podlewać, gdy mamy bezchmurne niebo, to nawet i dwa razy dziennie.

Bardzo niebezpieczne, jest też przypalanie liści przez promienie słoneczne. Nie należy więc na siłę uparcie  sadzić w takich miejscach roślin na to nieodpornych. A jeśli już tak planujemy, to umieszczajmy takie kwiaty gdzieś w zacienionych rogach balkonu tarasu, lub z tyłu wystawianych kompozycji roślinnych. Podobnie szkodzić może też spora różnica temperatur między dniem i nocą. Pewne gatunki kwiatów jej nie wytrzymują. Jeśli znamy te zagrożenia, można łatwo je wyeliminować.

Przede wszystkim dobieramy rośliny odporne na słońce i wysychanie, czy duże różnice temperatur. Kwiaty wrażliwsze należy umieszczać z tyłu wystawy, w bezpieczniejszych miejscach. Warto też pomyśleć o zainstalowaniu na tarasie jakiejś estetycznej formy zacienienia. Pomoże to wrażliwszym na nadmiar światła roślinom. W tej roli doskonale sprawdzą się na przykład różnego rodzaju pergole, parasole ogrodowe, rozwijane markizy zewnętrzne czy maty. W najgorętsze pory dnia dadzą one większą ilość cienia i ograniczą parowanie.

doniczka z systemem nawadniania
doniczka z systemem nawadniania

Pojemniki na kwiaty na słoneczne balkony.

Pojemniki na kwiaty na słoneczny balkon muszą być odpowiednio dobrane i rozmieszczone. Powinny być jasne, bo takie mniej nagrzewają się w słońcu, co ogranicza poparzenia korzeni i nadmierne parowanie wilgoci. Muszą też być odpowiednio duże. Ziemia w ciemnych i/lub zbyt małych doniczkach za szybko wysycha i ogranicza, naturalny rozrost korzeni. Choć są obecnie modne, to jednak niezbyt dobrym pomysłem są też pojemniki metalowe. Na słońcu zbyt mocno się nagrzewają i gotują kwiaty. Jeśli koniecznie je chcemy, to stawiajmy je w cieniu i/lub na tyle kompozycji kwiatowych. Najbardziej za to polecane są donice i korytka z drewna, choć trzeba je jednak dobrze zabezpieczać przed wilgocią, nieszkodliwymi dla roślin impregnatami.

Ich wnętrze warto też wykładać na stałą grubą folią ogrodniczą. Drewno pojemników nie ulegnie wtedy uszkodzeniu nawet przez długie lata. Można swobodnie umieścić tu podłoże i sadzić w nie kwiaty. Idealnie jest, gdy na balkonie/tarasie mamy możliwość instalacji systemu nawadniającego. Można takowy obecnie kupić w licznych sklepach i centrach ogrodniczych. Bardzo ułatwia to pielęgnację kwiatów na słonecznym balkonie. Choć są to rozwiązania zwykle dość kosztowne, to jednak warto je wkalkulować w plany i koszty.

Jeśli chcemy jednak urządzić swą oazę zieleni w sposób oszczędny, wtedy można zakupić tanie doniczki i korytka plastikowe z warstwowym dnem. Woda z podlewania będzie dzięki temu powoli i stopniowo przenikać do gleby. Możliwy jest też zakup i instalacja specjalnych prostych czujników, które informują o stanie wody na dnie pojemników/doniczek. Dzięki temu łatwo można w razie potrzeby, w prosty sposób ją uzupełniać. Także klasyczne balkonowe skrzynki można usprawnić pod kątem efektywniejszego nawadniania. Kwiaty na słonecznych balkonach dużo lepiej zniosą wtedy okresy suszy i upałów.

Jak traktować glebę pod kwiaty na słonecznych balkonach?

Przede wszystkim glebę trzeba dokładnie wyściółkować, używając do tego np. korę, trawę, zeschłe liście. Można też użyć gryzu, kamyki. Skutecznie ograniczy to nadmierne parowanie wody z pojemników oraz rozwój w nich chwastów. Przed posadzeniem kwiatów trzeba też glebę wymieszać z kompostem i hydrożelem. Kompost będzie je cały sezon odżywiał, a hydrożel zatrzyma sporo dodatkowej wilgoci. Najoptymalniejszy jest jednak montaż własnego trwałego systemu nawadniającego. Łatwo to zrobić za pomocą czystej plastikowej butelki peta po napojach i wodzie mineralnej. Odkręconą butelkę dziurawimy na dnie, wykłuwając malutki otworek za pomocą igły.

Zatykając ten otworek palcem, napełniamy następnie całą butelkę wodą i szybko odwracamy ją do góry dnem, umieszczając ją jednocześnie szyjką w podłożu. Płyn będzie wtedy stopniowo wyciekał wolno w glebę, efektywnie ją nawadniając. Otworek w dnie odprowadzi zasysane przy tym do środka powietrze. Warto pamiętać, że im większą butelkę wykorzystamy w tym celu, tym będzie ona nawadniać podłoże. Dobrze więc o tym pamiętać, gdy wyjeżdżamy z domu na dłużej. Na początku trzeba też wybraną butelkę wypróbować, ponieważ nie każdy ich typ opróżnia się w wystarczająco wolnym dla roślin tempie.

Jak nawozić kwiaty na słonecznych balkonach?

To czynność niezwykle ważna i obowiązkowa. Wszystkie rośliny obficie kwitnące, mają bowiem bardzo duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Pojemniki (donice i korytka) mają ograniczoną pojemność, wiec minerały zawarte normalnie w glebie dość szybko zostają przez kwiaty zużyte. Rodzaj nawozu naturalnego lub sztucznego trzeba oczywiście dobrać odpowiednio do rodzaju/gatunku hodowanych roślin. Nie należy też przekraczać zalecanych dawek (są podawane na opakowaniu przez producentów). Łatwo bowiem wtedy przenawozić i nawet wypalić co delikatniejsze kwiaty. Uniwersalnym, w pełni wartościowym i jednocześnie bezpiecznym nawozem, jest powszechnie zalecany w tym celu biohumus. Jest to nawóz wyrabiany przez dżdżownice wyłącznie z naturalnego materiału organicznego.

poleca sklep internetowy VIKTORIA Sylwia Aptacy  tutaj https://sklepinternetowypl.com/dekoracje-i-ozdoby/sztuczny-kwiat-fioletowy-wrzos-lawenda-w-bialej-drewnianej-doniczce/-2888

Leave a Comment