Choroby roślin balkonowych

5/5 - (11 votes)

Każdy z nas chce mieć piękny dom czy mieszkanie a jednym z elementów ich ozdabiania są oczywiście rośliny. Organizowane są nawet konkursy na najpiękniej ukwiecone podwórka balkony i tarasy. Hodując kwiaty trzeba jednak dobrze znać ich wymagania i możliwe zagrożenia. Masz balkon lub taras i hodujesz rośliny doniczkowe. Przeczytaj i jeszcze dziś poznaj ich wymagania. Sprawdź też – jak zwalczać ewentualne choroby roślin balkonowych.

Choroby roślin balkonowych są problemem dla wszystkich ogrodników i hodowców amatorów.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że ogrody balkonowe i tarasowe są bardziej dla nas dostępne. Bo często je podlewamy, nawozimy i mamy do nich łatwy dostęp. Szybko więc możemy odkryć i zdiagnozować ewentualne problemy. Zanim jeszcze wymkną się spod kontroli. Gdy tylko pojawi się jakiś problem – odpowiednia reakcja zapobiegnie jego rozprzestrzenianiu się i pomoże uratować rośliny.

Jeśli zaś na koniec lata zabieramy niektóre rośliny domowe na zimę do domu. To najpierw sprawmy im dobry prysznic wodny, aby upewnić się, że nie wniesiemy wraz z nimi jakichś mszyc, robaków lub chorób. Zainfekowane nimi rośliny balkonowe mogą zarazić nam inne kwiaty domowe.

Choroby roślin balkonowych – dobre praktyki jak im zapobiegać:

nie używaj ponownie tej samej mieszanki ziemi ogrodniczej

nie należy tego robić bo stara już używana ziemia mogła być zainfekowana np. jakąś chorobą grzybową lub bakteryjną. Dlatego do sadzenia nowych roślin lub przesadzania starych najlepiej jest używać nową ziemię doniczkową. Nawet jeśli gleba wygląda z pozoru bardzo dobrze, to i tak może być skażona przez jakieś choroby czy pasożyty. A także jaja owadów lub ich larwy, których zwyczajnie nie widać.

choroby roślin balkonowych - sadzenie w nowej ziemi

wyczyść swoje pojemniki

czyste pojemniki pomagają zapobiegać chorobom w ogrodach balkonowo-tarasowych. Na początku każdego nowego sezonu wegetacyjnego należy wyszorować doniczki i pojemniki płynnym detergentem i bardzo dokładnie spłukać je wodą. W przypadku doniczek i korytek, które mogły być narażone na obecność szkodników i chorób roślin. Trzeba zanurzyć je w roztworze jednej części wybielacza domowego do ubrań na dziesięć części wody lub rozcieńczonego odpowiednio środka ochrony roślin przez około godzinę. Na koniec dokładnie płuczemy je wodą i pozwalamy wyschnąć na powietrzu.

kupuj tylko zdrowe rośliny

można uniknąć wielu problemów, jeśli zawsze będziemy wyszukiwać tylko w pełni zdrowe rośliny w sklepach ogrodniczych. Trzeba też potem dobrze je posadzić i odpowiednio podlać.

Czytaj również  Choroby i szkodniki rosiczek

dbaj o zdrowie swoich roślin –

upewnij się, że Twoje rośliny balkonowe mają wymaganą ilość oświetlenia (stanowisko), rodzaj podłoża i wilgotność czy nawożenie. Usuwaj też wszelkie martwe liście lub kwiaty i upewnij się, że rośliny nie są zbyt ściśnięte jedna obok drugiej, aby powietrze mogło swobodnie krążyć wokół nich. Zdrowe i zadbane rośliny mogą lepiej zwalczać choroby i pasożyty.

pozbądź się zainfekowanych egzemplarzy

jeśli znajdziesz jakieś pasożyty i choroby roślin balkonowych, od razu odizoluj zainfekowane egzemplarze i jak najszybciej się ich pozbądź. Nie pozwól, aby problem poraził inne zdrowe rośliny w Twoim balkonowym ogrodzie. Można ewentualnie użyć odpowiedni środek ochrony roślin, ale i tak należy w tym czasie trzymać chore rośliny z dala od innych. Po pracy zawsze trzeba też myc ręce i wszelkie używane narzędzia ogrodnicze.

Choroby roślin balkonowych – podatność na nie roślin jest różna.

Choroby i szkodniki w ogrodach balkonowych są bardziej prawdopodobne w przypadku roślin pewnych gatunków. Pamiętajmy więc o tym, wybierając rośliny do nasadzeń. Zagrożenie to dotyczy szczególnie gatunków tropikalnych lub innych roślin nierodzimych na naszym obszarze. Rośliny takie nie uzyskały bowiem naturalnej odporności nie tylko na inny dla nich nasz klimat.

Ale też na wszystkie miejscowe szkodniki i choroby. Siłą rzeczy są więc bardziej podatne na ich ataki. Nie unikajmy jednak takich roślin, bo w końcu to zaleta ogrodnictwa w doniczkach. Regularnie sprawdzajmy jednak te rośliny pod kątem omawianych problemów i stosujmy działania oraz środki zapobiegawcze.

choroby roślin balkonowych

Regularne kontrole roślin na balkonie czy tarasie najlepiej robić w czasie podlewania. Przegląda się wtedy obie strony liści odnośnie pasożytów i przebarwień. Sprawdza się też glebę pod kątem wszystkiego, co mogłoby wyglądać na spleśniałe, chore, zainfekowane itp.

Konieczne jest też zapobiegawcze usuwanie martwych liści i wyglądających na chore czy opanowane przez pasożyty części roślin. Jeśli to możliwe, należy też zbierać pasożytnicze, szkodliwe owady z roślin. Ogród na balkonie czy tarasie musi być utrzymywany w czystości. Również obszar wokół doniczek i pojemników musi pozostawać uporządkowany.

Zaniedbane i brudne miejsca stanowią wylęgarnię dla problemów ogrodniczych. Używając środku ochrony roślin do leczenia chorób i zwalczania szkodników, zawsze nośmy z kolei ochronę dla rąk, nosa, ust i oczu (rękawiczki, maski). Opryski należy prowadzić w bezwietrzny dzień i środkami przeznaczonymi ściśle do konkretnego celu, by nie niszczyć owadów i innych organizmów pożytecznych. Środki takie stosujemy jedynie na zainfekowane obszary i zgodnie z instrukcją podaną na ich opakowaniu.

Czytaj również  Szkodnik niszczący meble

Choroby roślin balkonowych – ich rodzaje.

Choroby w ogrodach balkonowo-tarasowych utrzymują się, gdy warunki wzrostu nie są optymalne. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku chorób atakujących rośliny z powodu niezaspokojenia ich potrzeb żywieniowych. Choroby roślin balkonowych mogą być przy tym wywoływane przez grzyby, wirusy lub bakterie:

choroby grzybowe –

grzybice roślinne są najczęstsze, choć rozprzestrzeniają się powoli. Jeśli jednak zaczniemy działać od razu, gdy tylko rozpoznamy problem, możemy uratować swoje rośliny. Typowe objawy grzybic roślinnych, to więdnięcie, plamistość liści lub gnicie nawet całych roślin. Choroby grzybowe (w tym pleśnie) stanowią większy problem przy dużej wilgotności powietrza i gleby, a więc np. gdy mamy deszczowe lato, lub gdy zbyt mocno przelewamy rośliny.

Aby tego uniknąć, należy usuwać martwe liście i zanieczyszczenia także z okolic doniczek i korytek z roślinami. Pojemniki powinny być dobrze porozdzielane i rozstawione, by powietrze mogło wokół nich swobodnie krążyć.

choroby roślin balkonowych zapewnienie światła roślinom

Rośliny powinny też mieć sporo światła słonecznego. Zaatakowane chorobami grzybowymi rośliny można próbować zwalczać odpowiednimi preparatami grzybobójczymi. Jest to jednak trudne i często mało skuteczne. Najlepiej więc chore rośliny usunąć całkowicie oraz dobrze odkazić doniczki i otoczenie. Kiedy podlewamy rośliny, lejmy wodę poniżej liści i kwiatów, a najlepiej na podstawkę doniczki.

Uwaga jednak, by roślina nie stała w wodzie, bo wtedy zgnije. Jeśli natomiast podlewamy z góry, to woda pozostaje na liściach i może powodować pleśń. Przykładowe choroby grzybowe to np. szara pleśń, zgnilizna korzeni, antraknoza, różne rodzaje rdzy.

Choroby roślin balkonowych

choroby wirusowe –

są zwykle rozprzestrzeniane przez owady. Nie są to jednak zbyt powszechne choroby roślin. Jeśli już jednak wystąpią, to zwykle szybko zabijają nawet całe rośliny. Liście zainfekowanych kwiatów wtedy żółkną, skręcają się lub marszczą, a następnie obumierają. Po jakimś czasie giną tak całe pędy roślin. Jeśli tak się stanie, również najlepiej usunąć wtedy całą zainfekowaną roślinę.

Czytaj również  Choroby brzozy Youngii

Leczenie jest trudne i mało skuteczne. Dlatego aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, najlepiej natychmiast wyeliminować chore egzemplarze. Przykładowe choroby wirusowe roślin to np. wirus mozaikowatości liści, chloroza, oparzeliny, ospowatość, pstrość czy smugowatość, a także niektóre typy karłowatości.

choroby bakteryjne –

bakterie powodują najrzadszą formę chorób roślin (np. zaraza ogniowa, rak bakteryjny, guzowatość korzeni, czarna zgnilizna bakteryjna). Jeśli jednak twoje rośliny są zdrowe, to niełatwo je zainfekować czymkolwiek. Zdrowe organizmy dobrze bronią się przed infekcjami bakteryjnymi. Bakterie dostają się do roślin zwykle przez jakieś rany – np. przez złamany liść lub przyciętą łodygę.

Może to spowodować na przykład miękką zgniliznę w tkance roślinnej. Obszar będzie wtedy wyglądał na oślizgły. W takim przypadku zniszcz szybko całą roślinę oraz dokładnie wyczyść i wysterylizuj doniczkę wraz z używanymi narzędziami ogrodniczymi. Zapobiegnie to łatwemu rozprzestrzenianiu się bakterii. Utrzymuj również swój ogród w czystości. Upewnij się, że rośliny są wystarczająco daleko, aby możliwy był swobodny przepływ powietrza między nimi.

Można również uniknąć problemów z chorobami bakteryjnymi, jeśli utrzymamy swój balkonowy ogród w czystości, zamiatając, zbierając i niszcząc opadłe liście, martwe kwiaty itp. Upewnij się też, że doniczki mają odpowiedni drenaż oraz że pozostają czyste i mają niezablokowane odpływy wody. Zamoczona gleba stanowi dobre miejsce dla szkodników, bakterii i chorób grzybowych.

choroby roślin balkonowych mszyce

choroby pasożytnicze –

powodowane przez pasożyty zewnętrzne (np. owady, ślimaki, pluskwiaki, niektóre chrząszcze roślinożerne, mszyce, przędziorki, tarczniki, wełnowce, mączliki, wciornastki, opuchlaki, gąsienice motyli) lub wewnętrzne (np. nicienie). Pasożyty roślin najlepiej zwalczać odpowiednim środkiem ochrony roślin. Możliwe są też metody ekologiczne – np. opryski odwarami roślinnymi, zbieranie ręczne i niszczenie.

Choroby roślin balkonowych, Choroby roślin balkonowych

Czytaj również: